Fly4free.pl

Rekordowa kara za awanturę na pokładzie. Pasażer zapłaci blisko 200 tys. PLN!

delta airlines
Foto: Matej Kastelic / Shutterstock

Pasażer, który zakłócił jeden z rejsowych lotów linii Delta wpadł w spore tarapaty. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nie miała dla niego litości i zamiast skończyć sprawę drobną karą (jak to często ma miejsce) nałożyła na niego rekordową grzywnę w wysokości ponad 52 tys. USD (czyli ok. 200 tys. PLN).

Sprawa dotyczy lotu z Honolulu do Seattle, który obsługiwała amerykańska linia Delta. Choć sam rejs odbył się 23 grudnia 2020 roku, dopiero teraz FAA zdecydowało o konkretnej karze dla pasażera.

A co właściwie wydarzyło się na pokładzie? Doszło tam nie tylko do awantury, ale i solidnej bójki, która skończyła się skrępowaniem pasażera. Mężczyzna próbował otworzyć drzwi do kokpitu, miał w nosie polecenia obsługi, w końcu doszło do przepychanki i gróźb. W trakcie tej awantury pasażer uderzył nawet jednego z członków załogi.

Personelowi pokładowemu udało się go ujarzmić dopiero przy wsparciu innych pasażerów. Został skuty plastikowymi kajdankami. Nie był to jednak koniec jego wybryków, bo według relacji świadków – udało mu się uwolnić ręce i ponownie zaatakować tego samego członka załogi. Ostatecznie został aresztowany w Seattle tuż po wylądowaniu.

FAA postanowiła więc nie patyczkować się z drobnymi karami, a tym bardziej nie zamierzała skończyć na ostrzeżeniu wobec człowieka, który narobił tyle kłopotów załodze. Agencja zdecydowała, że mężczyzna będzie musiał zapłacić dokładnie 52,5 tys. USD, czyli równowartość 194 tys. PLN. To najwyższa kara finansowa, jaką do tej pory nałożył amerykański urząd na pasażera.

Nie oznacza to jednak, że jedyna. W ostatnim czasie FAA nie ma litości dla pasażerów i sypie grzywnami jak z rękawa.

– FAA ściśle egzekwuje politykę zerowej tolerancji wobec pasażerów, którzy powodują zakłócenia podczas lotów lub nie stosują się do instrukcji załogi lotniczej z naruszeniem przepisów FAA lub angażują się w postępowanie zabronione przez prawo federalne – czytamy w oficjalnym komunikacie.

9 tys. USD musi zapłacić pasażer, który odmówił założenia maski na locie Frontier Airlines, 18,5 tys. USD mężczyzna lecący JetBlue za to, że pił własny alkohol na pokładzie i odmówił zasłaniania ust i nosa. Na 27 tys. USD wyceniono zachowanie pasażera, który uderzał rękami w siedzenie przed sobą i mówił, że ma bombę, a poprzedni rekord – ponad 32 tys. USD przypadły pasażerowi JetBlue, który w trakcie powrotu z Dominikany awanturował się, rzucał śmieciami i jedzeniem, krzyczał i wyzywał stewardessy. Dodatkowo odmówił ubrania maski i szarpał się z załogą.

Oczywiście każdy z ukaranych pasażerów, w ciągu 30 dni może odwołać się od decyzji FAA. Rzadko jednak udaje się zmienić wysokość nałożonej kary.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »