Fly4free.pl

Jesień na Krecie Cię zachwyci. Ta wyspa gwarantuje spędzenie idealnego urlopu

Grecja Kreta
Foto: Georgios Tsichlis / Shutterstock.com

Kreta to unikalna wyspa, kusząca klimatem cieplejszym niż ten, który panuje w innych rejonach Grecji. Powód jest dość oczywisty: to jej położenie. Przyjeżdżając tu jesienią, możecie szykować się na dłuższe wakacje przez cały wrzesień i październik.

O tej porze roku w południowo-wschodniej części Europy temperatura nie spada poniżej 20 °C, pozwalając na cieszenie się średnio 7 godzinami promieni słonecznych każdego dnia. Południowe wybrzeże Krety omywane jest przez Morze Libijskie, temperatura wody sięga 23 °C, a średnia temperatura powietrza to przyjemne 26 °C. Przejrzyste powietrze pozwala na cieszenie się niesamowitym widokiem rysujących się na horyzoncie górskich szczytów.

ODKRYJ GRECJĘ, KIERUNEK NA 365 DNI W ROKU:

Pomysł na idealny urlop?

Jesienią światło słoneczne nie męczy już wzroku, igrające na niebie chmury dodają nowych odcieni błękitnym wodom morskim, a padające sporadycznie deszcze mają odświeżający wpływ na przyrodę wyspy.

Pływanie, sporty wodne lub po prostu opalanie się na uroczych lokalnych plażach są atrakcyjnym pomysłem na relaks, także pod koniec października. Na Krecie w tym okresie nie będzie już tłumu turystów, co przekłada się na znacznie niższe ceny w porównaniu do szczytu sezonu.

Grecja Kreta
Foto: Mariia Kamenska / Shutterstock.com

Wypoczynek i agroturystyka

Ale Kreta to nie tylko wspaniałe plaże. Wyspa słynie również z wielu historycznych miejsc, liczących niekiedy ponad tysiąc lat, imponujących zabytków i nieszablonowych muzeów – wizyta w którymkolwiek z nich będzie niezapomnianym przeżyciem.

Łagodna temperatura powietrza pozwala na odkrywanie Krety o każdej porze dnia, umożliwiając spacery i dłuższe wędrówki. Świetnym pomysłem na aktywny wypoczynek mogą być nie tylko odwiedziny malowniczych wiosek na nizinach i w górach, ale także piesze wyprawy lub wspinaczka: po drodze na wędrowców czekają niesamowite wąwozy, m.in. Samaria i Kurtaliotiko.

Grecja Kreta
Foto: Oleg Voronische / Shutterstock.com

Rodzynki i inne przysmaki

Koniec lata to także czas intensywnych prac rolniczych, takich jak zbiory winogron oraz suszenie owoców na słońcu w celu uzyskania rodzynek.

Co dalej? Orka, siew, wyciskanie winogron, produkcja wina – warto dołączyć do mieszkańców Krety i wziąć udział w winobraniu albo w zbiorach oliwek. Niezapomnianym przeżyciem będzie też uczestnictwo w pędzeniu tsikoudia (to tradycyjny kreteński alkohol, zwany także raki, który produkowany jest z winnych wytłoczyn). Całe rodziny zbierają się wokół wielkich kadzi, pod którymi rozpala się ogień.

Na suto zastawionych stołach znajdziecie ogromne bogactwo lokalnych przysmaków w formie tradycyjnych mezedes czyli wyśmienitych przekąsek, które wspaniale komponują się z miejscowym winem i tsikoudia. Możecie być pewni, że żartom i zabawie nie będzie końca do późnych godzin nocnych!

Grecja i winogrona
Foto: krivinis / Shutterstock.com

Spróbuj lokalnych przysmaków

Miłośnicy agroturystyki mogą zaplanować swój pobyt w jednym z lokalnych gospodarstw, udostępniających pokoje gościnne dla turystów. Niewątpliwą atrakcją będzie udział w zbiorach i możliwość posmakowania lokalnych wyrobów.

Kulinarne szaleństwo? Kuchnia kreteńska podczas jesiennych miesięcy opiera się na daniach przygotowanych z aromatycznych produktów sezonowych, stanowiąc idealną zachętę do delektowania się nimi. Warto poznać ich wartość odżywczą i włączyć je do codziennej diety.

Życzymy udanych wakacji na największej greckiej wyspie podczas najwspanialszej pory roku!

Źródło: www.visitgreece.gr

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »