Fly4free.pl

Zakaz sprzedaży alkoholu na lotniskach. Tylko to „uspokoi” pasażerów?

alkohol w samolocie
Foto: Solarisys / Shutterstock

Czy na lotnisku alkohol powinien być niedostępny lub mocno ograniczony? A co z piciem na pokładach samolotów? Te i wiele innych pytań dotyczących trunków zawsze wzbudza wiele kontrowersji.

Nie brakuje przecież osób, które nie piją po to, by wprowadzić się w stan upojenia, ale np. ze strachu przed lataniem czy dla urozmaicenia oczekiwania. Jedna lampka wina, jedno piwo nie powinny nikomu zaszkodzić. Problem pojawia się, gdy przekraczamy granice, a wakacyjny klimat wchodzi trochę za mocno.

Złe zachowanie na pokładzie to wina lotnisk?!

W efekcie kolejny raz pojawia się pomysł ograniczenia lub nawet zakazu sprzedaży alkoholu na lotniskach. Tym razem apeluje o to Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). W ostatnim czasie incydenty związane z nieznośnymi pasażerami mocno się nasiliły, a FAA nie przebiera w środkach, by uspokoić tę sytuację. Na potęgę sypią się gigantyczne kary finansowe, a teraz zaapelowano także do służb, by surowiej obchodziły się z aresztowanymi pasażerami. Wielu z nich jest jedynie przesłuchiwanych, a później zwalnianych do domów bez żadnych konsekwencji.

Równocześnie FAA zwróciło się również do zarządców lotnisk w całych Stanach Zjednoczonych. Urząd chciałby, aby zrezygnowały ze sprzedawania alkoholu „na wynos”.

– Chociaż przepisy FAA wyraźnie zabraniają spożywania alkoholu nie zakupionego na pokładzie samolotu, otrzymaliśmy doniesienia, że ​​niektórzy koncesjonariusze na lotniskach oferują alkohol „na wynos” – mówi Stephan Dickson, szef FAA, cytowany przez amerykańskie media. – A pasażerowie zarówno upijają się przed podróżą jak i wierzą, że mogą wnieść taki alkohol na swoje loty – dodaje.

W Europie ten pomysł też był mocno dyskutowany

Oczywiście temat sprzedaży alkoholu na lotniskach, a właściwie samego zakazu co jakiś czas powraca jak bumerang. Przybiera jednak różne formy. Jednym z najbardziej znanych orędowników dotyczących ograniczenia sprzedaży alkoholu jest Ryanair.

Przedstawiciele linii wielokrotnie przekonywali, że trzeba czym prędzej wprowadzić regulacje dotyczące sprzedaży trunków, ale… na lotniskach. Zdaniem linii problemem nie jest bowiem to, co serwowane jest na pokładzie, a to, co pasażerowie mogą kupić i spożyć jeszcze przed lotem.

– To niesprawiedliwe, że lotniska czerpią nieograniczone zyski ze sprzedaży alkoholu pasażerom, a linie lotnicze muszą rozwiązywać ten problem. […] – mówił wtedy w tej sprawie Kenny Jacobs, ówczesny dyrektor marketingu. – Biorąc pod uwagę, że większość naszych lotów odbywa się na krótkich dystansach, to na pokładzie sprzedajemy naprawdę niewiele alkoholu. Dlatego to na lotniskach powinno wprowadzić się środki prewencyjne, zamiast pozwalać na nieograniczone spożywanie napojów wyskokowych, które rodzi dalsze problemy.

Ostatecznie linia zdecydowała się wprowadzić niewielkie ograniczenia na wybranych trasach. Na lotach z Glasgow i Manchesteru do Alicante i na Ibizę zakazane jest wnoszenie na pokład alkoholu zakupionego w strefie bezcłowej.

Ale oczywiście Ryanair nie jest sam w walce o zmianę zasad dot. alkoholu, choć nie wszyscy widzą to dokładnie tak samo. Na przykład Jet2 kilka lat temu zaprzestało sprzedaży alkoholu na porannych lotach, a Aeroflot wycofał się z serwowania alkoholu w klasie ekonomicznej na najbardziej kłopotliwych trasach. Co ciekawe, dopiero po 9 latach rosyjski przewoźnik zmienił zdanie, a alkohole powróciły na pokład – chociaż i tak w ograniczonym zakresie. W efekcie na lotach, które trwają przynajmniej 3 h pojawiło się wino, a na tych 6-godzinnych także piwo. Aeroflot przyznał wtedy, że przez ten czas wiele się zmieniło i pasażerowie są już gotowi na przywrócenie trunków.

Nie wszyscy zdają sobie też sprawę, że są linie, które w ogóle nie serwują alkoholu, choć zwykle wynika to z kwestii religijnych lub kulturowych. Należą do nich m.in. Saudia, Pakistan International Airlines, Air Arabia, Iran Air czy Royal Brunei. Bywa też tak, że u niektórych przewoźników nie da się kupić alkoholu na pokładzie, ale nie ma zakazu spożywania własnych trunków zabranych ze sobą na lot. Tak jest np. w Kuwait Airways czy EgyptAir.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »