Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 154 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Naddniestrze
#141 PostWysłany: 08 Sie 2019 13:15 
Awatar użytkownika

Loty: 78
Kilometry: 95 017
srebrny
krupierkt napisał(a):
Ja także dorzucę kilka aktualnych informacji.

Do Naddniestrza jechaliśmy porannym pociągiem relacji Kiszyniów - Odessa. Wyjeżdżał o 7:09 i po półtora godzinie zatrzymał się w Tyraspolu. Pociąg był pełen ale w stolicy Naddniestrza wysiadły tylko dwie pary.

Na dworcu wypisano nam karty imigracyjne niestety z błędami. Niezbyt ogarnięty żołnierz tłumaczył (a raczej pokazywał), że ma klawiaturę z cyrylicą. Błędy były w nazwisku i dacie urodzenia.

Wracaliśmy do Kiszyniowa busem o 10:20. Marszrutki odjeżdżają z dworca kolejowego co półgodziny i zazwyczaj są pełne (przynajmniej te poranne). Podróż do Kiszyniowa trwa ok 2 godzin. Na granicy celnik/żołnierz tylko sprawdzał czy mamy karty imigracyjne i wcale ich nie zabrał.

Koszt biletu na pociąg - 25 Lei Mołdawskich, koszt busa to 40 rubli Naddniestrzańskich.

Bardzo zależało mi na plastikowych żetonach/monetach. Raczej nie są dostępne w obiegu, dopiero w punkcie wymiany walut przy hotelu Russia kupiłem je (tak kupiłem płacąc 24 ruble) ich nominały to 1,3,5,10. Mocno rozbawił mnie nominał banknotu 25 rublowego :-)

Zrobiliśmy sobie także wycieczkę trolejbusem nr 19 do Bender. Koszt biletu 3 ruble. Oba miasta dzieli ok 19 km i jest to chyba najdłuższa trasa trolejbusowa na świecie.

A jak wyglądała dostępność biletów na pociąg w Kiszynowie. Kupowaliście w dniu wyjazdu? Widzę, że bilet można kupić na stronie ukraińskich kolei, ale jest 4x droższy.

#142 PostWysłany: 10 Sie 2019 12:13 
Awatar użytkownika

Loty: 426
Kilometry: 481 473
platynowy
Kilka aktualnych informacji dotyczących podróży samochodem przez Naddniestrze.

1. Najwyraźniej zaczęła działać tam zielona karta
2. Obowiązkowa pozostaje winieta na samochód - jakieś 13 zł na 4 dni
3. Drogi są w miarę w porządku (tak jak te lepsze u nas 30 lat temu). Dziur wielkich nie ma, są łaty.
4. Ruch minimalny.
5. Przejechałem pewnie ze 400 km. Policja nie zatrzymała mnie ani razu.
6. Benzyna tańsza niż w Mołdawii.
7. Kontrola przy wjeździe ograniczyła się do otwarcia bagażnika. Przy wyjeździe nie było żadnej, ale może to przez trwającą akurat burzę.

8. To moje prywatne zabawy z migracjonką. Nie zabrali mi jej przy wyjeździe, bo była ważna jeszcze 5 dni. Teraz nie mam jej jak oddać i przewiduję kłopoty przy kolejnym wjeździe.

W Naddniestrzu mnóstwo mozaik, pomników, reliefów. Zazwyczaj w dobrym stanie. Nie tylko Leniny i propaganda.

Polecam.ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

el sueño de la razon produce monstruos
 Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.

#143 PostWysłany: 10 Sie 2019 17:05 
Awatar użytkownika

platynowy
@pabien 'ie -> 3 fotka to skąd? ;)
Jesli chodzi o migracjonkę , to raz: nastąpiła pewna liberalizacja, a po wtóre ze wzgledu na różny status terenów mołdawsko-naddniestrzańskich czasem nie ma kto migracjonki odebrać . Nie martw sie tym. Którą drogą opuszczałeś MNP ?

#144 PostWysłany: 10 Sie 2019 21:21 
Awatar użytkownika

Loty: 426
Kilometry: 481 473
platynowy
Trzecia fotka to dworzec autobusowy w Benderach. Wyjeżdżałem przez Bendery właśnie, ale przez tę burzę zapomniałem powiedzieć, że mi już migracjonka niepotrzebna.

el sueño de la razon produce monstruos
 Relacje PM off  

#145 PostWysłany: 11 Sie 2019 19:05 
Awatar użytkownika

platynowy
Ja miałem taki przypadek, że wyjeżdżałem z Dubossar do Molovaty Nuovej (Molovata N., Korżewo i jeszcze 2 wioski na wschodnim brzegu są pod kontrolą Moldawii, ale np nie mogą wywieszać flagi panstwowej). Nie ma tu check pointöw, tylko rosyjskie "siły i pokojowe" przy promie. Oni nie kontrolują żadnych dokumentów. Wysiadam z promu na mołdawskim brzegu, tam tylko policja wyrywkowo sprawdza pojazdy. Krótko mówiąc nie wiadomo do końca kiedy przekroczyłem "granicę" z Naddniestrza. Migracjonka się ostała ;)
pabien lubi ten post.
dachom uważa post za pomocny.

#146 PostWysłany: 13 Lis 2019 17:58 
Awatar użytkownika

Loty: 78
Kilometry: 95 017
srebrny
Wróciłem właśnie z Kiszyniowa, skąd na 1 dzień wyskoczyłem do Naddniestrza. Jechałem maszrutką do Tyraspola, a potem trolejbusem nr 19 do Bender w celu zwiedzenia twierdzy w cenie 50 rubli (należy wysiąść na pierwszym przystanku "Autowagzał", po przekroczeniu Dniestru). Powrót do Kiszyniowa z Bender również był prosty, złapałem podstawioną maszrutkę, czyli trzeba było łapać żadnego przelotowego kursy z Tyraspola (bilet kupiłem w kasie, można było płacić w rublach lub lejach). Na granicy wszedł do maszrutki pogranicznik, który spojrzał na paszporty, ale nie zbierał karteczek wjazdowych. W Tyrapolu byłem w poniedziałek, czyli w dzień, w który nie ma zielonego targu, a tym samym nieczynny jest wspominamy tu sklepik, gdzie można kupić plastikowe monety. Wymieniłem je jednak na poczcie i w kantorze supermarketu Sheriff po kursie 1:1. W kantorach są też dostępne ładnei zapakowane zestawy czterech plastikowanych monet, jednak po cenie 100 rubli, więc 4-krotnie drożej niż ich wartość.
e-prezes lubi ten post.

#147 PostWysłany: 19 Lis 2019 22:23 
Awatar użytkownika

Loty: 145
Kilometry: 235 151
Obecnie kurs rubla nadniestrzańskiego do złotówki to ok 4:1 tj 4 ruble = 1 zł
Wypłacałem bezpośrednio z bankomatu przez Revoluta przy sklepie Sheriff-13. Chyba przy wszystkich Sheriffach są takie bankomaty.
Za 100 rubli nadniestrzańskich revolut pobrał 24,76 zł (w weekend). W tej kwocie jest już prowizja bankomatu - 1.5 rubla za każde wypłacane 100 rubli.

Do Tiraspola jechaliśmy marszrutką z autovokzala w Odessie o 12:20, kurs do Bender. Kurs powrotny mieliśmy o 8:05, kolejna i ostatnia marszrutka była dopiero po 14:00, także wyboru za dużego nie ma. W miarę możliwości bilety najlepiej kupować wcześniej w kasie bo przed kursem jest spora szansa że już nie będzie. Cena 118 hrywien / 64 ruble.
Na granicy trzeba powiedzieć na ile dni się jedzie oraz podać adres noclegu jeśli tam śpimy. Sprawdzania bagaży nie było.

Z niewymienionych tu restauracji polecam jeszcze:
- Kumanek w Tiraspolu: https://goo.gl/maps/wkhGyoveXhViBmM56
Dobre jedzenie w rozsądnych cenach, tanie (8-10 rubli) lecz nie za specjalne nalewki (zwłaszcza chrzanówką się zawiodłem, którą pierwszy raz piłem w Kaliningradzie i była świetna)
- Restaurację w 5* hotelu Stary Bastion w Benderach (przy wejściu do twierdzy): https://goo.gl/maps/tJvNce8xUGaEiu589
Świetna obsługa, a co najlepsze ceny niższe niż w popularnych knajpach w Tyraspolu: piwo 18 rubli, Nistru 17 rubli, Finlandia 25 rubli. Jedzenie dobre w normalnych cenach.

W polecanej już tutaj restauracji Casta na dole robią dobrą shishę (200 rubli)

Sklep Kvinta znajduje się tutaj: https://goo.gl/maps/vQ56ZDF3eidFL6TE6
Ceny trochę niższe niż Sheriffie. 10-letni koniak 97 rubli, wina 30-40 rubli.

O plastykowe monety najlepiej pytać robiąc zakupy, prędzej czy później gdzieś się trafią. Nam zamieniali po kursie 1:1.
 Relacje PM off
e-prezes lubi ten post.
e-prezes uważa post za pomocny.

#148 PostWysłany: 27 Lis 2019 17:13 

Loty: 77
Kilometry: 141 256
Tydzień temu wybraliśmy się do Tyraspola i Bender na jednodniówkę z Odessy.
Uzupełniając post @KondzikS bezpośrednich kursów autobusowych z Odessy jest niewiele i wyjeżdżają późno. Więcej jest do przygranicznego Kuczurhanu (Кучурган). Pierwszy odjeżdża o 8:30 z dworca Priwoz (Привоз) - https://goo.gl/maps/wD3FU4aoXB6uUxiP6 - położonego przy targu o tej samej nazwie w samym centrum miasta. Bilet kosztował 33 hrywny. Kontrolę po stronie ukraińskiej, przejście przez most wraz z kontrolą po drugiej stronie i wydaniem migracjonki załatwiliśmy w kwadrans. Marszrutki z Pierwomajska odjeżdżają do Tyraspola i Benderów. Do Tyraspola co kwadrans, bilet kosztuje mniej kilkanaście rubli, a do Benderów ok. 25 rubli.
W Tyraspolu busy na granicę odjeżdżają z dworca podmiejskiego (Пригородная автостанция) za Parkiem Zwycięstwa (Парк Победа) patrząc od strony miasta. https://goo.gl/maps/4qfv9S9V8dCWEj1Z7. Z Kuczurhanu do Odessy ostatnia marszrutka rusza o 19:00 i kosztuje 40-kilka hrywien. Marszrutki kończą trasę na przystanku Два Стовпи (https://goo.gl/maps/bxPSHHqcig8fX8mcA), do centrum jedzie stamtąd bus nr 201.
 Relacje PM off
KondzikS lubi ten post.

#149 PostWysłany: 30 Gru 2019 16:30 

Loty: 172
Kilometry: 395 990
a z Tyraspolu do Odessy - o ktorej odjezdza ostatni bus? tez z tego podmiejskiego dworca?
 Relacje PM off  

#150 PostWysłany: 24 Lut 2020 12:27 

Wybieram się w te rejony w lecie 8-) Stąd pytanie takie czy są obecnie problemy aby zrobić trasę Kiszyniów -> Tyraspol (1 lub 2 noclegi) -> Odessa albo w drugą stronę? Gdzieś na tej stronie ktoś pisał, że to 'nielegalne przekroczenie granicy', ale niebardzo rozumiem, w koncu władze mołdawskid uważają formalnie Naddniestrze za swój teren, więc wyjazd z Tyraspola w kierunku Odessy to w dalszym ciągu jest to 'zwyczajne' przekroczenie granicy ukrainsko-mołdawskiej ...

I czy może jechał ktoś pociągiem Kiszyniów - Odessa albo spowrotem? Najchetniej to bym wysiadł, a potem wsiadł w Tyraspolu co by sie nie bawic w marszrutki, posterunku milicyjne itd.
 Relacje PM off  

#151 PostWysłany: 25 Lip 2020 15:51 

Wie ktoś może czy Naddniestrze jest zamknięte dla obcokrajowców teraz? Nasz MSZ twierdzi, że Mołdawia jest zamknięta co najmniej do 1 sierpnia.
 Relacje PM off  

#152 PostWysłany: 25 Lip 2020 21:24 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Loty: 399
Kilometry: 506 100
I Pridnestrowie jest zamknięte
 Relacje PM off
corner uważa post za pomocny.

#153 PostWysłany: 14 Sie 2020 12:03 
Awatar użytkownika

złoty
Czy ktoś orientuje się czy jest jakiś transport Tyraspol/Bendery do Komratu? Czy też trzeba jechać przez Kiszyniów?

Image
 Relacje PM off  

#154 PostWysłany: 15 Sie 2020 22:45 

Loty: 77
Kilometry: 86 522
niebieski
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematyką Naddniestrza, a obejrzał już na YT świetne reportaże blogerów to serdecznie polecam nowy podcast Ośrodka Studiów Wschodnich w tym temacie:
https://open.spotify.com/episode/3oy6dO ... l4Jj64Tm_g
 Relacje PM off
e-prezes lubi ten post.

[ 154 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości