Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#341 PostWysłany: 26 Mar 2021 21:45 

Rejestracja: 26 Mar 2021
Posty: 4
Witam

Mam pytanie odnośnie płatności za wjazd na autostradę nie dokonując opłaty. Auto miałem z wypożyczalni w Neapolu a wypad był do Pompejów - Zatrzymaliśmy się miejscowości Angrii (czy jakoś tak)
Pierwszy wjazd na autostradę - niestety przylecieliśmy około 18, miasto zakorkowane - wjazd na autostradę każdy na ciebie trąbi i wsadziłem się na pas do bramki dla tych co mają wykupiony coś ala viaToll tamtejszy. Próba wycofania czy zmiana pasa - nieudana. Szlaban się podniósł no i pojechaliśmy. Druga sytuacja - jadać w stronę Pompei dojechaliśmy do bramki opłat - szlaban w góre - chociaż zatrzymałem się aby dokonać opłaty. Z tylu trąbią więc ruszyłem. Po drodze syn znalazł że niektóre wypożyczalnie mają wykupione viaToll-e - OK nie zwracaliśmy uwagi - w każdym razie trzeba było płacić - my tego nie zrobilismy tylko dwa razy. Pozostałe przypadku za każdym razem były płacone.

W czym problem - do zdarzenia doszło prawie 2 lata temu - dokładnie 12 i 13 czerwca 2019. Dzisiaj mamy 26 marca 2021.

Ile według Włoskiego prawa za takie przewinienie może wystawiony być mandat - wiadomo trzeba doliczyć opłatę administracyjną dla wypożyczalnia - za każdy przypadek z osobna

Pozdrawiam
Mariusz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
#342 PostWysłany: 26 Mar 2021 22:38 

Rejestracja: 21 Maj 2011
Posty: 306
niebieski
Jeśli to wypożyczony samochód to mandat jeśli już to obciążyłby wypożyczalnię, a ta sciągnełaby ci z karty kredytowej. Sciągneła po dwóch latach?

Ja miałam podobny "problem" na florydzie gdzie chcieli nam "wcisnąć" czytnik via toll za kilkadziesiąt USd, zrezygnowałam bo pomyslalam ze bedziemy jezdzili niepłatnymi drogami, pozniej jakoś nie wpadłam na to że niektore drogi tam sa TYLKO na via toll wiec kilka ładnych razy mielismy uroczą "fotkę" blach zanim na GPSie włączylismy żeby prowadził drogami bez opłat (inna sprawa ze zwrocic na lotnisko samochod w MIA bez przejechania przez drogę bez opłat to sztuka i kawałek, my musielismy zawrócić w niedozwolonym miejscu).

Efekt byl tylko taki ze za przejazd drogami gdzie byl obowiązek opłat ściągneli nam /wypożyczalinia/ z karty opłatę. Inna sprawa ze dużo niższą niż jakbysmy wypożyczyli "pudełko".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#343 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:09 

Rejestracja: 26 Mar 2021
Posty: 4
Witaj
Jeszcze nie ściagnała wypozyczalnia - 3 dni temu dostałem maila na naliczyli mi opłatę administracyjna 2x € 48.80 i mam 15 dni do jej uregulowania z uwagi że przekazali moje dane.

Trochę słabo bo jak na szybko policzylem od pierwszego zdarzenia/wykroczenia mineło 650dni do otrzymania maila z wypozyczalni tzn wtorku. Co prawda mail był tak odjechany bo przyszedl z innego serwera - a gmail wrzucil mi go jako niebezpieczny. Niestety dane się zgadzają sa to dwie bramki z autostrady STAZIONE DI NOCERA BARRIERA i STAZIONE DI ANGRI SUD

W pierwszym momencie zablokowalem karte, ale chyba trzeba sie przeprosic i zapłacić na konto.
A swoją droga więcej u makaroniarzy auta nie pożyczę chociaż faktycznie jest to wygoda na miejscu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#344 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:15 

Rejestracja: 10 Wrz 2019
Posty: 500
niebieski
To jest na razie tylko oplata umowna od wypożyczalni za uslugę udostępnienia danych. Jeśli tego nie zapłacisz a karta zablokowana to musieliby cię pozwac.
Mandat jeśli przyjdzie to od organu władzy publicznej i jak się uprawomocni to może być u nas ściągany w trybie egzekucyjnym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#345 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:18 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8539
złoty
Zablokowanie karty niewiele da, bo obciążany jest jej rachunek, a nie ona. A umowę obciążenia zawarto przed zablokowaniem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#346 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:23 

Rejestracja: 26 Mar 2021
Posty: 4
A swoją drogą to trochę chore - bo przecież w ten sposób teraz w czasach bo lockdown-y kładą gospodarkę to niezły interes na haracz.

Wystarczy by co jakiś czas, wypożyczalnia udostępniła moje dane np policji - a oni zgodnie z prawem mogą mnie ścigać przez dekady.

Czysta kasa - jak trzeba naciąć turystów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#347 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:25 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8539
złoty
Naciąć? Popełniłeś wykroczenie, czy nie?
Góra
 Profil Relacje PM off
le_szek lubi ten post.
 
      
#348 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:27 

Rejestracja: 10 Wrz 2019
Posty: 500
niebieski
Prawnie masz rację, ale jak to zadziała w praktyce w rozliczaniu z wypozyczalnią to nie wiem.
Głównie chodziło mi o to, że wypożyczalnia to nie mandat i to sprawy mandatu potencjalnego nie zamyka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#349 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:30 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8539
złoty
Oczywiście, nie zamyka.
W praktyce wypożyczalnia obciąża rachunek karty, wystawca karty przekazuje jej kasę, a potem obciąża lub windykuje dysponenta karty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#350 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:31 

Rejestracja: 10 Wrz 2019
Posty: 500
niebieski
Popełnił, ale ze turystów naciągają to inna sprawa - mnie w Rawennie jak pobłądzilem w centrum, skasowali za zdjęcia z kamer za wjazd do strefy tylko dla lokalsów, przy czym skasowali mnie na dwa mandaty z kamer: jak wjeżdżałem tu powiedzmy słusznie, i z kamery jak wyjeżdżałem z tej strefy, czyli jakby dwa razy za to samo .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#351 PostWysłany: 26 Mar 2021 23:48 

Rejestracja: 26 Mar 2021
Posty: 4
-- 26 Mar 2021 23:44 --

Nie ukrywam, że trochę zdenerwowany wyjechałem z wypożyczalni bo mieliśmy być do południa a w ostateczności zjawiliśmy się na miejscu przed 18.
Wstępnie rezerwacja auta została anulowana - bo była chyba do 16. No i dostaliśmy Toyotę Yaris - stosunkowo nową, ale poobijaną i zanim wyjechaliśmy to minęło 40 min. Bo chciałem porobić zdjęcia - ALE - na której jest data/godzina i pieczątka wypożyczalni. No i chwilę było z tym problemu bo się nie chcieli zgodzić dopiero rozmowa z kierowniczą, i ona zgodziła się. Przy czym kartka została przez nią powrotem zabrana - co było naturalne moim zdaniem.

A ja się od mandatów nie uchylam - tylko podziewałem się "pocztówki z wycieczki" do pół roku a nie po takim czasie

-- 26 Mar 2021 23:48 --

Bo chciałem porobić zdjęcia - ALE z kartka - na której jest data/godzina i pieczątka wypożyczalni.

przepraszam zgubiłem wyraz
Góra
 Profil Relacje PM off
dorota.czerwinska uważa post za pomocny.
 
      
#352 PostWysłany: 27 Mar 2021 09:20 

Rejestracja: 08 Gru 2014
Posty: 380
Loty: 139
Kilometry: 183 310
niebieski
@slimciu

zerknij tutaj https://www.italianviaggio.com/italian-traffic-fines-a-complete-guide-to-fight-your-ticket/ - są tam opisane terminy, które ma Policja i wypożyczalnia na swoje czynności. Generalnie to może zająć długo (510 dni według artykułu), ale w tym przypadku to chyba przesada, więc sprawdź i może będziesz miał jakiś punkt zaczepienia.
Góra
 Profil Relacje PM off
Tomasz101 lubi ten post.
 
      
#353 PostWysłany: 27 Mar 2021 13:48 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 943
niebieski
slimciu napisał(a):
...
W pierwszym momencie zablokowalem karte, ale chyba trzeba sie przeprosic i zapłacić na konto.
A swoją droga więcej u makaroniarzy auta nie pożyczę chociaż faktycznie jest to wygoda na miejscu


Ja bym nie płacił. Sądzę, że nie mają jakichkolwiek podstaw po tak długim czasie obciążać twojej karty. Zablokuj tę płatność i czekaj na dalszy ruch z ich strony, moim zdaniem nic nie nastąpi. Po takim czasie mogą tylko liczyć na naiwnych który sami z siebie zapłacą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#354 PostWysłany: 31 Mar 2021 12:22 

Rejestracja: 31 Mar 2021
Posty: 1
Witam,

Była taka sytuacja że w lipcu 2019 ojciec wjechał samochodem osobowym firmowym który był w leasingu na tamten czas w strefę której nie mógł się poruszać. 23 czerwca 2020 roku przyszło do nas pismo z policji włoskiej z dokumentami do zapłacenia mandatu, lecz na ten moment ojciec już nie żył a auto zostało przepisane na naszą firmę ponieważ Leasing się skończył. Tak też odpisałem na portalu do którego dostałem dostęp że kierowca nie żyje i załączyłem akt zgonu. Myślałem że sprawa jest zamknięta, ale otrzymałem wczoraj na maila firmowego informacje z polskiej kancelarii prawnej z wezwaniem do zapłaty w w/w sprawie. Dodam że firma nasza to spółka osobowa. Czy mogę się jakoś od tego odwołać? Czy to już jest przesądzona sprawa?

