Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 151 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 29 Kwi 2016 13:19 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
1-12.12 (włącznie) będę w Nepalu, lądując i wylatując z KTM. Zabrałem się za planowanie, chcąc zobaczyć najważniejsze atrakcje KTM ale 3.12 chciałbym wyruszyć do Pokhary z zamiarem trekingu. No i to się zaczyna problem bo pierwotnie chciałem zrobić Poon Hill, ale czytając opisy treku ABC zaczynam podnosić poprzeczkę :D Znalazłem parę blogów jak również filmików na YT, gdzie okazało się że można ABC zrobić w 6 dni nawet na początku grudnia. Proszę zorientowane osoby o ocenę 2 wariantów:

1. KTM(2 dni) - Pokhara z trekiem ABC(8 dni, w tym 2 na dojazdy) - KTM.
2. KTM (2 dni) - Pokhara z trekiem Poon Hill (6 dni, w tym 2 na dojazd) - Chitwan(2dni) - KTM

W obu wariantach, w Pokharze korci mnie jeszcze paragliding....

Z tego co czytałem lepiej wrócić do KTM dzień przed wylotem do Europy, z racji możliwości jednodniowych strajków(?). Szkoda mi tego jednego dnia, tym bardziej,że lot powrotny mam dopiero o 19.00...

Zachęcam do komentowania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
#2 PostWysłany: 29 Kwi 2016 13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Wyjedź do Pokhary od razu następnego dnia po przylocie do KTM, a ostatni dzień rezerwy przed wylotem poświęć na zwiedzanie.

ABC da się zrobić w 6 dni, ale to też zależy od twojej kondycji, warunków, tego jak znosisz wysokość itp. Liczyłbym tym bardziej jakiś zapas. Najlepiej wyruszyć jak najszybciej, a ewentualne dodatkowe atrakcje zostawić na koniec.

Powiedzmy:
02.12 wyjazd do Pokhary, to prawie cały dzień jazdy
03.12 załatwienie formalności, kart TIMS itp. i ew. paralotnia jak starczy czasu
04.12-10.12 trekking (7 dni, mało zapasu), dobrze byłoby ogarnąć formalności już 02.12, ale sprawdź godziny otwarcia
http://www.timsnepal.com/
11.12 wyjazd do Kathmandu

Plan jest nieco ryzykowny, bo gdy zdarzy się obsówa na treku to mało można zrobić. Kwestii aklimatyzacji też nie przeskoczysz, a to sprawa bardzo indywidualna.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 29 Kwi 2016 13:33 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 29
Byłem na Poon Hillu i ABC, nie byłem w Chitwan, choć nie słyszałem zachwycających recenzji o tym parku.

ABC do zrobienia w 6 dni przy relatywnie dobrej kondycji, tylko obstawiam, że 3 dnia musisz spać w wiosce 500m poniżej ABC (2h do base campu), inaczej mogą się pojawić pierwsze objawy choroby wysokościowej.

Z Poon Hillu fajny widok na Dhaulagiri, ale ABC wg mnie góruje nad tym zdecydowanie :)

O strajkach nie słyszałem, może zaplanuj 1 dzień w KTM na początku, a zostaw te 2 dni na końcu. Na pewno będzie w stolicy dużo do roboty, rozplanuj tylko inaczej w niej pobyt.
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 29 Kwi 2016 13:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Jest jeszcze opcja C, ale dość kosztowna, a mianowicie Annapurna Circuit. W takim wypadku jeep z Pokhary do Manang, potem trek przez Thorung La do Jomsom i stamtąd samolot do Pokhary lub Kathamandu (o ile są obecnie loty do KTM).
Oczywiście pętle można zrobić taniej, bez tych ekscesów, ale nie w 6 dni ;)
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 29 Kwi 2016 13:58 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Dzięki wszystkim. Plan z wyjazdem wczesniej do Pokhary ma sens, rozumiem że wszystkie papiery załatwię tam na miejscu, w tej samej cenie co w KTM?

@torero19 - Dzięki za wskazówki co do noclegu poniżej base campu, rozumiem że to chodzi o machapuchare base camp? odpada wtedy wschód słońca w ABC, a do zachodu nie będe miał czasu żeby tam zostać :( Ale wiadomo,że muszę wziąć poprawkę na chorobę wysokościową.
@bonieq2 - na opcję C nie będę się porywał :D

Jeszcze pytanie do tych co byli, czy Chitwan ma sens czy lepiej takie atrakcje sobie zotawić np. na Tajlandię, a w Nepalu skupić się na tym co naważniejsze czyli górach.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 29 Kwi 2016 14:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Załatwisz, a Pokhara jest bardziej "kompaktowa".
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 29 Kwi 2016 14:16 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Wdg http://www.timsnepal.com/:

Free Individual Trekkers can obtain TIMS cards at the offices of Nepal Tourism Board in Kathmandu and Pokhara, TAAN Secretariat at Maligaon and TAAN Pokhara Secretariat in Pokhara upon filling the TIMS application firm.

Opening Hour/s:

- TIMS counter at TAAN follows regular working hours (10am-5pm) and 365 days a year

- NTB Offices follow government working hours and days.

- Trekking agencies open 12 hours a day seven days a week.

Myslisz,ze 2.12 po przyjezdzie do Pokhary to ogarnę,żeby nie tracić czasu następnego dnia?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 29 Kwi 2016 14:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Jeśli wyruszysz z Kathmandu wcześnie rano, to może się udać. Powiedzmy 6-7 rano pierwszym autobusem. Licz nawet 6-8 h drogi, potem od razu z autobusu leć do biura.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 29 Kwi 2016 15:22 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
Ja mialem 2 tyg w Nepalu i po glebszej analize zdecydowalismy sie na Poon Hill. W okolicy KTM sam Patan i Bhaktapur zasluguja na wiecej czasu, do tego rzeczywiscie lepiej miec troche czasu w zapasie na strajki, wypadki drogowe, niedobor benzyny itd. ABC lepiej zrobic bez duzej presji czasowej i nie na wariata.

Paragliding w Pokharze polecam jak najbardziej, wrazenie niesamowite!
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 29 Kwi 2016 15:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma, 12 dni to mało na Nepal, ale też nie wiadomo kiedy znów uda się tam polecieć. Jeżeli priorytetem jest trekking, to jednak bym od tego zaczął, ale też nie za wszelką siłę. Sam na trasie ocenisz jak idzie, trasę zawsze można skrócić/zmodyfikować. Zwiedzanie Kotliny Kathmandu w takim układzie zostawiłbym na koniec, o ile wystarczy czasu (raczej nie wystarczy).

Jeżeli zaś chcesz "liznąć" trochę trekku i trochę Nepalu "generalnie", to krótszy trek + zwiedzanie też będzie ok. Zależy na czym ci bardziej zależy.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 29 Kwi 2016 15:55 

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 18
Tu masz dobry opis trasy łączonej na Poon Hill i do Annapurna Base Camp:
http://fandango.org.pl/2014/10/30/trekk ... base-camp/

Autorowi udało się zrobić tę trasę w 6 dni, nam w listopadzie zajęło to 8 dni.
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 29 Kwi 2016 17:14 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Nastawiam sie na treking ale chcialbym tez co nieco zobaczyc w dolinie KTM. Generalnie to ma byc przyjemny wysilek a nie mordęga przez 90% czasu

Czy Patan i Bhaktapur o ktorych wspominał @pbak to must see w okolicy w KTM(poza samym KTM)?

Z Chitwan chyba zrezygnuje.

Orientuje sie ktos jak najdalej można wjechać w góry busem,żeby zaoszczędzić czas? Ską wyruszyć pieszo zeby urwać coś czasowo? Decydując się na ABC oczywiscie...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 29 Kwi 2016 17:44 

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 18
Np do Landruk, masz tu na mapce zaznaczone miejscowości do których można dojechać:
Załącznik:
IMG_4564.JPG
IMG_4564.JPG [ 224.51 KiB | Obejrzany 5092 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
peta lubi ten post.
OSK uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 29 Kwi 2016 18:01 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Dzięki za mapkę :) To są rozumiem autobusy, mają jakiś rozkład albo wiadomo chociaż w jakich godzinach jeżdzą? Taksówki jako opcja awaryjna też w tych miejscach jest ok?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 29 Kwi 2016 18:51 

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 18
Jakieś lokalne busiki jeżdżą, bo widziałem bodajże w Siwai. My wracaliśmy do Pokhary jeep'em który czekał i zbierał turystów, tak więc nie wyszło dużo jak było więcej osób. Tak samo jak przyjedziesz z Pokhary do Nayapul, to też stoją samochody i można podjechać jak się zbierze więcej osób.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 01 Maj 2016 19:14 

Rejestracja: 01 Cze 2014
Posty: 254
niebieski
OSK napisał(a):
Nastawiam sie na treking ale chcialbym tez co nieco zobaczyc w dolinie KTM. Generalnie to ma byc przyjemny wysilek a nie mordęga przez 90% czasu

Czy Patan i Bhaktapur o ktorych wspominał @pbak to must see w okolicy w KTM(poza samym KTM)?

Z Chitwan chyba zrezygnuje.

Orientuje sie ktos jak najdalej można wjechać w góry busem,żeby zaoszczędzić czas? Ską wyruszyć pieszo zeby urwać coś czasowo? Decydując się na ABC oczywiscie...



Wróciłem z KTM tydzień temu. Katmandu, Patan i Bhaktapur warte uwagi i dla mnie mus see, ale....większość zabytków jakie możesz obejrzeć na zdjęciach w necie to już niestety przeszłość. Wszystkie durbar squar'y w tych miastach naprawdę mocno zostały dotknięte przez trzęsienie ziemi sprzed roku. Te co zostały są podpierane drewnianymi słupami. Widok trochę smutny. Patan to kilka godzin bo to w zasadzie cześć Katmandu. Bhaktapur to ok 1-2 h w jedną stronę komunikacją miejsca z KTM. Taksówką pewnie szybciej.

Potwierdzam, że TIMS i bilet wstępu do parku kupisz na trasie treku. O ABC się nie wypowiadam bo ja porwałem się na Everest. Jak masz jakieś pytania o KTM to pisz, jestem jeszcze na bieżąco :)
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 01 Maj 2016 20:37 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Dzięki za info, smutne to co piszesz o zabytkach ale liczyłem się z tym... Czy to prawda,że plac w Patan został prawie nieuszkodzony w trzęsieniu? Taką informację znalazłem na jedym z blogów.

Są jakieś zabytki, powiedzmy z pierwszej 10-tki w dolinie KTM, które są nieuszkodzone, lub w niewielkim stopniu? Z racji ograniczonego czasu nie chciałbym chodzić w ciemno i w większości miejsc przekonać się naocznie jak duże są zniszczenia

Do wyjazdu dużo czasu, może coś uda im się odbudować, chociaż czytając relacje tych co byli po trzęsieniu to idzie im to ciężko :(

A w Chitwan byłeś?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 02 Maj 2016 00:04 

Rejestracja: 01 Cze 2014
Posty: 254
niebieski
Tak, Pałac w Patan praktycznie przeszedł trzęsienie ziemi bez szwanku. Jest w nim muzeum i funkcjonuje bez zakłóceń. Z zabytkami w dolinie słabo. Ja z racji ograniczonego czasu i ładowaniu akumulatorów po treku ograniczyłem się do KTM, Patan i Baktapur. Jak pisałem Bhakpatur i Katmandu najbardziej odczuło trzęsienie ziemi. Najlepiej zachował się Patan. Mimo wszystko coś na tych placach Durbar zostało i warto to zobaczyć. Ponadto w Katmandu warto zaliczyć także Świątynię Paśupatinath (praktycznie bez zniszczeń), Swayambhunath Stupa (tzw. świątynia małp - zawaliła się jedna wieża, ale generalnie cała reszta ma się dobrze), Boudhanath Stupa (zawaliła się góra stupy - ale tutaj najprężniej remontują). Generalnie na szybkie remonty placów Durbar nie ma co liczyć. Przynajmniej na razie nic się tam w tym kierunku nie dzieje. Widać, albo zbierają środki, albo wraz z UNESCO zastanawiają się jak to w ogóle naprawiać.

Co do reszty doliny to nie wiem, ale przewodnik LP (Trekking in the Nepal Himalaya) wskazuje, ze dużo zabytków jest wyłączonych ze zwiedzania (przynajmniej na razie).

W Chitwan nie byłem.
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 02 Maj 2016 00:21 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
Zerknij na moje zdjecia z jesieni 2015, po mapce bedziesz widzial, ktore byly robione w Ktm, Patanie albo Bhaktapurze.
https://picasaweb.google.com/1028633048 ... 977/Nepal#
Mi osobiscue najbardziej podobalo sie to ostatnie miejsce, szczegolnie wieczorem, jak juz wszyscy jednodniowi turysci wrocili do Ktm.

Na remonty nie ma co liczyc, ale glownie dlatego, ze miliony $ darowane na odbudowe przez caly swiat nie sa uwalnianie przez Unesco z obawy o ogromna korupcje w Nepalu.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
OSK uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 07 Lip 2016 09:56 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 29
@OSK Tak, chodzi o Machapuchare - to nie przekreśla w żaden sposób wschodu słońca w ABC, ale musisz odpowiednio wcześniej wstać, spora grupa osób tak robiła, ja miałem ten benefit że zrobiliśmy Annapurna Circuit i kwestia aklimatyzacji nie stanowiła problemu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 151 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group