Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 446 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna
Autor Wiadomość
#341 PostWysłany: 22 Lis 2017 18:12 

Rejestracja: 22 Lis 2017
Posty: 1
Witam, wiele czytałam o karcie Oyster i Travelcard, ale mało zrozumiałam :P. Stąd tez mam kilka pytań do doświadczonych podróżników :):

1) Karte Oyster/bądz Travelcard mogę kupić w automatach w metrze, na peronach kolejowych ?
2) Rozumiem, że jak doładując kartę za 10 funtow (plus 5 za karte) to moge jezdzic przez caly dzień nie martwiąc sie o limit, ponieważ po wydaniu 8 funtow reszta przejazdów jest za darmo ( w danym dniu) ?

Zamierzam zwiedzić Londyn w 24 h, dziekuje za odpowiedzi :).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
#342 PostWysłany: 22 Lis 2017 22:30 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Mam w domu dwie karty Oyster - jedna była zamknięta, na drugiej są jeszcze niewykorzystane środki. Ta zamknięta nie została od razu wyrzucona, a teraz chciałabym sprawdzić która karta jest aktywna. Czy jest możliwość sprawdzić to w domu, w Polsce, czy będę mogła to zrobić dopiero przy okazji wizyty w Londynie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#343 PostWysłany: 22 Lis 2017 22:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
@Leksi
Ad 1) Travelcard, czyli papierowy bilet dobowy kupisz w automacie na każdej stacji metra i na części stacji kolejowych. Zwróć uwagę, że Travelcard jest droższa od Oysterki. Kartę Oyster, czyli plastikową kartę wielokrotnego użytku również kupisz na wszystkich stacjach metra. Nie wiem czy samą kartę Oyster można kupić w automacie, czy tylko w okienku. Na dużych stacjach metra kas z "okienkiem" jest zwykle co najmniej kilka, a na małych przynajmniej jedna.
Ad 2) Nie napisałeś w jakich strefach metra zamierzasz się przemieszczać, więc nie mogę potwierdzić czy 8 funtów na przejazdy w ciągu jednego dnia wystarczy ;) Jeśli interesują Ciebie strefy 1-3 to cena wynosi 7,7 funta niezależnie od pory korzystania z transportu.
Poniżej jest aktualny cennik:
http://content.tfl.gov.uk/adult-fares.pdf
Jeśli nie chcesz zostawiać sobie nadmiarowych funtów na karcie Oyster to w okienku możesz poprosić o doładowanie jej kwotą 8 funtów. Oczywiście te 2 funty możesz zostawić na karcie i one nie przepadną. Karta jest ważna bezterminowo i może leżeć w szufladzie nawet kilka lat, aż znowu będzie potrzebna.
Życzę udanego wyjazdu i dobrej pogody.
Góra
 Profil Relacje PM off
kostek966 uważa post za pomocny.
 
      
#344 PostWysłany: 27 Lis 2017 17:53 

Cicha_Woda napisał(a):
Nie wiem czy samą kartę Oyster można kupić w automacie, czy tylko w okienku.


Mozna w automacie. Mozesz tez w automacie ja zwrocic na koniec i odstac pozostala kase + kaucje.
Góra
 PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
#345 PostWysłany: 01 Mar 2018 20:41 

Rejestracja: 23 Lis 2016
Posty: 210
Zarejestrowałem karta Alior GBP na stronie TFL. Przeczytałem wcześniejsze posty i chyba tak zrozumiałem że na miejscu nic nie muszę kupić w automacie i od razu przystawię do czytnika ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#346 PostWysłany: 01 Mar 2018 21:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
@Alexis93 tak to powinno właśnie działać :) Jeśli karta funtowa Aliora jeszcze nie była używana to trzeba też wcześniej wykonać jakąś transakcję z podaniem kodu PIN by w pełni ją aktywować. I oczywiście taka pinowa transakcja może być wykonana jeszcze w Polsce np. zapłacenie za bułki czy inny drobiazg w sklepie, by nie stracić wiele na przewalutowaniach.
Góra
 Profil Relacje PM off
Alexis93 lubi ten post.
 
      
#347 PostWysłany: 14 Mar 2018 15:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2013
Posty: 2392
niebieski
teraz każda karta z paypassem działa, nie trzeba rejestrować .... przykładasz przy wejściu i wyjściu i tyle :)

Z5-->Z1 (LHR-->Victoria) 3,1 GBP
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#348 PostWysłany: 14 Mar 2018 16:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Każda działa, ale może się zdarzyć, że nie zadziała. Mi nie chciała działać karta Citi, mimo rejestracji na stronie i działania w sklepach. Inna sprawa, że ze względu na przewalutowania i opłaty stosowanie jej jest nieopłacalne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#349 PostWysłany: 14 Mar 2018 17:19 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
Ja stosowalem revolt z nabitymi funtami. Dzialala i w metrze i w autobusach.

Wysłane z taptaka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#350 PostWysłany: 19 Mar 2018 11:26 

Rejestracja: 12 Paź 2016
Posty: 407
Loty: 90
Kilometry: 172 874
niebieski
Witam, mam pytanie, co w sytuacji jeśli na osterce mam powiedmy 2.20 a przejad kosztuje 2.70? Mogę normalnie wykorzystać, a rożnicę -0.50 wyrównać przy kolejnym doładowaniu karty? Czy jest to traktowane po prostu jak brak biletu i mandat?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#351 PostWysłany: 19 Mar 2018 12:29 

W wiekszosci przypadkow tak, po to jest kaucja £5.

Zeby moc wejsc na minus musisz miec wiecej niz najtanszy przejazd ze stacji, zalozmy ze w tej samej strefie kosztuje £1.5 a na karcie masz £1.5 to cie bramka wpusci mimo iz jak pojedziesz na koniec lini metra i przy wyjsciu zrobi ci -£4.

Karta z ujemna kwota jest nieuzyteczna (trzeba doladowac badz anulowac).
Góra
 PM off
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#352 PostWysłany: 19 Mar 2018 13:03 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
paweł p napisał(a):
Każda działa, ale może się zdarzyć, że nie zadziała. Mi nie chciała działać karta Citi, mimo rejestracji na stronie i działania w sklepach. Inna sprawa, że ze względu na przewalutowania i opłaty stosowanie jej jest nieopłacalne.


Potwierdzam - Citi nie działa, ale bez problemu poszła Visa Mbanku oraz Revolut.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#353 PostWysłany: 19 Mar 2018 13:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2015
Posty: 493
Loty: 76
Kilometry: 104 894
Karta wielowalutowa PEKAO SA również działa. Wcześniej warto walidować na stronie TFL.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#354 PostWysłany: 19 Mar 2018 16:59 

Rejestracja: 12 Paź 2016
Posty: 407
Loty: 90
Kilometry: 172 874
niebieski
Anonymous napisał(a):
W wiekszosci przypadkow tak, po to jest kaucja £5.

Zeby moc wejsc na minus musisz miec wiecej niz najtanszy przejazd ze stacji, zalozmy ze w tej samej strefie kosztuje £1.5 a na karcie masz £1.5 to cie bramka wpusci mimo iz jak pojedziesz na koniec lini metra i przy wyjsciu zrobi ci -£4.

Karta z ujemna kwota jest nieuzyteczna (trzeba doladowac badz anulowac).


Dzięki za odpowiedz. Żona niestety nie zauważyła żadnej czerwonej lampki wchodząc i kasując w autobusie oysterkę. Kontroler sprawdzając kartę, pokazał, że przekroczyła o -0,70 i wystawił jej mandat w kwocie 40funtów. Dziwię się trochę, bo tak jak piszesz, jest kaucja w wysokości 5 funtów, a dodatkowo tak czy siak musiała pózniej doładowując kartę, wyrównać te -0,70, no i część pieniędzy została pobrana z karty przy kasowaniu biletu. Można coś tym jeszcze zrobić, tzn. pisać jakieś odwołanie, czy jest to tylko i wyłącznie jej wina?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#355 PostWysłany: 19 Mar 2018 17:08 

Szczerze mowiac sa nie wiem, kontrolera od paru lat nie widzialem :)

Zadzwon do TFLu i wytlumacz tak jak napisales, oni sa dosc sympatyczni zwlaszcza jak sie reklamuje opoznione przejazdy. Mozesz tez maila napisac.

Daje niskie szanse tak z 10% ale nigdy nie wiadomo.
Góra
 PM off  
      
#356 PostWysłany: 19 Mar 2018 17:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
@Mihal09
Na stronie TfL znalazłam takie info:
"One more bus journey to get home
You can't use cash to pay for your bus fare. If you don't have enough credit on your Oyster card to pay the £1.50 fare or your Bus & Tram Pass or Travelcard has just expired, you can make one more journey on a bus.
You must then top up your pay as you go credit to clear the negative balance before you can use your Oyster card again or before you can renew a Travelcard or Bus & Tram Pass. Find out about cash free buses."
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/w ... tcmp=42994
Jeśli to był przejazd autobusem, to można się na ten zapis powołać w przypadku reklamacji. A jeśli metrem to już gorzej, ale spróbować nie zaszkodzi :?:
Góra
 Profil Relacje PM off
Mihal09 uważa post za pomocny.
 
      
#357 PostWysłany: 19 Mar 2018 17:22 

Cytuj:
If you don't have enough credit on your Oyster card to pay the £1.50 fare or (..) you can make one more journey on a bus

Tak, ale mi sie wydaje ze to ciagle sie dotyczy dodatniego stanu konta £0.1-£1.4 (mniej niz potrzeba). Bo jak ktos juz ma -£0.7 to wyglada to jakby juz ta "one more journey" odbyl.
Góra
 PM off  
      
#358 PostWysłany: 19 Mar 2018 17:25 

Rejestracja: 12 Paź 2016
Posty: 407
Loty: 90
Kilometry: 172 874
niebieski
Podróż odbywała się autobusem i po skasowaniu oysterki zostało -0,70, więc wchodząc do autobusu musiała mieć powyżej 1funta na oysterce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#359 PostWysłany: 02 Kwi 2018 21:27 

Rejestracja: 14 Paź 2013
Posty: 7
Odświeżam nieco temat. Proszę o potwierdzenie, bo już wariuję od tego nadmiaru wiedzy, gdyż każdy w zasadzie ma do powiedzenia coś innego na temat pre-paidowych płatności za komunikację w Londynie :)
To może ktoś mi doradzi na przykładzie, bo już wiem na czym stoję. Lecę do Londynu 2-5 maja.

2 maja mam już opłacony transport z lotniska Stanstead do stacji metra Liverpool Street i tutaj zaczynam swoją przygodę z londyńskim transportem.
Ponieważ jestem w Londynie już od 9 rano, przewiduję cały ten pierwszy dzień pojeździć metrem dość sporo.
Moja baza noclegowa to strefa 2. Przez cały pobyt nie planuję jeździć dalej niż do strefy 3.

Ja to obliczyłem tak:
2, 3, 4 maja spędzam w Londynie pełne dni, więc biorąc pod uwagę aktualny cennik Oyster, potrzebuję maksymalnie 8 funtów na jazdę po strefach 1-3 dziennie.
Czyli 3 dni x 8 funtów = 24 funty.
W ostatni dzień (5 maja) jadę tylko jeden przejazd metrem w obrębie strefy 2 do stacji Liverpool Street, skąd odjeżdżam linią stanstedexpress na lotnisko (już mam wykupiony ten bilet).
Czyli 5 maja zapłacę za jeden przejazd według cennika Oyster: 2,90 funta.

Co razem za wszystkie dni daje kwotę: 8+8+8+2,90 = 26,90 funtów (na okrągło 27 funtów)
Czy biorąc pod uwagę opłatę manipulacyjną za kartę (3 funty) powinienem kupić kartę Oyster o wartości 30 funtów?

I ostatnie pytanie, czy to prawda, że w metrze kartę Oyster "kasuję" przy wejściu do metra (stacji) i przy wyjściu, natomiast w przypadku jazdy autobusem tylko raz przy wejściu?
Dzięki :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#360 PostWysłany: 02 Kwi 2018 21:51 

Rejestracja: 16 Gru 2012
Posty: 140
Nie musisz kupować Oyster Card.
Wystarczy dowolna karta płatnicza z płatnością bezstykową.
Ale wtedy nadziejesz się na przewalutowanie jeśli karta będzie w innej walucie niż GPB.
Sam osobiście korzystałem z Revolut i polecam - spokojnie działa w metrze.

Stacja Liverpool street jest w 1 strefie a Twój pojedynczy przejazd powinien kosztować 2.40 GPB.

Jest tak jak piszesz w metrze odbijasz kartę na wejściu i wyjściu, w autobusach tylko raz (chyba na wejściu)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 446 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group