Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 433 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna
Autor Wiadomość
#361 PostWysłany: 02 Kwi 2018 22:01 
Awatar użytkownika

Loty: 312
Kilometry: 429 977
srebrny
Ewentualnie na stacji kupujesz kartę Oyster (5 funtów kaucji) doładowując ją za 30 funtów i ostatniego dnia zwracasz - wtedy dostajesz zwrot kaucji i niewykorzystaną kwotę. Można płacić gotówką lub kartą - ale to się nie opłaca, chyba że walutową w funtach.

#362 PostWysłany: 02 Kwi 2018 22:13 
Awatar użytkownika

Loty: 92
Kilometry: 121 214
niebieski
jarekpiotrowicz napisał(a):
I ostatnie pytanie, czy to prawda, że w metrze kartę Oyster "kasuję" przy wejściu do metra (stacji) i przy wyjściu, natomiast w przypadku jazdy autobusem tylko raz przy wejściu?

Tak. Nie zapomnij o skasowaniu karty w metrze przy wyjściu, bo inaczej system policzy kwotę za przejazd jak do ostatniej najdroższej strefy. A w autobusie zawsze należy wsiadać pierwszymi drzwiami, bo kasownik jest przy stanowisku kierowcy. W przypadku dużego tłoku nie zdziw się jeśli kierowca nie wpuści wszystkich chcących jechać do autobusu. Ma do tego prawo - takie są tam regulacje, a i tłok wg angielskich zwyczajów jest znacznie mniejszy niż wg naszych.
 Relacje PM off  

#363 PostWysłany: 02 Kwi 2018 22:29 

Loty: 192
Kilometry: 231 698
@Cicha_Woda w nowych autobusach nie trzeba wsiadać przednimi drzwiami (a jest takich bardzo dużo). Jak już się raz zobaczy nowy autobus to się będzie wiedzieć następnym razem.
 Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.

#364 PostWysłany: 03 Kwi 2018 09:22 

Chan napisał(a):
Stacja Liverpool street jest w 1 strefie a Twój pojedynczy przejazd powinien kosztować 2.40 GPB.

No racja, drobne przejęzyczenie :)

paweł p napisał(a):
wtedy dostajesz zwrot kaucji i niewykorzystaną kwotę.

O zwrocie kaucji słyszałem, ale że kwotę też można odzyskać?

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc, już mam jasność.
 Relacje PM off  

#365 PostWysłany: 03 Kwi 2018 09:35 
Awatar użytkownika

Loty: 312
Kilometry: 429 977
srebrny
Oddają to co jest na karcie plus kaucja, ewentualnie trzymasz na następny wyjazd ;)

#366 PostWysłany: 20 Kwi 2018 09:41 

Witam serdecznie.
Poczytałem cały ten wątek i zastanawia mnie jedna rzecz...
Po co Angole wymyślili taki system jak Oyster??
Skoro po "wyczerpaniu" limitu dziennego, w moim przypadku £9.80 na strefy 1-4, i tak dalej jezdze za darmo to po co w ogole takie wynalazki.
Nie mogli po prostu wykombinowac karty dziennej za £10 bez jakichs dziwnych taryf??
A druga sprawa czy może ktoś uzywał zamiast Oyster karty mBank Visa zblizeniowa?
Skoro nie musiałbym płacic za samą karte oyster to zawsze £5 w kieszeni.
Aha, jak kupuje za te £5 kartę Oyster to za ile na początek musze jądoładować?? Czy wystarczy ze bedzie to te £9.80, czyli tyle ile max mogą pobrać czy musi to być jakaś minimalna kwota w stylu £15?
 Relacje PM off  

#367 PostWysłany: 20 Kwi 2018 09:57 
Awatar użytkownika

niebieski
barsliw napisał(a):
Witam serdecznie.

A druga sprawa czy może ktoś uzywał zamiast Oyster karty mBank Visa zblizeniowa?

Zbliżeniowa debetowa Visa z mBanku działała, była przedtem zarejestrowana w systemie, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
 Relacje PM off  

#368 PostWysłany: 20 Kwi 2018 11:53 

Cytuj:
Po co Angole wymyślili taki system jak Oyster??
Skoro po "wyczerpaniu" limitu dziennego, w moim przypadku £9.80 na strefy 1-4, i tak dalej jezdze za darmo to po co w ogole takie wynalazki.
Nie mogli po prostu wykombinowac karty dziennej za £10 bez jakichs dziwnych taryf??

Po co? Zbytnio nie rozumiem pytania ale jak sobie popatrzysz na autobus na North Greenwich o 18 podczas rush hours, jak 200 osob potrafi wejsc do autobusu w 2 minuty tak ze kazdy zaplaci. Jakie inne opcje sa? Kupno biletu za gotowke? To trwalo by z pol godziny. Miesieczne drukowane bilety gdzie kierowca rzuca okiem i sprawdza kazdy bilet? Sporo mozna przeoczyc, prosi sie o fraud, co robic jak ktos jedzie autobusem raz czy dwa razy w tygodniu? Za kazdym razem ma kupowac bilet? Tworzylo by niepotrzebne kolejki i ludzie tracili czas. Otworzyc wszytskie drzwi i ufac ludziom? Sporo by jezdzilo na gape, trzebabylo by zatrudniac wiecej kanarow itp.

Tak samo z metrem, podczas rush hours na stacjach np. London Bridge (badz po meczach, koncertach gdzie ze 100tys ludzi wychodzi na raz) to rowniez sie super sprawdza jak dotykowo setki ludzi wchodzi i wychodzi w minuty, turysci z papierowymi biletami (ktore moga zamoknac, zgiac sie, zniszczyc) przechodza o 2 sekundy dluzej co przy 1000cach ludzi ma ogromne znaczenie.

Oczywiscie mozna uzywac teraz kart bankowych? To jest dodatek, Oyster funkcjonuje od 2003 gdzie wielu z nas karty do bankomatu nie miala jeszcze. Ceny, 9.80 a nie 10? Te ceny sie zmieniaja, w 2003 pewnie kosztowalo 5 teraz jest 9.80, jest jakis limit w podnoszeniu cen biletow ze nie wolno o za duzo naraz, niektore ceny sa zamrozone itd. jest wiele wplywow na to. Wiec jak teraz ustawia £10 to oczekujesz nastepnej podwyzki na £20 :) ? Powoli pnie sie w gore zgodnie z inflacja.

Dziennie w Londynie podrozuje z jakies 10 milionow ludzi, z 80% robi 2 kursy do pracy i z powrotem, malo kto zahacza o dzienny limit - to jest zrobione pod turystow by mogli smialo podrozowac po Londynie bez wyrzeczen. Limit tygodniowy z kolei jest pod Londynczykow - weekend podrozujesz za free.

Widzialem wiele sposobow platnosci za koleje miejskie:
a) gotowka? czasem turysci nie maja, marnuje czas, kierowca nie ma reszty (musisz miec odliczone badz nie jedziesz USA)
b) zetony? trzeba kupowac na okraglo, tracisz czas w kolejce, kupisz 100 zetonow, wieksza szansa na ich zgubienie, nie da sie sledzic wydatkow online, aplikowac o zwrot za spoznienie
c) papierowe kartki? trwalosc, zamokna, zegna itd.
d) bilety z kasownikami? sporo gapowiczow

Sam nie wiem co wiecej napisac, wg mnie najlepszy sposób podrozy/platnosci jaki widzialem w wielkim miescie.
 PM off
szarik lubi ten post.

#369 PostWysłany: 27 Kwi 2018 14:43 
Awatar użytkownika

Loty: 92
Kilometry: 121 214
niebieski
barsliw napisał(a):
Aha, jak kupuje za te £5 kartę Oyster to za ile na początek musze jądoładować?? Czy wystarczy ze bedzie to te £9.80, czyli tyle ile max mogą pobrać czy musi to być jakaś minimalna kwota w stylu £15?

W przypadku doładowania karty Oyster w kasie metra czy też np. w sklepie spożywczym to jak najbardziej można doładować kartę dowolną kwotą np. 9,8 funta, zamiast "równych" 10 funtów.
 Relacje PM off  

#370 PostWysłany: 29 Kwi 2018 17:02 

Siema,

przegladam watek przed pierwsza wizyta w Londynie.

Rozumiem, ze majac revoluta nie musze sie niczym martwic. Zamiast kupowac Oyster, korzystam z revoluta i mam dokladnie takie same zasady (maksymalny dzienny limit 8 funtow) tak?
 Relacje PM off  

#371 PostWysłany: 29 Kwi 2018 17:04 

niebieski
Jak Ci bedzie dzialac to tak.
 Relacje PM off  

#372 PostWysłany: 29 Kwi 2018 17:15 

Jezeli nie to kupie oystera;)

Dzieki!

Dodatkowo: Na co procz Metra to bedzie tak dzialac?
 Relacje PM off  

#373 PostWysłany: 29 Kwi 2018 18:03 

Loty: 226
Kilometry: 242 203
złoty
@m-a-rc-i-n, pamietaj tylko ze jesli nie uzywales jeszcze revoluta to pierwsza transakcja musi sie odbyc w terminalu z uzyciem PINu.
Mozesz uzywac tego tez na pociagi, autobusy, tramwaje i DLR w ramach miasta.
 Relacje PM off  

#374 PostWysłany: 09 Maj 2018 14:02 
Awatar użytkownika

Krótkie pytanie
Chciałem dodać sobie swoją kartę zbliżeniową do TfL i mam dylemat..
Mam oczywiście kartę plastikową ale używam jej też przez Google Pay .. i tego co wiem Google Pay używa tak zwanego konta wirtualnego VAN zamiast faktycznego numeru karty.

Czy w takim razie TfL naliczy mi dobrze opłaty ? Czy powiąże ten numer VAN z wpisaną do TfL faktycznym numerem karty? Czy ktoś ma doświadczenie w używaniu Google Pay w TfL?
 Relacje PM off  

#375 PostWysłany: 09 Maj 2018 14:32 

Loty: 226
Kilometry: 242 203
złoty
@GieZed, dodaj do TFL karte plastikowa a po pierwszym uzyciu Google Pay zostanie ona wykryta i dodana do konta automatycznie. Pamietaj tylko ze GP i plastik traktowane sa jako dwie osobne karty wiec zaczynajac podroz plastikiem musisz ja tak samo skonczyc.
 Relacje PM off
LonDynia uważa post za pomocny.

#376 PostWysłany: 08 Wrz 2018 22:04 

Odświeżam trochę temat, bo od ostatniego postu trochę czasu minęło i w tej kwestii mogło się parę rzeczy zmienić.
W jakim dokładnie miejscu mogę zwrócić Oyster Card? Na każdej stacji metra, czy tylko tych większych?
 Relacje PM off  

#377 PostWysłany: 08 Wrz 2018 22:39 
Awatar użytkownika

platynowy
Raczej na wiekszych, ale sporo ich jest.
 Relacje PM off  

#378 PostWysłany: 08 Wrz 2018 23:31 
Awatar użytkownika

Loty: 184
Kilometry: 250 759
niebieski
Na każdej stacji metra, tylko na tych większych jest więcej automatów (nie wszystkie robią zwroty, są też takie tylko do kupowania biletów i nabijania kredytu na Oysterkę). Na mniej ważnych stacjach metra, może się zdarzyć, że jest tylko 1 automat ;)

#379 PostWysłany: 09 Wrz 2018 10:23 

Pacyfa napisał(a):
Na każdej stacji metra, tylko na tych większych jest więcej automatów (nie wszystkie robią zwroty, są też takie tylko do kupowania biletów i nabijania kredytu na Oysterkę). Na mniej ważnych stacjach metra, może się zdarzyć, że jest tylko 1 automat ;)

Wiem, że w tych automatach można pobrać środki, które zostały na karcie, ale czy samą kartę też można zwrócić?
 Relacje PM off  

#380 PostWysłany: 09 Wrz 2018 12:02 
Awatar użytkownika

Loty: 184
Kilometry: 250 759
niebieski
Automat oddaje pozostałą kasę + depozyt. Oysterkę masz na pamiątkę, ale karta jest już martwa ;)

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

[ 433 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości