Fly4free.pl

Maraton w Atenach. Pobiegnij na najsłynniejszej trasie świata!

Ateny
Foto: Athens / Y Skoulas / GNTO

Legendarna trasa z Maratonu do Aten, która dała początek zawodom na królewskim dystansie lekkoatletycznym to 42 195 m wysiłku, marzeń i… dumy, która ogarnia każdego biegacza kończącego ten owiany sławą bieg. Wy także możecie tego dokonać!

Grecja

Marzenie, które warto spełnić

Przebiec dystans maratonu? Dla większości ludzi to całkiem spory wyczyn: niezależnie od poziomu zaawansowania biegowego, ukończenie maratonu jest powodem do dumy. W dobie ogromnej popularności biegów maratońskich, odbywających się w wielu miastach na całym świecie, jeden jest wyjątkowy. Stoi za nim legenda, magia trasy i… kilka nietypowych historii.

W odróżnieniu od maratonów w Londynie, Nowym Jorku czy Bostonie – uczestnictwo w nich wymaga wielu przygotowań i działań, z których nie wszystkie są od nas zależne – ten najsłynniejszy, na trasie z Maratonu do Aten (to właśnie od nazwy miejscowości Maraton bieg na najdłuższym dystansie olimpijskim wziął swoją nazwę) nie wymaga posiadania wyśrubowanego rekordu życiowego, szczęścia w losowaniu pakietu startowego lub zasobnego portfela na wykupienie wycieczki biegowej.

ODKRYJ GRECJĘ, KIERUNEK NA 365 DNI W ROKU:

* * *

Jeżeli myślicie o biegu w kolebce maratońskiej – i czujecie, że jesteście fizycznie gotowi na podjęcie tego wyzwania – możecie zacząć się już przygotowywać. I jednocześnie oswajać się z myślą, że również dołączycie do legendy tej trasy i dystansu.

Jak wystartować w „Athens Marathon. The Authentic”?

Foto: www.athensauthenticmarathon.gr

Zawody z historią w tle

Zacznijmy od historii. Romantyczna legenda mówi, że posłaniec Filippides po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami (odbyła się w 490 p.n.e. pod Maratonem) pobiegł do Aten, aby poinformować o zwycięstwie i jednocześnie ostrzec mieszkańców tego miasta przed niebezpieczeństwem ze strony perskiej floty. Po przebiegnięciu całego dystansu i obwieszczeniu tych informacji, Filippides padł martwy z wysiłku.

Podczas przygotowań do pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach, które odbyły się w 1896 r., do organizatorów trafił pomysł upamiętnienia wyczynu Filippidesa. Baron Pierre de Coubertin został przekonany, aby do programu igrzysk włączyć bieg na dystansie odpowiadającym odległości między Maratonem i Atenami.

Co było dalej? Cóż, ponad 120 lat po wspomnianych zawodach, biegi maratońskie na dystansie 42 195 m odbywają się corocznie praktycznie w każdym większym mieście na świecie, gromadząc nierzadko po kilkadziesiąt tysięcy uczestników!

* * *

Jak wygląda sytuacja w 2019 r.? Nie musicie umierać jak Filippides. I nie będziecie zmuszeni rozbijać świnki skarbonki, aby spełnić swoje marzenia: udział w „Athens Marathon. The Authentic” kosztuje zaledwie… 30 EUR w pakiecie podstawowym.

Co ważne, zgłoszenie może wysłać każdy biegacz, który ukończył 18 lat. Aby wziąć udział w biegu z Maratonu do Aten, nie musicie legitymować się rekordem życiowym na poziomie 3-4 godzin.

Maraton w Atenach
Foto: www.athensauthenticmarathon.gr

Zgłoszenie

Cała procedura odbywa się przez internet. Należy jedynie wybrać jeden z trzech dostępnych pakietów startowych a następnie dokonać rejestracji i wnieść wymaganą opłatę. Potem pozostają już tylko treningi i przygotowywanie organizmu na nadchodzący wysiłek biegu maratońskiego.

W tym roku „Athens Marathon. The Authentic” odbędzie się 10 listopada 2019 r. Jaki jest koszt uczestnictwa?

Pakiet podstawowy (w skład którego wchodzi m.in. specjalny numer startowy, transport na miejsce startu z centrum Aten, wsparcie medyczne i punkty żywnościowe w trakcie wyścigu, ubezpieczenie, certyfikat uczestnictwa oraz pamiątkowy medal) kosztuje 30 EUR, czyli około 131 PLN.

Nieco droższa jest opcja, która zawiera oficjalną koszulkę biegu – koszt uczestnictwa wzrasta do 45 EUR (197 PLN). Najdroższy pakiet, kosztujący 100 EUR (439 PLN) to wszystkie wyżej wymienione opcje i przedmioty plus specjalna torba sportowa i 50 proc. zniżka na zakup biletu wstępu do Muzeum Akropolu.

Co ciekawe, są jeszcze wolne miejsca dla uczestników, którzy chcieliby wystartować w tegorocznej edycji – przypomnijmy, bieg odbędzie się 10 listopada 2019 r.

Stadion w Atenach
Foto: www.athensauthenticmarathon.gr

Trasa

Jednym z powodów, dla których warto pobiec w „Athens Marathon. The Authentic” jest oczywiście… trasa. Świadomość faktu, że biegnie się z Maratonu (TEGO Maratonu!) do stolicy Grecji, mocno działa na wyobraźnię uczestników.

Mimo, iż ukształtowanie trasy nie sprzyja biciu rekordów życiowych (nie jest płasko, w drodze na metę będziecie musieli zmierzyć się z licznymi podbiegami na okalające Ateny wzgórza) – liczy się coś innego.

Wszyscy zawodnicy podkreślają świetną atmosferę, panującą podczas tego biegowego święta. Obserwowanie żywiołowego dopingu greckich kibiców, wręczających biegaczom gałązki oliwne, możliwość obejrzenia większości słynnych zabytków greckiej stolicy z innej perspektywy, finisz na legendarnym Stadionie Panateńskim, to coś niesamowitego i zapadającego w pamięć.

Maraton w Atenach
Foto: www.athensauthenticmarathon.gr

Zwiedzanie

Podczas planowania udziału w biegu „Athens Marathon. The Authentic” można połączyć kilka rodzajów aktywności i potraktować wyjazd do Aten jako fragment większej wycieczki. To popularny sposób na zwiedzanie stolicy Grecji i jej okolic, ukoronowany po kilku dniach pobytu udziałem w zawodach na dystansie maratońskim.

Zabytki Aten, takie jak Akropol, Partenon, grecka Agora, Muzeum Archeologii, Plac Syntagma, Łuk Hadriana czy spacer bez celu po plątaninie ulic ateńskiej Plaki – to wszystko może być świetną przygodą, łączącą cele turystyczne i sportowe.

Dekoracja uczestnika maratonu w Atenach
Foto: www.athensauthenticmarathon.gr

Do biegu!

Jesteście gotowi na podjęcie wyzwania i startu w „Athens Marathon. The Authentic”? Jak widać, to prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie internetowej organizatorów biegu.

Powodzenia na trasie!

Źródło: www.visitgreece.gr

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »