Fly4free.pl

Kaliningrad bez opłat wizowych! Rosja wprowadza ułatwienia dla Polaków

kalinigrad
Foto: Anton Gvozdikov / Shutterstock

Od 1 lipca Polacy chcący odwiedzić obwód kaliningradzki będą mogli skorzystać z elektronicznych wiz turystycznych. Dzięki nim będziemy mogli podróżować do tego regionu Rosji bez żadnych dodatkowych opłat.

Władze Federacji Rosyjskiej objęły nowymi przepisami aż 50 państw. Wśród narodów, które będą mogły skorzystać z bezpłatnego pozwolenia na wjazd znaleźli się także Polacy. Przed wyjazdem trzeba jednak załatwić formalności. Na szczęście można to zrobić bezproblemowo przez Internet.

Elektroniczne wnioski będą dostępne od 1 lipca na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Według zapowiedzi, rozpatrzenie każdego wniosku ma potrwać maksymalnie 4 dni. To znaczy, że najdalej 5 lipca pierwsze osoby wjadą do kraju już na nowych zasadach.

Po pozytywnej weryfikacji, trzeba zachować specjalnie wygenerowany numer identyfikacyjny. Wraz z innymi dokumentami, będzie on sprawdzany na przejściu granicznym. Zgodnie z przepisami wszystkie osoby odwiedzające Federację Rosyjską muszą też pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Musimy również potwierdzić posiadanie biletów powrotnych. Dotyczy to jednak tylko tych osób, które opuszczą kraj drogą morską, samolotem lub pociągiem. Turyści przekraczający granicę samochodem, rowerem lub pieszo – co całkiem logiczne – są z tego zwolnieni. Oczywiście, obowiązkowe jest też posiadanie ważnego paszportu.

Wiza wydana na nowych zasadach jest ważna przez 30 dni. Jednak wizyta w obwodzie kaliningradzkim nie może trwać dłużej niż 8 dni.

Zmianę przepisów zapowiadano już dwa lata temu. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew mówił wtedy, że taka decyzja „przyczyni się do rozwoju turystyki, kontaktów biznesowych i międzyludzkich”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
No wreszcie! Bez durnych wizyt w konsulacie, aby wjechać na kilka dni do Obwodu. 
nelson 1974, 25 czerwca 2019, 11:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To teraz więcej połączeń by się przydało żeby wyskoczyć na weekend lub jednodniówkę.
Łukasz Wilku, 26 czerwca 2019, 20:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ale ten odnośnik tyczy się Władywostoku, a artykuł jest Kaliningradzie. Polska tam nie jest wymieniona! Artykuł się coś zdeaktualizował.
gordos, 28 czerwca 2019, 13:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »