Fly4free.pl

Podróżnicy wybrali najlepsze nowe miejsca na 2020 rok. Zwycięzca robi furorę wśród Polaków!

kaliningrad
Foto: Maykova Galina / Shutterstock

Kaliningrad okazał się być najciekawszym kierunkiem podróży na 2020 rok w kategorii debiutantów – zdecydowali użytkownicy Tripadvisora. Lista, która zawiera 25 miejsc z całego świata, może jednak nieco zaskoczyć. Wszak docenia się tutaj tych, którzy szybko zdobywają popularność, choć wcześniej miejsca te – same w sobie – nie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Każdego roku w ramach plebiscytu Traveler’s Choice, portal Tripadvisor ujawnia listę najciekawszych kierunków podróżniczych na dany rok, którą tworzy w oparciu o opinie swoich użytkowników. W kategorii „nowe miejsca docelowe” liczą się przede wszystkim kierunki, które w ubiegłym roku  szybko zdobywały popularność i które szczególnie zainteresowały podróżników z całego świata. Nie są to więc najczęściej odwiedzane miejsca, ale na pewno te, które w ostatnim roku zyskały uwagę wielu osób.

Na podium trafia…

W tegorocznej edycji zwyciężyło miasto, które Polacy odkryli i polubili już jakiś czas temu – Kaliningrad.

– Nieco „dodatkowy” kawałek Rosji „zaklinowany” między Litwą, Polską i Morzem Bałtyckim, Kaliningrad był znany jako Königsberg od założenia przez Krzyżaków w XIII wieku aż po II wojnę światową – opisuje go Tripadvisor. – Został przemianowany, zaludniony przez Rosjan i stał się częścią Związku Radzieckiego. Dziś, podobnie jak całe stulecia temu, znany jest z wyrobów bursztynowych, który wciąż leży u wybrzeży. Główną atrakcją miasta jest XIV-wieczna katedra w Królewcu.

Dla rankingu na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że od lipca 2019 roku, obywatele 50 państw – w tym Polski – mogą wjechać do obwodu kaliningradzkiego na podstawie bezpłatnej e-wizy. Ułatwiona procedura w znaczącym stopniu przyczyniła się do wzrostu popularności Kaliningradu i okolic. Polacy już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów chętnie korzystali z możliwości odwiedzenia tego zakątka Rosji bez dodatkowych utrudnień i opłat, a w internecie jak grzyby po deszczu wyrastały kolejne relacje z krótkich pobytów.

Warto zaznaczyć, że nieco później – od 1 października – do grona miast objętych bezpłatnymi e-wizami dołączył również Sankt Petersburg. Może się więc okazać, że w przyszłym roku zajmie on miejsce Kaliningradu na liście Tripadvisora. Zwłaszcza, że niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie.

Dalsze miejsca na podium zajęła Saranda – najczęściej odwiedzane miasto Albanii i libański Bejrut. Wszystkie trzy miasta są więc łatwo dostępne dla Polaków, a przez wielu z nich już dawno odwiedzone. Albania jest przecież bardzo popularnym celem wycieczek zorganizowanych, a do Libanu, który ma stać się „drugą Jordanią” możecie się dostać bezpośrednio LOT-em lub Ryanairem z przesiadką na Cyprze. Obie opcje udaje nam się często znaleźć w bardzo dobrych cenach.  Do tej pory ranking ewidentnie sprzyja więc podróżom z Polski.

Bejrut, często nazywany „Paryżem Bliskiego Wschodu”, jest popularnym miejscem zakupów, spotkań towarzyskich i zwiedzania, pomimo wielu konfliktów i niepokojów – zachwala ten kierunke Tripadvisor. – Miasto było kilkakrotnie przebudowywane, a nowoczesna architektura dzieli przestrzeń z budynkami osmańskimi i francuskimi. Tętniące życiem ulice, takie jak Hamra i Ashrafieh, zapewniają tętniące bujne nocne życie, a Muzeum Narodowe i Muzeum Gibran dają odwiedzającym posmakować historii miasta – dodaje.

Kto jeszcze zwrócił uwagę podróżników?

Poza ścisłą czołówką też nie brakuje bardzo ciekawych propozycji. Użytkownicy Tripadvisora upodobali więc sobie m.in. Luksor w Egipcie, Nausę w Grecji, Rugię – największą wyspę w Niemczech, wyspę Phu Quoc w Wietnamie, Monopoli we Włoszech i La Paz w Boliwii. Pierwszą dziesiątkę zamyka Curaçao, zamorskie terytorium Holandii ulokowane na Karaibach.

– Doświadczeni nurkowie od dawna gromadzą się na Curacao. Niezależnie od tego, czy szukasz trudniejszych czy łatwiejszych miejsc do nurkowania, znajdziesz je tutaj. Plaże to oczywiście kolejna duża atrakcja – przekonuje Tripadvisor. – Z piaskiem niczym drobny cukier i spokojnymi wodami są idealne dla dzieci. I koniecznie odwiedź Willemstad, stolicę Curacao. Urocze pastelowe budynki i równie kolorowa historia przyniosły mu uznanie za miasto światowego dziedzictwa UNESCO – zapewnia portal.

Dalej mamy francuską wyspę Oléron, Guayaquil w Ekwadorze, Tulsę w USA, Ipswich w Wielkiej Brytanii, Franschhoek w Republice Południowej Afryki, Tanger w Maroku, Takamatsu w Japonii, Cala d’Or na Majorce, Petropolis w Brazylii, Antwerpię w Belgii, Mirissę na Sri Lance, Alvor w Portugalii, Winnipeg w Kanadzie, Darwin w Australii i Agrę w Indiach.

Jak widać, nie brakuje na liście miejsc, do których tanio i wygodnie dolecicie z Polski. Oczywiście nie jest możliwe, żeby takie kierunki tworzyły całe zestawienie, ale i tak jest ich naprawdę dużo!

Pełne wyniki rankingu możecie znaleźć na stronie plebiscytu Traveler’s Choice.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »