Fly4free.pl

Północne Wyspy Egejskie. Odrobina raju, która czeka na turystów spragnionych słońca

Grecja
Foto: Chios / G. Filippini, GNTO

Poznaj krainę, gdzie mitologia, przyroda i słońce splatają się w jeden magiczny i urzekający świat. Północne Wyspy Egejskie czekają na turystów spragnionych relaksu i wypoczynku w pięknym otoczeniu.

Pięć dużych wysp leżących tuż u wybrzeży Azji Mniejszej, w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, (Ikaria, Samos, Limnos, Lesbos, Chios) oraz kilka mniejszych (Agios Efstratios, Agios Minas, Antipsara, Thymaina, Inuses, Samiopoula, Furni i Psara) to doskonały i z pewnością nietuzinkowy kierunek wakacyjnych wojaży.

Pomimo odległości, która dzieli wyspy od kontynentalnej Grecji, cały obszar stał się popularnym miejscem na turystyczne odwiedziny dzięki licznym połączeniom promowym i lotniczym.

Odkryjcie niesamowite krajobrazy, krystalicznie czystą wodę, piaszczyste i kamieniste plaże, tradycyjne wioski i bogatą historię na każdej z wysp.

Gdzie warto się udać?

ODKRYJ GRECJĘ, KIERUNEK NA 365 DNI W ROKU:

Grecja
Foto: Ikaria / D. Rozaki, GNTO

Ikaria

Któż nie zna słynnego mitu o Dedalu i Ikarze? Pomysłowi ojciec i syn, dzięki swym przemyślnej konstrukcji skrzydłom z ptasich piór sklejonych woskiem, zdołali wzbić się w niebo i szybowali niczym ptaki nad błękitnym bezkresem Morza Egejskiego. Upojony poczuciem wolności i zaślepiony nadmierną wiarą we własne siły Ikar, ignorując przestrogi ojca, wzbił się zbyt wysoko. Promienie słoneczne stopiły wosk, który przytwierdzał pióra jego skrzydeł a nierozważny lotnik runął w morze i utonął u wybrzeży wyspy.

W czasach współczesnych Ikaria, bo o tej wyspie mowa, oprócz mitu o Dedalu i Ikarze oraz skąpanych w słońcu plaż, kusi turystów m.in. pomnikami przyrody (jest częścią Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000), licznymi stanowiskami archeologicznymi, tradycyjnymi wioskami i gorącymi źródłami, z których słynęła już w epoce starożytnej. Niewątpliwą atrakcją są również endemiczne gatunki fauny i flory, które można podziwiać na wyspie.

Na spragnionych wypoczynku i rozrywki całym rokiem czekają rozmaite wydarzenia kulturalne, zawody sportowe, festiwale i masa innych atrakcji– nie przegapcie okazji uczestniczenia w tych wydarzeniach.

Limnos

Wyspa Hefajstosa (boga ognia, kowali i opiekuna rękodzielników) to idealne miejsce na wypoczynek. Wizytę można rozpocząć od Myriny, głównego portu i miasta na wyspie Limnos. Spacerując po porcie poznacie ciekawą historię miasta, w wolnej chwili delektując się świeżymi daniami rybnymi.

Zdecydowanie warto odwiedzić muzea w miejscowościach Myrina oraz Portiano w regionie Nea Koutali a także jeziora Alyki i Chortarolimni, będące częścią Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. A na spragnionych wrażeń czekają obszary wulkaniczne.

Grecja
Foto: Limnos, Myrina / K. Vergas, GNTO

Lesbos

Wyspa jest miejscem narodzin Safony, najsławniejszej poetki lirycznej starożytnej Grecji. Lesbos kusi pięknem architektury i romantyzmem miejskiej zabudowy Mytilene – oraz urokiem tradycyjnych wiosek, rozsianych po całej wyspie (Agiassos, Assomatos, Vatousa, Eresos, Mantamados, Mithymna, Petra, Plomari, Polichnitos, Sigri, Sykamia).

Wioska Plomari słynie z produkcji wyśmienitego ouzo, które znane jest nie tylko w kraju, ale także na całym świecie. Doskonałym uzupełnieniem tego napoju alkoholowego mogą być sardynki z Kaloni. Turyści mogą również skorzystać z dobrodziejstw gorących źródeł w miejscowościach Thermi, Eftalou i Gera. Idealnym sposobem na odrobinę relaksu są również spacery po dziewiczych, piaszczystych plażach.

Grecja
Foto: Lesvos, Skala Kalonis / D. Rozaki, GNTO

Chios

Wyspa Chios znana jest przede wszystkim z produkcji mastyksu. Substancja ta, znana od czasów starożytnych, to zbierana z dużą pieczołowitością aromatyczna żywica z unikalnej odmiany drzew pistacjowych uprawianych w południowej części wyspy. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość zwiedzania pięknych obronnych osad Mastichochoria, zbudowanych w XIV wieku, kiedy wyspa znajdowała się pod panowaniem Republiki Genui.

Warto zajrzeć również do średniowiecznego miasta Mesta, w którym możemy podziwiać monumentalne wieże obronne, stare wiekowe kościoły i wspaniałe kamienice, które często połączone są między sobą za pomocą łukowatych, kamiennych mostków.

Doskonałym pomysłem jest również skosztowanie pysznych potraw przyprawianych mastyksem lub po prostu łyk soumady, tradycyjnego napoju z migdałów.

Historia wyspy Chios sięga starożytności, a jej bogata i unikalna kultura znajduje swe odbicie m.in. w eksponatach prezentowanych w lokalnych muzeach oraz podczas festiwali, odbywających się na świeżym powietrzu. Alternatywą są ciche zatoczki oraz długie, piaszczyste plaże, dostępne dla wszystkich odwiedzających wyspę turystów.

Grecja
Foto: Chios Mavra Volia / G. Filippini, GNTO

Samos

Wyspa Samos to miejsce narodzin słynnych Greków: Pitagorasa (filozofa i matematyka), filozofa Epikura oraz astronoma Arystarcha z Samos, który jako pierwszy zasugerował, że Ziemia obraca się wokół Słońca.

Co warto odwiedzić? Zdecydowanie Pitagorio, czyli starożytny port obronny z zachowanymi zabytkami z czasów panowania Greków i Rzymian. Wraz z pobliskim Herajonem (świątynią bogini Hery) został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Atrakcją są również wydarzenia kulturalne, festiwale muzyczne i spacery po tradycyjnych wioskach, takich jak Vathy – w poszukiwaniu śladów bogatej historii wyspy.

Samos jawi się jako zielona kraina, znana nie tylko ze swoich malowniczych wiosek i piaszczystych plaż, ale także z najwyższej jakości lokalnego słodkiego wina.

Inuses

Inuses to grupa dziewięciu wysp, malowniczo położonych między Chios i półwyspem Azji Mniejszej. Całość jest zacisznym i nastrojowym zakątkiem Grecji, idealnym na spokojny letni wypoczynek. Poszukiwacze przygód również znajdą tu coś dla siebie. Wystarczy maska i płetwy by odkryć mieniący się feerią barw podwodny świat, który uwodzi swym naturalnym pięknem.

Wyspy zostały włączone do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, a o ich silnym związku z morzem i trwającej setki lat tradycji (to właśnie z Inuses pochodzi wielu potentatów przemysłu okrętowego) można przekonać się, odwiedzając lokalne muzeum marynistyczne.

Grecja
Foto: Samos / D. Rozaki, GNTO

Psara

Pierwsze wzmianki o wyspie Psara odnajdziemy w Odysei Homera. Mimo swych skromnych rozmiarów, odegrała ważną rolę podczas greckiej walki o niepodległość w 1821 r.

Znani z dzielności miejscowi marynarze jak jeden mąż stanęli u boku innych greckich bojowników o wolność i odegrali znaczącą rolę w ostatecznym zwycięstwie, które przyniosło Grecji upragnioną niepodległość. Pamięć o ich bohaterskiej postawie sprawia, że wysepka Psara zajmuje szczególne miejsce w najnowszej historii Grecji.

Rekomendujemy spacery szlakami pieszymi, śladem pięknych zabytków i kościołów. Nie można pominąć również okazji spróbowania lokalnego przysmaku, którym jest makaron z homarem – koszt tego dania nie nadwyręży zbytnio budżetu przeznaczonego na wyjazd.

Furni

Skorzystajcie z unikalnej okazji na poznanie skupiska wysepek, które były kiedyś piracką kryjówką! Obecnie to istny raj; cieniste gaje oliwne i zielone zbocza wzgórz schodzące łagodnie ku malowniczym zatokom wybrzeża, składają się na krajobraz krainy prawdziwego dziewiczego piękna. Na amatorów podglądania świata morskich zwierząt czekają tu foki śródziemnomorskie, delfiny i żółwie morskie, które znajdują schronienie w czystych wodach otaczających grupę wysp Furni.

Agios Efstratios

W wędrówkach po wyspach Egejskich nie można zapomnieć o Agios Efstratios – małej wyspie wulkanicznej, położonej na północno-wschodnim skraju Morza Egejskiego, niedaleko wysp Limnos, Lesbos i Skyros.

Ze względu na swe naturalne bogactwo przyrodnicze, wyspa uznana została za obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej (SCI) oraz miejsce szczególnie ważne dla ochrony ptaków (I.B.A.). Przybywając na Agios Efstratios będziecie mieć okazję m.in. zwiedzić ruiny starożytnych miast, otoczonych przez dziewiczą przyrodę.

Źródło: www.visitgreece.gr

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »