Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 19 Paź 2011 21:46 

Rejestracja: 07 Cze 2011
Posty: 85
Loty: 2
Kilometry: 3 738
Witam. Jako, że mieszkałem i pracowałem w Szwajcarii ciągiem przez 6 miesięcy podzielę się spostrzeżeniami na temat żywienia w tym pięknym i bogatym kraju.

Przede wszystkim Szwajcaria jest droga. Jedzenie w restauracjach odpada bo cena obiadu nawet w małych wioskach oscyluje w cenie ok 8-25 CHF.

W praktycznie każdej wiosce znajdziesz przodującą sieć sklepów Volg. Kupisz tam najpotrzebniejsze produkty (coś w stylu naszych Delikatesów Centrum). Ceny wyższe niż u nas, bardzo drogie jest mięso, próżno szukać frykasów takich jak nasze swojskie kiełbasy, konserwy wszelkiego rodzaju, specyfika jedzenia w tym kraju jest zupełnie inna. Na półkach znajdziesz dużo jedzenia i serów pakowanych próżniowo. Bardzo dużo jedzenia w Szwajcarii jest BIO (z upraw ekologicznych), czytaj cena znacznie wyższa.

W większych miastach warto poszukać sklepów COOP gdzie można znaleźć produkty w dobrych cenach, mają świetne soki, słodycze (Lindt), no i tanie scyzoryki (Victorinox).
Dla "najbiedniejszych" zostaje sieć sklepów MIGROS (coś w stylu naszej Biedronki), sporo produktów Migros-markowych. Są bardzo dobrej jakości.

W lecie w małych miejscowościach proszę się nie zdziwić, że wystawione są na stoliku świeże owoce i skarbonka obok "samoobsługa". To samo tyczy się soków tzw. Most (czytaj moszt) zrobionego z jabłek - taki orzeźwiający jabol bez konserwantów i alkoholu.

Jako, że połowę powierzchni kraju zajmują pola uprawne to w każdej szanującej wsi znajdziesz sklep dla rolników LANDI. Wielbiciele taniego piwa, wina i sznapsa będą wniebowzięci! Cena puszki to ok 60 rapenów czyli poniżej 2 zł za puszkę ;) W Volg znajdzie się nawet naszą wódkę Wyborową (cena 17 CHF/0,7l) - dziwi napis z tyłu "Bottled in Geneva" :?:

Komunikacja jest dość droga, autobusy to państwowa spółka Postauto a pociągi to bajka, tylko, że za 35 km jazdy zapłaciłem ok 13 CHF. Cena biletu np z Zurych do Zermatt (kurort górski) to ok 120 CHF w jedną.

Dobrą sprawą jest kupienie sobie karty uprawniającej np czterodniowy nielimitowany przejazd koleją i autobusami, 50 % zniżki na kolejki i promy, statki, gwarantuje bezpłatne wejściówki do większości muzeów (jest droga, ponad 200 CHF).

Generalnie jadąc do tego kraju radzę ze sobą zabrać sporo jedzenia ;) Sklepy w małych wsiach czynne od 10-12.30/14-18. W miastach dłużej.

Może ktoś doda jeszcze swoje spostrzeżenia na temat tego kraju??
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
olajaw uważa post za pomocny.
 
      
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
#2 PostWysłany: 18 Mar 2014 16:44 

Rejestracja: 19 Sty 2012
Posty: 132
Loty: 29
Kilometry: 41 921
Bardzo korzystne cenowo sa tez markety sieci Denner.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 29 Lip 2014 13:26 

Rejestracja: 14 Lis 2011
Posty: 83
Loty: 29
Kilometry: 57 200
Denner rzeczywiście są korzystniejsze cenowo, ale mają głównie produkty marki własnej, która nie jest najlepsza. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w minimalnie droższe produkty marki własnej Coop albo Migros Budget.
Z ciekawostek - w Migrosie nie da się kupić alkoholu. Podobno wynika to z przekonań założyciela sieci, który twierdził, że alkohol odpowiada za całe zło świata. Nie wiem, czy to prawda, taką legendą mnie poczestowano, ale fakt, po alkohol trzeba się wybrać do Denner...

We francuskojęzycznej części jeszcze nie napotkałam sklepów Volg, o których wyżej pisze Tveety, ale taką funkcję spełniają "Coop Pronto", czyli coś jak nasze Żabki - najpotrzebniejsze produkty, ogromny wybór gotowego jedzenia - są dużo droższe niż zwykłe sklepy, ale za to otwarte też w niedzielę.
W razie nagłego głodu w jakiejś nietypowej sytuacji, polecam kupić sobie tam gotowe danie w plastiku (całkiem dobry chiński makaron z kurczakiem 6 chf) i zagrzać w mikrofali w sklepie. W większości Coopów Pronto mikrofalówki stoją zaraz obok lodówek z jedzeniem :)

Mała poprawka też do postu Tveety - w miastach sklepy też są otwarte tak krótko. Migros na mojej ulicy 8-19, bardzo duży Coop obok 7-19. Sklepy w mieście w stylu ubrań, butów - zazwyczaj otwarte do 18.30. Coś takiego jak nasze centra handlowe występuje tu bardzo rzadko, a nawet jak jest, to też otwarte zwykle do 19.

Faktycznie warto zaopatrzyć się w half-fare card (chyba 170 chf) jeśli planuje się podróżować pociągami, zwykle ta karta daje też zniżki na pozostałe środki komunikacji w miastach, ale też na przykład na kolejki linowe w górach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 30 Lip 2014 21:40 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
Zdążyłem tylko zobaczyć ceny w dworcowych COOPach i innych punktach z jedzeniem. Zwykła bułka 1CHF, kanapka 6 CHF.
Dokupiliśmy szybko niezłe śniadania w Ibisie po 16 CHF (w tym samym budynku można było kupić po 11 CHF śniadania w Ibis Express, dawny Etap, ale trochę plastikowe).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Lip 2014 21:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Kwi 2014
Posty: 187
@gmak
Bo te dworcowe to są specjalne, zwykle dłużej czynne i ze specjalnymi cenami :) W zwykłym COOPie można coś kupić w nieco mniej szokujących cenach.
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 30 Lip 2014 23:46 

Rejestracja: 31 Mar 2012
Posty: 785
niebieski
Faktycznie coś do jedzenia usiłowaliśmy kupić tylko wieczorem, bo cały dzień podróżowaliśmy.
Trochę trudny kraj, bo wiele rzeczy wcześnie zamykają, nawet komunikacja miejska po 20:00 ma słabą częstotliwość.

Ważne! Mają inne gniazdka niż reszta Europy, czyli wchodzą wszystkie płaskie wtyczki, a nie wchodzą te z uziemieniem.
Zawsze jeździmy z małym czajnikiem elektrycznym, w Zurychu był czajnik hotelowy, w Chur kontakty musiały być chyba bardziej międzynarodowe, w Bernie trzeba było użyć siły żeby wcisnąć, a w Genewie zupełnie bez szans.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Mar 2015 23:59 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Markety dostępne w Lozannie prezentują się cenowo mniej więcej tak:
Coop > Migros > Denner > Aldi
Są jeszcze Lidl i Aligro, ale są daleko i nigdy nie byłem. Najbliżej domu mam Migrosa i najczęściej tam kupuję. Moje doświadczenia są takie, że w Coopie często trudno znaleźć cokolwiek do kupienia w ludzkiej cenie ;), a z kolei w Dennerze trudno znaleźć smaczne rzeczy :D W kategorii jakość / cena wygrywa chyba Aldi, ale jest ich niewiele :C
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Sty 2017 11:48 

Rejestracja: 18 Sty 2014
Posty: 35
Ciao,
W Szwajcarii warto korzystac z sieci restauracji MARCHE.
Czesto maja bardzo dobre oferty i mimo, ze normalnie sa drodzy to bufet i promocje to wynagradzaja.
Gdy rodzice wydadza 40 Fr pelne menu dla dzieci wraz z napojami, kolorowankami, upominkami jest za darmo.
Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 17 Sty 2017 12:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2012
Posty: 1839
Loty: 266
Kilometry: 487 169
niebieski
Jeszcze jedna kwestia fajna - w sklepach spozywczych większych, gdzie jest mnóstwo produktów których ważność jest bliska końca, to ceny tych produktów jest czasem o 50 % mniejsza, czasem to są nawet rzeczy garmażeryjne które ciepłe można zjeść. Według mnie jakość jedzenia w sklepach wyższa niż w Polsce.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn, 21 Sty 2017 09:35, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 17 Sty 2017 14:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
hania napisał(a):
Z ciekawostek - w Migrosie nie da się kupić alkoholu. Podobno wynika to z przekonań założyciela sieci, który twierdził, że alkohol odpowiada za całe zło świata. Nie wiem, czy to prawda, taką legendą mnie poczestowano, ale fakt, po alkohol trzeba się wybrać do Denner...

Tak zgadza sie, sprzedaz alkoholi i wyrobow tytoniowych sa sprzeczne z polityka zalozyciela Migros Gottlieba Duttweilera, mimo ze sam palil cygara.
Tylko, jak na ironie losu, Migros kupil sieci sklepow jak Denner, czy luxusowy Globus, a nawet zalozyl wlasna siec sklepikow Migrolino, gdzie sprzedawany jest alkohol i wyroby tytniowe.:-)

Pozdrawiam.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 18 Sty 2017 17:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
hania napisał(a):
Faktycznie warto zaopatrzyć się w half-fare card (chyba 170 chf) jeśli planuje się podróżować pociągami, zwykle ta karta daje też zniżki na pozostałe środki komunikacji w miastach, ale też na przykład na kolejki linowe w górach.

"Half-fare card" tzw. Halbtax kosztuje dokladnie 185.-CHF na 1 rok.

http://www.sbb.ch/abos-billette/abonnem ... anguage=de
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 21 Sty 2017 02:50 

Rejestracja: 13 Wrz 2012
Posty: 124
dj3500 napisał(a):
Markety dostępne w Lozannie prezentują się cenowo mniej więcej tak:
Coop > Migros > Denner > Aldi
Są jeszcze Lidl i Aligro, ale są daleko i nigdy nie byłem. Najbliżej domu mam Migrosa i najczęściej tam kupuję. Moje doświadczenia są takie, że w Coopie często trudno znaleźć cokolwiek do kupienia w ludzkiej cenie ;), a z kolei w Dennerze trudno znaleźć smaczne rzeczy :D W kategorii jakość / cena wygrywa chyba Aldi, ale jest ich niewiele :C
pod wzgledem jakosci Lidl na pewno jest lepszy od Denner. cenowo nie widze roznicy. ogolnie to w Dennerze to chyba tylko alkohol kupowac mozna. jakosc produktow odpowiada polskim supermarketom, a wiec jest nie za wysoka.
Ja akurat mieszkam vis a vis Coopu, wiec tam kupuje. ceny owszem sa troche wyzsze, ale za to rzeczy sa lepszej jakosci a i wszystko schludnie poukladane, jakas muzyka gra itp. haha
jakby nie bylo, ja na efekty specjalne/strone estetyczna patrze i niechetnie wyciagam cos z kartonow lub koszykow jak w dennerze czy aldim.
Lidl jest i pod tym wzgledem lepszy, przynajmniej w Genewie i lezy w miare centralnie.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn 21 Sty 2017 09:42, edytowano w sumie 2 razy
dodaję duże litery, dziś są gratis :-) :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group