Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#261 PostWysłany: 31 Lip 2019 12:29 

Kod:
trzeba po prostu zapłacić grzywnę w ciągu 60 dni od otrzymania powiadomienia, ponieważ po upływie tego terminu grzywna się podwaja. Mandaty wystawione za granicą, jednakże nie wydają się do końca zgodne z wymogami legalności, zarówno w odniesieniu do treści, jak i sposobu doręczania.

Przykładów jest wiele, ale te najbardziej uderzające to:

    mandat doręczany jest za pomocą zwykłego listu (wymagana jest forma listu rejestrowanego/poleconego)
    dokumenty napisane są w języku angielskim (wymagane jest tłumaczenie na język urzędowy kraju odbiorcy)
    zawiadomienie o grzywnie wystawione przez prywatną firmę (wymagane jest aby zawiadomienie było wystawione przez organ publiczny)
    dokumenty, które nie wskazują czynności dokonanych przez organ wystawiający (wymagany raport oficera policji bądź tez innej jednostki, która wystawia mandat)
    wezwanie do zapłaty które zawierają jedynie datę i numer mandatu (wymagane jest, aby dołączony był również sam mandat).

W tych, i wielu innych przypadkach akt taki jest nieważny i nie ma mocy prawnej. Biorąc to pod uwagę, można całkowicie zignorować żądanie zapłaty, przynajmniej do czasu kiedy otrzymamy ponowne wezwanie tym razem sporządzone poprawnie, przez upoważniony do tego organ i w określonym przez prawo terminie.

Czasami, aby zakończyć całkowicie sprawę czy to z urzędem czy to też z firmą upoważnioną do ściągania tych należności, warto jest podjąć formalne działania w celu umorzenia wymierzonej grzywny


KONSULTACJA PRAWNA z:
Autorzy:

Avv. Antonio Vellini - master(at)studiovellini.it

apl. adw. Anna Krystowaska - adr(at)studiovellini.it

https://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/ ... Wloch.html
Góra
 PM off  
      
Wyjazd na Maderę za 1626 PLN. Loty (dla wszystkich) z Warszawy i 4 noce w 4* hotelu Wyjazd na Maderę za 1626 PLN. Loty (dla wszystkich) z Warszawy i 4 noce w 4* hotelu
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
#262 PostWysłany: 31 Lip 2019 17:02 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 242
Zbanowany
@gorny77 : zycze pomyslnosci jak bedziesz stal za granica zatrzymany za niezaplacony kiedys mandat i udawadnial ze oni ten niezaplacony mandat dostarczyli nie dotrzymujac wymogow co ta kancelaria napisala. Zazwyczaj ktos sie spieszy na urlop albo spotkanie a koszty dochodzenia ew. swojej racji przerosna ta kwote ktora masz zaplacic ' nawet z odsetkami.

Kary sie placi a nie udaje ze sie nic nie stalo bo procedury sa nie takie jak wymagane.
Góra
 Profil Relacje PM off
becek lubi ten post.
 
      
#263 PostWysłany: 31 Lip 2019 17:31 

Będę stał za granicą, przy granicy, na granicy :lol:

Nie strasz, działaj zgodnie z prawem czy ze zrozumieniem przeczytaj caly tekst pisany czy cytowany do czego zachęcają czy namawiają :)
Góra
 PM off  
      
#264 PostWysłany: 03 Sie 2019 01:31 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 242
Zbanowany
Chyba gdzies tutaj na forum bylo jak wymontowali rado jako fanta az do zaplacenia mandatu, przewaznie policja danego kraju bedzie miala gleboko w czterech literach to co napisales. Zaplac, a pozniej dochodz swojego w sadzie. Jesli Cie na to stac, co raczej sie nie oplaci w ostatecznym rozrachunku nawet jesli dojdziesz swego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#265 PostWysłany: 23 Lis 2019 16:47 

Rejestracja: 20 Kwi 2014
Posty: 8
Cześć,

Znalazłem temat po napisaniu nowego, więc wklejam jeszcze raz do tego tematu:


Na przełomie października byliśmy z Narzeczoną na wakacjach we Włoszech (Lamezia Terme). Jako pamiątki przywieźliśmy piękne zdjęcia i magnesy na lodówkę. Niestety jak się okazało Włoski wymiar sprawiedliwości postanowił nam wysłać jeszcze jedną pamiątkę ze wspaniałego miasta Cosenza... :( Na ile mój włoski i tłumacz google pozwalają mi zrozumieć to zostaliśmy ukarani za wjazd w uliczkę, gdzie była strefa ruchu (i rzeczywiście przypominam sobie taką sytuację, wjechaliśmy ogarnęliśmy się, że samochody tam nie jeżdżą i zawróciliśmy).

Stąd moje pytania:

1. Czy dobrze rozumiem, że mandat jest w wysokości 83,00 EUR + 5,20 EUR za opłaty administracyjne, jako,że mandat został wystawiony 31.10.2019 a ja otrzymałem go w dniu dzisiejszym 23.11.2019, więc już trafiam w ten czas 6 - 60 dni.

2. Czy jest w ogóle sens pisać odwołanie, że nie miałem okazji do zapłacić do 5 dni od daty wystawienia jako, że Sicily by Car dał nam znać mailowo dopiero dziś, a w ich systemie było to od 15.11.2019, natomiast zostało to wystawione 31.10.2019.

3. Jak to wygląda jeżeli chodzi o punkty karne, czy to jest jakoś przeliczane? W mandacie nie ma w ogóle o tym mowy - liczę, że to tylko kara pieniężna.

Poniżej załączam oba pisma, które dostałem. Martwi mnie, że pismo od policji jest niepełne (tylko pierwsza strona (page 1/4)). Ktoś dostał może mandat z Włoch i wie jak to wygląda w całości? Będę pisał do Sicily by Car o przesłanie całości. Mam nadzieję, że wysłanie pierwszej strony wynikało z Włoskiego podejścia i tego, że na kolejnych stronach jest już standardowy opis do wszystkich mandatów, szczególnie, że na tym piśmie jest data, miejsce na podpisy i na końcu jest zwrot "Seguono avvertenze sul retro" ->"Postępuj zgodnie z ostrzeżeniami z tyłu".

Image

Image

Proszę o pomoc i ewentualne rady, jak najlepiej i najszybciej to załatwić.
4. Czy sądzicie, że ten mandat jest prawdziwy? Jak to najlepiej zweryfikować?
5. Jakie będę miał potwierdzenie jak opłacę ten mandat, że już wszystko jest ok?
6. Czy dobrze rozumiem, że mam 60 dni od 31.10.2019 na opłacenie?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#266 PostWysłany: 30 Lis 2019 11:31 

Rejestracja: 30 Lis 2019
Posty: 1
Mam podobną sytuację, z tym, że otrzymałem 2 mandaty za TZL. Również wypożyczałem auto z Sicily by Car.
Na "mandacie" (tak jak Ty, tylko 1 z 4 stron) nie mam żadnych informacji na temat tego jak miałbym ten mandat zapłacić - brak numeru konta bankowego.
Zapłaciłeś już? Jaką kwotę, mniejszą czy większą? Wysłałeś im jakieś potwierdzenie? Czy dostałeś również mandat np. listem poleconym?


Ostatnio edytowany przez dmirstek, 30 Lis 2019 13:04, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#267 PostWysłany: 30 Gru 2019 01:36 

Rejestracja: 21 Maj 2017
Posty: 6
Time2GO napisał(a):
@gorny77 : zycze pomyslnosci jak bedziesz stal za granica zatrzymany za niezaplacony kiedys mandat i udawadnial ze oni ten niezaplacony mandat dostarczyli nie dotrzymujac wymogow co ta kancelaria napisala. Zazwyczaj ktos sie spieszy na urlop albo spotkanie a koszty dochodzenia ew. swojej racji przerosna ta kwote ktora masz zaplacic ' nawet z odsetkami.

Kary sie placi a nie udaje ze sie nic nie stalo bo procedury sa nie takie jak wymagane.


Trochę mniej sraczki kolego bo ani w UK ani na Węgrzech ani Słowacji mandatu z poczty jesscze nie zapłaciłem. Byłem wiele razy a nawet 3 lata później na komisariacie w Budapeszcie i nikt nic nie mówił.

Odwołując się do prefekta co też uczyniłem trzeba podać argumenty które mają sens i poparte są podstawą prawną.
Nie mam jeszcze odpowiedzi z ravenny ale moje wezwanie w moim odczuciu zawierało uchybienia formalne:
-brak daty godziny na zdjęciu z ZTL
-brak pisma w j polskim oraz konieczność odpowiedzi w j włoskim niech sobie tłumacza i biorą tłumacza (tak miałem w Budapeszcie )zazyczylem sobie tłumacza i przyjechał przysięgły
-warto wejść na gooogle street view ja miałem za wjazd w via Arnaldo guerinni ravenna. Szczerze nie znalazłem zakazu poza jakimś wyświetlaczem w j włoskim. Napisałem że nie było znaku ani pionowego ani poziomego z zakazem ruchu. Dołączyłem street view.

Jak ktoś się boi własnego cienia to i pewnie zapłaci wiele więcej jak np złapali mnie na wideorejestrator na Słowacji ale film im się popsuł. Przede mną gość choć nie oglądał i dał 100eur w łapę, ja nie dałem nic. Trzeba walczyć o swoje a nie wypinać tyłek
Góra
 Profil Relacje PM off
TIT lubi ten post.
 
      
#268 PostWysłany: 27 Sty 2020 09:05 

Rejestracja: 27 Sty 2020
Posty: 3
DonPedro napisał(a):
Spisali dane z dowodu osobistego

I zapłaciłes czy przyszła windykacja?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#269 PostWysłany: 16 Mar 2020 22:03 

Rejestracja: 16 Mar 2020
Posty: 1
Cześć, Dostaliśmy "Stwierdzenie naruszenia przepisów kodeksu drogowego" Parkowaliśmy w Mestre pod Wenecją w czerwcu 2019, kupiliśmy bilet parkingowy, ale prawdopodobnie byliśmy w jakieś strefie ograniczonego ruchu, na to wygląda. Biletu parkingowego już oczywiście nie mamy bo minęło ponad pół roku.
Czy jest sens się odwoływać? Będę wdzięczna za radę co zrobić.

Załączniki:
Zrzut ekranu 2020-03-16 o 21.03.17.png
Zrzut ekranu 2020-03-16 o 21.03.17.png [ 537.05 KiB | Obejrzany 2366 razy ]
Zrzut ekranu 2020-03-16 o 21.03.06.png
Zrzut ekranu 2020-03-16 o 21.03.06.png [ 555.3 KiB | Obejrzany 2366 razy ]
Zrzut ekranu 2020-03-16 o 21.02.52.png
Zrzut ekranu 2020-03-16 o 21.02.52.png [ 755.86 KiB | Obejrzany 2366 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#270 PostWysłany: 16 Mar 2020 22:09 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7796
złoty
Nie ma sensu,teraz trzeba wspomagać ich budżet :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#271 PostWysłany: 04 Maj 2020 11:07 

Rejestracja: 04 Maj 2020
Posty: 2
Dostałem list zwykłą pocztą (od Deutsche Post) od firmy Ungarische Autobahn Inkasso o wykroczeniu, które rzekomo popełniłem będąc na Sardynii. Kwota do zapłaty to prawie 1500 zł. Przeczytałem to forum całe uważnie i pojawiał się tutaj wątek, że przepisy we Włoszech mówią o tym, że jest 365 dni na dostarczenie mandatu do sprawcy, poniżej link

http://www.aci.it/i-servizi/normative/c ... zioni.html

Ja byłem tam w roku 2016, a więc prawie 4 lata temu. Zatem jak mam postąpić w tej sytuacji ? Odpisać im, zadzwonić ? Poza tym listy te nie są polecone, mogą nie dotrzeć, zostać wyrzucone, ja mam wiecznie problemy z listonoszami. Skoro mieli rok to znaczy, że próbują na mnie nieładnie zarobić ?

Dzięki za pomoc z góry.


Ostatnio edytowany przez Kashpir, 04 Maj 2020 11:28, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź z błędami językowymi lub niezrozumiała – błędy ortograficzne/stylistyczne/interpunkcyjne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#272 PostWysłany: 04 Maj 2020 13:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Nie dziwi Cię nazwa organizacji Ungarische Autobahn Inkasso
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
LonDynia lubi ten post.
LonDynia uważa post za pomocny.
 
      
#273 PostWysłany: 04 Maj 2020 13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 2291
Loty: 582
Kilometry: 931 920
złoty
A Nationale-Nederlanden Polska - Ubezpieczenia na życie? ;)
_________________
Idąc przez most rzeka płynęła wartkim nurtem.

Także = również / też
Tak że = więc / zatem / dlatego
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#274 PostWysłany: 04 Maj 2020 13:34 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
eskie napisał(a):
Nie dziwi Cię nazwa organizacji Ungarische Autobahn Inkasso

To jest po prostu firma windykacyjna. Działają pewnie tak, jak tego typu naciągacze u nas - kupili przeterminowany dług i liczą na naiwnych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#275 PostWysłany: 04 Maj 2020 13:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
No, OK, ale opinie w googlach mają fajne :) 1,4
https://www.google.com/search?client=fi ... hn+Inkasso
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#276 PostWysłany: 04 Maj 2020 14:10 

Rejestracja: 18 Wrz 2015
Posty: 906
Loty: 54
Kilometry: 71 690
niebieski
I tak wysoko jak na naciągaczy. Choć o dziwo u nas jedna z takich firm ma nawet 2,0 ocenę :lol:
Seriami (z randomowych komórek) zdarza im się wydzwaniać na mój firmowy stacjonarny telefon, pytają o jakąś nieznaną mi zupełnie osobę, kilka razy już sprawdzali, że to błąd, bo mojego numeru w ogóle nie mają ponoć w bazie - a po kilku miesiącach cyrk zaczyna się od początku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#277 PostWysłany: 04 Maj 2020 14:42 

Rejestracja: 04 Maj 2020
Posty: 2
Zadałem sobie trudu i przetłumaczyłem pierwszy wyraz nazwy tego "tworu", który mi wysłał ten dokument. Od początku wyglądało to podejrzanie, zwłaszcza, że tego typu dokumenty dostarczane są listem poleconym.


Ostatnio edytowany przez Kashpir, 04 Maj 2020 16:31, edytowano w sumie 1 raz
Usunięta część wpisu o oszukiwaniu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#278 PostWysłany: 04 Maj 2020 16:19 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3571
złoty
Było już tyle razy to pytanie. Podobnie jak z listami wysyłanymi przez Policję z Włoch. Oni też wysyłają zwykłym listem, bo to jest zachęta do dobrowolnej spłaty. Nie muszą wysyłać tego poleconym jeżeli chcą tylko zachęcić do dobrowolnego zapłacenia mandatu. Część osób zapłaci i już mniej roboty. Natomiast część firm skieruje sprawy na drogę sądową i takie są groźne, ale tu już bada się prawidłowość procedury. Jeżeli mają to dobrze zorganizowane pod względem prawnym to będzie mocno bolało, bo jeszcze oprócz mandatu dojdą koszty sądowe. Pytanie tylko czy im się będzie chciało, czy też kupione śmieciowe wierzytelności tylko po to by ściągnąć tą cześć dobrowolną i to już przynosi im wystarczający zysk. W Twoim przypadku dochodzi jeszcze kwestia przedawnienia tej należności. Z tego co piszą w internetach mandaty mają 5 letni okres przedawnienia. Jeżeli już minęło 4 to szanse że się przedawni są dość duże i nie warto płacić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#279 PostWysłany: 28 Maj 2020 16:39 

Rejestracja: 28 Maj 2020
Posty: 2
Hallo, hallo taka sytuacja. Bylismy z chlopakiem na eurotripie i przejazdem bylismy we Wloszech. W dniu 16.05.2015 odwiedzilimsy autem Florencje. Po prawie 5 latach przyszedl list (normalny, a nie polecony) z firmy windylacyjnej Nivi ze do zaplaty mamy blisko 300e. Zaznaczam że nigdy wcześniejszych listów z ponagleniem do zapłaty nie otrzymaliśmy, a ten jest dla nas nie małym szokiem. Stwierdzono wykroczenie drogowe w dniu 12.09.2015 czyli 59dni od popełnienia wykroczenia drogowego. Zawiadomienie natomiast wysłano 07.07.2016 aczkolwiek nigdy do nas nie doszlo (niestety miescimy sie w terminie 360dni). Pytanie placić czy mimo wszystko mandat ulegnie przedawnieniu za niecale 2miesiace? :?:

W liscie napisane jest "informujemy, że w przypadku braku płatnosci, dokonamy, bez uprzednich komunikatow windykacji sądowej w obronie interesow naszego klienta, z dalszym wzrostem wydatków na koszt wierzyciela".
Piszą także, że proszą o płatność w terminie nie przekraczająca 15dni od daty otrzymania listu. List wyslany 06.05.2020 a dzis jest 28.05.2020 i w dniu dzisiejszym list zostal wrzucony do skrzynki. Juz teraz jest 22dni roznicy... :x
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#280 PostWysłany: 28 Maj 2020 17:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
jeden rabin mówi - nie płać
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group