Fly4free.pl

Hurra! Od 1 października zwiedzimy bez drogich wiz jedno z piękniejszych miast Europy!

Petersburg
Foto: mistervlad / Shutterstock

[AKTUALIZACJA] Potwierdzają się wcześniejsze informacje: Rosja od 1 października wprowadzi darmową e-wizę dla turystów chcących zwiedzić Sankt Petersburg i cały region leningradzki. A Polska znalazła się na liście 53 krajów, których obywatele mogą zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast w Europie bez żadnych opłat wizowych.

O planie wprowadzenia darmowych e-wiz dla chcących odwiedzić Petersburg pisaliśmy na łamach Fly4free.pl już w lipcu. I… właśnie się one potwierdziły – w zeszłym tygodniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zatwierdził listę 53 krajów, których obywatele będą mogli znacznie łatwiej zwiedzać Sankt Petersburg i cały okręg leningradzki. Na liście znalazła się też Polska!

To już kolejny region w Rosji, gdzie dostępne będą darmowe e-wizy – od 1 lipca z e-wiz mogą już korzystać Polacy, którzy chcą odwiedzić obwód kaliningradzki.

Nowe przepisy w sprawie darmowych e-wiz wejdą w życie od 1 października – od tego dnia na tych samych zasadach będzie można zwiedzać Petersburg. A to dopiero początek, bo Rosja przymierza się do tego, aby od 2021 roku umożliwić na podstawie e-wiz podróżowanie po całej Rosji.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Na 4 dni przed planowanym pojawieniem się w Petersburgu, chętni do odwiedzenia tego miasta będą musieli  wypełnić wniosek e-wizowy na stronie rosyjskiego MSZ. Na razie wciąż można tu składać tylko wnioski dotyczące podróży do obwodu kaliningradzkiego, opcja dotycząca Petersburga ma się pojawić za kilka dni.

E-wiza będzie ważna na okres 30 dni od jej wystawienia i będzie upoważniała do przebywania na terytorium Petersburga i obwodu leningradzkiego przez maksymalnie 8 dni.

A to nie koniec dobrych informacji. Jak informują rosyjskie media, petersburskie lotnisko Pułkowo tymczasowo dołączyło do programu Open Skies i liczy na to, że dzięki temu uda mu się skusić tanie linie lotnicze do uruchomienia większej liczby połączeń z Europy.

Agencja Interfax cytuje przedstawicieli rządu, według których wprowadzenie e-wiz ma sprawić, że do Petersburga w przyszłym roku przybędzie 12 mln zagranicznych turystów. Dla porównania: w 2018 roku było to ok. 8,4 mln przyjezdnych.

Petersburg, czyli "Wenecja Północy"

Zbudowany przez cara Piotra I Petersburg jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Nazywany “Wenecją Północy”, słynie z ponad 500 mostów, wspaniałych cerkwi i kamienic – najbardziej znane budynki to Twierdza Pietropawłowska oraz Ermitaż, z jedną z najbogatszych kolekcji malarstwa i sztuki w Europie. Z kolei ok. 50 kilometrów od Petersburga znajduje się imponujący przepychem zespół pałacowo-parkowy Peterhof.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
dolary nużne widze... ale fajnie, że można będzie tam pojechać na weekend bez bujania się z wizą rosyjską :)
adamek, 23 lipca 2019, 12:35 | odpowiedz
Teraz czas na drugi krok: ułatwienia dla LCC w otwieraniu połączeń do LED. W tej kwestii Rosja (cała ) jest jeszcze heeen w tyle. 
solokhumbu, 23 lipca 2019, 13:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy również dla Polaków... Na miejscu Putina Polaków bym wykluczył.Kaliningrad to inna bajka - graniczymy.No i Polacy w Petersburgu raczej nie są skłonni do szastania pieniędzmi, więc... po co?
Jan z Janowa, 23 lipca 2019, 23:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pytanie z woj. pomorskiego. Czy na jednej e-wizie będzie można wjechać do Kaliningradu i z tamtejszego lotniska do Petersburga? 
Marek100_c, 22 września 2019, 15:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ja zachęcony tym samym zabiegiem dla Kaliningradu udałem się tam w lipcu LOTem z wizą elektroniczną. U bardzo smutnej pani w mundurze najpierw zobaczyłem zdziwienie - co to za dokument? Jak się pokumała już o co chodzi z nową wizą pokazywała mi każdą stronę z mojego paszportu z wizą (Dżibutti, Etiopia, Kambodża, Namibia,...) z pytaniem "szto eta?". Po odpowiedziach "tourism" zostałem odstawiony na bok, zabrano mi paszport i mundurowi zniknęli na dobry kwadrans. Potem wrócili, oddali paszport - odprawa zajęła mi ponad godzinę. Cóż, dostać się do "oblężonej twierdzy" łatwo nie jest i niesmak pozostaje. Ja na Rosję ochotę straciłem.
mnowic76, 24 września 2019, 11:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Uwaga, jak podaje na swojej oficjalnej stronie rosyjskie MSZ, do obwodu leningradzkiego z e-wizą (przynajmniej na razie) nie będzie można wjechać pociągiem (do obwodu kaliningradzkiego do odmiany akurat można)! Różnica jest istotna, bo jakby ktoś planował podróż szybkościowym Allegro z Helsinek, to, niestety, nie da się.Samolotem i promem do Petersburga można, przez Narwę można zarówno samochodem, jak i na piechotę, z Finlandii samochodem przez Vaalimaa, Nujamaa i Imatrę, najciekawszym zaś przejściem jest port Wysock (podejrzewam, że to dla wpływających statkiem przez kanał Saimiański).
cisza77, 25 września 2019, 12:58 | odpowiedz
Witam. Wybieram się w lutym do Petersburga korzystając z e-wizy. Będę wjeżdżał Lux Expressem z Helsinek do Petersburga przez przejście w Swietogorsku, a w powrót planuje przez przejście w Iwanogorodzie do Talina, a dalej samolotem. Mam pytanie, czy można korzystając z e-wizy wjechać do Petersburga z jednego państwa, a wyjechać do innego?
Karol N., 24 stycznia 2020, 11:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »