Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Płatności kartą
#1 PostWysłany: 23 Mar 2017 22:28 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Akurat dziś z konieczności za taką samą usługę, w takiej samej kwocie musiałem zapłacić dwoma różnymi kartami VISA i MASTERCARD. VISA była tańsza o kilka zł.
W zeszłym roku za transakcję kartą tam mój bank policzył dodatkowo prowizję. Dziś jeszcze jej nie widzę.

Jakie są wasze doświadczenia z płatnością kartami w tym kraju? Wcześniej i dziś. Jakich kart używaliście, jakich banków?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#2 PostWysłany: 23 Mar 2017 22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Czy ten sam bank wydal te karty i czy placone bylo mniej wiecej w tym samym czasie?
Pytam, bo moj bank wydal mi 2 karty: AE i Master i mam rozne prowizje bankowe. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#3 PostWysłany: 23 Mar 2017 23:42 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Trzy lata temu płaciłem i wypłacałem (tam mi sie wydaje ale ręki sobie uciąć nie dam) karta
Z alior banku i bez problemu, bez żadnych prowizji.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#4 PostWysłany: 23 Mar 2017 23:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Do Białorusi nie mają zastosowania jakieś specjalne metody przeliczania kursów. Zasady przeliczeń znajdziesz w regulaminach i tabelach prowizji wydającego banku. Bywają bardzo różne od skrajnie niekorzystnych do całkiem rozsądnych. Poza tym wątek o kartach dla podróżnika może być przydatny dla połapania się w szczegółach
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#5 PostWysłany: 23 Mar 2017 23:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Ogólnie to nie ma aż tak wielkiego znaczenia czy Visa czy Mastercard a bardziej istotne jest jaki bank ją wydał i jakie w związku z tym są stosowane przeliczniki bankowe, opłaty za przewalutowanie, za wypłatę z bankomatu za granicą, jaka waluta karty a co za tym idzie ilość przewalutowań itd. A to potrafi być różne dla kart w tym samym banku.
Jak dla mnie: Białoruś = karta dolarowa z dawnego Synca obecnie Tmobile...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#6 PostWysłany: 24 Mar 2017 00:33 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Zasadniczo są tu dwie kwestie:

Prowizja (banku jak mnieniam) oraz opłaty związane z przewalutowaniem. Zarówno Visa jak i Mastercard są rozliczane w dwu równych walutach ($ i €), przy czy jedna jest podwójnie najpierw z jednej, a potem na drugą i lokalną. Stąd różnice. Mylę się?

Prowizje zostały wprowadzone jakiś czas temu, bo pamiętam 2-3 lata temu, że na BY nic prowizji nie płaciłem, a teraz i rok temu tak. Rok temu zarówno z bankomatu jak i w płatności online były w Ing.

Od lat korzystam z Ing a właściwie Śląski. Mastera w mBanku wziąłem na próbę, ale chyba wychodzi drożej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#7 PostWysłany: 24 Mar 2017 02:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Hmmm... jak by tu klarownie. Zasadniczo masz trzy etapy i trzy podmioty które cię koszą za wymianę waluty.

1. Organizacja rozliczeniowa (Visa lub Mastercard zazwyczaj u nas)
Tu kursy są jednakowe dla wszystkich i dość korzystne. O ile używasz karty we właściwej walucie nawet mocno korzystne.

2. Bank wystawiający kartę.
Kosi cię z z reguły bardziej dotkliwie chyba że uda ci się zdobyć kartę rozliczaną po kursie Visy/Mastercardai i dobierzesz walutę karty do waluty płatności. Każdy bank ma swoje kursy mniej lub bardziej zdziercze. Czasem mocno. Czasem ma osobny kurs walut stosowany tylko do płatności kartą. Oprócz zdzierania na kursie przeliczeniowym banki stosują zwykle dodatkowe opłaty: za przewalutowanie, za wybranie z bankomatu za granicą itd. I tu już trzeba kombinować bo czasem za darmo wybierasz jedną wypłatę w miesiącu a za następne płacisz, czasem opłata jest procentowa np.3% czasem stała np 10zł czasem jest mix (4% nie mniej niż 10zł) To wszystko musisz sobie sprawdzić jak jest dla danej karty w danym banku. I nie jest tak, że jak bank się chwali, że ma darmowe wypłaty za granica to musi być to dla ciebie korzystne. Potrafią tak przyciąć na kursie, że bardziej opłaca się wybierać kartą innego banku, który ma prowizje ale lepszy kurs.

3. Organizacja/ bank do której należy bankomat.
Zazwyczaj nie pobierają prowizji ale są kraje gdzie pobierają. Tu też trzeba wiedzieć gdzie wybierać bo czasem jeden operator w danym kraju dolicza prowizje a inny nie. To ci się powinno wyświetlić na ekranie z prośbą o zatwierdzenie.
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#8 PostWysłany: 24 Mar 2017 13:28 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Dzięki. Specjalnej karty na Białoruś nie zamierzam wyrabiać (na razie), chodziło mi o zrozumienie różnicy w rozliczeniu i zdecydowaniu się na jakiś system płatności tam. Dawniej noszenie ich waluty było koszmarem, więc płaciłem co się dało kartą. Teraz jadąc po prostu wybiorę więcej gotówki. Karta będzie awaryjnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#9 PostWysłany: 11 Gru 2017 11:49 

Rejestracja: 26 Maj 2016
Posty: 18
czy ktoś może się podzielić aktualnymi informacjami czy warto płacić kartą w Grodnie, czy lepiej przywieźć USD i wymienić na ruble?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#10 PostWysłany: 11 Gru 2017 13:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Nic się nie zmieniło. Jak masz dobrą kartę - warto kartą. Jak nie - szukasz dobrego kantoru.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#11 PostWysłany: 14 Gru 2017 12:26 

Rejestracja: 26 Maj 2016
Posty: 18
Bezwizowy pobyt wymaga:
"Na każdy dzień pobytu posiadać dla własnego użytku 81 złotych, w dowolnej walucie"

Czy powinienem mieć to w gotówce? Chyba tego nikt nie sprawdza?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#12 PostWysłany: 14 Gru 2017 14:05 

Nie, nikt tego nie sprawdza.
Góra
 PM off  
      
#13 PostWysłany: 19 Lut 2019 10:15 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Z doświadczenia wiem, że najkorzystniejszy i stabilny przelicznik jest z USD na BYR. Robią tak zarówno Białorusini jak i często jeżdżący Polacy. I teraz pytanie, skoro jest najkorzystniejszy to czy w revolucie ustawić dolarowe konto dla transakcji tam? Bo miejscowej waluty nie ma w revolucie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#14 PostWysłany: 19 Lut 2019 10:33 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Automatycznie będzie ściągać po kursie USD, nawet jeśli masz tylko PLN wgrane, to najpierw sobie przerzuci na USD tak, jakbyś Ty to zrobił w aplikacji (po tych samych kursach), a później obciążył po kursie MC/Visa na BYR.
Przy Revolucie nie musisz myśleć w której walucie najlepiej płacić, ja po prostu ładuję kasę na konto PLN i nie martwię się niczym ;) (może fakt, w weekend jest wyższy spread, ale w ostateczności różnica może max 2 zł będzie na wszystkich transakcjach)
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#15 PostWysłany: 29 Maj 2019 19:06 

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 991
niebieski
Dziś w nocy przy przy płatności w BYN przez Curve kurs wyszedł 1,8457, więc nawet korzystniejszy niż średni kurs NBP.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#16 PostWysłany: 05 Cze 2019 20:07 

Rejestracja: 04 Maj 2019
Posty: 18
Loty: 15
Kilometry: 17 312
W ciągu tygodnia kurs nieźle skoczył. Dziś kurs 1.81275 przy płatności VISA Revolt.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#17 PostWysłany: 16 Wrz 2022 17:57 

Rejestracja: 01 Lip 2020
Posty: 527
Loty: 216
Kilometry: 258 829
niebieski
z aktualności niestety można spotkać się z tym, że jakiś terminal do płatności kartą nie będzie działał bo operator terminala lub bank dostarczający usługę znalazł się na liście sankcji; warto mieć przy najmniej dwie karty; co do bankomatów to bezprowizyjnie za równo z kartą Revolut jak i Pekao SA wielowalutową można wybrać np. w bankomatach Belarusbank (ciemnozielone logo); w odróżnieniu od Sbierbanka, który jest na liście sankcji i ma jasnozielone logo; w Belagroprombank (pomarańczowe logo) w nim koszt wypłaty to 15% od sumy;
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#18 PostWysłany: 16 Wrz 2022 20:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
heide_berg napisał(a):
operator terminala lub bank dostarczający usługę znalazł się na liście sankcji; warto mieć przy najmniej dwie karty;


W takim przypadku i 10 kart nie pomoże, chyba że któraś z nich to Union Pay lub lokalne coś
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Płatności kartą
#19 PostWysłany: 16 Sie 2023 12:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 840
srebrny
Karty nadal nieźle działają. W pojedynczych miejscach miałem problem żeby zapłacić revolutem. Kredytówka pekao chyba wszędzie dawała radę.

Ważna informacja jest taka, że realny kurs waluty jest inny niż ten podawany w np. w googlu. Kilka miesięcy temu był jeszcze zbieżny. Obecnie google pokazuje, że za 1 rubla musimy zapłacić ok. 1,6 zł, natomiast w rzeczywistości jest to mniej niż 1,3 zł. Dotyczy to zarówno płatności kartą jak i kantorów.
Góra
 Profil Relacje PM off
chester0 lubi ten post.
chester0 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group