Fly4free.pl

Pelion: ukryty skarb Grecji

Pelion
Foto: Pelion Afyssos / Y Skoulas / GNTO

Pelion to górzysty półwysep, kuszący kolorowymi zboczami, porośniętymi gęstą szatą roślinną. Tu czas się zatrzymał, a kraina centaurów wciąż kryje w sobie wiele cichych zakątków. Warto wybrać się tam w odwiedziny, zanim okolice tajemniczej góry zostaną przejęte przez masową turystykę.

Grecja

Grecka perełka?

Przebywając w Tesalii, w pobliżu miasta Volos, grzechem byłoby pominięcie w swoich planach wyjazdowych góry Pelion i jej otoczenia. Niezależnie od pory roku, która przypadnie na odwiedziny – wrócicie zachwyceni. To prawdziwy raj dla miłośników turystyki pieszej, narciarstwa, jazdy konnej i przyjemności płynącej z jazdy na rowerze górskim. Ale Pelion oferuje znacznie więcej atrakcji dla turystów!

Radzimy jak zwiedzać ten niezwykły, kuszący autentyzmem zakątek Grecji, który urzeknie Was pięknem romantycznych małych wiosek, wspaniałą atmosferą górskich schronisk (odwiedźcie koniecznie to w Agriolefkes i Agios Georgios) i innymi nietypowymi atrakcjami 😉

Grecja Pelion
Foto: Pelion Milies / Y Skoulas / GNTO

Portaria

Portaria to prawdopodobnie pierwsze miejsce, które odwiedzicie w okolicach Pelion. Wioska, położona u podnóża góry, swoją popularność zawdzięcza unikalnej lokalizacji: blisko stąd zarówno do morza, jak i w teren idealny do jazdy na nartach. To kosmopolityczne miejsce, tętniące życiem i przyjmujące turystów przez cały rok.

Na miejscu napotkacie tradycyjne hostele, tawerny, kawiarnie – ale i luksusowe hotele oraz sklepy, gdzie można zaopatrzyć się w pamiątki i przedmioty sztuki ludowej. Portaria stanowi bramę, przez którą dostaniecie się do Pelion. Ale to dopiero początek przygody…

ODKRYJ GRECJĘ, KIERUNEK NA 365 DNI W ROKU:

Zagora, likiery i książki

Innym miejscem, którego nie sposób ominąć, jest malownicza Zagora. Zlokalizowana na wschodnich zboczach góry Pelion, wioska słynie z XVIII wiecznej biblioteki publicznej, która działa nie tylko jako wypożyczalnia, ale także czytelnia, pełniąc funkcję centrum życia kulturalnego całej okolicy.

Warto odwiedzić urokliwy mały kościółek, położony niedaleko placu Ag. Georgios – by zobaczyć znajdujący się w środku przepiękny ołtarz.

* * *

Sporo wrażeń czeka na turystów podczas wizyty w rezydencji Drakopoulou, gdzie dostępne są wyroby kobiecej spółdzielni agroturystycznej w Zagorze. Na własnej skórze można doświadczyć, w jaki sposób przyroda spotyka się z tradycją; kwitnące sady z okolic Zagory, obfitujące w liczne drzewa cytrusowe, dostarczają niezbędnych składników do wyrobu m.in. domowych marmolad i likierów.

Receptury są przekazywane z pokolenia na pokolenie – warto zafundować sobie jeden z takich przysmaków, na przykład na zakończenie wędrówki po górach Pelion.

Grecja Pelion
Foto: Pelion Zagora / Y Skoulas / GNTO

Tsagkarada kusząca przyrodą

W planie wędrówki po Pelion, ważnym punktem powinna być również wioska Tsagkarada: to miejsce, gdzie dominuje przyroda, położone 500 m n.p.m. Rekomendujemy wypicie filiżanki kawy na centralnym placu Agia Pasaskevi oraz spędzenie kilku leniwych chwil w cieniu kasztanowców i platanów – jeden z nich liczy sobie 1000 lat!

Miłośnicy zabytków powinni obejrzeć niezwykłej urody kamienny most łukowy, dzieło konstruktorów z Epiru. Jeżeli zainteresuje Was historia regionu, zajrzyjcie też do Achillopouleios Commercial School i Nanopouleios School. Świetną rozrywką może być również wyprawa, której celem będzie zbieranie grzybów lub kasztanów.

