Fly4free.pl

13 godzin o wodzie i własnych kanapkach! Zobacz najdłuższe trasy tanich linii lotniczych

Foto: TEERASAK KHUNRACH / Shutterstock

Chcesz latać naprawdę tanio na dalekich trasach? Przygotuj się na odrobinę niedogodności, choć z drugiej strony – trudno chyba narzekać na to, że lot Dreamlinerem jest mało komfortowy? W ostatnich latach tanie linie otwierają coraz więcej dalekich międzykontynentalnych połączeń. Sprawdź, które z nich są najdłuższe i czego możesz oczekiwać na pokładzie.

W ostatnich latach wydawało się, że tanie linie lotnicze będą coraz szybciej odbijały z rąk tradycyjnych przewoźników rynek podróży międzykontynentalnych. Jednak miniony rok, zwłaszcza w Europie, przyniósł w tej sprawie pewne “urealnienie”: zbankrutowały specjalizujące się w dalekich trasach linie Primera Air i WOW Air, w delikatne turbulencje wpadł zaś Norwegian.

Mimo to wydaje się, że rynek tanich lotów na trasach międzykontynentalnych rozwija się dość szybko i cały czas sporo się w nim dzieje: wspomnijmy choćby o amerykańskich liniach JetBlue, które w 2021 roku pojawią się w Europie czy oczekiwanej z utęsknieniem linii AirAsia X, która ma pojawić się w Pradze.

Przyczynami, dla których tanie linie rozwijają się tak szybko, są oczywiście przede wszystkim niższe ceny biletów. Oczywiście, nie ma nic za darmo, bo jeśli dodamy do nich koszty bagażu rejestrowanego czy posiłku na pokładzie, to koszty zdecydowanie rosną.

Z drugiej strony – tanie linie mocno napędziły konkurencję tradycyjnym przewoźnikom, którzy na potęgę zaczęli tworzyć taryfy z samym bagażem podręcznym, takie same jak low-costy. Najbardziej powszechne są one wśród przewoźników na trasach z Europy do USA.

Skupmy się jednak na tanich liniach i najdalszych oferowanych przez nie trasach. Czy daleki lot na ich pokładzie to faktycznie mordęga? Wszystko zależy to, jak mało chcecie zapłacić za bilet. Przyjrzyjmy się więc najdłuższym trasom operowanym przez tanie linie.

Foto: Angel DiBilio / Shutterstock

Norwegian liderem

Jeszcze do stycznia tego roku najdłuższą trasą operowaną przez low-costy było połączenie z Londynu-Gatwick do Singapuru. Połączenie realizowane było Boeingami 787-9 Dreamliner, a odległość wynosiła aż 10841 kilometrów. Była to zdecydowanie najdłuższa trasa pod względem czasu przelotu – z Singapuru do Londynu lot trwał aż 13 godzin i 40 minut. Trasa została niestety zawieszona, ponieważ nie cieszyła się wystarczającą popularnością, ale Norwegian pozostał liderem wśród najdłuższych tras tanich linii. Zmienił jedynie… kontynent, bo zamiast na Azji, przewoźnik postanowił skupić się teraz na podboju Ameryki Południowej.

Efektem są na razie dwie dalekie trasy – z Londynu do Rio de Janeiro i Buenos Aires, przy czym najdłuższym połączeniem tanich linii lotniczych jest właśnie ta druga. Podróż ze stolicy Wielkiej Brytanii do stolicy Argentyny zajmuje według przewoźnika od 13 godzin do 13 godzin i 40 minut.

Kolejne miejsca na liście także zajmuje połączenie do Buenos Aires, tyle że z Barcelony. Realizuje je należąca do grupy IAG linia Level. Połączenie obsługiwane jest Airbusami A330-200, a odległość jaką musi pokonać samolot, to 10457 kilometrów. Imponujący jest też czas lotu – z Barcelony do Buenos Aires lecimy 13 godzin 13 minut, z kolei z Argentyny do Hiszpanii lot trwa dokładnie 12,5 godziny.

Niemcy wśród najdłuższych tras

Kolejne 2 miejsca zajmują połączenia do Azji z Niemiec. Najpierw mamy więc trasę linii Eurowings z Dusseldorfu do Bangkoku. Czas lotu z Niemiec trwa tu co prawda “tylko” 11 godzin i 40 minut, ale z Tajlandii jest już znacznie dłuższy – według rozkładu z Bangkoku do Dusseldorfu leci się 12 godzin i 55 minut.

Kolejne miejsce zajmuje zaś połączenie zlokalizowane blisko naszej zachodniej granicy – to trasa z lotniska Berlin Tegel do Singapuru obsługiwana przez linie Scoot. Podróż na pokładzie Dreamlinera obsługiwanego przez tanią linię zajmuje między 12.05-12.55 godz.

Jedną z najdłuższych low-costowych tras jest też połączenie linii French Bee z Paryża do Reunion –  – maleńkiej wyspy położonej na Oceanie Indyjskim, 175 kilometrów na wschód od Madagaskaru. Długość trasy to 9386 kilometrów a czas lotu waha się od 10 godzin i 55 minut do 11 godzin i 40 minut.

Kto jeszcze jest na liście?

W rankingu najdłuższych tras tanich linii znajduje się jeszcze jedna trasa linii Scoot (z Aten do Singapuru), Jetstar Airways, Lion Air oraz kanadyjski WestJet.

***

Macie jakieś doświadczenia z dalekich lotów na pokładach tanich linii? Jak oceniacie te podróże – jest lepiej czy gorzej w porównaniu do tradycyjnych linii?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Mnie się jednak wydaje,że najdłuższą trasą realizowaną przez low costy w chwili obecnej  jest lot IB2605 Levela z Barcelony do Santiago de Chile :) 
eyelashes, 27 kwietnia 2019, 22:16 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »