Fly4free.pl

Spełnia się sen szefa Wizz Aira: pierwsza linia sprzedaje bilety… bez bagażu podręcznego!

Foto: undrey / Shutterstock

W najtańszej taryfie nie możesz co prawda zabrać ze sobą na pokład nawet plecaka, ale za to nie ma problemu, by polecieć z… bukietem kwiatów – ofertę azerskiej linii Buta Airways pod wieloma względami można określić jako innowacyjną. A osobliwych rozwiązań w ofercie tego przewoźnika jest znacznie więcej.

[Tekst ukazał się pierwotnie na łamach Fly4free.pl w lipcu 2019 roku]

***

Buta Airways to pierwsza azerska tania linia lotnicza, należąca do linii Azerbaijan Airlines. Linia zaczęła latać niecałe 2 lata temu i może być tanią alternatywą dla pasażerów chcących polecieć do Azerbejdżanu – można to zrobić choćby lecąc na trasie z Kijowa do Baku.

 W zamyśle twórców azerska linia miała się wzorować na low-costowych gigantach jak Ryanair czy easyJet, jednak patrząc na politykę stosowaną przez przewoźnika widzimy, że jest ona dość… osobliwa.

Przewoźnik wprowadził bowiem do swojej oferty taryfę Budget z najtańszymi biletami, w której… sprzedaje pasażerom właściwie tylko sam fotel, na którym spędzimy podróż. Tak, wszystko się zgadza – w tej taryfie nie ma żadnego bagażu podręcznego. Na stronie przewoźnika czytamy za to, że wśród dozwolonych przedmiotów znajdują się m.in. damska lub męska torebka. Opcjonalnie możemy ze sobą zabrać (zamiast torebki) – aparat fotograficzny lub torbę z laptopem o maksymalnych wymiarach 30x35x10 cm.

Przewoźnik pozwala jednak w ramach najtańszej taryfy zabrać ze sobą także np. Składany dziecięcy wózek, parasolkę, książki, a także…. bukiet kwiatów.

Kto chce lecieć z bagażem, musi wybrać taryfę Standard (kosztuje 16 USD więcej). W tej cenie możemy mieć bagaż rejestrowany o wadze do 10 kilogramów i sumie wymiarów do 158 centymetrów.

Jeśli zaś chcemy lecieć z bagażem podręcznym, musimy dopłacić – cena za bagaż o wymiarach 55x35x20 cm wynosi 25 EUR za odcinek lotu. Co ciekawe, mniej niż za bagaż podręczny zapłacimy za… standardowy bagaż nadawany o wadze do 23 kilogramów – wykupując go na stronie internetowej przewoźnika lub u agenta na 3 godziny przed wylotem zapłacimy… tylko 20 EUR.

Jest jeszcze jedna ciekawostka związana z linią Buta Airways – wbrew wzorcom z innych tanich linii, w cenie biletu w każdej taryfie przewoźnik oferuje bowiem… bezpłatnie wodę i kanapkę. Płacić trzeba dopiero przy zamawianiu dań na ciepło.

Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira
Foto: Fly4free.pl

Inne linie pójdą w te ślady?

Buta Airways jest jedną z pierwszych linii, które oferują taryfę bez możliwości zabrania ze sobą bagażu, ale w branży lotniczej nie brakuje ludzi, którzy twierdzą, że właśnie tak będzie wyglądała przyszłość latania.

Jedyną rzeczą, którą pasażer powinien mieć zapewnioną kupując bilet, jest fotel, na którym będzie siedział w czasie, gdy przewieziemy go z punktu A do punktu B. O wszystkim innym powinien decydować pasażer – czy jakaś usługa go interesuje czy nie i czy chce za nią dodatkowo płacić – mówił w rozmowie z Fly4free.pl Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira.

Choć nawet on nie był wówczas chętny, by pozbawiać pasażerów bagażu podręcznego.

– Mały bagaż podręczny o wymiarach, które pozwalają na wsunięcie go pod fotel jest to rzecz, której z pewnością nigdy nie pozbawimy pasażerów – dodawał.

Czy Waszym zdaniem taka oferta ma szansę się przyjąć? I czy jeśli cena biletu byłaby wystarczająco atrakcyjna, to czy zdecydowalibyście się na taryfę bez bagażu podręcznego?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Kiedy podróżniki wędrują dwóch i więcej, to takie rozwiązanie z bagażem dla jednej osoby może mieć sens
Jacaranda, 27 grudnia 2019, 11:09 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »