Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#181 PostWysłany: 09 Gru 2018 16:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
Jak to w tym samym czasie gdy tam jest 11 minut różnicy?
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#182 PostWysłany: 09 Gru 2018 16:41 

Koniecznie przeczytaj treści postów w temacie
mandat-we-wloszech,1452,3652&hilit=mandat

i to co otrzymałaś to na pewno są mandaty...

W przeszukaj temat u góry z prawej wpisz np. ZTL
Góra
 PM off  
      
#183 PostWysłany: 09 Gru 2018 17:41 

Rejestracja: 09 Gru 2018
Posty: 2
gorny77

Mandaty są wystawione przez Comune di Bologna _Polizia Municipale. Czytałam poprzednie fora ' nic nie znalazłam, poza tym stare daty, a prawo uległo zmianie. Pod hasłem ztl znajduje tylko mój temat :cry:

-- 09 Gru 2018 18:41 --

namteH napisał(a):
Jak to w tym samym czasie gdy tam jest 11 minut różnicy?


Oczywiście czas inny ale strefa ta sama _ Centrum Bolonii :roll:


Ostatnio edytowany przez Abcn, 09 Gru 2018 19:00, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#184 PostWysłany: 09 Gru 2018 17:55 

Jak przeczytasz właściwy temat z linku i co tam mądrego napisano wiele zrozumiesz...
Na stronie 5 jest podobny wątek, autor postu też dostał zawiadomienia za wjazd do tej samej strefy ZTL
Góra
 PM off  
      
#185 PostWysłany: 13 Gru 2018 10:51 

Rejestracja: 13 Gru 2018
Posty: 2
-- 13 Gru 2018 10:42 --

Witam serdecznie
Tak czytam i czytam... I ten sam problem
Dokładnie po 6 miesiącach wizyty w Bolonii otrzymałem mandaty (dwa).
Ale od początku. Awizo,poczta i odbiór przesyłki. Moje wielkie zdziwienie bo nadana z Holandii. Nadawca? Na kopercie skrzynka BOX o nr, miasto i Państwo. Otwieram kopertę i? Dwa dokumenty prawie takie same.
Na każdym z nich w języku angielskim tabelki i kwoty. Co ciekawe trzy. Ale jak już doczytałem tak miewaliście. Bardzo dziwne pismo z którego wiele rzeczy się nie zgadza A JAK TU NIE DOCZYTAŁEM chciałbym je przedstawić
Co dziwne?
-Brak zdjęć-możliwość wglądu pod odpowiednim linkiem i hasłem.
-Na pieczątce policji nie zgadza się ani adres email ani nr telefonu.Sprawdziłem w lokalnej jednostce.
-Podane dwie ulice na których nie byliśmy gdzie podobno nas namierzono. Sprawdziłem na street view,pamiętali byśmy i do tego północna część miasta. Poruszaliśmy się od zachodu do centrum i później na południe. Więc na bank tam nie byliśmy.
-Dwie osoby,które widnieją jako prowadzące-brak możliwości ustalenia czy tam pracują. oczywiści z google na stronie urzędu policji.
- W czasie zarejestrowania przez owe kamery auto stało na parkingu z wykupionym biletem na dwie godziny. Weryfikacja czasu według zrobionych zdjęć i wrzuty na insta :)
-Papier i jakość druku jak gazeta z PRLu :D
-Próba opłaty i wyguglanie co to jest mówi mi o serwerach w Australii i RPA
-Brak pieczątek, podpisów.
Znaki ZTL powodowały regularne objazdy tych ulic. Co ciekawe jak zawsze obserwuję ruchy innych kierowców z zagranicy jak się poruszają.
Tak na koniec moje zdanie. Za dużo rzeczy tu nie ma sensu. Dostawałem często mandat z Niemiec. Tam wszystko oczywiste,jasne, po Polsku, podpisane...
I co najbardziej zaskakuje! JAKI WŁOSKI URZĄD POLICJI KORESPONDUJE Z ZADUPIA W HOLANDII GDZIE ADRES ZWROTNY TO SKRZYNKA POBOX?!!!!

-- 13 Gru 2018 10:51 --

I jeszcze coś do mojego wątku. Czu jakikolwiek urząd tu policji nei powinien wystawić wezwania,mandatu nie mam podając kwoty i rodzaj waluty? na moich pismach nie ma napisane nic o euro. Mało urzędowo to wygląda
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#186 PostWysłany: 13 Gru 2018 11:25 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Czym się przejmujesz? :lol: :lol: :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#187 PostWysłany: 13 Gru 2018 14:39 

Rejestracja: 13 Gru 2018
Posty: 2
Na początku pewnie,że tak,ale teraz już jestem pewien. Niezły wałek :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#188 PostWysłany: 15 Gru 2018 10:26 

Rejestracja: 15 Gru 2018
Posty: 2
Witam wszystkich.

W związku z tematem chciałbym poradzić się Was w kwestii mandatu z Włoch, mianowicie jakże wielkie było moja zdziwienie, gdy okazało się, że na mój adres domowy przyszło pismo z Włoch z mandatem do zapłacenia. W tym wszystkim najlepsze jest to, że ja nigdy nie byłem autem we Włoszech, a mandat który przyszedł jest na moje byłe auto.
Jak nie trudno się domyślić, obecny właściciel (nie wiem czy ten sam, czy już kolejny) nie przerejestrował auta na siebie i w Italii złapał mandat. Niestety ja nie zgłosiłem sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji i zapewne stąd mandat przyszedł na mnie.
Jest szansa uniknąć jakoś zapłacenia tego mandatu?
Udało mi się załatwić dokument z Wydziału Komunikacja, że zbyłem pojazd z datą wsteczną, pytanie tylko czy coś to da.
Myślicie, żeby zapłacić mandat (nie widzi mi się ta opcja - 80 euro) i jechać do obecnego właściciela i wytłumaczyć mu najpierw po dobroci, że ma oddać mi pieniądze za ten mandat, czy po prostu wysłać dokumenty tj umowę kupna sprzedaży, potwierdzenie zbycia pojazdu z Wydziału Komunikacji, oraz pismo, że pozbyłem się samochodu i podać kto je ode mnie odkupił?

Będę bardzo wdzięczny za wszelakie porady :)

pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#189 PostWysłany: 15 Gru 2018 10:39 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Identyczna sytuacja u mojego znajomego tylko , że jemu przyszło jak do tej pory już 5 mandatów ale z Niemiec. Komunikował się z poprzednim właścicielem który go...całkowicie olał :lol: Mandaty są na niezłe kwoty. Nie płaci. Czeka. Zobaczymy jak się skończy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#190 PostWysłany: 15 Gru 2018 10:57 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
Zastanawiam się dlaczego ludzie nie zgłaszają sprzedaży pojazdów? Nie chce im się?
Nie dość, że nic to nie kosztuje, to jeszcze można w 3 minuty zgłosić przez ePUAP.
Góra
 Profil Relacje PM off
flus lubi ten post.
 
      
#191 PostWysłany: 15 Gru 2018 11:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
przy mandacie z Włoch na ostatniej kartce powinna byc mozliwosc wskazania kierowcy. Wypełnij i im odeslij.
Powinna byc takze możliwość pobrania zdjecia online
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#192 PostWysłany: 15 Gru 2018 11:08 

Żeby tylko to było problemem, wyrejestrować pojazd
Ostatnio w tv był reportaż o byłym właścicielu (ten wyrejestrował) na którego obecny posiadacz samochodu (ten olał rejestrację) zrobił kilkadziesiąt mandatów na terenie Holandii
Urzędu w Holandii mimo przesłania skanu dokumentacji niewiele to interesowało kto faktycznie popełnia wykroczenia, dopiero jak tv do nich za granicę przyjechała obiecali sprawę "wyprostować" - mandatów na kilka czy kilkanaście tysięcy euro
Ale jak napisano wyżej podstawa to przesłanie potwierdzonej przez urząd (wyrejestrowanie) umowy kupna sprzedaży, osobna kwestia to czy będzie wymagane tłumaczenie
Góra
 PM off  
      
#193 PostWysłany: 15 Gru 2018 12:50 

Rejestracja: 15 Gru 2018
Posty: 2
marcin.krakow napisał(a):
przy mandacie z Włoch na ostatniej kartce powinna byc mozliwosc wskazania kierowcy. Wypełnij i im odeslij.
Powinna byc takze możliwość pobrania zdjecia online

Wiesz co, ja dostałem tylko takie dwa dokumenty...
Image
Image

Także mandatu, jako mandatu nie ma, jest tylko wezwanie do zapłaty.

Tak sobie myślę, czy wysłać to wszystko mailem w języku angielskim na adres który jest podany na dole drugiego dokumentu, czy muszę te wszystkie dokumenty przetłumaczyć na język włoski i wysłać normalnie pocztą...

PS, Nigdy nie miałem żadnych podobnych problemów po sprzedaży auta, bo właściciele najzwyczajniej w świecie je od razu przerejestrowywali na siebie, a tu gość ma samochód ponad rok czasu i dalej jeździ na "moich starych tablicach".....

Po zalogowaniu się na stronie jest faktycznie do pobrania zdjęcie na którym widać jedynie tablicę rejestracyjną mojego byłego auta...

PS. Podziwiam gościa, że pojechał do Włoch samochodem za 3500zł :ugeek:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#194 PostWysłany: 15 Gru 2018 14:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
nam na firme przyszedl zupelnie inny, poczekaj do jutra lub poniedziałku wysle ci skan tego co ja mam wraz z tym pismem wskazujacym kierowce/uzytkownika
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#195 PostWysłany: 15 Gru 2018 14:15 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
@juve_fan

Musisz również pamiętać, ze powiadomienie o sprzedaży auta jest Twoim obowiązkiem, za niedopełnienie którego grozi kara.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#196 PostWysłany: 15 Gru 2018 14:43 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
marcin.krakow...Bella Italia ma to do siebie , ze tam nie tylko Region ale nawet Gmina może mieć zupełnie inne mandaty :mrgreen: Firenze lub Roma np. będą Cie ścigać do upadłego przez kilka lat podczas gdy inne piękne miasta odpuszczają stranieri. Policyjne mandaty to jeszcze insza bajka. Jakis okres temu czytałem jak to cfffane citta zatrudniają nawet...polskich komorników do ściągania zaległych mandacików ale to tak tylko...BTW :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#197 PostWysłany: 16 Gru 2018 12:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
Jesli tak, to moj druk z Mediolanu nie będzie tu pomocny
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#198 PostWysłany: 26 Gru 2018 13:45 

Rejestracja: 25 Gru 2018
Posty: 1
Dzień dobry. Wesołych świąt wszystkim. W wigilię otrzymałem pismo z dnia ...14.06.2013 za brak opłaty - parkowanie w ZTL w Pizie.Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują , że to uległo przedawnieniu / postój w Pizie miał miejsce 26.07.2012 r./ Co dalej w takim układzie? Wszcząć procedurę odwoławczą? Zlekceważyć to?
Jeżeli mam rozpocząć kroki prawne , to gdzie zacząć? Za każdą podpowiedź będę wdzięczny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#199 PostWysłany: 26 Gru 2018 15:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
jeśli to prawda, to jaka jest forma listu (zwykły czy polecony) i kiedy list był wysłany?
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#200 PostWysłany: 26 Gru 2018 16:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
demarek1 napisał(a):
Dzień dobry. Wesołych świąt wszystkim. W wigilię otrzymałem pismo z dnia ...14.06.2013 za brak opłaty - parkowanie w ZTL w Pizie.Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują , że to uległo przedawnieniu / postój w Pizie miał miejsce 26.07.2012 r./ Co dalej w takim układzie? Wszcząć procedurę odwoławczą? Zlekceważyć to?
Jeżeli mam rozpocząć kroki prawne , to gdzie zacząć? Za każdą podpowiedź będę wdzięczny.


Wg. Art. 209 Codice della Strada po 5 latach sie przedawnia i powinienes otrzymac do roku czasu poczta polecona z potwierdzeniem odebrania. ;)
Jesli jestes 100% pewny, ze nie otrzymales wczesniej to prawdopodobnie mozesz zignorowac.
Btw ciekawy bylby text tego pisma.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group