Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 82 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 06 Sie 2015 16:22 

Loty: 43
Kilometry: 75 954
ciacho_majonez napisał(a):
@bruce09lili A masz jeszcze taką listę? :)

Miałem to w formie papierowej i leżało tak sobie 6 lat, a 2 miesiące temu przy porządkach w dokumentach poszło z dymem :/
 Relacje PM off  

#22 PostWysłany: 06 Sie 2015 16:29 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Loty: 67
Kilometry: 146 355
Generalnie wszystko fajnie opisane jest tu: http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-rodz ... anica.html
 Relacje PM off  

#23 PostWysłany: 06 Sie 2015 16:41 
Awatar użytkownika

Loty: 74
Kilometry: 126 865
Wszystkie aktualne info są na stronach każdej Ambasady RP.
Aby wziąć ślub przed konsulem trzeba mieć obywatelstwo polskie.

Jeśli ktoś szuka inspiracji lub dla tych, którzy chcą skorzystać z pomocy biura przy organizacji ślubu zagranicznego --> http://www.slubzagranica.pl/

#24 PostWysłany: 06 Sie 2015 17:07 
Awatar użytkownika

niebieski
Ja żeby wziąć ślub z Filipinką na Filipinach po rozwodzie z Polką, oprócz przetłumaczonych przysięgle dokumentów z USC potrzebowałem:
- potwierdzenia od prezesa sądu rejonowego (żem rozwiedziony mocą tegoż sądu)
- potwierdzenia od MSZ (to samo, że prezes w/w sądu miał możność udzielić rozwodu), konieczna osobista wizyta w MSZ
- wszystko musiało być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego i dostarczone osobiście do konsulatu Filipin w Warszawie,
gdzie wysłano to do ambasady na Węgrzech (teraz od kilku lat filipińska ambasada jest już w Polsce)
- ambasada zrobiła z każdej kartki coś w rodzaju dyplomu z flagą filipińską i lakowaną pieczęcią, za co skasowała 50USD od kartki :shock:

Razem 3 wizyty w Warszawie a i tak na Filipinach było im mało i żeby mojej żony ciotka nie pracowała w tamtejszym city hall, pewnie ślubu by nie było.
Ślubu cywilnego udzielał nam vice major, starszy, ogromnie marudny gość w asyście 4 świadków ze strony rodzinki mojej żony.
Przez pierwsze 40 minut grzmiał nade mną, że niby to przyjechałem wykorzystać filipińską dziewoję i niechybnie porzucę ją niedługo w tropikalnych krzakach.
Pławił się w peanach na cześć jedynie słusznego ślubowania w kościele, był tak napastliwy, że w pewnym momencie zaczął wzbudzać i we mnie agresję - na szczęście w końcu chyba to zauważył i ostatecznie przeszedł do rzeczy.
Ogólnie to nie polecam takiej drogi jako niepewnej i pełnej stresu.
Za to wesele na 100 osób było niesamowite, bardzo różne od naszych, ale równie fajne.
Niewiele pito, cały czas śpiewano pod karaoke, osoby jedzące przy niewielkim stole po prostu się zmieniały do jedzenia
- najpierw starszyzna, potem co bardziej szanowani członkowie rodziny, potem reszta.
Sąsiedzi mogli też się pożywić na krzesełkach poustawianych jak w kinie ;-)
A za płotem wszystko obserwowała wielka gromada dzieciaków, również akompaniująca czasem śpiewem.

Przepisanie aktu do polskiego USC też nie było takie łatwe - znowu tłumaczenia przysięgłe, problem z nazwiskiem żony (na Filipinach nazwisko jest dwuczłonowe, druga część to po prostu nazwisko panieńskie matki - w naszym USC rzecz niedopuszczalna, zamieniono więc jej drugie nazwisko na drugie imię) i wiele błędów na oryginalnych aktach z Filipin.
Tam nikt się specjalnie nie wysilał, np. na akcie urodzenia żony, sporządzonym w domu rodzącej matki były błędne daty, mnóstwo nieczytelnych wpisów, inna końcówka imienia matki itp.
Ostatecznie po sprostowaniach w polskim sądzie dokumenty uznano i akt małżeństwa został osadzony w USC.
Jednak zanim to nastąpiło, pół roku zajęło sprowadzenie żony do Polski.

Ostatnio edytowany przez Niva, 06 Sie 2015 17:18, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.

#25 PostWysłany: 06 Sie 2015 18:25 

Loty: 58
Kilometry: 98 553
jejq napisał(a):
A czy ktoś z Was ma może doświadczenia związane ze ślubem za granicą, ale gdy każdy z przyszłych małżonków ma inne obywatelstwo (tj. pani z kraju X i pan z kraju Y chcą wziąć ślub w kraju Z)? Czy formalności wyglądają tak samo, jak przy ślubie z obcokrajowcem w Polsce, czy są jakieś dodatkowe wymogi?

W Rzymie do takiego ślubu trzeba przedstawić:
- dowody tożsamości (dla obywateli UE wystarczy dowód osobisty, dla obywateli spoza UE paszport),
- tzw. "nulla osta", czyli dokument, który potwierdza, że nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa z konsulatu własnego kraju, jeśli obywatel jest spoza UE to dodatkowo należy zalegalizować taki dokument w prefekturze
- oprócz tego podpisuje się dokumenty stwierdzające fakt, że jest się pełnoletnim i zdolnym do zawarcia związku małżeńskiego.
Po złożeniu dokumentów publikuje się zawiadomienie o małżeństwie w urzędzie miejskim przez ok. 8 dni. Wybiera się datę i miejsce ślubu (za sale na Kapitolu są dodatkowe dość wysokie stawki).
 Relacje PM off  

#26 PostWysłany: 06 Sie 2015 19:53 
Awatar użytkownika

Loty: 76
Kilometry: 156 874
niebieski
Potwierdzam, w lutym brałem ślub w Las Vegas. Jak to mówią miejscowi "easy peasy" :) Gdyby ktoś miał jakieś pytania, to służę.

#27 PostWysłany: 06 Sie 2015 20:02 
Awatar użytkownika

Loty: 57
Kilometry: 136 193
niebieski
Co do składania tych oświadczeń o braku przeciwwskazań t mogę powiedziec, ze każda Ambasada podchodzi do tego inaczej. Kilka europejskich wymagało osobistej wizyty przed ślubem w celu złożenia dokumentów. Ponadto nie w każdej Ambasadzie umożliwiają udział pracowników w roli świadków.
Podsumowując, w tym zakresie jak i jeszcze w kilku innych kwestiach nie ma określonych przepisami prawa zasad postępowania w Ambasadach, dlatego sporo zalezy od dobrej woli Ambasadora/ Konsula.

#28 PostWysłany: 06 Sie 2015 20:59 

Loty: 58
Kilometry: 98 553
Chciałabym jedynie uściślić, że w mojej wypowiedzi opisywałam przypadek zawarcia małżeństwa nie w ambasadzie Polski lecz w rzymskim Urzędzie Miejskim, przed urzędnikiem stanu cywilnego. W Rzymie w przypadku obcokrajowców jest za to odpowiedzialny Urząd (Municipio) nr 1, no chyba że dane osoby są mieszkańcami Rzymu, wtedy zgłaszają się do odpowiedniego urzędu odpowiedzialnego za miejsce zameldowania.
 Relacje PM off  

#29 PostWysłany: 07 Sie 2015 07:57 

Loty: 43
Kilometry: 75 954
kredka ma racje. Trzeba rozróżniać te dwie opcje, bo cała procedura w obu przypadkach jest inna. Jeśli chodzi o Rzym to świta mi w pamięci że były tam dostępne również śluby kościelne.

W przypadku ambasady/konsulatu pisaliście o cenie 500E. W przypadku miejscowego USC wydaje mi się że sprawa wyjdzie taniej, oczywiście jeśli wszystko załatwiamy sami, bo organizacja przez biuro generowała nam sporo dodatkowych kosztów. Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się że 6 lat temu płaciliśmy za samą ceremonię 130E. Podejrzewam że każdy kraj ma własne stawki.
 Relacje PM off  

#30 PostWysłany: 07 Sie 2015 08:18 
Awatar użytkownika

niebieski
Mogę powiedzieć, że są nawet 3 opcję:
- Ślub cywilny w Urzędzie Konsularnym przed Konsulem;
- Ślub cywilny przed urzędnikiem danego kraju;
- Ślub kościelny za granicą;

Moje wypowiedzi odnoszą się oczywiście do 1, najprostszej opcji.
Pozostałe są trudniejsze pod względem formalnym do zrealizowania, ale najprawdopodobniej tańsze.

#31 PostWysłany: 07 Sie 2015 14:48 

Loty: 28
Kilometry: 32 819
refiko napisał(a):
Mogę powiedzieć, że są nawet 3 opcję:
- Ślub cywilny w Urzędzie Konsularnym przed Konsulem;
- Ślub cywilny przed urzędnikiem danego kraju;
- Ślub kościelny za granicą;

Moje wypowiedzi odnoszą się oczywiście do 1, najprostszej opcji.
Pozostałe są trudniejsze pod względem formalnym do zrealizowania, ale najprawdopodobniej tańsze.

Niestety nie moge napisać Pw wiec zapytam tu ;) Widzę po poprzednich postach że brałeś ślub w Bangkoku.Mozesz opisać tu lub na priv jak to mniej wiecej wyglada?Rozumiem ze rezerwuje termin telefonicznie.Ide z aktami urodzenia i 18tys Thb następnie konsul po Polsku udziela ślubu bez swiadków.Dostaje akt lub wysyłają do Pl i załatwione?
 Relacje PM off  

#32 PostWysłany: 07 Sie 2015 15:27 
Awatar użytkownika

niebieski
*Nie 18k thb tylko równowartość 500€ w thb, według aktualnego kursu;
*Oczywiście, ze po polsku. Wygląda to identycznie jak przed urzędnikiem USC w Polsce;
*Świadkowie rzecz jasna muszą być! Ambasada RP w Bangkoku, przynajmniej wtedy umożliwiała udział swoich pracowników w roli świadków. Aby była pełna jasność, to że pracownicy Ambasady będą waszymi świadkami zależy tylko od ich dobrej woli!;
*Akt małżeństwa jest przesyłany z Głównego USC w Warszawie pod twój adres. Niczego nie dostaniesz w Ambasadzie, żadnego dokumentu;
*Tak jak pisałem wcześniej wszystkie formalności, typu termin, wymagane dokumenty załatwiłem poprzez kontakt emailowy z Ambasadą, zero telefonów czy tym bardziej osobistych wizyt.
Bydgoszcz1990 uważa post za pomocny.

Temat postu: Ślub za granicą
#33 PostWysłany: 04 Sty 2017 20:55 
Awatar użytkownika

Kilometry: 106 400
niebieski
Zakładam nowy temat, bo nic podobnego nie znalazłem ;)
Jest trochę informacji na temat podróży poślubnych, ale nic o samym ślubie za granicą.

Generalnie cywilny ślub na plaży (tylko we dwoje) to ogromne marzenie mojej kobiety, a mi ten pomysł również ogromnie się podoba.
Orientowaliśmy się już trochę w temacie.
Można wziąć ślub w polskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie, ale doszliśmy do wniosku, że poza miejscem poza Polską wygląda to jak cywil w polskim urzędzie (koszt: 500 euro za same papiery).
Przeglądaliśmy również oferty firm, które organizują takie śluby i porównując to do własnych składaków (loty + hotel + ślubna zamota na miejscu) wychodzi, że taka firma jest często nawet tańsza.

Na forum mamy całą masę zapalonych podróżników, więc może ktoś ma doświadczenie w tym temacie.
Może podsuniecie jakiś pomysł lub opiszecie swój ślub / waszych znajomych ?
Może macie jakąś godną polecenia osobę, która zajmuje się podobnymi sprawami?

PS. Może komuś przyda się informacja, że w Polsce koszt ślubu poza UST kosztuje 1000 zł.

Temat postu: Re: Ślub za granicą
#34 PostWysłany: 04 Sty 2017 20:57 

platynowy
Cytuj:
Generalnie cywilny ślub na plaży (tylko we dwoje) to ogromne marzenie mojej kobiety, a mi ten pomysł również ogromnie się podoba.
To jest niewykonalne.

#35 PostWysłany: 04 Sty 2017 21:03 

Wiem że są firmy które na Rodos organizują śluby w ładnych miejscach m.in. na plaży.
 Relacje PM off  

#36 PostWysłany: 04 Sty 2017 21:04 
Awatar użytkownika

Kilometry: 106 400
niebieski
Cytuj:
To jest niewykonalne.

OK, źle się wyraziłem.
Świadków hotele / placówki dyplomatyczne zapewniają na miejscu ;)

#37 PostWysłany: 04 Sty 2017 21:11 

HON fly4free
Vojtas napisał(a):
Generalnie cywilny ślub na plaży (tylko we dwoje)to ogromne marzenie mojej kobiety, a mi ten pomysł również ogromnie się podoba.
Super sprawa, gdyby kiedyś coś nie wyszło to rozstanie też bez komplikacji (tylko we dwoje) ;)
 Relacje PM off  

#38 PostWysłany: 04 Sty 2017 21:12 

niebieski
Myśleliście o jakimś konkretnym miejscu? Coś mogę podpowiedzieć, bo działam w branży.
 Relacje PM off  

#39 PostWysłany: 04 Sty 2017 22:55 
Awatar użytkownika

Loty: 74
Kilometry: 126 865
Temat oczywiście już był;-) slub-polaka-za-granicami-kraju,18,38826
Zeus uważa post za pomocny.

#40 PostWysłany: 05 Maj 2017 22:41 
Awatar użytkownika

Ostrzeżenia: 1
platynowy
zulu napisał(a):
Ślubu może również udzielić kapitan statku jak by komuś nie odpowiadał konsul :lol: Problem polega jednak na tym że niestety nie może być to statek z polską banderą - nasi kapitanowie nie mają takiego prawa.

Cytuj:
Jeśli ślubu ma udzielić kapitan statku, to dodatkowo muszą być spełnione określone warunki:

1. Prawo kraju w którego rejestrze znajduje się jednostka, nadało kapitanowi uprawnienia do udzielania ślubu (tzw. prawo bandery).
2. Statek znajduje się na wodach tego kraju lub na wodach międzynarodowych. Forma zawarcia małżeństwa podlega prawu państwa, w którym jest ono zawierane (Art. 15. § 1. Prawo prywatne międzynarodowe).

Jeśli oba warunki są spełnione, to kapitan może udzielić ślubu na statku. Po zawarciu związku, kapitan dokonuje stosownego wpisu do dziennika okrętowego i sporządza odpowiedni protokół. Na podstawie tych dokumentów w urzędzie stanu cywilnego zostaje zarejestrowane zawarcie związku małżeńskiego.

Podoba mi sie pomysl z kapitanem, dosc orginalne zawrzec zwiazek na statku, tak np. w polarnych klimatach Arktyki, czy nawet na Antarktydzie. :D
Albo w przestworzach ;), np. na pokladzie samolotu Air Greenland 11 tysiecy metrow nad ziemia:

http://www.infodania.eu/aktualnosci/dun ... -samolocie

Mysle jednak, ze lepiej wynajac prywatnego Jet-a na taka okazje. :D

Pozdrawiam i milego weekendu.

Szkoda czasu na forum, nie odpowiadam na pw!

Z Kiruny na Socotrę
Goryle
Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Stacja Arctowski, Bhutan, Burundi, magic Socotra etc.
 Relacje PM off  

[ 82 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot], mk89 oraz 7 gości