Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 25 Maj 2020 13:32 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
@puhacz szkoda. Liczyłem, że jakieś fajerwerki będą. ;)

A jak się nie poznaliście, to się poznajcie. Zdjęcie zapożyczone z FB Raymonda.

Załączniki:
Chińczycy.jpg
Chińczycy.jpg [ 69.24 KiB | Obejrzany 11515 razy ]
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
#22 PostWysłany: 25 Maj 2020 14:47 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Maj 2012
Posty: 965
Loty: 198
Kilometry: 437 840
Jakie oldschool sakwy :o Świetne.

p.
_________________
Moje relacje:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 31 Maj 2020 18:46 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
Puerto Princesa powitała nas gorąco. Niestety, tylko temperatura powietrza była gorąca, procedury na przylocie mocno ostudziły nasz entuzjazm.

Pierwszy szok - przed wejściem do budynku lotniska stoi kolejka. :shock: Nie jakaś tam mała kolejeczka, tylko kilkaset osób. Na oko jeszcze ze 2 samoloty ludzi tam stały, oprócz naszego. Kolejka baaaardzo powoli przesuwała się do przodu. Wylądowaliśmy godzinę przed czasem, ale do budynku lotniska weszliśmy jakieś pół godziny po czasie i poznaliśmy przyczynę tego zatoru.

W drzwiach wejściowych do budynku była wyłożona mata nasączona jakimś świństwem, a obok duży baner informujący o ym, że Filipiny zabezpieczają się przed ASF (Afrykańskim Pomorem Świń). Był też polski akcent - nasz kraj był wymieniony jako jeden z tych, gdzie ta zaraza występuje. Myślałem, że ta mata jest powodem opóźnienia, ale nie...

Image

W budynku trzy sympatyczne dziewczyny z jednym termometrem bezdotykowym sprawdzały temperaturę każdego pasażera oraz sprawdzały, co dany pasażer wpisał w ankiecie, wypełnionej jeszcze w samolocie. No to musiało trwać. Ja w swojej ankiecie, zgodnie z prawdą, zaznaczyłem, że mam kaszel. Tak sobie wymyśliłem, że lepiej o tym od razu napisać, niż tłumaczyć się z jakiegoś ataku kaszlu w czasie kontroli na lotnisku. Miła Filipinka oczywiście zauważyła to moje zaznaczenie, kazała mi zmierzyć jeszcze raz temperaturę, wysłuchała tłumaczenia, że to polski kaszel i pościła dalej. Ufff...

Z lotniska wyszliśmy ok. 23:30. Przed lotniskiem czekały całe 2 taksówki. Biorąc pod uwagę, że w środku zostało jeszcze z 200 osób, nasza pozycja negocjacyjna była kiepska i szybko zgodziliśmy się na lekko zawyżoną cenę. O jakieś 20-30% w stosunku do tego, co pisały internety, że powinno być. Biorąc pod uwagę, że pan kierowca coś mówił o taryfie nocnej, a zapłaciliśmy w sumie ok. 15 PLN, to nie było źle. O wiele gorzej wyglądał koniec naszej trasy. Pan zatrzymał się na jakiejś dziwnej ulicy przy jakiejś dziwnej bramie, za którą było widać tylko krzaki i powiedział, że to tu. Gdyby nie to, że moja nawigacja potwierdzała, że to faktycznie tu, to w życiu bym nie uwierzył, że tu jest jakiś hotel.

A jednak był. Po chwili z krzaków po drugiej stronie bramy wynurzył się jakiś cieć i zaczął otwierać kłódkę, na którą brama była zamknięta.

- Misemashi? - zapytał Cieć
- eee....? - niekulturalnie odpowiedziałem pytaniem na pytanie...
- M-I-S-T-E-R M-A-R-S-H-I-N? - powtórzył Cieć tonem, jakim przeważnie zwracamy się do małych dzieci lub osób nie do końca sprawnych umysłowo...
- Yes! - ufff, jesteśmy w dobrym miejscu

Taksi odjechało, a Cieć zaprowadził nas do pokoju, który okazał się bardzo skromnie urządzony, ale czysty, a meble to były prawdziwe arcydzieła. Drewniane i bardzo ładnie wykonane. Prysznic działał, a łózko oprócz tego, że ładne, to jeszcze wygodne. Zapowiadało się, że spokojnie prześpimy resztę nocy. Nic bardziej mylnego...

Image

Najpierw ujawniło się jakieś ptaszydło, które w okolicznych krzakach nieprawdopodobnie darło ryja. Znaczy dziób. Trwało to dość długo i skutecznie przeszkadzało w spokojnym śnie. Skończyło się dopiero wtedy, gdy ptak przestraszył się kotów. Tak, właśnie obok zaczęły się marcować jakieś kocury. Jestem miłośnikiem kotów, ale w tamtym momencie miałem raczej same złe myśli. I czemu do jasnej Anieli, koty marcują się w styczniu?
Jak śpiewała artystka Jantar "Nic nie może przecież wiecznie trwać...", to i koty w końcu około 6:00 rano zakończyły swoje miłosne pieśni. Zapewne przepłoszone przez robotników, zaczynających właśnie prace na budowie za płotem...

Średnio wyspani i w kiepskich z tego powodu humorach, udaliśmy się na śniadanie, z rozpędu oczekując najgorszego. Choć w sumie potrawka z kota mogła by wywołać nie tylko negatywne uczucia... Śniadanie jednak było świetne. Jakiś ciekawie przyrządzony ryż oraz mięsko z marynowanego na słodko-kwaśno kurczaka poprawiły nam humory.

Plan na ten dzień był nieskomplikowany. Kupić drona i dojechać do El Nido. O ile z tym drugim nie powinno być żadnych problemów, to ten pierwszy punkt nastręczał nam problemów jeszcze przed wyjazdem. Jak już wcześniej pisałem, pierwotny plan zakładał zakup drona w Hongkongu, ale się nie udało. Plan zapasowy był taki, żeby spróbować na Filipinach. Co ciekawe, na Filipinach oficjalna sklepowa cena tego drona jest jeszcze niższa, niż w Hongkongu. Nie wiadomo tylko jak z dostępnością.W Manili pewnie byłoby to proste, ale Puerto Princesa to jakaś szczególnie duża metropolia nie jest. Już dość wcześnie przed wyjazdem pisałem po różnych forach, gdzie można spotkać lokalsów, czy jest w ogóle szansa na taki zakup. Po wielu próbach, chyba na tripadvisor, ktoś odpisał, że widział jakieś drony w Robinsons Place Palawan - jedynej chyba galerii handlowej na Palawanie. No to spróbujemy.

Image

Image

Najpierw dogadujemy się w recepcji, że nie ma potrzeby jechania na dworzec - busik do El Nido zabierze nas z hotelu, a cena będzie dokładnie ta sama. Zamówiliśmy wyjazd na 13:00 i ruszyliśmy w miasto. Nic ciekawego nie udało nam się po drodze zobaczyć, poza tym, co zawsze jest ciekawe w tym rejonie świata: ruch uliczny i przydrożne stragany, za to Robinsons Place to takie miejsce bardziej w europejskim stylu.
Namierzam sklep z elektronikę i już przed wejściem widzę GO. Moja najnowsza zabawka - DJI Mavic Mini. No, jeszcze nie moja, ale to kwestia minut. Jak się za chwile okazało dość dużej ilości minut bo zakupy tam nie są takie proste, zwłaszcza jak ktoś kupuje takie dziwadło, zamiast normalnie: pralkę, lodówkę czy telewizor. Cena za wersję kombo (czyli z dodatkowymi2 akumulatorami, ładowarką i futerałem na całość): ok. 1.840 PLN. W Polsce ten sam zestaw wtedy kosztował 2.399 PLN. :)
Dość długie oczekiwanie na wydanie z magazynu a następnie wypisanie wszystkich kwitów umiliła nam rozmowa z jednym ze sprzedawców. Po standardowym zestawie skąd, dokąd i na ile czasu oraz czy nam się podoba na Filipinach padło wreszcie oryginalne pytanie:
- Przepraszam, że pytam, ale po co Ty właściwie kupujesz tego drona?
- No jak po co? Będę nim robił zdjęcia, filmy... Taka pamiątka z wakacji...
- Łoooooo....!!!! Super!!!! Świetny miałeś pomysł!!! To będzie wspaniała pamiątka takie zdjęcia!!! - powiedział gość zajmujący się zawodowo sprzedażą tego sprzętu... Choć może on był akurat z działu lodówek...

Nastroje (przynajmniej mój) poszybowały wysoko. Nie ma śladów po porannym złym humorze. Wracamy na spokojnie do hotelu. Warto tu chyba wspomnieć, że hotel nazywa się Balay Inato Pension, kosztował 90 PLN za nockę ze śniadaniem dla dwojga i w sumie, to go polecam. Pamiętajcie tylko o zatyczkach do uszu.

Bus do El Nido przyjeżdża 20 minut przed czasem. Od razu powinno mi to dać do myślenia (patrz powyżej - lądowanie przed czasem), ale ja głupi ucieszyłem się, że wyjeżdżamy wcześniej. Wyjechaliśmy, ale tylko do następnego hotelu, po kolejnego pasażera. I jeszcze jeden hotel i kolejni pasażerowie. I jeszcze jeden... Ostatecznie z Puerto Princesa wyjechaliśmy z półgodzinnym opóźnieniem. Na szczęście droga bez żadnych przygód, auto w dobrym stanie, kierowca jechał dość szybko, ale nie szalał nadmiernie. Po drodze dwa postoje, na jednym skusiliśmy się na jakieś ciepłe bułki. Ja wziąłem z żółtym serem i wanilią, do tego koktajl z mango - pycha!

Image

Image

Image

W El Nido, w sezonie, nie jest łatwo o dobry i do tego jeszcze nie za drogi nocleg. Poszukiwania zacząłem jak tylko skończyłem zamieszanie z zakupem biletów lotniczych i najpierw udało mi się znaleźć dość ładny i niedrogi hotel, ale dość daleko od centrum. Zakupiłem go w wersji z możliwością anulowania, ale co jakiś czas zaglądałem na różne strony szukając czegoś lepszego. W końcu miał to być nasz najdłuższy pobyt w jednym miejscu w czasie tego wyjazdu - całe cztery noce. :)
"Szukajcie, a znajdziecie". Najwyraźniej ktoś odwołał przyjazd, być może w związku z covid-19, bo pewnego dnia pojawiła mi się świetna okazja. W samym centrum, tuż przy plaży, pokój "o podwyższonym standardzie" i do tego w niezłej cenie. (ok. 780 PLN za 4 nocki ze śniadaniami). Co nas przekonało najbardziej - ten balkon!

Załącznik:
Komentarz do pliku: Zdjęcie z booking.com
37744967.jpg
37744967.jpg [ 147.72 KiB | Obejrzany 11362 razy ]


Kiedy zajechaliśmy, było już dość ciemno. Musieliśmy jeszcze dojść kawałek z buta, bo busik wysadził nas na dworcu. Widok miłej pani w recepcji nie zapowiadała żadnych problemów, a jednak... Oczekiwania kontra rzeczywistość. Pokój może i nie był ostatecznie taki zły, ale też zupełnie nie był taki, jak na zdjęciach. Przede wszystkim był na parterze, więc widok był trochę inny. Rano okazało się, że też niezły, ale wieczorem trochę się Asia zdenerwowała, że główny atut pokoju poszedł... Troszkę na też rozczarował balkon. Raczej nie było opcji, żeby sobie na nim posiedzieć. Sami zobaczcie:

Image

W oczy rzucało się też sporo drobnych usterek: rozwalające się drzwi do balkonu i wypadająca z sufitu lampa. Powierzchnia pokoju była porównywalna z powierzchnią łóżka, co z jednej strony dobrze świadczy o łóżku, ale z drugiej strony nie najlepiej o samym pokoju. Z umeblowania były jeszcze jakieś mikroskopijne szafeczki przy łóżku, deska na ścianie robiąca za szafę i telewizor. Oczywiści poszedłem natychmiast do recepcji z żądaniem wymiany na "pokój o podwyższonym standardzie". Pani zupełnie nie rozumiała o co mi chodzi, bo przecież mam "pokój o podwyższonym standardzie". A poza tym, to wszystkie inne pokoje są zajęte, żaden się nie zwalnia ani jutro, ani w tym tygodniu i żadna wymiana nie jest możliwa. Inaczej mówiąc "Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobisz!". Co do usterek, to obiecała przysłać kogoś rano.
Co zrobisz, jak nic nie zrobisz. Przyszło nam polubić nasz pokój, tym bardziej, że w sumie wcale nie był taki zły. Gdyby nie te rozbuchane oczekiwania... Po czasie dostrzegam, że miał wiele cech wspólnych z naszym pokojem w Hongkongu: składał się głównie z łóżka przy oknie i widoku za oknem. Reszta to nieistotne dodatki. ;)

Image

Image

Do tego pięknie szumiące morze tuż za oknem.... UWAGA!!! Nie dajcie się zwieść!!! Jak ktoś Wam powie, że to wspaniały pokój tuż przy plaży i za oknem słychać szum fal, to uciekajcie jak najdalej. Chyba, że już się zaopatrzyliście w zatyczki do uszu przeciw kotom, ptakom i budowom. Przeciw falom pewnie też się nadadzą. My niestety nie mieliśmy i przez cztery noce jakoś nie zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nawet dzisiaj, jak słucham swoich nagrań przypominających mi co się działo na tym wyjeździe, to w tle słyszę ten okropny szum fal... ;)

Śniadanie po raz kolejny zdecydowanie poprawiło nam humory. Tym razem jednak nie swoją treścią, a formą. Podawane było dokładnie nad naszym pokojem, tylko o 2 piętra wyżej. A widoki były tam właśnie takie:

Image

Image

Image

Image

Hotel nazywa się Aqua Travel Lodge i ostatecznie też go polecam. Tylko wiecie, nie oczekujcie zbyt wiele. I zatyczki. Najważniejsze są zatyczki.
Po śniadaniu odwiedziła nas ekipa remontowa w celu usunięcia usterek. Składała się z jednego fachowca i dwóch śmieszków. Nie wiem, o co chodziło, ale Fachowiec faktycznie dość sprawnie usunął wszystkie wskazane usterki, nie mam tylko pojęcia, po co z nim było tych dwóch. Nie pomagali, nie przyuczali się do zawodu. Głównie się uśmiechali.
Jak już wszystko nam ponaprawiali, to poszliśmy załatwić wycieczkę na następny dzień oraz pojechaliśmy na plażę, ale o tym będzie w następnej części. Tu już tylko na zakończenie widok z okna wieczorem.

Image

Image
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
23 ludzi lubi ten post.
gemmab uważa post za pomocny.
 
      
#24 PostWysłany: 31 Maj 2020 19:11 

Ale się uśmiałem. Dawno nie czytałem tak fajnego opowiadania z podróży. Szczególnie "ptaszydło" mnie rozbawiło. Miałem ostatnio podobne wrażenia ale z Tajlandii.
Góra
 PM off
marcinsss lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 31 Maj 2020 19:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
@marcinsss świetne masz pióro... ale im dalej czytam, tym mniej wierzę, że wróciliście cali, w jednym kawałku, nic Was nie zjadło i nie napotkaliście żadnego niedającego się przezwyciężyć problemu :)
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 31 Maj 2020 21:27 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
@Raphael problemy są po to, żeby je rozwiązywać. Zaufaj mi, wiem co mówię. Jestę inżynierę.

A co do powrotu - czy fakt, że piszę tę relację nie daje Ci do myślenia? :lol:
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 07 Cze 2020 20:52 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
Bez problemu znaleźliśmy tuk-tuka na plażę.
Żeby trzymać się tytułu, to mógłbym, zresztą zgodnie z prawdą, napisać, że problemem była raczej wuchta naganiaczy do wuchty tuk-tuków, ale już nie przesadzajmy...

Naszym celem na ten dzień była Las Cabañas Beach. 5 kilometrów od centrum El Nido. Plaża, jak plaża. Na Seszelach, w Tajlandii czy w Kołobrzegu plaże ładniejsze. ;) Sporo leżaków, barów czy sprzedawców różnych mniej lub bardziej niepotrzebnych rzeczy. Wejście bardzo cywilizowane, jakieś sklepiki, salony masażu i knajpy. "Już nie ma dzikich plaż..." no przynajmniej nie tutaj.

Image

Image

Image

Jeszcze nie weszliśmy na plażę, wśród tych sklepików przy wejściu, usłyszeliśmy język ojczysty. Jak się okazało, dwie Polki właśnie wśród tych sklepików przy wejściu szukały salonu kosmetycznego, bo wiecie...
- ... jesteśmy tu już 2 tygodnie i pazury się zniszczyły... Trzeba coś z tym zrobić, przecież nie można tak chodzić...
Asia jakoś wyjątkowo nie chciała podtrzymywać rozmowy. Życzyliśmy sobie nawzajem z Rodaczkami miłego dnia i rozeszliśmy się w różnych kierunkach.
- Można? - spojrzałem w kierunku Asi i... nie dokończyłem.
- To może chodźmy wreszcie na tę plażę - zmieniłem szybciutko temat... Gdyby ktoś nie pamiętał, to jednym z "problemów" przed wyjazdem były "niezrobione paznokcie"..

Image

Image

Na plaży każdy spędzał czas, jak lubi. Asia porobiła trochę zdjęć oraz zażywała kąpieli słonecznych i relaksu. Ja próbowałem jakoś opanować latanie dronem. Niestety, żadnych efektów tego opanowywania nie zobaczycie, bo jak się okazało, jednak jestem debilem.
Nie dość, że nie kupiłem sobie karty pamięci do drona ani przed wyjazdem w Polsce (bo bez sensu tak na zapas), ani przy okazji zakupu drona w Puerto Princesa (bo zapomniałem o tym szczególe), to i w El Nido nie kupiłem (bo za drogie i niepewnej jakości).
Ale przecież dron ma możliwość działania bez karty pamięci, a zdjęcia i filmy nagrywają się bezpośrednio w telefonie. Oczywiście. Filmy są co prawda słabej jakości, ale zdjęcia normalne. Skorzystałem z tej możliwości, tyle tylko że kilka tygodni temu zmieniałem telefon i go bardzo dokładnie wyczyściłem, będąc przekonany, że mam kopię tych zdjęć zarówno w chmurze, jak i na laptopie.

Nie wiem, jak mi się to udało, ale nie, nie mam.

Image

Image

Jedną z atrakcji plaży Las Cabañas jest tyrolka (Palawan Zipline Adventure). Niedroga ( ok.50 PLN) i ludzie chwalą, ale nas jakoś nie skusiła. Za to skusiliśmy się na godzinny masaż za 35 PLN. Asia twierdzi, że w czasie tego masażu usnąłem i chrapałem, wzbudzając ogólną wesołość wśród personelu, ale są to pomówienia niepotwierdzone żadnymi dowodami, które chciałbym niniejszym stanowczo zdementować.
Skusiliśmy się też na jakieś jedzonko. Taka jakby maca, z jakimiś warzywami na wierzchu i koktajle owocowe do picia. Asia wybrała koktajl z owoców mango, ja z szyszek chmielu.

Image

Image

Wróciliśmy do miasta tuk-tukiem i rozpoczęliśmy poszukiwania najlepszej oferty na dwie usługi: wycieczka po okolicznych wyspach oraz transport do San Vicente.

San Vicente, to malutka miejscowość, mniej więcej w połowie drogi z El Nido do Puerta Princesa (z tym, że raczej mniej, niż więcej). Miejscowość bardzo nieturystyczna, ale pewnie wkrótce się to zmieni, a to za sprawą urody okolicy i lotniska, które w tym San Vicente się znajduje. Nas to lotnisko zupełnie nie interesowało, bardziej chodziło o zobaczenie miejsca, które jest jeszcze w miarę nieskażone masową turystyką. Nastąpiła zmiana pierwotnych planów. Ostatnia nocka na Palawanie miała być w Puerto Princesa, żeby się nie spóźnić na samolot, ale ponieważ samolot mieliśmy późnym popołudniem, a już wiedzieliśmy, że w Puerto Princesa nie ma co robić, to postanowiłem zaryzykować i wziąć ten nocleg w San Vicente. Posprawdzałem sobie wcześniej w internetach jakie są opcje transportu z El Nido do San Vicente i z San Vicente do Puerto Princesa i wyglądało, że wszystko jest OK.
Na wszelki wypadek kontaktowałem się nawet z hotelem w San Vicente, żeby potwierdzić informacje z internetu, i oni też mówili, że nie będzie problemów. No niestety, tytuł relacji zobowiązuje...

Image

Image

Wedle wszelkich znaków na niebie i w sieci busy z El Nido do San Vicente miały wyjeżdżać o 8:00 i o 13:00. Zdecydowaliśmy, że o 8:00 będzie w sam raz, żeby jeszcze zdążyć coś zrobić tego dnia w San Vicente. Pierwszy punkt sprzedający takie przejazdy nie znał aktualnej ceny, musiał zadzwonić, żeby ją potwierdzić. Zadzwonił i dowiedział się, że właśnie w tym tygodniu zmienił się rozkład lotów z lotniska w San Vicente, a godziny jazdy busików są z nim skorelowane. Poranny bus jedzie, ale startuje o 4:00 rano. Czyli w sumie w nocy. "Popołudniowy" też jedzie, tyle, że też bardziej jako nocny. Start o 18:00. Jedna i druga opcja do... niczego. No, ale może to tylko jakiś pechowy punkt, w innym mają lepsze godziny odjazdów.

Nie mieli.

Sprawdziliśmy kilkanaście punktów z busami, i nawet kilka razy już się wydawało, że jest OK. W niektórych nawet chcieli nam od ręki bilety wypisywać na 8:00, ale za każdym razem prosiłem o telefoniczne potwierdzenie u przewoźnika. I za każdym razem sprzedawcy byli mocno zdziwieni, że jednak, niestety, to ja mam rację. W końcu tego biletu nie kupiliśmy, postanowiliśmy się jeszcze zastanowić nad tym San Vicente. Może lepiej jechać do Port Barton...

Image

Image

Po dzisiejszych masażach Asia, jak sama stwierdziła, "włosy miała tak tłuste od olejku, że wisiały jak strąki, a fryzura wyglądała jak chryzantema drobnokwiatowa". Jeżeli ktoś nie wie, jak wygląda taka chryzantema, to niech sobie wygoogluje. Moim zdaniem Asi fryzura bardziej przypominała rabarbar po burzy, ale co ja się tam znam. No w każdym razie plan był taki, że jak wrócimy z plaży, to szybciutko, po drodze do hotelu, kupimy ten bilet do San Vicente i tę wycieczkę na jutro, a później Asia włosy sobie umyje.
Wycieczkę kupiliśmy, ale z biletami wcale tak szybciutko nie poszło. Wróciliśmy do hotelu, ale głód wygrał z estetyką i wraz z Asią i jej chryzantemą drobnokwiatową poszliśmy szybciutko coś zjeść. Oczywiście z tym "szybciutko" znowu nie wyszło.

Na ten wieczór wygrzebałem jakąś mocno polecaną na google i nie tylko knajpę. Jako znani zwolennicy kosztowania lokalnych specjałów poszliśmy do pizzerii, a jako znani miłośnicy tradycyjnej, włoskiej pizzy, zamówiliśmy hawajską. Ale to dopiero za chwilę, bo okazało się, że nie tylko ja wpadłem na pomysł, żeby zjeść kolację w pizzerii, która ma najlepsze notowania w okolicy. Nie licząc wszystkich, którzy już byli w środku, to jeszcze kilkanaście osób czekało w kolejce na ulicy, aż będą mogły wejść. Niektórzy to się nawet wystroili, na tą kolację, dziewczyny makijaże wieczorowe porobiły... Ale takiej awangardy na głowie, jak Asia, to nikt nie miał. Bardzo byłem dumny, tak stojąc obok niej. jednak Asia czuła się chyba jakoś nieswojo. To pewnie z wrodzonej skromności. Nawet coś wspominała, żeby kupić kilka bananów i je zjeść w hotelu, ale ją przekonałem, że skoro wszyscy czekają, to pewnie warto.

No i było warto. Pizza była rewelacyjna. Gdyby ktoś chciał skosztować, to niech się kieruje na "Trattoria Altrove".
Ciekawostka: Przy wejściu zdejmuje się buty i dalej na boso.

Image

Image

Najedzeni wróciliśmy do hotelu. Asia umyła głowę. Dwukrotnie.
Ja zagłębiłem się w czeluście internetu, aby z powodzi fake newsów wyłowić jakieś prawdziwe informacje.
Cytuj:
Dane oficjalne, 30.01:
Zarażonych na świecie: 8 234
Zarażonych w Hongkongu: 10
Zarażonych na Filipinach: 1
Zarażonych w Europie: 9


Lufthansa zawiesza loty do Chin, ale jednocześnie nie uwzględnia w tym Hongkongu i Makao. Ufff, mamy czym wrócić....

Cebu kasuje część lotów do Chin, również niektóre, na trasie Puerto Princesa - Hongkong. Nasz na szczęście nie jest ruszony. Ufff, nadal mamy czym wrócić...

Wirus ma coraz większy wpływ na sytuację na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem podróżowania. Część osób kombinuje, co by tu zrobić, żeby bezkosztowo anulować lot i nigdzie nie lecieć. Inni, wręcz przeciwnie - jak się zabezpieczyć, żeby lot się jednak odbył i długo wyczekiwane wakacje nie przepadły.

Z Chin, zwłaszcza z Wuhan, dochodzą jakieś dziwne wieści o ludziach umierających na korytarzach w szpitalach, o zaspawywaniu wejść do mieszkań czy całych budynków, o aresztowaniach ludzi, chodzących bez maseczek. Co z tego jest prawdą, co tanią sensacją i nakręcaniem paniki... ?

A co do naszych planów - nie no, chyba nam taki mały wirusek planów nie pokrzyżuje... Na razie nie jest źle...

Na razie...
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
14 ludzi lubi ten post.
 
      
#28 PostWysłany: 07 Cze 2020 21:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Wrz 2015
Posty: 1187
złoty
budujesz chłopaku napięcie... :roll:
;)
Góra
 Profil Relacje PM off
BP2?? lubi ten post.
 
      
#29 PostWysłany: 08 Cze 2020 02:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2018
Posty: 42
Przecież ta relacja to majstersztyk :shock: czyta się ją jak dobrą książkę. Z niecierpliwością czekam na kolejny epizod, jak z lat młodzieńczych gdzie czekało się na nowy odcinek Zagubionych czy Prison Break :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 08 Cze 2020 08:25 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
@tarman @mk89 Dzięki. :)

"Prison Break" nigdy mnie nie wciągnęło, ale na kolejne odcinki "Zagubionych" też czekałem z niecierpliwością i nadzieję, że się coś w końcu wyjaśni. Niestety, zawsze okazywało się, że rozwiązanie jednej zagadki generowało trzy kolejne i ostatecznie straciłem cierpliwość do tego serialu. Do tej pory nie wiem, jak się to skończyło. I czy się w ogóle skończyło. :lol:
U mnie na szczęście nie będzie kilku sezonów, a wszystkie "zagadki" zostaną rozwiązane przed zakończeniem relacji. 8-)

No i jeżeli to Wam się podoba, a nie czytaliście moich poprzednich "wypocin", to polecam, zwłaszcza Kazachstan, Kirgistan - moim zdaniem ciekawsza niż ta. :)
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 14 Cze 2020 13:52 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
Tym na bank zarządza jakaś mafia.
Gdzieś w głębi dżungli, w wypasionej willi siedzi przy basenie jakiś miejscowy Ojciec Chrzestny, a jego ludzie pilnują, żeby przypadkiem nikt nie skorzystał rano z pomostu. Ale zacznijmy ten dzień od początku...

Spaliśmy jak zwykle nie za dobrze. Wśród swoich nagrań z wyjazdu znalazłem właśnie prawdziwą perełkę - Asia, osoba bardzo kulturalna i dobrze wychowana, bardzo emocjonalnie opisuje swoje wrażenia z noclegów tuż przy plaży.. Oto wersja lekko ocenzurowana :lol: :

- Wspaniały hotel na plaży... Gdyby nam kiedykolwiek w życiu przyszło do głowy zamówić hotel na plaży, to musimy wziąć koło i walnąć się w czoło. I to tak konkretnie. Na plaży fale nie szemrzą, nie szumią, nie kołyszą do snu tylko napierdzielają tak, że ja kładę się spać od dwóch nocy z watą w uszach, a mimo to słyszę te pierdzielone fale, które nie dają nam spać. Nigdy więcej!. Gdyby nam przyszło kiedyś do głowy, to przypomnijmy sobie to: Nigdy więcej nie zamawiajmy żadnego hotelu na plaży...

Zatem niewyspani, wyjmujemy watę z uszu i idziemy na wczesne śniadanie. O 9:00 ma po nas ktoś przyjść i jedziemy na wycieczkę. Jak zapewne wszyscy wiedzą, w El Nido zamiast romantycznych nazw o dużej wartości marketingowej, jak na przykład "Spektakl łapania pierwszych promieni o wschodzie słońca w sekretnej lagunie" czy "Pieszczota fal na pięciu najpiękniejszych plażach Filipin" organizatorzy postawili na prostotę i łatwość w komunikacji. Najważniejsze i najczęściej wybierane wycieczki są trzy i nazywają się: "Tour A", "Tour B" oraz, jak nietrudno odgadnąć, "Tour C". My wybraliśmy "Tour A".

Image

Image

Image

Kilka minut przed czasem, wyposażeni w drona, aparat, maski do nurkowania, kremy do opalania i ręczniki meldujemy się na recepcji. Niemal punktualnie, bo o 9:10 zjawia się jakiś młodzieniec, by nas zaprowadzić na plażę, na miejsce zbiórki przed wycieczką. Na plaży tłum ludzi. Wszyscy czekają na rozpoczęcie wycieczek. I tak sobie czekają, i czekają...
Do godziny 10:30 nic w sprawie wycieczek się nie dzieje, za to uaktywniają się obwoźni (obchodowi?) sprzedawcy wszystkiego. Biżuterii, pamiątek, okularów przeciwsłonecznych i przede wszystkim worków wodoodpornych. Myślę, że tu jest moment, gdzie widać wpływ tej tajemniczej mafii. Bo jaki może być inny powód, żeby zagonić ludzi na plażę i kazać im bez sensu tam przez półtorej godziny czekać? No chyba tylko po to, żeby napuścić na nich sprzedawców. Po godzinie nudy tylko najtwardsi niczego nie kupią. I Ci, co nie mają przy sobie kasy.
Najbardziej aktywni byli sprzedawcy worków wodoodpornych.
- Kup pan worek, bo się panu wszystko zmoczy przy wsiadaniu do łódki!
My nasze graty mieliśmy spakowane w dwie torby. Aparat i dron w worku wodoodpornym, reszta w zwykłej torbie. Worek wodoodporny kupiłem na aliexpres po tym, jak się nam na Bali skąpał aparat fotograficzny w morzu. Ma już kilka lat, ale nadal jest szczelny. Mimo to próbowali nam wcisnąć jeszcze jeden, ale jak usłyszałem za ile, to pogoniłem od razu. Tak z pięć razy tyle, co u Chińczyka. Zatem kupcie worek, ale najlepiej jeszcze przed wyjazdem.
Z ciekawości, wieczorem sprawdziłem ceny takich worków na ulicznych straganach. Były minimalnie tańsze, niż na plaży, ale po cenie widać, że mafia i tu pobiera haracz.

No ale jeżeli w cenie był haracz dla mafii, to można to zrozumieć...

Image

Image

Około 10:30 wreszcie zaczyna się coś dziać. Pierwsze grupy zaczynają wsiadać na łodzie. I tu lekki szok - po prostu schodzisz z plaży i idziesz w wodzie po kolana, po pas, po szyję... aż dojdziesz do swojej łodzi. Od razu sobie pomyślałem, że przy moim szczęściu, to nasza łódka będzie gdzieś przy brzegu i się za bardzo nie pomoczymy. Normalnie pewnie by tak było, ale ten wyjazd jest raczej nienormalny. Jak coś może pójść nie tak, to zapewne pójdzie.

Ruszamy za naszym przewodnikiem. Ja biorę obie torby, żeby Asi było wygodniej iść. Na początku wygląda dobrze, bo idziemy w kierunku jednej z bliższych brzegowi łodzi. Niestety, nasz przewodnik ją omija i już widać, że będzie ciekawie, bo następne łodzie w kierunku, w którym idziemy są naprawdę daleko. Do tego woda nie jest całkowicie spokojna. Te same fale, które nie dawały spać w nocy, teraz zaczynają zalewać oczy. Uwielbiam "przeskakiwać" fale, ale niekoniecznie w wodzie po szyję i z dwoma torbami nad głową...
W końcu docieramy do naszej łodzi. Na ostatnich metrach już zupełnie nie dotykam dna, i płynę zanurzając w wodzie ten wodoodporny worek, ale walcząc do końca, żeby zachować suchy ten drugi. Udaje się.
Asia, w końcu posiadaczka "żółtego czepka", też jakoś dotarła, nieszczególnie szczęśliwa z takiego sposobu wsiadania na łódkę. Myślicie, że od razu odpłynęliśmy? Oczywiście, że nie.
Jak się okazało kilka osób z naszego składu nie dało rady dojść do łódki i zawrócili. Po ok. 20 minutach dowieziono ich kajakami.

Image

Image

Daruję Wam opis poszczególnych miejsc, które odwiedziliśmy. W sieci jest mnóstwo filmów i opisów z tych wycieczek, wystarczy wpisać "El Nido Tour A" (ewentualnie B lub C) i możecie sobie pooglądać.
Nasze wrażenia - było pięknie i na pewno warto się na taki tour wybrać. Nawet więcej - nie warto się nie wybierać. ;)
Napiszę za to o kilku rzeczach nieoczywistych, o których możecie nie usłyszeć lub nie wyczytać:
Na łodzi płynął z nami kucharz, miał kuchnię wielkości metr na metr i przez większość rejsu miał zajęcie. W jedną stronę smażył i smrodził, w drugą stronę zmywał i hałasował. Jedzenie przy okazji postoju na którejś z wysepek. Bardzo dobre i dużo.

Image

Image

Image

Image

W dwóch miejscach snurkowaliśmy. Rafa ładna, ale już widywaliśmy ładniejszą. Strasznie wkurzające, że każda przypływająca łódź rzuca kotwicę i niszczy przy okazji rafę. Mam nadzieję, że w końcu wpadną na to, żeby zrobić kilka bojek w tych typowych miejscach i przy nich cumować.
Sekretna laguna jest tak sekretna, że na wejście do niej czeka się kilkanaście minut w kolejce. Na wyjście też.
Jeśli jest możliwość wzięcia kajaka i popływania gdzieś, to nie zastanawiajcie się, bierzcie.
Asia stwierdziła, że w tak pięknych okolicznościach przyrody, to ona będzie pozować do zdjęć.

Image

Image

Image

Image

W drodze powrotnej kapitan naszej łajby postanowił chyba przetestować moc silnika, bo lecieliśmy niemal nad wodą. Od tej prędkości to się nawet chłodno zrobiło.
Na zakończenie wycieczki wielka niespodzianka. Przybijamy do pomostu i suchą stopą schodzimy na ląd. Można? Można! Jak już mafia skończy sprzedawać worki...
Wieczorem poszliśmy jeszcze na kolację. W ramach poznawania lokalnej kuchni, tego dnia poznawaliśmy ją w wersji ukraińskiej w lokalu o nazwie "Odessa Mama Cafe and Boodmo Brewery".
W drodze powrotnej do hotelu kupiliśmy transport do San Vicente na 4:00 rano następnej nocy. Jednak ta opcja wygrała.

