Fly4free.pl

Stało się! Norwegian likwiduje duży darmowy bagaż podręczny – ile trzeba dopłacać?

Foto: Norwegian

Od czwartku, 23 stycznia w cenie wszystkich biletów w najtańszej taryfie będziemy mogli zabrać ze sobą na pokład tylko małą torbę o wymiarach 30x20x38 centymetrów. Nie będziemy też mogli korzystać ze schowków nad głowami – dostęp do nich będą mieli tylko pasażerowie, którzy wykupią większy bagaż podręczny lub bilety w droższych taryfach.

O zmianach w polityce bagażowej Norwegiana pisaliśmy już na początku stycznia. Dotyczą one najtańszej taryfy LowFare, w której do tej pory mogliśmy zabrać ze sobą na pokład 1 torbę pokładową lub małą walizkę (o wymiarach 55x40x23 cm) i 1 przedmiot osobistego użytku (25x33x20 cm), a ich całkowita dopuszczalna masa nie może wynosić więcej niż 10 kilogramów. Jednak od 23 stycznia weszła w życie nowa polityka bagażowa – w jej ramach w najtańszej taryfie w cenie biletu zabierzemy ze sobą tylko mały plecak o wymiarach 30x20x38 cm, który musi się zmieścić pod poprzedzającym nasze miejsce fotelem.

Przewoźnik informuje, że dodatkowo możemy też zabrać jedną torbę z zakupami dokonanymi na lotnisku. Ale to tyle. Kto ma potrzebę dokupić większy bagaż podręczny (o wymiarach 55x40x23 cm) będzie musiał dopłacić – od 5 EUR (ok. 21 PLN) w przypadku lotów krajowych i połączeń do Skandynawii do 9 EUR (45 PLN) na dalszych połączeniach. “Darmową” (czyli wliczoną w cenę biletu) podręczną walizkę będą mogli zabrać na pokład pasażerowie podróżujący w droższych taryfach, a więc np. LowFare+ (tu w cenie macie też 1 sztukę bagażu nadawanego).

Foto: Norwegian

Norwegian tłumaczy zmiany. Brzmi znajomo?

Powód zmian jest jasny: norweski przewoźnik ma problemy finansowe, więc szuka dodatkowych źródeł przychodów. Jednak oczywiście oficjalna wykładnia jest inna: w komunikacie linii czytamy, że zmiany służą “zapewnieniu, że wszyscy pasażerowie Norwegian Air mają gwarancję komfortowej podróży, która rozpoczyna się o czasie”.

– To dla nas ważne, by wszyscy mieli dobre doświadczenia, gdy korzystają z usług Norwegiana. To powszechne nieporozumienie, że w samolotowych schowkach jest wystarczająco dużo miejsca, aby wszyscy pasażerowie mogli włożyć tam swój bagaż podręczny. Tak naprawdę większość naszych samolotów zabiera na pokład 186 pasażerów, a w schowkach jest miejsce na ok. 80 sztuk bagaży kabinowych. Dlatego wprowadzając naszą nową politykę, naszym głównym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której boarding będzie odbywał się gładko. Abyśmy mogli uniknąć tracenia czasu na przesuwanie walizek w schowkach i mieli pewność, że nasze samoloty będą startowały punktualnie” – mówi Cecilie Nybø Carlsen, wiceprezes Norwegiana ds. produktu.

Brzmi znajomo, prawda? W ten sam sposób swoje zmiany w polityce bagażowej półtora roku temu tłumaczył Ryanair.

Więcej wyjaśnień znajdziecie w zamieszczonym poniżej filmie.

Niejako na osłodę, jednocześnie Norwegian zwiększy limit bagażu nadawanego – zamiast 20, teraz będziemy mogli nadać walizki o maksymalnej wadze 23 kilogramy. Z kolei pasażerowie z biletami w najdroższych taryfach, czyli Flex i Premium będą mogli zabrać ze sobą na pokład większy bagaż podręczny – łączna waga plecaka i podręcznej walizki zwiększy się z 10 do 15 kilogramów.

Ważne: zmiany dotyczą tylko osób, które zakupiły bilety po 23 stycznia. Kto kupił bilety przed tą datą, będzie podróżował według „starych” reguł.

Mogło być gorzej

Norwegian dołącza w ten sposób do Ryanaira czy Wizz Aira, których polityki bagażowe są bliźniaczo podobne. Przypomnijmy jednak, że na rynku działa już linia lotnicza, która sprzedaje już bilety w taryfie… praktycznie bez żadnego bagażu. Tak jest np. w azerskiej linii Buta Airways, która w najtańszej taryfie sprzedaje bilety… bez żadnego bagażu. Na stronie  przewoźnika czytamy za to, że wśród dozwolonych przedmiotów znajdują się m.in. damska lub męska torebka. Opcjonalnie możemy ze sobą zabrać (zamiast torebki) – aparat fotograficzny lub torbę z laptopem o maksymalnych wymiarach 30x35x10 cm. Przewoźnik pozwala jednak w ramach najtańszej taryfy zabrać ze sobą także np. składany dziecięcy wózek, parasolkę, książki, a także…. bukiet kwiatów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »