Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#221 PostWysłany: 08 Mar 2019 16:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
1. Pożyczyłaś komuś
czy
2. pożyczyłaś od kogoś.

Aha, im większa czcionka tym większa szansa na odpowiedź, więc się nie krępuj...
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#222 PostWysłany: 08 Mar 2019 16:16 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3561
złoty
@eskie nie przesadzaj. Czcionka adekwatna do przekroczenia prędkości i wysokości mandatu 2240 euro. Nieźle :roll:

Wygląda na to, że to co przyszło zawiera wiele uchybień. Sam fakt doręczenia powoduje, że można kwestionować jego otrzymanie. Z info w necie.
. Mandaty wystawione za granicą, jednakże nie wydają się do końca zgodne z wymogami legalności, zarówno w odniesieniu do treści, jak i sposobu doręczania.

Przykładów jest wiele, ale te najbardziej uderzające to:

mandat doręczany jest za pomocą zwykłego listu (wymagana jest forma listu rejestrowanego/poleconego)
dokumenty napisane są w języku angielskim (wymagane jest tłumaczenie na język urzędowy kraju odbiorcy)
zawiadomienie o grzywnie wystawione przez prywatną firmę (wymagane jest aby zawiadomienie było wystawione przez organ publiczny)
dokumenty, które nie wskazują czynności dokonanych przez organ wystawiający (wymagany raport oficera policji bądź tez innej jednostki, która wystawia mandat)
wezwanie do zapłaty które zawierają jedynie datę i numer mandatu (wymagane jest, aby dołączony był również sam mandat).
W tych, i wielu innych przypadkach akt taki jest nieważny i nie ma mocy prawnej. Biorąc to pod uwagę, można całkowicie zignorować żądanie zapłaty, przynajmniej do czasu kiedy otrzymamy ponowne wezwanie tym razem sporządzone poprawnie, przez upoważniony do tego organ i w określonym przez prawo terminie.

Avv. Antonio Vellini - master(at)studiovellini.it
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#223 PostWysłany: 08 Mar 2019 19:29 

Rejestracja: 07 Mar 2019
Posty: 5
witam ja pożyczyłam swój samochód,i teraz mam kłopoty . może ktoś pomoże jak to załatwić
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#224 PostWysłany: 08 Mar 2019 19:32 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Ściągnij od tego, komu pożyczałaś samochód.
Góra
 Profil Relacje PM off
flus lubi ten post.
 
      
#225 PostWysłany: 08 Mar 2019 19:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
zwróć się do kancelarii prawnej
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
miriam lubi ten post.
 
      
#226 PostWysłany: 08 Mar 2019 19:45 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
@becek Aż sprawdziłam czemu nasza milczy,ale chwilowo nieczynna ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#227 PostWysłany: 08 Mar 2019 19:49 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3561
złoty
Renata Janowska napisał(a):
witam ja pożyczyłam swój samochód,i teraz mam kłopoty . może ktoś pomoże jak to załatwić


skontaktuj się z Policją w Wenecji i podaj dane osoby która prowadziła pojazd. Do niej powinni skierować wniosek o ukaranie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#228 PostWysłany: 08 Mar 2019 20:42 

Rejestracja: 07 Mar 2019
Posty: 5
to dlaczego oni napisali pismo w języku angielskim
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#229 PostWysłany: 08 Mar 2019 20:52 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
Zadaj im to pytanie,nasze domysły niewiele ci pomogą ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#230 PostWysłany: 08 Mar 2019 23:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
strona emo.nivi.it jest OK.
sprawdź czy możesz się tam zalogować. Może po zalogowaniu jest jakaś możliwość dyskusji, odwołania, wskazania sprawcy.
Jeśli nie, to drogo Cię ta uprzejmość będzie kosztować.
Jeszcze jedno, ten samochód który pożyczałaś był zarejestrowany w PL?
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#231 PostWysłany: 15 Kwi 2019 11:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 1061
Loty: 468
Kilometry: 472 873
niebieski
Kilka dni temu otrzymałem od Europcar informację o 3 mandatach. Nie widzę podanych kwot. Jedyna możliwość, że wjechałem w ZTL, ale też nie widzę, aby to było opisane. Na domiar złego w dowodzie maiłem stary adres i nie będę miał możliwości odebrania. Czy miał ktoś podobną sytuację i może podzielić się swoim doświadczeniem lub zasugerować jakikolwiek działania?

Załączniki:
FP828YA2019021812391.jpg
FP828YA2019021812391.jpg [ 34.6 KiB | Obejrzany 1733 razy ]
FP828YA201902181239.jpg
FP828YA201902181239.jpg [ 108.29 KiB | Obejrzany 1733 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#232 PostWysłany: 15 Kwi 2019 12:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Nie musisz sie martwic niczym, sami sobie sciagna z karty ile nalezy.
Jak chcesz zobaczyc kopie mandatu napisz do nich maila, mi nigdy listu w papierze nie przyslali, zazwyczaj zdjecie z fotoradaru na mailu i tyle.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#233 PostWysłany: 15 Kwi 2019 13:21 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Jeżdzić po Italii i nie zapłacić mandatu to tak jak wskoczyć na Fly2free i nie czytać Forum. Niby można...ale mało przyjemne :P :P :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#234 PostWysłany: 15 Kwi 2019 13:26 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
@LonDynia Z karty ściągają mandat czy tylko kwotę za udostępnienie danych?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#235 PostWysłany: 15 Kwi 2019 13:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 1061
Loty: 468
Kilometry: 472 873
niebieski
@LonDynia Z tego co zrozumiełam to oni mi potrącą 45€ za to jak nie zapłacę mandatu, ale to nie jest kwota mandatu. Nawet nie ma podanej kwoty mandatu...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#236 PostWysłany: 15 Kwi 2019 13:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 2291
Loty: 582
Kilometry: 931 920
złoty
@cool_aka_romeo, to jest oplata manipulacyjna wypozyczalni za udostepnienie organom twoich danych. Niestety, takze zaplacilem taka w 2009.
Mandat bedzie do zaplacenia osobno.
_________________
Idąc przez most rzeka płynęła wartkim nurtem.

Także = również / też
Tak że = więc / zatem / dlatego
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#237 PostWysłany: 15 Kwi 2019 14:02 

O czym tu wielokrotnie pisano

Tak to działa i jest ujęte w regulaminie wypożyczenia
Góra
 PM off  
      
#238 PostWysłany: 15 Kwi 2019 15:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
@cool_aka_romeo, @miriam

z karty zejdzie 45 euro oplaty manipulacyjnej i koszt mandatu dodatkowo

tak to dziala, tez mialem kiedys tak ze pozyczylem samochod z EuropCar i dostalem mandat za parking bo przekroczylem o kilkanascie minut, jakbym zaplacil do 14 dni to by bylo £40, a ze calosc przyszla po miesiacu to juz byla cena normalna £100 + £30 oplaty - no ale coz, takie zycie

warto przeczytac sobie raz caly regulamin, raz widzialem nawet w EasyRent ze auta maja zainstalowany GPS i jak przekroczy sie 100 mph to sami kasuja £100 :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#239 PostWysłany: 01 Lip 2019 16:19 

Rejestracja: 05 Sie 2018
Posty: 18
Jak fotoradary są we Włoszech ustawione? Jeżdźę przepisowo, ale wiadomo, że czasami na 50 mam 53 lub 54 km/h. Czy za to mogę dostać mandat?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#240 PostWysłany: 01 Lip 2019 16:36 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Jeżdźę przepisowo, ale wiadomo, że czasami na 50 mam 53 lub 54 km/h.

Zatem nie jeździsz przepisowo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group