Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 54 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Izrael w tydzień
#1 PostWysłany: 03 Maj 2017 00:51 

Rejestracja: 09 Kwi 2017
Posty: 8
Witam,
wybieram się do Izraela na tydzień. Zdaję sobie sprawę, że jest to niewiele czasu, dlatego chcę sie skupić na najważnieszych, przynajmniej w mojej ocenie atrakcjach. Na pewno nie może zabraknąć tam miejsc kultu religinego, oczywistym punktem jest więc Jerozolima, ale poza tym interesuje mnie także piekno przyrody oraz lokalna kultura. Na razie plan jest taki:
- dzień 1 (czwartek) - przylot do Tel Avivu ok 21:00 wieczorne zwiedzanie Tel Avivu, rankiem kąpiel morzu, krótki spacer i wyjad do Jerozolimy
- dzień 2-4 Jerozolimia i okolice (np. Betlejem, Herodion, Jerycho, Hebron) - ok. 2,5 dnia, piątek południe do niedzieli lub poniedziałku rano - czy możecie podpowiedzieć jak optymalnie zorganizować ten czas, żeby nie stać w kolejkach i zobaczyć jak najwięcej, co warto zwiedzić, a co pominąć?
- dzień 5-6 (poniedziałek - wtorek) - ok 1,5 dnia, Morze Martwe, nocleg w Ein Gedi, wypoczynek na plaży + zwiedzanie Masady i/lub innych okolic
- dzień 6-8 Beer Szewa / Pustynia Negev / Ejlat / Aszkelon - i tu pojawia się problem, jak zorganizowac te ostatnie 3 dni, myślałem żeby zahaczyć o Beer Szewę i ruszyc dalej do Ejlat, żeby chociaż zanużyć stopy w Zatoce Akaba, która jakby nie patrzeć jest już częscią Oceanu Indyjskiego, ale w kilku źródłach znalazęłm informacje o bardzo fajnych miejsach do obejrzenia na Puystini Negev m.in Timna Park, Krater Machtesz Ramon, czy ruiny dawnych nabatejskich osad, jak Mamszit lub Elusa.

Problem w tym, że prawdopodobnie do większości tych miejsc nie da się dojechać komunikacją międzymiastową, jeśli się mylę proszę o korektę. Zastanawiam się, czy w tej sytuacji nie zrezygnować z Ejlatu i skupić się tylko na pustyni Negev np. wypożyczyć auto, bo nie uda mi się ogarnąć wszytkiego w 3 dni bez sprawnej komunikacji. Alternatywny plan podróży mógłby obejmować nocleg w Beer Szewie, zwiedzanie okolic i powrót przez Aszkelon z pominięciem Ejlatu. Co sądzidzie o tych opcjach, lepiej zahaczyć o Aszkelon, czy Ejlat?

Pytanie też jakie są koszty wynajęcia auta oraz czy trudno dojechać do wskazanych przeze mnie miejsc i ile czasu powinienem założyć licząc transport + zwiedzanie?

Jeszcze dwie ważne informacje:
1. powrót mam z Tel Avivu późnym wieczorem w czwartek,
2. podróżuję sam, wiec ewentualne wypożyczenie auta może być kosztowne chyba, że znajdę chętnych w hostelu - czy ktoś z Was próbował w ten sposób podróżować?

Z góry dzięki za wszelkie informacje i podpowiedzi.

Pozdr.
P.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#2 PostWysłany: 06 Maj 2017 09:05 

Rejestracja: 07 Sty 2017
Posty: 4
Jak będziesz czuł, że brakuje Ci czasu, myślę, że bez większego smutku możesz odpuścić Ejlat. We mnie żadnych emocji nie wzbudził, ot zwyczajny kurort. W Aszkelonie nie byłam, więc nie potrafię doradzić.

Trochę po macoszemu potraktowany Tel Aviv (wieczorem przyjemny będzie spacer promenadą albo nawet przejażdżka rowerem), w piątek przed rozpoczęciem szabatu możesz się pokręcić po szuku Ha'Carmel i koniecznie Jafa!

Namieszam Ci trochę w panie - rozważ jeszcze północ Izraela - Hajfę, Akko. Generalnie pamiętaj, żeby się nie spieszyć, a w Palestynie być otwartym na zmiany w planie. To, czego nie uda Ci się zobaczyć, zobaczysz następnym razem, bo na pewno będziesz chciał wrócić.
Góra
 Profil Relacje PM off
piotrek876 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#3 PostWysłany: 08 Maj 2017 00:33 

Rejestracja: 09 Kwi 2017
Posty: 8
Dzięki za odpowiedź #Agnieszka Zaliwska!

Sądzę że na pewno kiedyś tam wrócę i z pewnością północ jest też atrakcyjna, ale mając do dyspozycji tylko tydzień niestety będę musiał z czegoś zrezygnować.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#4 PostWysłany: 30 Maj 2017 13:30 

Rejestracja: 26 Gru 2016
Posty: 107
Hej, podepnę się trochę pod temat, żeby nie zakładać identycznego...

Również wybieram się do Izraela na tydzień (ndz-sob), we wrześniu. Wstępny plan jest taki:

niedziela: przylot rano, przejazd do jerozolimy i zwiedzanie
poniedzialek: betlejem + dalej jerozolima
wtorek: wynajem samochodu - 1. morze martwe (Kalia Beach w palestynie lub Ein Gedi spa ze wzgledu na zamknieta plaze publiczna w Ein Gedi, ze wskazaniem na Kalia Beach wg. opinii na tripadvisor), 2. Ein Gedi Reserve, 3. Masada. Nie wiem, czy damy rade odwiedzic te 3 miejsca w jeden dzien. Ewentualnie Masada zostanie na rano dnia nastepnego. Nocleg gdzies w okolicach morza martwego lub Beer Szewa - na pewno tam taniej (airbnb), ale czy ma to sens?
sroda: tu mam dylemat - lubie nature i nie wiem gdzie sie udac z okolic morza martwego. Narazie mam dwa typy: 1. Mitzpe Ramon, 2. Gan HaShlosha na polnocy, dojazd droga 90 przez Autonomie (LINK. Czy byl ktos z was w tym miejscu?
czwartek-sobota: oddanie samochodu w Tel Awiw i 3 noclegi tam - zwiedzanie miasta na spokojnie, spacery, jedzenie, stara jafa, plazowanie

Co sadzicie o takim planie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#5 PostWysłany: 30 Maj 2017 13:38 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4051
We wtorek zrób taką kolejność: Masada, Rezerwat Ein Gedi, a resztę dnia spędź nad Morzem Martwym.
Ja bym także zamieniła te 3 dni w Tel Awiwie na Jerozolimę, która jest dużo ciekawszym miejscem.
I poszukaj inspiracji także w relacjach z Izraela. Jest ich sporo na forum.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#6 PostWysłany: 31 Maj 2017 09:28 

Rejestracja: 26 Gru 2016
Posty: 107
W pierwszej kolejności przeczytałem inne tematy i relacje na forum :) Nie znalazłem info na temat Gan HaShlosha, do ktorego podalem linka i bylem ciekaw opinii, czy warto jechac specjalnie do Mitzpe Ramon, jesli nie jade do Ejlatu i nie jest to po drodze.

Dzięki za radę :) Dobry pomysl, zeby zwiedzic te 3 miejsca w takiej kolejnosci. Na wtorkową noc wrócimy tym samym do Jerozolimy, bez kombinowania z noclegiem gdzie indziej i będziemy następnego dnia mogli jeszcze zwiedzać miasto jeśli będziemy czuli potrzebę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#7 PostWysłany: 17 Lip 2017 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sty 2013
Posty: 13
Loty: 85
Kilometry: 150 125
mewho napisał(a):
Hej, podepnę się trochę pod temat, żeby nie zakładać identycznego...
Również wybieram się do Izraela na tydzień (ndz-sob), we wrześniu. Wstępny plan jest taki: [...]
Co sadzicie o takim planie?


hej ja również lecę na tydzien od niedzieli do soboty. Hotel mamy w Tel Avivie, więc to będzie nasza baza.
Przede wszystkim nastawiamy się na wypoczynek :-) i miejsca, gdzie można dojechać transportem publicznym.

Na pewno Jerozolima ! - stamtąd Morze Martwe - obawiam się ze 1 dzień to za mało, więc może 1 dzień na samą Jerozolimę a następny dzień z Jerozolimy nad Morze Martwe.
druga wycieczka pociągiem Cezarea? - Hajfa! - Akka!
Obawiam się, że nie starczy nam czasu na Masadę :(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#8 PostWysłany: 17 Lip 2017 14:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Cytuj:
Na pewno Jerozolima ! - stamtąd Morze Martwe - obawiam się ze 1 dzień to za mało, więc może 1 dzień na samą Jerozolimę a następny dzień z Jerozolimy nad Morze Martwe.

Zdecydowanie masz rację, że jeden dzień na Morze Martwe i Jerozolimę to byłoby za mało.

Cytuj:
druga wycieczka pociągiem Cezarea? - Hajfa! - Akka!

Byłaby to ciekawa wycieczka, ale znowu jeden dzień na te trzy miasta to moim zdaniem za mało.

Cytuj:
Obawiam się, że nie starczy nam czasu na Masadę :(

Ale jeśli pojedziesz już nad Morze Martwe to Masada jest obok - klasyczny jednodniowy wypad autobusem z Jerozolimy to Masada, Morze Martwe w Ein Bokek i ew. rezerwat przyrody w Ein Gedi.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
Piotrek_wro lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#9 PostWysłany: 14 Sie 2017 01:27 

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 7
Witam . We wrześniu chcę zrobić Izrael od niedzieli do soboty . Chce zobaczyć ile się da , ale bez mega napinki .
Plan mam następujący:
- niedziela przylot TLV ok.12.00 wynajęcie auta
- przejazd do Ejlatu - można zobaczyć coś ciekawego po drodze ?
- wieczorem promenada i chill out
- poniedziałek rano plażing - poproszę o sugestię co można zaliczyć po południu w Ejlacie
- wtorek wczesny wyjazd do Masady potem Ein Gedi i ewentualny nocleg gdzieś w okolicy MM ( może jakaś rada dotycząca hotelu ? )
- środa, czwartek , piątek wszystko co się da w Jerozolimie , może też wyjazd do Betlejem ...
Jak wygląda przejazd na izraelskich blachach przez tereny Autonomii ? Wypożyczalnia (Alamo) niby zabrania , ale ...
- sobota wczesny wyjazd do Tel Avivu i pobieżne zaliczenie go przed wieczornym wylotem do GDN
Poproszę o jakieś sensowne sugestie czy ogólny plan trzyma się kupy i o ewentualne tipsy dotyczące trasy i miejscówek "must see"
Dzięki .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#10 PostWysłany: 14 Sie 2017 06:31 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6217
Loty: 474
Kilometry: 1 003 128
@hristo ale wszystkie wskazowki i hotele zostaly juz 100 razy opisane ;)
Co do trasy Tlv-Eilat to jak spojrzysz na mape to zobaczysz ile ciekawych rzeczy po drodze. Polecam te via Mitzpe Ramon, swietne miejsce na nocleg w samochodzie (gwiazdy) bez wizyty w tym kretynskim muzeum
@Pabloo w jeden dzien da sie zrobic te 3 miasta bez straty na jakosci. No chyba, ze odwiedzamy kazdy meczet, kazda atrakcje. Te odleglosci naprawde sa male biorac pod uwage wielkosc tego panstwa. Poltora godziny max do Akko i wracajac zaliczac reszte ;)
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off
hristo lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#11 PostWysłany: 14 Sie 2017 11:34 

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 7
Dzięki oskiboski za tipsy . Szczególnie za "Polecam te via Mitzpe Ramon, swietne miejsce na nocleg w samochodzie (gwiazdy) bez wizyty w tym kretynskim muzeum" .
Ja wiem , że tematy były wałkowane 100 razy , ale zawsze da się wyciągnąć 101-szą uwagę , która jest cenna :)) . Mitzpe Ramon będzie dedykowane Tobie :)
To daj jeszcze 102-gą uwagę i napisz czy poza promenadką w Ejlacie jeszcze coś byś po południu zbroił w tej okolicy ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#12 PostWysłany: 15 Sie 2017 05:56 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6217
Loty: 474
Kilometry: 1 003 128
Naj :roll: ** sie z 18 latkami sluchajac Despacito do bialego rana
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off
Piotrek_wro lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#13 PostWysłany: 21 Sie 2017 02:17 

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 7
Pomysł niezły ... narobiłeś smaku - tyle , że z żonami jedziemy i pewnie akcja z osiemnastkami okazałby się wysoce dyskusyjna ...
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#14 PostWysłany: 02 Wrz 2017 00:50 

Rejestracja: 11 Sie 2017
Posty: 1
mewho napisał(a):
wtorek: wynajem samochodu - 1. morze martwe (Kalia Beach w palestynie lub Ein Gedi spa ze wzgledu na zamknieta plaze publiczna w Ein Gedi, ze wskazaniem na Kalia Beach wg. opinii na tripadvisor),


Do testujących temat, czy są jakieś wypożyczalnie których samochodem można wjechać do autonomi ?? Gdzie nie czytałem jest zakaz przekraczania granicy samochodem z wypożyczalni. W innych postach piszą, że dotyczy to również dróg tranzytowych ??
Jak jest faktycznie ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#15 PostWysłany: 02 Wrz 2017 21:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2015
Posty: 207
Loty: 115
Kilometry: 260 313
niebieski
Dokładnie tak jak sam napisałeś. Żadna wypożyczalnia izraelska nie zezwala na wjazd na teren autonomii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#16 PostWysłany: 02 Wrz 2017 21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
To może coś się zmieniło - w marcu Hertzu można było przejeżdżać drogą 1 i 90 - na 100%
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#17 PostWysłany: 02 Wrz 2017 22:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
No mnie to też żywo interesuje. Budget w swoim FAQ ma napisane, że nie wolno i tyle. Spytałem ich w mailu co z drogą 1 i 90.

Wysłane z mojego 2014813 przy użyciu Tapatalka
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#18 PostWysłany: 02 Wrz 2017 22:47 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Droga 1 i 90 są traktowane inaczej - poza nimi nie możesz jeździć po Autonomii.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#19 PostWysłany: 11 Wrz 2017 12:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Dzwoniłem do Budget i "road 90 is not safe, if you travel from Jerusalem please take road to Beer Szewa".
Tak, wiem, że to nie jest odopowiedź na pytanie czy jest to dozwolone czy nie :/
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Izrael w tydzień
#20 PostWysłany: 11 Wrz 2017 17:47 

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 141
Loty: 260
Kilometry: 606 093
Podłączę się z prośbą o konstruktywne uwagi co do planu na 7 dni w Izraelu.

Jako, że w czerwcowej promocji LOTu udało się kupić bilety RT LUZ-TLV po 165 zł w terminie 28.12 - 03.01, zabieram się za bardziej szczegółowe planowanie wyjazdu. Założenie wstępne jest takie, żeby zobaczyć jak najwięcej, a noc sylwestrową spędzić w Tel Avivie, bo wydaje mi się, że będzie tam najwięcej możliwości (otwarte knajpki, sklepy, plaża, itp.).

Wstępna wersja planu:
28.12 przylot do TLV o 10.55 wypożyczenie samochodu przejazd do Jerozolimy i do wieczora zwiedzanie Jerozolimy, nocleg w Jerozolimie
29.12 zwiedzanie Jerozolimy c.d., w drugiej części dnia Betlejem, nocleg w Jerozolimie (samochód zostaje cały czas pod hotelem/hostelem) tu pytanie czy w Jerozolimie komunikacja miejska funkcjonuje w piątek wieczorem (powrót z arabskiego dworca do hotelu?)
30.12 Masada, Ein Gedi, Morze Martwe, nocleg w tych okolicach lub przejazd na wieczór do Tel Avivu
31.12 Tel Aviv
1.12 Tel Aviv i przejazd do Haify, nocleg w tych okolicach
2.12 Haifa, Akka, Nazaret
3.12 Tyberiada, powrót do Tel Avivu, zdanie auta i lot do LUZ o 20.45

Moje podstawowe pytania: czy Tel Aviv rzeczywiście będzie najlepszym miejscem na noc sylwestrową? czy odwrócenie planu (w sensie 28-29.12 północ, 30.12 M. Martwe, 31.12-1.01 Tel Aviv i 2-3.01 Jerozolima i Betlejem) nie jest bardziej optymalne (wtedy nie będą w Szabas w Jerozolimie)? czy coś odpuścić / coś dodać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 54 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group