Z gory dziękuje za odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#355 PostWysłany: 31 Mar 2021 12:43 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8539
złoty
Zobowiązania ojca przechodzą na spadkobierców, o ile nie odrzucili spadku.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#356 PostWysłany: 01 Kwi 2021 08:03 

Rejestracja: 10 Wrz 2019
Posty: 500
niebieski
@jarek szczecin za mało szczegółów.
Wezwanie do zapłaty z tej polskiej kancelarii czego dotyczyło? Kary za wykroczenie nałożonej przez policję, czy roszczenia leasingodawcy? Jeśli to drugie to z jakiego tytułu?

Należy odróżnić odpowiedzialność publicznoprawną za wykroczenie od odpowiedzialności cywilnej leasingobiorcy wobec leasingodawcy z tytułu kosztów jakie poniósł leasingodawca na udzielenie informacji organom ścigania, albo na uiszczenie opłat, które w jakimś systemie prawnym maja charakter administracyjny i są nakładane na właściciela, a nie użytkownika pojazdu.

Dziwi mnie to dochodzenie roszczeń przez kancelarię - należność publicznoprawną wynikająca np. z mandatu wymierzonego przez podmiot zagraniczny dochodziłby od naszego obywatela nasz poborca skarbowy w trybie udzielanej pomocy prawnej.

@ boots powiedzmy, że napisałeś półprawdę i obok pytania - co do zasady w polskim systemie prawnym nie dziedziczy się kar, w tym grzywien za wykroczenia (art. 922 chyba par. 2 K.c.)nawet już skutecznie wymierzonych, a tym bardziej samej odpowiedzialności za wykroczenie, dziedziczy się natomiast długi cywilne

Ważne zastrzeżenie - nie wiem czy aktualnie we Włoszech odpowiedzialność za wykroczenie drogowe stwierdzone przez fotoradar ma charakter penalny i obciąża sprawcę, czy może administracyjny (u nas też były takie pomysły ale nie zostały uchwalone) i obciąża właściciela auta, tu może być haczyk.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#357 PostWysłany: 08 Kwi 2021 14:31 

Rejestracja: 07 Cze 2011
Posty: 34
adamgrzyb napisał(a):
to ja chyba będę rekordzistą.
Wypożyczyłem auto w Sicily by Car, miałem wynajęte mieszkanie przez AirBnB w mieście Lecco. Mieszkanie mieściło się w ulcziczce przy starówce miasta (ZTL), podjeżdzałem tam tylko, żeby zostawić dziecko i żone, auto parkowałem na płatnym parkingu. Po 3 miesiącach Wypożyczalnia ściągnęła 180 euro za przekazanie inf. do Policji, a parę dni temu przyszło 6 mandatów, a właściwie zawiadomień napisanych po angielsku "Notification of trafffic infringement".

Nie muszę pisać, że jestem mega zdenerwowany bo wyliczyli 6 x 111 euro. Czy ktoś się orientuje, czy wjazd pod ZTL do wynajętego mieszkania to jakiś argument przy odwołaniu?


Jaka jest procedura ściągania włoskiego mandatu w Polsce? Musi być sąd, czy Urząd Skarbowy ściągnie pieniądze?



Może zaktualizuję swoją historię. Napisałam odwołanie do prefekta, nie dostałem nawet odpowiedzi. Tydzień temu odezwało się do mnie Kredyt Inkasso, domagając się zapłaty, uwaga: 13.000 zł ! Zgodnie z treścią zawiadomienia (bo w sumie nie traktuję tego jak mandat, jak wskazują to inni) nałożone kary miały się podwoić, czyli jak dobrze liczę do kwoty 222 euro.

Wg informacji uzyskanych przeze mnie, żeby w Polsce "zatwierdzić" taki mandat musi wszcząć sprawę sąd karny, nie będzie on jednak badał żadnych argumentów, czy mandat nałożono słusznie, czy też nie. Zajmie się tylko kwestiami formalnymi, tj. prawidłowością sporządzenia wniosku przez stronę włoską.

Zastanawia mnie tylko kwestia przedawnienia na gruncie prawa polskiego, tj. czy będzie to okres 2 lat, jak mówi kodeks wykroczeń czy inna, np. umów dwustronnych lub przepisów unijnych.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#358 PostWysłany: 08 Kwi 2021 14:57 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4026
złoty
Według mnie to jawne bezprawie, jednak znajdziesz tutaj kilku dyżurnych madrali, co nie mają nic do powiedzenia, poza "popełniłeś wykroczenie, to plac cwaniaku". Nieważne, że kilkadziesiąt razy więcej, niż przepisy stanowią.
Wcale nie musi być tak, że automatycznie US ściągnie z z twojego konta, jeśli tak by było, to by firmy windykacyjnej nie mieszali do sprawy.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a uważa post za pomocny.
 
      
#359 PostWysłany: 08 Kwi 2021 15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
inkasso może cie pocałować w Du#e
ale przygotuj sie na grilowanie i byc moze wizyty w US
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#360 PostWysłany: 08 Kwi 2021 15:27 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4026
złoty
Tylko, że US, jeśli ma umocowanie, to będzie ściągał należność mandatu, a nie kwoty z...(sufitu) wzięte.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group