Jeżeli już wspominamy o tych ostatnich: w listopadzie na terenie Tsagkardy odbywa się coroczny Festiwal Kasztanów – warto tam zawitać, jeżeli będziecie w pobliżu.

Grecja Pelion
Foto: Pelion Tsagarada / Y Skoulas / GNTO

Spacer po Vyzitsa

Kolejne słynne miejsce w Pelion to wioska Vyzitsa, która kusi turystów brukowanymi uliczkami, bujną zielenią, kamiennymi fontannami i odnowionymi dworkami. Spacer po malowniczej okolicy Argyraiika (a jeżeli pozwoli na to pogoda, piesza wycieczka do Milies lub do nadmorskiej miejscowości Kala Nera) również powinien dostarczyć wielu miłych wrażeń.

Dla wszystkich łasuchów – i miłośników lokalnych wyrobów – niewątpliwą atrakcją będą odwiedziny Esperides, gdzie kobieca spółdzielnia agroturystyczna oferuje mnóstwo tradycyjnych produktów: od marmolady po domowe makarony.

Milies i kolejka

Czas na interesującą rozrywkę: przejażdżkę legendarnym pociągiem parowym „Moutzouris”. Pociąg rozpoczyna swoją trasę w Milies i przemierza naturalny szlak, łączący centrum Volos z żyznymi obszarami zachodniego Pelion.

Zimą, kiedy pociąg nie kursuje, idealnym pomysłem jest spacer wzdłuż toru kolejowego i fotografowanie interesujących obiektów, na przykład żelaznego mostu skonstruowanego przez Evaristo de Chirico (głównego inżyniera kolei parowej i ojca malarza Giorgio de Chirico).

Doskonałym pomysłem będzie również wycieczka w kierunku wioski Vyzitsa, umożliwiająca podziwianie panoramy Zatoki Pagasyjskiej. Obowiązkowym punktem wizyty w tej okolicy powinny być także odwiedziny świątyni Pamegiston Taxiarchon, typowego przykładu architektury Pelion. Zwróćcie uwagę na zdobiące jej wnętrze post-bizantyjskie ikony, o dużej wartości historycznej i niepodważalnych walorach artystycznych.

Grecja Pelion
Foto: Pelion Milies Train / Y Skoulas / GNTO

Makrinitsa, taras widokowy rejonu Pelion

Jeżeli szukacie najlepszego miejsca na obejrzenie panoramy Volos i Zatoki Pagasyjskiej, idealnym rozwiązaniem będzie wizyta w Makrinitsa. Okolica urzeka tradycyjną architekturą, romantycznymi brukowanymi uliczkami, wyszukanymi fontannami – to wszystko składa się na obraz jednego z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsca w Pelion.

Warto spędzić tam trochę czasu, nie zapominając o odwiedzinach w licznych galeriach sztuki i kawiarniach w Makrinitsa, które ujawniają artystyczne zainteresowania miejscowej ludności.

Tajemnicza wioska Pinakates

Na koniec zostawiliśmy rekomendację odwiedzin wioski Pinakates, która wygląda niczym miejsce prosto z bajki. Dziewicza w swym autentyzmie i nieskalana masową turystyką, położona na południowych stokach Pelionu, szerzej została odkryta dopiero w 1999 r., kiedy zbudowano drogę łączącą Vyzitsa z Pinakates, umożliwiając całoroczny dostęp do tego miejsca.

Wszechobecny spokój, cisza, mały plac osłonięty rozłożystym platanem – to idealne miejsce dla tych wszystkich, którzy pragną odpocząć od turystycznego zgiełku. Kto wie, może w okolicznych lasach wciąż mieszkają legendarne centaury?

Grecja Pelion
Foto: Pelion Papa Nero Beach / Y Skoulas / GNTO

Pelion. Warto!

Jeżeli szukacie pomysłu na interesującą wycieczkę w nieoczywiste miejsce w Grecji, Pelion będzie doskonałym wyborem. Przekonajcie się sami!

Źródło: www.visitgreece.gr

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
jak dolecieć na Pelion?
Gosia2021, 11 czerwca 2021, 8:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »