Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 04 Lis 2018 16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Plan na sierpień 2018r. miałem określony już rok wcześniej. Po wspaniałych wakacjach w Rosji bliższej rok wcześniej miały być jeszcze lepsze wakacje w Rosji dalszej. Plan ten popsuła mi @nenyan na spółkę z uzbeckimi władzami. @nenyan ponieważ jej zdjęcia przypomniały mi o moich sięgających dzieciństwa marzeniach zobaczenia Chiwy, Buchary i Samarkandy. Uzbeckie władze, ponieważ zliberalizowały przepisy wizowe do tego stopnia, że możliwe jest uzyskanie wizy bez ruszania się z domu.
Uznałem, że skoro jadę do Uzbekistanu, będzie to świetna okazja, aby odwiedzić sąsiadujące stany, do których od lat się wybieram – Tadżykistan i Kirgistan, Turkmenistan od początku postanowiłem sobie darować.
Z powodu błędów w planowaniu oraz tęsknoty za Rosją plan zrealizowałem tylko częściowo, odwiedziłem za to wschodni Kazachstan, czego w planach nie miałem.

Moje przygotowanie do wyjazdu ograniczyło się do przejrzenia informacji na temat Uzbekistanu i Tadżykistanu na caravanistan.com oraz przeczytaniu książki: „Sowietstany. Podróż po Turkmenistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Uzbekistanie” autorstwa młodej Norweżki Eriki Fatland. Caravanistan gorąco polecam, książkę polecam ozięble. Zawiera ona trochę interesujących informacji, jednak sposób opisywania wycieczki odbywanej w komfortowych warunkach, w wielu miejscach z przewodnikami, jako czegoś niezwykłego zupełnie mi nie pasował. Przeczytałem i obejrzałem też relację @nenyan.

Na początek coś w rodzaju podsumowania:

Uzbekistan rozczarował mnie, jest to pierwszy kraj w poradziecji do którego nie mam ochoty wracać (choć przegapiłem jeden budynek w Taszkencie, więc wrócić muszę, ale to pewnie przy okazji tranzytu do Tadżykistanu). Tym samym przegrał z Białorusią (Litwy, Łotwy i Estonii nie zaliczam do Poradziecji) To co zobaczyłem bywało ciekawe lub bardzo ciekawe i ładne, ale np. Chiwa na dobrych fotografiach wygląda znacznie lepiej niż w naturze (choć ciągle dobrze). Z drugiej strony musiałem tam pojechać i przekonać się sam, ponieważ nikomu bym nie uwierzył, że Uzbekistan może rozczarować. Za to Biszkek (jedyne miejsce w Kirgistanie, do którego dotarłem podobał mi się bardzo, podobnie było z moją wycieczką do wschodniego Kazachstanu.

Przed rozpoczęciem relacji spróbuję uzasadnić przyczyny mojego rozczarowania.

Przede wszystkim Uzbekistan znacząco różni się od odwiedzanych uprzednio krajów należących do dawnego ZSRR. Nawet po ostatniej liberalizacji po śmierci Islama Karimowa ten kraj to autarkiczna dyktatura trzymająca mieszkańców w izolacji od świata zewnętrznego. Na pierwszy rzut oka objawia się to … brakiem złomu samochodowego z całego świata. Po drogach poruszają się głównie Daewoo (występujące również pod marką Chevrolet i jeszcze jedną mi nie znaną) – produkowane pod Andidżanem oraz samochody pamiętające czasy radzieckie. Innych samochodów praktycznie nie ma ze względu na zakaz importu.
Mam wrażenie, że podobna sytuacja dotyczy również innych towarów.
Co ciekawe w tym niebiednym, naftowym kraju prawie nie widać klasy uprzywilejowanej licznej i rzucającej się w oczy w pozostałych państwach poradziecji.

Uzbecy są mili, ale daleko im do Irańczyków, nawet pomimo braku bariery językowej nie za bardzo udało mi się przeprowadzić interesujące rozmowy. Odczuwałem brak ciekawości świata (może miałem szczególny niefart). Jednak coś musi być na rzeczy, kiedy pytany o to czy wiem, co to jest płow odpowiadałem, że tak, bo płow był w Sojuzie znany prawie tak samo jak khinkali i chaczapuri, pytający nie wiedzieli o czym ja mówię. To było spore zaskoczenie.

Kolejne moje wątpliwości budziły same zwiedzane zabytki. Wydaje się, że w tej centralnie planowanej gospodarce przyszła nowa iluśtamlatka, w trakcie której postawiono na rozwój turystyki. Zabytki buduje się z wielkim zapałem. Nie wiem na ile to co jest stare pozostało autentyczne. Ponadto pewnym rozczarowaniem była ilość turystów zwiedzających trzy najbardziej znane miasta. Było ich naprawdę dużo. Pewnie w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
wtak uważa post za pomocny.
 
      
Lato w Kampanii za 1298 PLN. Loty do Neapolu z Gdańska + 7 noclegów blisko plaży Lato w Kampanii za 1298 PLN. Loty do Neapolu z Gdańska + 7 noclegów blisko plaży
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
#2 PostWysłany: 04 Lis 2018 16:29 

Dokładnie. Mam podobne obserwacje, ale nie wszystkie. Po kolei:
1) bariera językowa - miałem albo pecha albo wysyłam złą energię ale trafiałem tylko na osoby, które mieszają swój język regionalny (np. karapałkacki) z rosyjskim w proporcjach 80:20. Porozmawiać po pierwsze nie ma o czym, bo nie mieli niczego ciekawego do powiedzenia, po drugie nie ma jak. Najciekawsza rozmowa była w monopolowym w Nukusie. O niczym szczególnym ale przynajmniej miała jako taki ład i skład.
2) żarcie - najlepsze uzbeckie jedzenie jadłem poza Uzbekistanem. W Uzbekistanie potrafią jeść makaron ze smażonym mięsem, a to wszystko zagryzać chlebem. Fast foody są straszne zarówno na poziomie mięsa (kurczak, wołowina), jak i sosów (poza kolorem nic nie przypominało mi tych znanych).
3) zabytki - dobrze @pabien napisał, że są one budowane, a nie odbudowywane. Widziałem stare zdjęcia Samarkandy i innych "must see places" i gdyby ktoś chciał odbudowywać z tej kupki kamieni, która została, to równie dobrze mógłby ryzykować stawianie piramidy Cheopsa na Mokotowie. Zadanie podobnie ambitne.
4) autostop - działa przyzwoicie.
5) naciąganie przez taksówkarzy - pod tym względem Uzbekistan to dla mnie raj. Otóż nie wiecie, że mam pewne szczególne upodobanie: lubię wyjść z dworca albo lotniska i czekać aż mnie otoczą. Potem rzucam cenę w rejonie -70% ich wyjściowej, czekam aż mnie wyśmieją, popróbują zaciągnąć do auta, po czym bawię się smartfonem i czekam na rozwój sytuacji. Wykruszają się powoli, jeden po drugim, solidarność plemienna zanika, a na końcu zostaje jeden desperat, który mnie zawiezie za cenę kilka groszy wyższą od wskazanej na wstępie.
6) kobiety - śliczne, w sporej części przypadków. Mają, jakkolwiek prosto to nie zabrzmi, niesamowicie zgrabne cztery litery. Może mieć kacze nogi, ale pupa i tak najczęściej będzie jak orzeszek. Nie znają języków obcych, co niekoniecznie jest wadą ;)
7) nie lubią Żydów oraz Ukraińców.
8) najciekawsze miejsca, jakie widziałem to: dziura w drodze w Nukusie, z której wystawał korzeń, Samarkanda, Termez - jak wszedłem na dworzec kolejowy to dyrektor zszedł się ze mną przywitać.

Ogólnie, to mam zamiar wybrać się ponownie ale tylko do wschodniej części kraju. Nie kupujcie pamiątek na głównym szlaku, bo za coś za co wołają 15 USD, zapłacicie w Termezie 3 USD.
Góra
 PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 04 Lis 2018 16:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Anonymous napisał(a):
Dokładnie. Mam podobne obserwacje, ale nie wszystkie. Po kolei:
1) bariera językowa - miałem albo pecha albo wysyłam złą energię ale trafiałem tylko na osoby, które mieszają swój język regionalny (np. karapałkacki) z rosyjskim w proporcjach 80:20. Porozmawiać po pierwsze nie ma o czym, bo nie mieli niczego ciekawego do powiedzenia, po drugie nie ma jak. Najciekawsza rozmowa była w monopolowym w Nukusie. O niczym szczególnym ale przynajmniej miała jako taki ład i skład.

@Don_Bartoss rosyjskiego nie znajesz? :D
Czyli mozna wywnioskowac, ze komunikowales sie po angielsku?
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 04 Lis 2018 16:49 

@cccc, a Ty polski znajesz? Przeczytaj jeszcze raz co napisałem :)
Góra
 PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 04 Lis 2018 18:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Don_Bartoss, nadal robie sporo bledow i nie wiem gdzie wstawic przecinek w zdaniu. :D
Na szczescie @Abcn czuwa i koryguje moje literowki.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 04 Lis 2018 18:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
-- 04 Lis 2018 18:20 --

Pierwsza część trasy do była zaplanowana już dawno temu. Był to lot do Almaty Ukraińskimi Liniami Lotniczymi. Stamtąd łatwo i stosunkowo niedrogo można dostać się zarówno na Syberię jak i do pozostałych stanów. Bilet ALA-TAS kupowałem jakieś 3 tygodnie przed odlotem przewoźnikiem były Uzbekistańskie Linie Lotnicze. W międzyczasie miałem nocleg w hotelu przy samym lotnisku w Almaty.

Lot do Almaty byłby bardzo przyjemny ze względu na upgrade do C oraz miłą konwersację z Brytyjczykiem, gdyby nie sąsiad po prawej, który cały czas puszczał śmierdzące bąki i nigdy nie przepraszał. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Wam siedzieć koło tego Pana, radzę szukać innego miejsca daleko od niego.

Załącznik:
Pierdziel-min.jpg
Pierdziel-min.jpg [ 333.51 KiB | Obejrzany 9804 razy ]


Brytyjczyk to ten typ, który pracuje w poradziecji od 25 lat i nie nauczył się języka. Konwersację, co rzadko się zdarza rozpocząłem ja, od zgadnięcia, że jest Brytyjczykiem – powiedziałem mu, że zgadłem, bo (według mojej dotychczasowej wiedzy) tylko Brytyjczyk może udać się do toalety boso. Ale poza tym rozmawialiśmy o lojalności w biznesie, sposobie utrzymywania więzi z partnerami biznesowymi i probkach w Moskwie, a także kluczowej przewadze UIA nad konkurentami na trasie z WAW do ALA. Rozmowa pozwoliła odwrócić uwagę od regularnie wydającego nieprzyjemne zapachy drugiego sąsiada.

Hotel przy lotnisku ma kilka zalet. Pierwszą jest to, że pokój dostaje się na 12h, więc nie ma problemu z wczesnym czy późnym czekinem, druga to widok spod prysznica, a trzecia, która jest w tym wypadku pierwszą to odległość od lotniska – rzut beretem.

Wypoczęty po w miarę wygodnej podróży i całkiem długim śnie udałem się na lot do TAS. Lot przebiegł bez żadnych przygód i ze względu na chmury, prawie bez widoków na leżące po drodze góry.

Formalności na granicy przeszły bardzo sprawnie. Terminal przylotów w TAS jest zaprojektowany inaczej niż wszystkie inne dotychczas mi znane, ponieważ ze strefy airside wychodzi się od razu na ogrodzony teren na otwartym powietrzu. Dopiero za ogrodzeniem czekają taksówkarze pełniący również rolę cinkciarzy. Jakiekolwiek usługi w tym kantor (z normalnym kursem) i bankomat (na karty visa) znajdują się w sąsiadującym terminalu odlotów.

WI-FI z tego co pamiętam nie działa bez numeru ze Stanów (ale chyba nawet z nim działa raczej słabo).

Drogę z lotniska pokonałem komunikacją miejską. Autobusem do dworca kolejowego, następnie metrem. Metro zwyczajnie, poradziecko atrakcyjne.

Załącznik:
metro.jpg
metro.jpg [ 85.84 KiB | Obejrzany 9804 razy ]


Pierwszy nocleg miałem w Hotelu Uzbekistan. Jest to raczej drogi hotel, przy umiarkowanym standardzie, słabym WI-FI (szybki net to w Uzbekistanie dobro trudno dostępne) i niezwykłej architekturze a dokładniej arabeskowej fasadzie, trochę popsutej przez instalację LEDowej reklamy, która wyświetla się na niej w nocy. Hotel jest zlokalizowany w miejscu, które chyba należy uznać za samo centrum Taszkentu.
Załącznik:
Hotel Uzbekistan2.jpg
Hotel Uzbekistan2.jpg [ 307.16 KiB | Obejrzany 9804 razy ]


Po zameldowaniu przyszła pora na pierwszy, wieczorny spacer po centrum. Jakieś ono nieludzkie. Przeskalowane budynki, szerokie ulice, czysto, porządnie. Na deptaku iluminacja i mnóstwo ludzi. Głównie na ulicy właśnie, ponieważ kawiarnie i restauracje nie są zbyt liczne i do tanich nie należą. Jak się okazało w jednej z nich piwo podają z nieoczywistym akcesorium.
Załącznik:
światełka.jpg
światełka.jpg [ 165.11 KiB | Obejrzany 9804 razy ]

Załącznik:
piwo.jpg
piwo.jpg [ 84.4 KiB | Obejrzany 9804 razy ]


Na kolejną dobę przeniosłem się do innego, również atrakcyjnego architektonicznie lecz znacznie tańszego hotelu i zacząłem realizować mój plan poszukiwania atrakcyjnej architektury. Trochę tego jest, ale do najciekawszego budynku jak już wspomniałem nie dotarłem.
Załącznik:
Muzeum.jpg
Muzeum.jpg [ 122.98 KiB | Obejrzany 9804 razy ]

Załącznik:
kinoteatr.jpg
kinoteatr.jpg [ 168.07 KiB | Obejrzany 9804 razy ]

Załącznik:
drugi hotel.jpg
drugi hotel.jpg [ 87.67 KiB | Obejrzany 9804 razy ]

Kolejne zadanie polegało na zobaczeniu Taszkent na końcu linii metra. Wygląda gorzej niż w centrum i w sumie tak jak inne poradzieckie miasta, nie metropolie. W sumie dla zwiedzaczy poszukujących bardziej zabytkowych zabytków Taszkent nie ma chyba wiele (nic?) do zaoferowania. Ja tam takie lubię, ale nie w tym mieście. Miasto to nie tylko ciekawe budynki, a w Taszkencie widać, że tam nie ma swobody. Z bardziej przyziemnych wad wymieniłbym to, że o dobre jedzenie nie jest w tym mieście łatwo.
Załącznik:
rury.jpg
rury.jpg [ 215.5 KiB | Obejrzany 9804 razy ]

Wieczorem czekał mnie lot do Nukusu, do miejsca po którym wiele się spodziewałem i mocno obawiałem rozczarowania czyli do tamtejszego muzeum sztuki w celu obejrzenia mającej dobry PR kolekcji Sawickiego określanej jako największa kolejcja sztuki awangardowej ZSRR poza Rosją. Ale o tym będzie póżniej.

-- 04 Lis 2018 18:26 --

W drodze do Nukusu na mapach pokazujących trasę rejsu Morze Aralskie prezentowało się tak jak poniżej. O dokładnie takim uczyłem się w szkole. Choć to było dawno temu, już wtedy nie miało takiego rozmiaru

Załączniki:
Morze Aralskie.jpg
Morze Aralskie.jpg [ 60.11 KiB | Obejrzany 9794 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 04 Lis 2018 18:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 460
srebrny
pabien napisał(a):
Uzbekistan rozczarował mnie, jest to pierwszy kraj w poradziecji do którego nie mam ochoty wracać


@pabien nie równaj z ziemią moich imaginacji :) Od dłuższego czasu Samarkandę i Bucharę chciałam zobaczyć..

P.S.
Hotel Uzbekistan wygląda jak ul, tudzież mrowisko. Ciekawe, czy tambylcy równie pracowici...
_________________
Ніночка
Góra
 Profil Relacje PM off
elwirka lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 04 Lis 2018 18:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
@ninoczka to rozczarowanie nie jest aż tak wielkie, a Uzbekistan na raz jest w sam raz, kilka widoczków jest pierwsza klasa.

el sueño de la razon produce monstruos
Góra
 Profil Relacje PM off
Ninoczka lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 04 Lis 2018 18:40 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Kiedyś jak byłem mały panowało takie hasło "Kto poczuł ten wytoczył" :D Jak zwykle świetnie się czyta....
Góra
 Profil Relacje PM off
wtak lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 04 Lis 2018 20:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
-- 04 Lis 2018 20:33 --

W Nukusie plac przed lotniskiem wydaje się być głównym miejscem rozrywek miejscowej ludności. Dorosłych i dzieci było sporo. Dla mnie miłe było to, że do hotelu mogłem dojść na piechotę w ciągu kilku minut, więc jakiekolwiek negocjacje z taksówkarzami były zbędne. Lotnisko znajduje się w mieście i do centralnego placu na którym znajdują się budynki Muzeum Karakaplakstanu jest raptem ze 3 km.
Plan na zwiedzanie Nukusu obejmował 2 punkty. Muzeum i znalezienie sposobu dostania się do Chiwy.
Muzeum jest słynne na cały świat. Rosyjska awangarda na pustyni brzmi interesująco. Wejście do muzeum jest stosunkowo drogie, a za fotografowanie płaci się zupełnie absurdalną cenę – kilkadziesiąt złotych i co więcej wydaje się, że pracownicy pilnują, aby bez biletu nie fotografować.
Natomiast sama kolekcja okazała się co prawda duża, ale jakościowo taka sobie. Zaledwie kilka naprawdę dobrych prac w tym ta na fotografii. Ja mam teorię, że Sawicki, rosyjski archeolog z Kijowa po prostu bardzo tęsknił za Rosją, a wyjazdy na zakupy były świetnym usprawiedliwieniem wycieczek do centrum kraju. Natomiast z tego co zrozumiałem na zakupy dostawał pieniądze od miejscowego muzeum. Po przejrzeniu strony muzeum widzę, że jest jeszcze kilka, szczególnie grafik o wysokiej jakości, ale kolekcja w porównaniu z taką kolekcją Strzemińskiego z Łodzi jest jednak mocno nie pierwszej jakości.
Załącznik:
Muzeum budynki.jpg
Muzeum budynki.jpg [ 98.1 KiB | Obejrzany 9654 razy ]

Załącznik:
Grafika.jpg
Grafika.jpg [ 35.71 KiB | Obejrzany 9654 razy ]

Po obejrzeniu muzeum udałem się na poszukiwania wspólnej taksówki do Urgenczu (stamtąd już tylko kawałek do Chiwy). Po drodze po raz pierwszy zobaczyłem to co widziałem później wielokrotnie czyli mini-marszrutki marki Daewoo/Chevrolet oczywiście. Nie skorzystałem ani razu, uznałem że jestem na nie trochę za duży.
Załącznik:
transport.jpg
transport.jpg [ 194.49 KiB | Obejrzany 9654 razy ]

Taksówkę znalazłem stosunkowo szybko – odjeżdża z okolic targowiska, oczywiście. Na dodatek była już w ¾ pełna, więc odjechaliśmy natychmiast. Cena niewygórowana. Szybko dostałem ofertę, że jeśli dopłacę jakieś 20% będziemy jechać z włączoną klimatyzacją. Ponieważ droga prowadziła przez pustynię ochoczo przystałem na propozycję. Swoją drogą koncepcja oszczędzania klimatyzacji jest interesująca. Podróż przebiegła sprawnie, trwała krócej niż mówi google maps, widoczki po drodze nie były jakoś specjalnie emocjonujące za wyjątkiem miejscowości fabrycznej, pewnie cementowni – całej w pyle i przejazdu mostem nad Amu Darią.
Urgencz, w którym wiele ciekawego się nie znajdzie zwiedzałem w drodze powrotnej. W tę stronę jedynie wypiłem herbatę, którą dostałem za darmo, a w zasadzie za to, że jestem z Polski i mówię po rosyjsku, pogadałem i poszedłem na trolejbus do Chiwy.

-- 04 Lis 2018 20:36 --

Sam Nukus nie jest szczególnie ciekawy, jak większość odwiedzonych miejscowości był cały w budowie. Co się buduje widać na zdjęciu z marszrutkami.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 04 Lis 2018 22:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
-- 04 Lis 2018 22:03 --

Choć pisałem o rozczarowaniu, nie oznacza to wcale, że w mojej opinii do Uzbekistanu jechać nie było warto. Było, a najwarciej właśnie do Chiwy. I najlepiej zielonym trolejbusem.
Załącznik:
trojelbus.jpg
trojelbus.jpg [ 231.4 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

To prawda, że miasto nie wygląda aż tak ślicznie jak na dobrych (i pewnie trochę poprawionych) zdjęciach, ale jednak wygląda bardzo dobrze. Są też miejscowe małe dzieci chodzące po murach, nie tak kolorowe jak na zdjęciach, jednak bardzo sprawne.
Poza tym jest połączenie zabytków i poradzieckiego rozpierdzielniku, a poza murami można znaleźć miejsca wprost wspaniałe.
Załącznik:
Mury.jpg
Mury.jpg [ 172.43 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
Snycerka.jpg
Snycerka.jpg [ 296.52 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
mury rury.jpg
mury rury.jpg [ 113.18 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
rurymury2.jpg
rurymury2.jpg [ 155.78 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
mury porn.jpg
mury porn.jpg [ 299.23 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
lala.jpg
lala.jpg [ 181 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Tuż za murami znalazłem cyrk, pamiętający dawne czasy. Nawet myślałem, aby pójść na przedstawienie, za bardzo bałem się jednak rozczarowania.
Załącznik:
Cyrk1.jpg
Cyrk1.jpg [ 143.55 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
cyrk2.jpg
cyrk2.jpg [ 148.58 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
cyrk3.jpg
cyrk3.jpg [ 145.74 KiB | Obejrzany 9644 razy ]


Trochę dalej ludyczne nawiązanie do architektury miasta oraz trochę popkultury poradzieckiej
Załącznik:
Park gorkogo.jpg
Park gorkogo.jpg [ 237.23 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
Park gorkogo2.jpg
Park gorkogo2.jpg [ 210.89 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
Park gorkogo3.jpg
Park gorkogo3.jpg [ 151.13 KiB | Obejrzany 9644 razy ]


A przede wszystkim ten na wpół opuszczony budynek, dawne centrum usługowe. Jest w nim to co najlepsze w radziecji – modernizm, funkcjonalizm i korzystanie z lokalnej tradycji.
Załącznik:
Cudo1.jpg
Cudo1.jpg [ 245.58 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
cudo2.jpg
cudo2.jpg [ 202.07 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
Cudo3.jpg
Cudo3.jpg [ 305.02 KiB | Obejrzany 9644 razy ]

Załącznik:
Cudo4.jpg
Cudo4.jpg [ 106.58 KiB | Obejrzany 9644 razy ]


Chiwa jest bardzo turystyczna. Jak to z turystami bywa chodzą oni tam gdzie są zabytki i stragany. Ponieważ nie jest to wielki obszar, a turystów przyjeżdża niemało, bywało całkiem ciasno.

W trolejbusie powrotnym do Urgenczu kierowca nie znał słowa po rosyjsku. To był pierwszy przypadek w którym nie byłem w stanie się porozumieć stąd wywołało to moje lekkie zdziwienie. Zwłaszcza na takiej trasie.

-- 04 Lis 2018 22:29 --

Do Urgenczu przyjechałem ładnych kilka godzin przed odlotem samolotu, postanowiłem zatem przejść się na lotnisko a po drodze poszukać jakiegoś miejsca na obiad (na saloniki lotniskowe nie ma co liczyć).
Przy okazji odnotowałem pozbawione sensu, funkcji i uroku nawiązania do historycznego stylu w nowych budynkach
Załącznik:
nowe.jpg
nowe.jpg [ 174.77 KiB | Obejrzany 9623 razy ]

To potwierdzało moją opinię, że co do zasady (przy kilku znaczących wyjątkach) obecne czasy w poradziecji to okres upadku jeśli chodzi o wymogi i oczekiwania (czyt,. gusta) zamawiających. Wystarczy powyższe porównać z budynkiem którego zdjęcia zamieściłem powyżej czy choćby z arabeskami chroniącymi przed bezpośrednim wpadaniem promieni słonecznych w zwykłych blokach z czasów sowieckich
Załącznik:
stare.jpg
stare.jpg [ 319.59 KiB | Obejrzany 9623 razy ]

Po drodze jeszcze znalazłem taki relief na budynku kliniki urologicznej.
Załącznik:
uro.jpg
uro.jpg [ 106.22 KiB | Obejrzany 9623 razy ]

Jeśli zaś chodzi o posiłek wybór padł na lokal o nazwie Big Mag.
Załącznik:
big mag.jpg
big mag.jpg [ 210.29 KiB | Obejrzany 9623 razy ]

Już wcześniej chciałem wstąpić do jednego z takich lokali, które wszystkie okna miały szczelnie zasłonięte. W środku wyglądało to tak:
Załącznik:
big mag wnętrze.jpg
big mag wnętrze.jpg [ 72.66 KiB | Obejrzany 9623 razy ]

Oprócz mnie gośćmi były dwie osoby, zachowujące się jednak raczej jak właściciel i kolega. Pewnie ruch w tym miejscu zaczyna się późno wieczorem. Jedzenie było znośne i nieszczególnie drogie.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
wtak uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 05 Lis 2018 10:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Okazuje się, że warto pisać relację, ponieważ kiedy przeglądam zdjęcia zapominam o rozczarowaniu, o którym napisałem w pierwszym poście. Część miejsc, które widziałem jest rzeczywiście niezwykła. Nawet pomyślałem sobie, że mógłbym jednak wrócić do Uzbekistanu.
Dość jednak dygresji, wracam do opowiadania.
Kolejny etap wycieczki stanowiła Buchara. W tym mieście jest chyba najwięcej obiektów do zwiedzania, przy czym zważywszy na prowadzone roboty budowlane wydaje się, iż władze dążą do tego aby wkrótce do zwiedzania było jeszcze więcej.
Tutaj, w przeciwieństwie do Chiwy nie mieszkałem tuż przy zabytkach. Nie dlatego że nie chciałem. Po prostu nie przyjrzałem się mapie. Miało to swoje zalety, ponieważ mogłem przejść po drodze przez nieturystyczne obszary w centrum. Istnieje prawdopodobieństwo, iż wkrótce znikną, bowiem intensywność prac budowlanych jest w Bucharze duża.
W tym miejscu muszę się przyznać, iż pewien dyskomfort w trakcie zwiedzania miast Uzbekistanu powodowały u mnie trudności ze zrozumieniem koncepcji urbanistycznej poszczególnych założeń. Odnosiłem wrażenie, że składają się one głównie z meczetów i medres, z których każda jest podobna do siebie ponieważ ich fundatorzy w zależności od swoich możliwości chcieli pozostawić po sobie dzieło, które albo przewyższa albo przypomina poprzednie najlepsze. Przyszło mi na myśl skojarzenie z katedrami gotyckimi z naszego kręgu kulturowego, jednak te lepiej rozumiem, dodatkowo nie stoją obok siebie, a poza tym sztuka gotycka jest sztuką przedstawiającą.
Ale dość tego narzekania. W Bucharze akurat znajduje się ideał kompleksu architektonicznego Poi Kalon (meczet, medresa, minaret) i trzeba przyznać, że wygląda bardzo dobrze. To było miejsce z cyklu „typowy Uzbekistan”, które przypadło mi do gustu najbardziej.
Ponadto w Bucharze można znaleźć kilka budowli nietypowych w tym Chor Minor, występujący w wersji oryginalnej i dmuchanej.
Załącznik:
Ten słynny.jpg
Ten słynny.jpg [ 142.44 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
Poi Kalon wersja 2.jpg
Poi Kalon wersja 2.jpg [ 154.49 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
chor minor.jpg
chor minor.jpg [ 112.21 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
chor minor dmuchany.jpg
chor minor dmuchany.jpg [ 12.92 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Ciekawy jest również grobowiec Samanidów, co ciekawe mieści się w Parku Gorkiego, czyli w wesołym miasteczku. Mury twierdzy Ark, choć wyglądają jak zbudowane wczoraj również przedstawiają się malowniczo. Sama twierdza również warta jest zwiedzenia. Wśród różnych eksponatów z twierdzy najbardziej przypadła mi do gustu składana strzelba. Są tam wystawy na temat historii i przyrody Uzbekistanu. Wstęp nie jest szczególnie tani, ale na pewno warto. Malownicze są również obiekty handlowe mieszcząc się między meczetami i medresami.
Załącznik:
mury arku jak nowe.jpg
mury arku jak nowe.jpg [ 120.74 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
Nie jestem miłośnikiem broni.jpg
Nie jestem miłośnikiem broni.jpg [ 61.58 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
grobowiec na placu zabaw.jpg
grobowiec na placu zabaw.jpg [ 136.13 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
supermarket.jpg
supermarket.jpg [ 97.51 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Z nowszych rzeczy szczególnie ładny jest budynek uniwersytetu, ciekawy jest również budynek administracyjny ze smutnymi balkonami. Wieża ciśnień jest również interesująca, choć nie umywa się do tej w Ciechanowie (chyba, że już zrobili z niej świecącego kolorowymi LEDami potworka). Moją uwagę zwróciły również oszczędna w środkach dekoracja na ścianie jednej ze szkół oraz brama jednej z publicznych budowli.
Załącznik:
Uniwersytet.jpg
Uniwersytet.jpg [ 199.41 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
Gorzej niż w Ciechanowie.jpg
Gorzej niż w Ciechanowie.jpg [ 124.92 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
smutny dom.jpg
smutny dom.jpg [ 86.3 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
szkoła instalacja.jpg
szkoła instalacja.jpg [ 86.5 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Załącznik:
Metaloplastyka.jpg
Metaloplastyka.jpg [ 182.71 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

Z Buchary udałem się do Samarkandy pociągiem mknącym z prędkością dochodzącą do 230 km/h. Warto tutaj wspomnieć, że o ile lotnisko w Bucharze znajduje się blisko centrum, do stacji kolejowej jest kilkanaście kilometrów.
Załącznik:
do Samarkandy.jpg
do Samarkandy.jpg [ 42.84 KiB | Obejrzany 9501 razy ]

W Bucharze odbyłem jedną z nakciekawszych rozmó w czasie całego pobytu w Uzbekistanie, z właścicielką hotelu Golden Buchara, w którym mieszkałem. To lokalna businesswoman, która hotel postanowiła zbudować dla syna. Niestety pewnie będzie musiała mu mocno pomagać, ponieważ syn nie wydaje się mieć jakichkolwiek zdolności w zakresie usług hospitality, zna za to trochę angielski. W poruszonej przez @Don_Bartoss sprawie Żydów (o Ukraińcach będzie później), moja interlokutorka miała odmienne zdanie. Bardzo żałowała, że Żydzi i Rosjanie wyjechali z Uzbekistanu, mocno za nimi tęskni i serdecznie wita każdego, który teraz jako turysta wraca do swoich rodzinnych stron.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 06 Lis 2018 23:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Samarkanda. Tu poczułem zmęczenie Uzbekistanem, tęsknotę za Rosją, a także odczułem problemy związane z brakiem planowania mojej wycieczki. Stąd już niedaleko do Tadżykistanu, jednak za kilka dni miałem lot powrotny do Almaty. Próbowałem coś pozmieniać w kasie Uzbekistan Airways, ale wychodziło drogo – później okazało się, że w OTA pewnie mógłbym znacznie więcej zdziałać. Poza tym nie wiedziałem po jakim czasie dostanę wizę tadżycką i czy na pewno w przypadku powrotu DYU – TAS będzie działać bezwizowe 5 dni w Uzbekistanie. Na dodatek było gorąco. W ten sposób nie pojechałem do Tadżykistanu. Szukałem jakiejś alternatywy i wybrałem opcję mocno pokręconą, ale o tym później.

Załącznik:
registan.jpg
registan.jpg [ 138.82 KiB | Obejrzany 9365 razy ]


Właśnie w Samarkandzie poczułem, że z tamtejszą architekturą jest mi nie po drodze. Są tam trzy zespoły grobowców, medres, świątyń czy jakoś tak. Pomiędzy nimi teren uporządkowany tak jak u nas w wersji „sfinansowano przez Unię Europejską.” Same zabytki jak nowe, a częściowo nowe. Tak miałem tego dość, że Registan owszem obejrzałem, ale już do grobowca Temarlana iść mi się nie chciało.
Zwłąszcza, że w oddali zobaczyłem prawdziwego słodziaka z jakichś lat 70-tych. Potem okazało, się, że obok stał mniejszy budynek również ozdobiony metalową arabeską.
Załącznik:
dla turystów.jpg
dla turystów.jpg [ 177.28 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
słodziak.jpg
słodziak.jpg [ 516 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
obok słodziaka.jpg
obok słodziaka.jpg [ 152.32 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
oba słodziaki.jpg
oba słodziaki.jpg [ 166.69 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Kawałek dalej stał natomiast chyba opuszczony hotel z pięknymi kratkami i wspaniałym, powiedzmy logo. Poprzyglądałem się również innym, kalekim arabeskom, znalazłem mozaikę, więc razem wyszło lepiej niż oglądanie trzeci raz tego samego (choć trochę mi wstyd z powodu tego nierozumienia innej kultury – może należało więcej poczytać). Zamiast oglądać oryginały o wątpliwej oryginalności starałem się przyjrzeć temu jak lokalna tradycja była przetwarzana w XX wieku.
Załącznik:
kratki.jpg
kratki.jpg [ 82.54 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
metaloplastyka.jpg
metaloplastyka.jpg [ 123.91 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
arabeska alternatywna2.jpg
arabeska alternatywna2.jpg [ 158.21 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
arabeska alternatywna.jpg
arabeska alternatywna.jpg [ 242.48 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
mozaika.jpg
mozaika.jpg [ 352.12 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Jak już wspomniałem teren między kompleksem Gur-e-Amir (bodaj) a Registanem jest bardzo uporządkowany. Zrobione to zostało w specyficzny sposób. Szarą rzeczywistość zasłonięto pawilonami głównie z pamiątkami i można do niej dostać się przez drzwi pomiędzy nimi. Wygląda to tak jak na zdjęciach. Ale szara rzeczywistość bywa też bardziej malownicza – te kominy (choć są za cienkie) jakoś skojarzyły mi się ze statkiem parowym.
Załącznik:
przejście do rzeczywistości.jpg
przejście do rzeczywistości.jpg [ 58.96 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
rzeczywistość.jpg
rzeczywistość.jpg [ 140.81 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Załącznik:
rzeczywistość 2 - parowiec.jpg
rzeczywistość 2 - parowiec.jpg [ 141.2 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Z innych obserwacji z Samarkandy wypada wspomnieć o wycieczce Uzbeków robiącej sobie zdjęcia pod pomnikiem ojca tyrana narodu Islama Karimowa. Po jego śmierci nowy prezydent trochę, ale tylko trochę zmniejszył poziom opresyjności reżimu, wykonał kilka gestów typu otworzenie dawnej autostrady Karimowa dla ruchu publicznego czy kolejowego dworca Północnego dla ruchu pasażerskiego, natomiast z samego pierwszego prezydenta zrobił coś w rodzaju świętego.
Załącznik:
Ojciec narodu.jpg
Ojciec narodu.jpg [ 89.56 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Jak już poprzednio wspominałem oprócz Daewoo po Uzbekistanie jeździ jeszcze trochę samochodów pamiętających ZSRR. Trzeba przyznać, że potrafią robić rzeczy całkowicie niedostępne Daewoom.
Załącznik:
wołga.jpg
wołga.jpg [ 160.44 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Przed odjazdem z Samarkandy, już na stacji kolejowej zauważyłem takie oto parasole dla choinek
Załącznik:
parasol.jpg
parasol.jpg [ 183.76 KiB | Obejrzany 9365 razy ]

Po takim nietypowym zwiedzaniu Samarkandy i spędzeniu w tym mieście dwóch nocy udałem się w podróż powrotną, już nie tak szybkim jak za pierwszym razem, pociągiem do Taszkentu. Jechałem czymś w rodzaju pierwszej klasy. W przedziale było miejsce dla 3 osób i telewizor z którego leciały reklamówki Uzbekistanu i nowego prezydenta. Mniej więcej wtedy, gdy oglądałem filmik na którym kawalkada nowych Mercedesów (w kraju, gdzie dla zwykłych ludzi szczyt motoryzacyjnych możliwości to Daewoo Chevrolet Captiva) jedzie przez opustoszałe ulice stolicy, przeczytałem że w Polsce w trakcie parady z okazji święta Wojska Polskiego postanowiono zaprezentować samoloty dla polityków.
Z Taszkentu następnego dnia rano, po pomyłkowym kupieniu dwóch biletów na jeden lot postanowiłem udać się do Fergany, a stamtąd do znanego głównie z masakry z 2005r Andidżanu, po to by będąc tuż przy granicy Kirgiskiej, wrócić do Taszkentu i stamtąd udać się do Almaty celem dorarcia do … Kirgistanu. Ale o tym w następnym odcinku.
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 07 Lis 2018 02:36 

Rejestracja: 25 Wrz 2015
Posty: 174
Loty: 164
Kilometry: 274 594
Super, pisz dalej, moje klimaty, ale ciągle przede mną
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 07 Lis 2018 22:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Od tego miejsca o starych zabytkach już nic nie będzie, ale będzie kilka widoczków, które byłyby ładniejsze gdybym wreszcie nauczył się robić zdjęcia. Będzie też trochę rzeczy dziwnych i nietypowych oraz tak ostatnio ulubiona przeze mnie architektura i sztuka poradzieci oraz trochę pozostałości po Sojuzie. Ten odcinek będzie pewnie najbardziej niestrawny, później powinno być trochę lepiej, bo i to co widziałem było ciekawsze. Uznajcie to za przygotowanie do mojej przyszłej relacji z Sosnowca.

Fergana do której przyleciałem jest jeszcze porządniejsza niż Taszkent, ale po drodze między lotniskiem i bazarem nic specjalnie mojej uwagi nie zwróciło. Natomiast ja byłem bardziej zauważany niż w pozostałych częściach Uzbekistanu. Szczególnie w czasie oczekiwania na marszrutkę do Andidżanu współpasażerowie i pobierający postanowili dowiedzieć się ode mnie czy podróżuję sam, czy mam żonę, dzieci, czemu przyjechałem do Uzbekistanu, czy jadłem już płow i co o nim sądzę, czym się zajmuje, ile zarabia się w Polsce i podobne. Wśród pytających znalazł się Uzbek, który był prawie w Polsce, bo służbę wojskową odbywał na Ukrainie. Zresztą nie był pierwszym z którym rozmawiałem wysłanym do wojska na drugi koniec Sojuza, ale oni tak mieli. Wcześniej w Taszkencie mój Uber (a w zasadzie Yandex) z dumą opowiadał, że jemu udało się odbywać służbę na lotnisku w Taszkencie - udało mu się podwójnie, bo i koło domu i w prestiżowej lokalizacji. Uzbekistan najwyraźniej na miarę swoich możliwości kontynuuje radzieckie tradycje. Trudno było zresztą nie dostrzec, że ten kraj jest najbardziej radziecki z odwiedzonej dotychczas przeze mnie poradziecji.
W trakcie rozmowy padła kwestia Ukraińców (to w nawiązaniu do zdania @Don_Bartoss kogo w Uzbekistanie nie lubią, zdanie o tęsknocie za Żydami było w przedpoprzednim odcinku, bodaj). Mój rozmówca nie wypowiadał się źle o Ukraińcach, stwierdził jedynie, że w Uzbekistanie jest spokój, a nie tak jak na Ukrainie ciągłe rewolucje. W trakcie całej podróży nie zdarzyło mi się, aby ktoś otwarcie powiedział coś złego o rządzących. Jeden z Yandexów owszem stwierdził, że teraz jest lepiej niż za Karimowa, ale to że wtedy było gorzej nie było winą Prezydenta, tylko jego otoczenia. Zasługą nowego Prezydenta było zatem to, że on to otoczenie przewietrzył.
Ale dość na ten temat, pora na obrazki. Już z Andidżanu, bo w Ferganie jakoś żadnego zdjęcia telefonem nie zrobiłem, a na oglądanie zdjęć z aparatu jeszcze nie nadeszła pora. Na zwiedzanie miałem mnóstwo czasu, a ponieważ w tym mieście chyba nie ma nic szczególnego, mogłem przyglądać się szczegółom, rzeczom dziwnym, brzydkim, ładnym i ciekawym.
Na początku brzydkie. Zamożni Andidżanianie mają gust (nie)szczególny i przy głównych ulicach stoi co najmniej kilka budynków podobnych do hotelu Elita poniżej. Wyjątkowo jak na moje zdjęcia wygląda on tutaj mniej tandetnie niż w naturze. Tymczasem na bocznych ulicach prezentuje się inny Fashion - akurat ten ma swój specyficzny urok.
Załącznik:
I linia zabudowy.jpg
I linia zabudowy.jpg [ 172.4 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Załącznik:
II linia zabudowy.jpg
II linia zabudowy.jpg [ 82.34 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Miałem również czas poprzyglądać się rurom i prętom w róznych kombinacjach. Rury gazowe to mój konik od jakiegoś czasu. Zawsze mnie zastanawia co się stanie jeśli ktoś wpadnie albo zahaczy o nie? W tej domowej roboty furtce jest coś słodkiego, a rury wentylacyjne na tle mozaiki są przedniej urody. No i jest jeszcze kompozycja z Y na ścianie reprezentacyjnego budynku o nie wiem jakim przeznaczeniu.
Załącznik:
luly.jpg
luly.jpg [ 167.37 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Załącznik:
metaloplastyka.jpg
metaloplastyka.jpg [ 142.25 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Załącznik:
kompozycja z lulami.jpg
kompozycja z lulami.jpg [ 155.8 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Załącznik:
Kompozycja z Y.jpg
Kompozycja z Y.jpg [ 139.54 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Obok przedostarnich rur stała podróbka 7eleven - nie jest to co prawda gruziński google market ale i tak wyglądał z lekka obco.
Załącznik:
seveneleven.jpg
seveneleven.jpg [ 149.99 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Klimatyzowany bilboard to nie była specyfika lokalna, takie same stoją przed lotniskiem w Taszkencie
Załącznik:
reklamom też gorąco.jpg
reklamom też gorąco.jpg [ 86.84 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

W Andidżanie mają również bardzo przyjemny park z dużą ilością metalowych sprzętów typu huśtawki, ładnym ogrodzeniem, koszami na śmieci w kształcie pingwinów, taka nostalgiczna poradziecja. Obok stoi nowszy amfiteatr, którego pilnuje taka bestja:
Załącznik:
bestja.jpg
bestja.jpg [ 193.01 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Było już o nośniku reklamy. Pora więc kilka zdań o reklamach. Pierwsza nie wiem czego dotyczy, ale w naszym kręgu kulturowym połączenie słów piramida i bank chyba dobrze się nie kojarzy? Druga reklama chyba stanowi wyobrażenie przygotowującego ją grafika o kuchni europejskiej. Jak już wspominałem oni w znajomości kuchni innych krajów są słabi. A ta reklama była na płocie ogradzającym budowę najnowszego i największego w Andidżanie centrum handlowego.
Załącznik:
Piramida.jpg
Piramida.jpg [ 46.48 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Załącznik:
Kuchnia europejska.jpg
Kuchnia europejska.jpg [ 99.6 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Na koniec kącik motoryzacyjno lotniczy. Jak już wspominałem samochody inne niż Daewoo i sowieckie to w Uzbekistanie rzadkość. Ale jak już się taki znajdzie, jest na co patrzeć.
Załącznik:
Niedaewoo.jpg
Niedaewoo.jpg [ 101.61 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

Załącznik:
Niedaewoo2.jpg
Niedaewoo2.jpg [ 86.17 KiB | Obejrzany 9247 razy ]

c.d.n.

Załączniki:
Flota Uzbek Air.jpg
Flota Uzbek Air.jpg [ 68.86 KiB | Obejrzany 9247 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 08 Lis 2018 18:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
W tym poście będzie małe uzupełnienie do poprzedniego odcinka przed rozpoczęciem opowiadania o ty co widziałem w kolejnych krajach.
Z praktycznych informacji na temat Uzbekistanu wymaga dodać, iż można tam podróżować bardzo tanio, przy czym wyższy standard noclegów i jedzenie w droższych restauracjach może znacząco zwiększyć koszty. Pełny posiłek z herbatą w lunchowni dla tubylców można było dostać za kilkanaście tysięcy sumów, przy czym za taką cenę w centrum Taszkentu, w nienajdroższym miejscu kupiłem moje pierwsze piwo w Uzbekistanie (to ze słomką). Jeśli chodzi o alkohole to miejscowe są tanie lub bardzo tanie i z moich doświadczeń wynika, iż oględnie mówiąc nienajlepsze. Importowany alkohol jest drogi.
Miejscowe wódki są stosunkowo egzotyczne jeśli chodzi o nazwy i opakowania. A ceny widać. 1 USD to w wakacje było bodaj ok 8000 SUM.

Załączniki:
wodka3.jpg
wodka3.jpg [ 150.44 KiB | Obejrzany 9178 razy ]
wodka2.jpg
wodka2.jpg [ 129.3 KiB | Obejrzany 9178 razy ]
wodka1.jpg
wodka1.jpg [ 115.06 KiB | Obejrzany 9178 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 08 Lis 2018 19:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Kontrast między Taszkentem a Almaty jest olbrzymi. Wszystko w dawnej stolicy Kazachstanu jest bardziej intensywne i bardziej różnorodne niż w Taszkencie. Ja postanowiłem skorzystać z tej różnorodności wybierając hotel o nazwie bodaj Royal Opera Hotel. Nazwa brzmi dumnie, liczba gwiazdek jest wysoka, cena bardzo atrakcyjna, a wnętrze oddaje wyobrażenia Kazachów o luksusie sprzed kilkunastu lat. Teraz jak już się nauczyli budować hotele "na bogato" czego przykładem jest leżący obok Royal Opera hotel Rixos.
Załącznik:
Almaty pokój.jpg
Almaty pokój.jpg [ 55.78 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
Almaty łazienka.jpg
Almaty łazienka.jpg [ 103.12 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
Almaty śniadanie.jpg
Almaty śniadanie.jpg [ 197.05 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

I to by było prawie na tyle Almaty. Zwiedzałem już wcześniej to miasto. Tym razem było ono jedynie punktem przesiadkowym, na tym etapie przed podróżą do Biszkeku. W moim zmodyfikowanym planie zwiedzania poznawanie Kirgistanu ograniczyło się jedynie do trzech noclegów w Biszkeku. Zrezygnowałem z gór i jezior, postanowiłem zostawić je sobie na następny wyjazd do Kirgistanu i Tadżykistanu, mam nadzieję, że w przyszłym roku. Jako usprawiedliwienie dla siebie wybrałem zbyt wysoką temperaturę.
Do Biszkeku wybrałem się najpopularniejszym sposobem czyli marszrutką. Co ciekawe, można znależć na tym forum sporo informacji na temat tego jak pokonać tę drogę, nie ma natomiast informacji o tym jak ładnie jest koło dworca autobusowego w Almaty.
Załącznik:
Dworzec Almaty.jpg
Dworzec Almaty.jpg [ 117.15 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Podróż Almaty - Biszkek nie trwa przesadnie długo, nie jest ani szczególnie niekomfortowa ani nadzwyczajnie interesująca. Moją uwagę w czasie tej podróży w największym stopniu zwróciła palma w stepie na obowiązkowym postoju na suisiu.
Załącznik:
Palma w stepie.jpg
Palma w stepie.jpg [ 89.48 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Wielu pisze, że Biszkek jest nieinteresujący. Ja jestem innego zdania mi się tam podobało. W moim rankingu jest znacznie wyżej niż Almaty. Trochę przywodzi mi na myśl miasta ze wschodu Ukrainy, przy czym z oczywistych powodów jest zdecydowanie bardziej egzotyczny. Wspaniała jest oferta kulinarna, szczególnie po pobycie w Uzbekistanie. Jest smacznie i tanio. Wbrew pozorom jest też sporo do zwiedzania (przynajmniej dla mnie), a niespiesznie chodząc po ulicach da się zauważyć różne ciekawe rzeczy, które pogrupowałem następująco:
1. Pomniki, konstrukcje i instalacje
Wśród nich na pierwszym miejscu znalazł się prawie Pegaz
Załącznik:
Prawie pegaz.jpg
Prawie pegaz.jpg [ 36.02 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Kolejne było niewiadomo co. Dopiero teraz zauważyłem, że na ścianie nad tym czymś jest statyw chemiczny z kolbą, więc może to jest jakiś trop?
Załącznik:
Coś.jpg
Coś.jpg [ 120.78 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Następna rzeżba zwróciła moją uwagę ze względu na pełnioną obecnie funkcję wieszaka do oświetlenia, co przez niektórych mogłoby zostać uznane za profanację, gdyż jest to rzeźba poświęcona ojcom narodu. Wydaje mi się jednak, że gdyby ci ojcowie mieli wygląd jak się patrzy, nikt by na nich lamp nie wieszał
Załącznik:
Pomnik ojców narodu.jpg
Pomnik ojców narodu.jpg [ 200.2 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Najbardziej znaną pozostałością po olimpiadzie w Moskwie jest w Kirgistanie miś na jednym z budynków w Osz. Ja w Biszkeku znalazłem takie coś:
Załącznik:
olimpiada.jpg
olimpiada.jpg [ 328.36 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Przy wejściu do jednej z poczt w alei Chuj znajduje się sympatyczny relief
Załącznik:
Poczta.jpg
Poczta.jpg [ 104.11 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

A na koniec będzie reklama dawniej świetlna, starsza i trochę nowsza
Załącznik:
neon.jpg
neon.jpg [ 103.83 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
Nie metro.jpg
Nie metro.jpg [ 113.3 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Z małej architektury znalazłem interesujące schody po dwóch stronach budynku teatru
Załącznik:
Schody.jpg
Schody.jpg [ 144.29 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
schody2.jpg
schody2.jpg [ 159.76 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

a przede wszystkim oszczędną w formie fontannę
Załącznik:
fontanna.jpg
fontanna.jpg [ 274.85 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

2. Architektura
Ciekawych budynków pamiętających czasy ZSRR jest sporo, ja wybrałem tylko kilka mniej znanych. Pierwszy to budynek teatru. Interesujący i niestety oblepiony paskudnymi drewnianymi dobudówkami mieszczącymi jakieś lepsze restauracje, nocne kluby i podobne.
Załącznik:
teatr.jpg
teatr.jpg [ 205.19 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
Teatr2.jpg
Teatr2.jpg [ 152.74 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
Teatr3.jpg
Teatr3.jpg [ 157.74 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Kolejny budynek - łaźnia - jest niezwykle urokliwy. To kolejny po budynku z Chiwy ładny przykład nawiązania do tradycyjnej architektury
Załącznik:
łaźnia.jpg
łaźnia.jpg [ 198.83 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
łaźnia2.jpg
łaźnia2.jpg [ 170.37 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

A na koniec wejście do jednego z uniwesytetów.
Załącznik:
Uniwersytet.jpg
Uniwersytet.jpg [ 124.96 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

3 Malownicze płoty. To nie jest nic nadzwyczajnego, zwłaszcza płoty podobne do drugiego można znaleźć w wielu miejscach na świecie, ale jakoś mi się spodobały więc załączam.
Załącznik:
Płot1.jpg
Płot1.jpg [ 220.8 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Załącznik:
płot2.jpg
płot2.jpg [ 181.54 KiB | Obejrzany 9146 razy ]

Ponad 2 dni i 3 noce w Biszkeku spędziło mi się bardzo przyjemnie. Sporo przeszedłem, dużo zjadłem, ale już wcześniej zaplanowałem kolejny etap podróży, który wymagał powrotu do Almaty. W drodze powrotnej na zapełnienie marsztutki czekałem zdecydowanie dłużej niż przed podróżą do Biszkeku, ale obeserwacja ruchu na dworcu oraz tego co Kirgizi są w stanie zapakować do busików, spowodowała, że czas czekania upłynął mi całkiem przyjemnie. Poza tym cieszyłem się na to co mnie czeka kolejnego dnia. A wybierałem się do miasta, którego centrum wygląda jak na fotografii poniżej
Załącznik:
Kolejny dzień.jpg
Kolejny dzień.jpg [ 218.87 KiB | Obejrzany 9146 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 10 Lis 2018 22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Dziś odcinek ostatni, o miejscu skąd jeszcze żadnej relacji nie było, choć niektórzy forumowicze tam byli i to nawet zimą.

W Uzbekistanie nie za bardzo wiedziałem co dalej robić. W Andidżanie byłem rzut beretem od Kirgiskiej granicy i ponoć niezwykle malowniczej drogi Osz – Biszkek, ale nie chciało mi się spędzać całego dnia w drodze. Na dodatek było gorąco i już od Samarkandy zastanawiałem się jak przy okazji wycieczki znaleźć się w chłodniejszym miejscu, bliższym pierwotnym planom wyjazdowym. I wymyśliłem, że pojadę prawie do Rosji na Prawie Syberię. Ze względu na bezpośrednie połączenie i dającą się znieść cenę biletów wybór padł na Ust Kamenogorsk lub po kazachsku Oskemen. Nic nie wiedziałem o tym mieście, ale sprawdziłem prognozę pogody (w dzień 25 stopni w nocy 15), przedtem ustaliłem, że warunek prawiesyberyjskości jest spełniony dzięki rzece, która przepływa przez miasto czyli Irtyszowi. Na miejscu okazało się, że moje wyobrażenie o syberyjskości Ust Kamenogorska było słuszne i zostało potwierdzone prze tambylców. Na mojej upragnionej (prawie) Syberii spędziłem 3 dni, nie mając nic specjalnego do roboty niby nie mając nic do oglądania, ale było bardzo przyjemnie. Trochę też sobie porozmawiałem o Kazachstanie.
Pierwszą rzeczą, którą zauważa się w Oskemen jest spokój i tempo życia kilkukrotnie wolniejsze niż w Almaty. Również kierowcy jeżdżą inaczej. Poza tym jest trochę skanksenowato – znaczna część ludzi żyje w takim otoczeniu jak za Sojuza. Zresztą to może być dla nich lepsze, bo trwalsze i lepiej zbudowane niż współczesne. Blisko centrum stoi nowe osiedle, do którego nikt nie chce się wprowadzić, bo jakość wykonania jest ponoć straszna.
W okolicach są góry, woda i w ogóle jest ładnie. Nawet na nartach można pojeździć (tylko trzeba być przygotowanym na -30 stopni), choć tam ponoć w górach jest cieplej. Mi się nie chciało jechać nigdzie daleko. Zwiedziłem tylko okolicę tamy na Irtyszu, gdzie da się dojechać miejskim autobusem.
Wschodni Kazachstan jest zamieszkany w dużej części przez Rosjan, stąd na przykład nowe nazwy miast słabo się przyjmują. Nie tylko tam językiem używanym na ulicy jest przede wszystkim rosyjski. Zresztą często zdarza się też, że kazachskie dzieci mówią wyłącznie po rosyjski. Stąd plan zastąpienia cyrylicy alfabetem łacińskim u wielu wywołuje popłoch – bo oni i tak słabo rozumieją obecne napisy po kazachsku, a jak będą pisane łacinką to już będzie dla nich tragedia. Słyszałem też o dobrze sytuowanej rodzinie kazachskiej, w której stwierdzono, że wypada nauczyć dzieci ich oficjalnego języka. W tym celu zatrudnili nianię gdzieś z dalekiej prowincji, która rosyjskiego nie znała, aby się nimi zajęła. Po kilku tygodniach okazało się, że … niania nauczyła się rosyjskiego, dzieci kazachskiego ani dudu.
I jeszcze przed zdjęciami ostatnie spostrzeżenie, które potwierdza to, co napisano w książce którą wymieniłem w pierwszym odcinku opowiadania. W Uzbekistanie od nikogo nie usłyszałem narzekania na władzę, w Kazachstanie narzekają wszyscy, oprócz tych którzy są z nią zaprzyjaźnieni. W Kazachstanie tak można, byle nie publicznie i byle nie w ramach organizowania się przeciw władzy – to już jest śmiertelnie niebezpieczne. Nazarbajew chce żyć wiecznie, już jakiś czas temu wycofał się z planów odejścia na emeryturę, nie mógł tego zrobić narodowi, który go potrzebuje, jednak mieszkańców zastanawia co się stanie jeśli plan życia wiecznego ich prezydenta się nie uda.

Kiedy pierwszy raz przejeżdżałem przez Irtysz byłem mocno zawiedziony jego wielkością. Spodziewałem się czegoś znacznie większego.
Załącznik:
Nieirtysz.jpg
Nieirtysz.jpg [ 136.86 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Okazało się jednak, że to jakiś mały dopływ. Sam Irtysz w Ust Kamenogorsku nie jest jakoś szczególnie szeroki, ale nurt ma wartki jak górska rzeka. Kawałek przed miastem jest tama i tam jest już dużo wody, a także pierwsze dacze, bo właściwe daczowisko ustkamenogorszczan jest ładny kawałek dalej.
Załącznik:
Irtysz.jpg
Irtysz.jpg [ 143.72 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
duzo wody.jpg
duzo wody.jpg [ 74.08 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
dacze.jpg
dacze.jpg [ 153.66 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

W mieście jest dużo zabawek czy dekoracji albo pamietających czasy Sojuza, albo robionych nadal w niezmienionym stylu (w tym godny naśladowaniu upcycling dla przedszkolaków)
Załącznik:
Samolot.jpg
Samolot.jpg [ 160.19 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
miś.jpg
miś.jpg [ 19.03 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
lala.jpg
lala.jpg [ 125.6 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
hustawka.jpg
hustawka.jpg [ 143.21 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
cosie.jpg
cosie.jpg [ 134.19 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Nie udało mi sie do jść do plaży miejskiej, do jednej budowano drogę, więc nie chciało mi sie iść w pyle, druga okazała się być czymś dziwnym, połączeniem kąpieliska z kiczowatymi budowlami, które jako miejece fotografii upodobali sibie nowożeńcy. Jednak po drodze znajdowały się dwie rzeczy warte sfotografowania. Bajtereczek Tower i ptzykład tego kiczu własnie.
Załącznik:
bajtereczek.jpg
bajtereczek.jpg [ 50.38 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
kicz.jpg
kicz.jpg [ 145.67 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

W Ust Kamenogorsku mieszczą się zakłady metalurgiczne, są one patronem parku gorkiego, jak równiez dosterczycielem elementów jego wyposażenia. Wyglada to tak:
Załącznik:
oskemen tower.jpg
oskemen tower.jpg [ 69.99 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
metalurg.jpg
metalurg.jpg [ 113.09 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Wydaje mi się, że również w tych zakładach zamówiono współczesną już reklamę sklepu
Załącznik:
patelnia.jpg
patelnia.jpg [ 128.91 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Architektura Ust Kamenogorska nie jest pociągająca, choć zwracają uwagę wykonane jakby z dobrej jakości materiałów bloki z lat 70 - 80. Nie warto jednak ich tu wrzucać, Moją uwagę tym razem zwrócił koszmarek architektoniczny - budynek, którego autor chyba nie mógł się zdecydować czy projektuje pałac (znaczy pałac hutnika) czy stodołę.
Załącznik:
WTF.jpg
WTF.jpg [ 132.06 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Jeśli jednak przy budynkach jesteśmy, to w mieście są 2 oldskulowe hotele bardzo przystępne cenowo - Tourist, wygodniejszy, ale mniej ciekawy i Ust Kamenogorsk. W tym drugim na każdym pietrze są inne dekoracje - wspaniałe. Poniżej 3 z nich.
Załącznik:
hotel UST1.jpg
hotel UST1.jpg [ 134.75 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
hotel UST2jpg.jpg
hotel UST2jpg.jpg [ 61.57 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Załącznik:
hotel UST3.jpg
hotel UST3.jpg [ 108.14 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

Kontynuując temat hotelowy, a jednocześnie wracając do Almaty, skąd miałem lot powrotny, załaczam widok z łazienki, a w zasadzie spod prysznica w hotelu na lotnisku.
Załącznik:
łazienka almaty.jpg
łazienka almaty.jpg [ 92.11 KiB | Obejrzany 9050 razy ]

KONIEC (ewentualnie dodam jakieś informacje praktyczne jeśli się do tego zbiorę, generalnie jednak wydaje mi się, że na 23 dni podróży wydałem mniej pieniedzy niż na tygodniowy wyjazd z córką do Portugalii i Hiszpanii)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 10 Lis 2018 23:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4447
srebrny
Sojuza klimaty.
Jak się pojedzie. Łatwo złapać bakcyla.
Mimo jednoznacznej oceny tych czasów.
Wrzuć parę info dotyczących cen.
Głównie transportu. ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 11 Lis 2018 14:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Bilety do Ałmaty kupowałem w ofercie UIA lowcost, trochę późno więc było to poniżej 200 PLN OW, WAW-KBP podobnie, więc było w okolicach 100 PLN OW. Bilet ALA - TAS, odrobinę powyżej 220 PLN OW (ale słabo szukałem), kupowany 3 tyg przed wylotem. Bilety po Uzbekistanie od 40 do 150 PLN za odcinek, kupowane, 1-5 dni przed wylotem (można było dużo taniej). ALA UKG ponad 220 PLN OW, kupowany kilka dni przed wylotem. Ceny pociągów w Uzbekistanie małe kilkadziesiąt złotych. Przejazd Ałmaty - Biszkek jak opisano. Podróż z lotniska UKG do miasta miejskim autobusem za kilkadziesiąt groszy. Marszruta Fergana Andidżan poniżej 10 zł, wspólna taksówka Nukus - Urgencz małe kilkadziesiąt złotych (ale dopłaciłem za klimatyzację).
Góra
 Profil Relacje PM off
wtak uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group