Ponieważ coś nie za wiele problemów w tym odcinku, to dorzucam:
Z niewiadomego powodu wyskoczyło mi limo pod okiem i wyglądało, jakbym solidnie od kogoś oberwał. Czy mnie coś uchlało, czy się uderzyłem - nie mam pojęcia.
Jakby nam było lokalnych problemów mało, to dostajemy jeszcze wieści z domu. U Asi mamy lis zagryzł wszystkie kury, a córka zaspała na egzamin z prodziekanem.

Nagranie z tego dnia Asia zakończyła zdaniem "Jutro będzie spokojny dzień..." A bodaj by się w język ugryzła...

Image

Image
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
19 ludzi lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 14 Cze 2020 14:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Wrz 2015
Posty: 1187
złoty
"...dostajemy jeszcze wieści z domu. U Asi mamy lis zagryzł wszystkie kury..."
to już wiemy dlaczego ten płot u teściowej był taki ważny...został jeszcze kogut ;)

czekamy na cd relacji, najlepsze najgorsze jeszcze chyba przed nami...
Góra
 Profil Relacje PM off
2catstrooper lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 14 Cze 2020 19:20 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
@tarman Ktoś tu widzę uważnie czyta i kojarzy fakty. :)
Ogrodzenie zrobione, stado już odtworzone, czekamy na pierwsze jaja. Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało, nikt nie ma takich jaj, jak moja teściowa. :lol:
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
tarman lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 14 Cze 2020 20:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@marcinsss rzadko czytam relacje, ale Twoja jest ciekawie, szczerze pisana i jak widac potrafisz sobie poradzic w roznych sytuacjach. :)
Narobiles smaku ta kuchnia, czekam na CD i bede glosowal w konkursie.

marcinsss napisał(a):
Ja głęboko wierzę, że dobro wraca.

Zgadza sie , dobro powraca :) i tak trzymaj.

marcinsss napisał(a):
Z tych rozmów najbardziej zapamiętałem dysonans poznawczy Raymonda, który nie mógł ogarnąć jak to jest w ogóle możliwe, że obcy ludzie tak wiele dla nich zrobili i nie chcą nic w zamian. I jak bardzo był przejęty, kiedy nam tłumaczył, że on znał pojęcie "gościnność", że w Chinach też się podejmuje gości

Smiem twierdzic, ze Chinczycy potrafia ugoscic i zajac sie gosciem, tak jak juz wczesniej wspominalem.

cccc napisał(a):
bedac w Belgradzie poznalem mila i sympatyczna osobke, ktora to zaprosila mnie do HK i tak serdecznego przyjecia to sie nawet w najlepszych snach nie spodziewalem. :)
Byla okazja poznac HK od innej strony i spedzic fantastyczny czas ze slodka, mloda Chinka.
@Handsome spoko, zdjecia zobaczysz.

Zreszta bardzo ciekawe okolicznosci samego poznania...., a dobro powraca i to w jakim spektakularnym wymiarze.
Zawsze bede pamietal i jest od razu gotowa odpowiedz, jak kto pyta gdzie mi sie najlepiej podobalo. :)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
marcinsss lubi ten post.
 
      
#35 PostWysłany: 14 Cze 2020 21:35 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
Też spałam w hotelu Aqua, w El Nido ale bez balkonu :lol: W ogóle nie słyszeliśmy szumu fal a wieczorami siadaliśmy na tarasie(tam gdzie były serwowane śniadania) przy bezalkoholowym i patrzyliśmy w ciemność :) Wróciłabym tam choćby jutro :D
Pierwszy tour, to też był dla nas szok :P
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
marcinsss lubi ten post.
 
      
#36 PostWysłany: 14 Cze 2020 23:38 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
cccc napisał(a):
@marcinsss rzadko czytam relacje, ale Twoja jest ciekawie, szczerze pisana

Dziękuję. Staram się. Jeśli się spodobało, to polecam pozostałe moje dzieła, zwłaszcza Kirgistan.

@jekyll Też bym wrócił. 8-)
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
#37 PostWysłany: 15 Cze 2020 02:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
marcinsss napisał(a):
Jeśli się spodobało, to polecam pozostałe moje dzieła, zwłaszcza Kirgistan.

Tak, wlasnie zaczalem lekture o Kirgistanie i fajnie sie czyta, potrafisz zaciekawic.
Btw podobaja mi sie cytaty w j. rosyjskim.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
marcinsss lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 15 Cze 2020 04:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Sie 2019
Posty: 504
złoty
Kurcze, a ja szum fal uwielbiam. Uspokaja mnie.
Hahaha!
_________________
~~~ Do or do not. There is no try. ~~~
Gadam od rzeczy na Jutubie
Góra
 Profil Relacje PM off
marcinsss lubi ten post.
 
      
#39 PostWysłany: 15 Cze 2020 08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2018
Posty: 42
Ja uwielbiam szum fal, sam sobie często do spania puszczam cichutko na głośnikach to:



PS. Kolejny świetny odcinek, czekam na więcej :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#40 PostWysłany: 15 Cze 2020 20:58 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 988
Loty: 124
Kilometry: 370 562
@mk89 to, co dałeś, to jest taki fajny, jednostajny szum. Ten by chyba nie przeszkadzał. To, co było u nas, za oknem, to było takie "sru, przerwa, przerwa, sru, przerwa, przerwa,..." Może dlatego było takie wkurzające...
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group