Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#161 PostWysłany: 09 Wrz 2018 09:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
Maktravel napisał(a):
Pisz po włosku!
Anonymous napisał(a):
... ja bym odwołał się pismem w języku włoskim ...

Koszt tłumacza/ tlumacza przysięgłego (bo pewnie (?) nasza bohaterka biegle włoskim nie włada) będzie równy kosztowi kary lub niewiele mniejszy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
#162 PostWysłany: 09 Wrz 2018 10:23 

Nie brnij w to, zgrabnie ogarniając treść ok. 30 zł a jest to warunek konieczny
Wiem, jeszcze koszt poleconego z potwierdzeniem, ale dla niektórych są "ważne zasady prawa" jakkolwiek to dziwnie niestety brzmi w kontekście Włoszech :!:
Góra
 PM off
Maktravel lubi ten post.
 
      
#163 PostWysłany: 19 Paź 2018 15:33 

Płacić nie płacić warto poczytać
Kod:
Po pierwsze, zazwyczaj to jest wezwanie mandatowe, a nie mandat. Nawet jednak jeśli by był to mandat (prawo za granicą może być diametralnie różne od naszego) to KAŻDY taki mandat zagraniczny stanie się prawomocny w Polsce dopiero po zatwierdzeniu go przez polski sąd.

Propagowane zalecenie, by od razu płacić jest co najmniej nieprzemyślane. Nie można bowiem abstrahować od kwestii prawa do obrony, konieczności udowodnienia sprawstwa oraz zasady wzajemności (goście zagraniczni nie są ścigani przez polskie władze za fotoradary). Ale przede wszystkim pamiętajmy o terminach. Organ zagraniczny jak i polski ma zgodnie z prawem tylko rok od ujawnienia czynu na: ustalenie adresu właściciela pojazdu, przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego co do osoby sprawcy (za wykroczenie w Polsce odpowiada kierowca łamiący przepisy nie właściciel czy użytkownik pojazdu) i zgromadzenie dowodów (jakich?), następnie wysłanie i prawidłowe doręczenie wezwania sprawcy (nie właścicielowi - to za mało), przygotowanie wniosku o ukaranie do sądu polskiego po polsku i zgodnego z polskim prawem oraz złożenie go. Natomiast jeśli nawet by złożono do sądu polskiego wniosek z zagranicy w terminie, to są tylko dwa lata od czynu na ukaranie czyli przeprowadzenie całego postępowania, przesłuchanie wszystkich świadków korzystając z międzynarodowej pomocniczości prawnej (czyli słuchania funkcjonariuszy zagranicznych zagranicą lub w Polsce), przetłumaczenie przysięgłe dokumentów, zgromadzenie opinii rzeczoznawców odnośnie zagranicznych urządzeń i wydanie wyroku prawomocnego w II instancji (po apelacji). Oględnie mówiąc: możliwe ale bardzo mało prawdopodobne.*

 Tylko jedno praktyczne zagrożenie mamy w zasadzie: jeśli mandat jest z kraju z którym często bywamy wystawiony na dany pojazd, to przy kontroli mogą być jakieś problemy, choć nie wiadomo jakie, wszak wcześniej zupełnie kto inny mógł prowadzić ten sam pojazd i popełnić tamto wykroczenie.

Krótko mówiąc: rekomendujemy póki co specjalnie się nie przejmować lub zachować się dokładnie tak, jak przy polskim wezwaniu mandatowym z fotoradarów odsyłając im polskie dokumenty z powołaniem na polskie prawo (które jest wciąż obowiązujące wszystkie strony w tej sprawie dot. polskiego obywatela, mieszkającego w Polsce i w Polsce odbierającego korespondencję), a takie znajdziecie w naszym serwisie prawnym.

http://anuluj-mandat.pl/steps/step_1

O terminach przedawnienia dotyczących mandatów dochodzonych w Polsce wiecej tutaj:

http://anuluj-mandat.pl/blog/post/przedawnienie-mandatu-i-egzekucji


Poprzestanę na poczytaniu

https://anuluj-mandat.pl/post/nie-ma-po ... otoradarow
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: mandat z metra Rzym
#164 PostWysłany: 30 Paź 2018 22:08 

Rejestracja: 29 Paź 2018
Posty: 4
Loty: 10
Kilometry: 13 248
Witam
Mam pytanie odnośnie płacenia mandatu za brak biletu w metrze w Rzymie płacić czy nie, ścigają za to w Polsce?
Sytuacja była taka że wracałem z mamą metrem w Rzymie na lotnisko.Kupiłem dwa bilety oba skasowaliśmy tylko że mama go wyrzuciła do kosza na stacji ,ponieważ wyszła z założenia że skoro bramka się otworzyła to już biletu nie potrzebuje.Na końcowaj stacji w Anagninie była kontrola i na nic nie pomogły tłumaczenia oraz chęć zakupu nowego lub powrotu na stację na której wsiadaliśmy i poszukania biletu nawet w koszu.Dostała 50 Euro do zapłaty w ciągu 5 dni lub poźniej 100 Euro.
Proszę o pomoc i poradę może ktoś miał podobną sytuację. :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#165 PostWysłany: 30 Paź 2018 22:11 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Trzeba płacić
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#166 PostWysłany: 30 Paź 2018 22:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Jakie dane spisali?
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#167 PostWysłany: 30 Paź 2018 22:25 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1795
niebieski
Jesli mama ma na imie Prawo Jazdy to nie trzeba

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#168 PostWysłany: 30 Paź 2018 22:26 

Rejestracja: 29 Paź 2018
Posty: 4
Loty: 10
Kilometry: 13 248
Spisali dane z dowodu osobistego
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#169 PostWysłany: 30 Paź 2018 22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
zapłać
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#170 PostWysłany: 31 Paź 2018 01:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@DonPedro, ja bym na Twoim miejscu zaplacil.

A propos mandatow w Rzymie, co prawda nienowy artykul. ;)

https://wiadomosci.wp.pl/rzym-wszyscy-j ... 726621313a
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#171 PostWysłany: 01 Gru 2018 18:23 

Rejestracja: 01 Gru 2018
Posty: 1
-- 01 Gru 2018 18:22 --

Witam.

We wrześniu byłem na delegacji we Włoszech gdzie wypożyczyłem samochód z Hertza na firmę. Podałem prawo jazdy (nie pamiętam czy dowód też) i zapłaciłem kartą firmową. W trakcie tego wyjazdu policja włoska ustrzeliła mnie na przekroczeniu prędkości na autostradzie mobilnym fotoradarem. 30 listopada dostałem powiadomienie mailowe (mail prywatny) od Hertza, że podali moje dane włoskiej policji (za co Hertz policzył sobie jakąś opłatę) i że mam czekać na mandat papierowy (80 € do zapłaty w załączniku po włosku bez moich danych osobowych, jedynie dane Hertza i nr rejestracyjny ich samochodu). Karta, którą płaciłem straciła ważność przed kontaktem policji z Hertzem. Nie podawałem nigdzie danych prywatnych, jedyny adres jaki mogą mieć to adres firmy. Oczywiście wiem, że muszę czekać na papierowe powiadomienie z Włoch. Co może mi grozić jeśli powiadomienia papierowego nie otrzymam przed upływem 60 dni? Hertz zapewne będzie się domagał uiszczenia opłaty manipulacyjnej od mojej firmy i to zamierzam zapłacić. Czy za taką kwotę może wpłynąć wniosek do polskiego sądu o zapłacenie mandatu włochom?

-- 01 Gru 2018 18:23 --

Dodam jeszcze, że data wystawienia mandatu i pisma z załącznika maila od Hertza to 20.11.2018.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#172 PostWysłany: 01 Gru 2018 20:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Zapłać, kadrowa, prawnik, zarząd i księgowa z Twojej firmy będą Ci wdzięczni za niedokładanie im roboty.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
boots lubi ten post.
 
      
#173 PostWysłany: 04 Gru 2018 04:58 

Rejestracja: 14 Lip 2013
Posty: 29
Podobnie jak niektórzy wjechałem do ZTL (Piza - grudzień 2017)
15. marca 2018 otrzymałem maila z wypożyczalni z kopią mandatu. Widnieją na min kwoty:
-30% (56.70 + 15 opłaty) = 71,70 EUR
do 60 dni (81+15) = 96 EUR
powyżej 60 dni = 178 EUR
Image
w skanie tym nie było żadnego numeru konta więc cierpliwie czekałem (zgodnie z radami wypożyczalni) na mandat dostarczony pocztą.

Dzisiaj dostałem list ze znacząco wyższymi kwotami:
Image

zatem koszty wzrosły z 15 EUR do 60 EUR (!!!) mój mandat wzrósł z 71,70 do 116,70 :cry:

Więc jeśli dostaniecie kopię mandatu mailem a chcecie ograniczyć straty do spróbujcie skontaktować się z lokalną policją i zapłacić mandat jak najszybciej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#174 PostWysłany: 04 Gru 2018 08:31 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6179
HON fly4free
te 45€ to zapewne za "pośrednictwo" wypożyczalni
a jeśli tak, to nic nie pomoże kontakt z miejscową policją
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#175 PostWysłany: 04 Gru 2018 21:50 

Rejestracja: 14 Lip 2013
Posty: 29
@pemat - niestety 50 EUR to już mnie ludzie z wypożyczalni skroili w marcu. 45 EUR na mandacie to pewnie za dodatkowe koszty przetwarzania dokumentów (wyszukanie mnie w bazie kierowców, sporządzenie listu w języku angielskim, wysyłka itd).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#176 PostWysłany: 05 Gru 2018 03:09 

Rejestracja: 14 Lip 2013
Posty: 29
Pomocy!
Próbuję zapłacić ten mandat z Pizy przez :
pisa.multeonline.it
przekierowuje mnie na pagoPA, wybieram płatność kartą (kk Mastercard Citi) - karta nieobsługiwana, Paypal (Revolut Mastercard) - ""Niestety sprzedawca jest nieobsługiwany".
Ktoś już płacił mandat za pośrednictwem pagoPA ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#177 PostWysłany: 05 Gru 2018 03:18 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
A nie masz tam jakiegoś numeru konta, aby puścić bezpłatny przelew SEPA w UE, robiłem tak za mandat z Austrii z NestBanku.

Pzdr, Art.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#178 PostWysłany: 07 Gru 2018 02:52 

Rejestracja: 14 Lip 2013
Posty: 29
@ciachu25 mam ale chciałem mieć pewność i potwierdzenie przez jakąś zewnętrzna firmę.
Wysłałem przelew SEPA (prawdopodobnie naliczą mi 5 PLN opłaty).
W trakcie poszukiwań znalazłem obszerny wpis oraz dużo komentarzy na temat mandatów z Włoch, może komuś się przyda:
https://www.italychronicles.com/how-to- ... iolations/

na koniec bonus w postaci najdroższego zdjęcia z wakacji :)
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#179 PostWysłany: 07 Gru 2018 10:20 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
Zdjęcie faktyczne ponure, jak uśmiech złego demona o północy;) Oby się udało!

Pzdr, Art.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#180 PostWysłany: 09 Gru 2018 16:31 

Rejestracja: 09 Gru 2018
Posty: 2
Witam otrzymałam 3 mandaty z wypadu do Bolonii z 05.2018, dwa z nich są z 09.05.2018 z tym, że jeden jest z godz. 19:22 Via GUGLIELMO MARCONI 30, a drugi z godz.19:33 VIA UGO BASSI 4/F. Czy zgodne z prawem jest to bym została ukarana podwójnie za przekroczenie w tym samym czasie 1 strefy ZTL? Czy jestem zobowiązana do zapłaty ich obu czy mogę się od tego jakoś odwołać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group