Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Cze 2012 20:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Witam.
Tytuł tematu może nie do końca prawidłowy, gdyż w wątku chcę zadać pytania też o Łotwę i Litwę, ale nie ma na forum działu Inflanty (może sensownie byłoby taki utworzyć? ;) )

Planuję w lipcu podróżując Simple Express wyruszając z Warszawy odwiedzić wspomniane już wyżej kraje (Litwa, Łotwa, Estonia), a z Tallina Ryanairem przez Oslo lub Sztokholm wrócić do Polski. Na forum nie ma wiele informacji na ten temat, a myślę, że znajdą się osoby, które zrealizowały taką wycieczkę choćby w części i będą mogły podzielić się doświadczeniem.
Otóż przede wszystkim chciałem uzyskać paru rad co trzeba/warto ta trasie przejazdu zobaczyć, gdzie się zatrzymać, ew. spać, co dla niektórych byłoby obowiązkowym punktem programu itd. Mój plan na razie jest dość ogólny, pierwszym punktem zatrzymania się jest Wilno, gdzie myślę, że spędzę dwie noce, zwiedzając przy okazji warte tego miejsca. Następnie rano wyruszę do Rygi(miałbym popołudnie, wieczór i ranek następnego dnia na zwiedzanie), gdzie spędzę noc, i następnego dnia wczesnym popołudniem wyruszę do Tallina. Stamtąd po dwóch noclegach wyleciałbym do Polski przez Sztokholm Skavsta albo Oslo Rygge (wolałbym dłużej, ale na razie ciężko mi zgrać loty).
Jednak chciałbym trochę urozmaicić trasę, myślałem żeby z Rygi udać się do Tartu, ale jeśli miałbym się poruszać Simple Express ciężko byłoby to połączyć (choć czytam, że dość łatwo znaleźć inne niedrogie środki transportu na terenie Estonii) albo Parnawy (warto zobaczyć te miasta?) ew. popłynąć na Saremę.
Mam to szczęście, że nie ograniczają mnie żadne terminy i mogę swój wyjazd przedłużyć. Oprócz już poruszonych kwestii chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy na Tallin dwa dni wystarczą? Lubię dobrze poznać zwiedzane przez siebie miasta; czy skoro już podejmuje się takiej wycieczki trzeba by zobaczyć Kowno? Może coś więcej na Łotwie?
Trochę tych pytań mam, dzięki jeśli komuś będzie się chciało coś odpisać ;)
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 18 Cze 2012 21:15 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lip 2011
Posty: 575
Loty: 70
Kilometry: 83 301
http://www.fly4free.pl/podroz-z-simple-express/

http://www.fly4free.pl/weekendowa-wycie ... a-relacja/

http://www.fly4free.pl/weekendowa-wycie ... e-express/

http://www.fly4free.pl/kowno-najbardzie ... o-relacja/

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 18 Cze 2012 21:50 

Rejestracja: 06 Cze 2012
Posty: 272
Loty: 227
Kilometry: 311 648
niebieski
Miałam okazję zrobić podobną trasę po północy, więc kilka info ode mnie:

W moim przypadku przebyta trasa była następująca: wylot z Gdańska do Turku w Finlandii, tam pełne 2 dni, później przejazd pociągiem do Helsinek, gdzie spędziłyśmy 3 dni, promem do Tallina na 3 dni, SE do Rygi na 2 dni i powrót do Warszawy również SE. Wilno odwiedziłam podczas innego wyjazdu bo w tej kombinacji jakoś mi się nie zgrywał czasowo.
Z moich doświadczeń Ryga bardzo mi się podobała, w 2 dni można spokojnie wszystko co ważniejsze zobaczyć i jeszcze się troszkę zrelaksować. W Tallinie te 3 dni to było troszkę długo, ale to mógł być częściowo efekt tego, że trafiła się słaba pogoda i pewne atrakcje, które były w planach wypadły. Niezłą opcją w Tallinie jest Tallinn Card (bodajże 30 EUR na 3 dni), ale ma w sobie sporo atrakcji za free (a nie jedynie zniżki jak w większości miast). Natomiast z całego serca polecam Helsinki, piękne miasto, a twierdza na wyspie fantastyczna. Z Tallina było wtedy bodajże 3 przewoźników promowych - warto porównać oferty bo ceny wahały się od 15 do 30 EUR. Samo Turku to niewielkie, spokojne miasto, nie ma tam jakoś bardzo dużo do zwiedzania. Gdybyś decydował się na Finlandię, to podobno warto do Krainy Muminków się wybrać (nam się nie udało, bo wyjazd był w połowie września i była już zamknięta).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 19 Cze 2012 11:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Dzięki za wiadomości, mogłabyś powiedzieć ile kosztował Cię pociąg do Helsinek i prom do Tallina? Oraz czy wiesz coś może na temat innego środka transportu do stolicy Finlandii - w tej chwili koleją kosztuje to 22eu, może busem dałoby radę zrobić to taniej ;)
Wie ktoś coś o przewoźnikach rejsowych na trasie Tallin-Helsinki? W tej chwili znajduję dwóch i najniższa cena to 35 eu.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Cze 2012 15:01 

Rejestracja: 06 Cze 2012
Posty: 272
Loty: 227
Kilometry: 311 648
niebieski
Pociąg Turku-Helsinki kosztował jakieś 25 EUR jeśli dobrze pamiętam. Natomiast prom z Helsinek do Tallinna - 15 EUR, ale to było 2 lata temu. Jeśli chodzi o przewoźników to był Viking, Tallink i Eckero. Jeśli dobrze kojarzę, to właśnie ten Eckero był najtańszy. Tutaj: laivaliput.fi znalazłam, że obecnie Eckero kosztuje 23 EUR.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Cze 2012 15:09 

Rejestracja: 07 Lut 2012
Posty: 992
niebieski
1.Jeśli Ryga to po południu/wieczorem pewnie warto zahaczyć o nieodległą Jurmałę i kąpiel w morzu lub zaleznie od pogody spacer +piwo na deptaku/plaży. Na Rygę zostawić ranek. Wciągu 2-3 godz. można oblecieć całą starówkę.
_________________
Takich dwóch jak nas trzech nie ma ani jednego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 04 Sie 2012 03:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sie 2010
Posty: 49
Loty: 13
Kilometry: 40 367
a propos promów proponuję zarezerwować z wyprzedzeniem. wrocilem z wyjazdu, gdzie m.in. plynelismy z tallinna do helsinek i bilety byly wyprzedane na dwa dni. szczesliwie udalo nam sie kupic, bo ktos przyszedl anulowac rezerwacje.

cena w dniu wypłynięcia była wyższa. za kampera + 4 os - 198 euro.

jednak w tamtym roku robiąc dzienną wycieczkę tallinn-helsinki, viking lines zapłaciliśmy 28 EURO w obie strony za osobę, dzień przed wypłynięciem. zakupu dokonywaliśmy w lokalnym biurze sprzedaży.

w tallinnie polecam dwie super małe restauracyjko-kawiarnie. Kohvik Kompott i Muust Pudel !
_________________
http://www.nigdziee.tumblr.com
Góra
 Profil Relacje PM off
Kamil Loska uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 05 Sie 2012 18:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Nie znalazłem nigdzie, więc pytam, był ktoś na Saremie? Wie ktoś jak najlepiej i najtaniej byłoby na nią dojechać z Tallina?
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 05 Sie 2012 19:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Ja byłem na Saaremie i Hiiumie, ale rowerem więc chyba nie pomogę. A w Tallinie nocowałe w... szatni hokeistów.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 06 Sie 2012 00:45 

Rejestracja: 08 Lip 2011
Posty: 555
niebieski
krasnal napisał(a):
A w Tallinie nocowałe w... szatni hokeistów.

mógłbyś opowiedzieć o tym? :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 06 Sie 2012 10:43 

Rejestracja: 07 Lut 2012
Posty: 992
niebieski
Tulcia napisał(a):
krasnal napisał(a):
A w Tallinie nocowałe w... szatni hokeistów.

mógłbyś opowiedzieć o tym? :D



Co tu opowiadać. Na tafli było za zimno :)
_________________
Takich dwóch jak nas trzech nie ma ani jednego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 06 Sie 2012 10:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Tulcia napisał(a):
krasnal napisał(a):
A w Tallinie nocowałe w... szatni hokeistów.

mógłbyś opowiedzieć o tym? :D


Stara historia (2003) - jechaliśmy rajd rowerowy z Polski do Tallina w grupie 30 osób - a jak wiadomo dla takiej grupy o nocleg nie łatwo więc przeważnie kończyło się na namiotach lub salach gimnatycznych przy szkołach. Jednak przed Tallinem do grupy dołączył estoński kolarz, który okazał się stróżem hali hokejowej. W szatni pachniało - nie przymierzjąc jak na treningu zapaśników z Azerbejdżanu - ale był dach nad głową i prysznice.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 09 Sie 2012 01:31 

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 65
Takie pytanko mam: gdzie warto spedzic wiecej czasu-w Tallinie czy w Rydze?
do dyspozycji mamy tydzien urlopu,przylot/wylot z Tallina,o Ryge tez chcemy zahaczyc:)
Czy pomiedzy tymi miastami kursuja jakies ichniejsze PKSy? Bo SE R-T nie zgrywa mi sie z odlotem:/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 09 Sie 2012 06:41 

Rejestracja: 21 Sty 2012
Posty: 35
Loty: 215
Kilometry: 610 055
Moim zdaniem więcej czasu potrzeba w Rydze. Polecam odwiedzenie Jurmały - niewielka sympatyczna miejscowość uzdrowiskowa tuż pod Rygą z dobrym dojazdem pociągiem i wielkiego skansenu na obrzeżach Rygi, nad jeziorem, gdzie możnaby spędzić nawet cały dzień nie nudząc się. Szkoda tylko, że jest wcześnie zamykany.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 09 Sie 2012 08:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1403
niebieski
martFa napisał(a):
Takie pytanko mam: gdzie warto spedzic wiecej czasu-w Tallinie czy w Rydze?

Ja uważam, że oba miasta za duże nie są, ale Tallin mi się bardzo podobał, szczególnie Stare Miasto. Natomiast w Rydze po 5h nie miałem co robić... a na dodatek nie podobało mi się.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 09 Sie 2012 17:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Mar 2012
Posty: 2070
srebrny
martFa napisał(a):
Czy pomiedzy tymi miastami kursuja jakies ichniejsze PKSy? Bo SE R-T nie zgrywa mi sie z odlotem:/



Sprawdź pozostałe autobusy grupy Lux Express
https://ticket.luxexpress.eu/en/from/ri ... =supersale
koniecznie w polu Promo code wpisz supersale jak jedziesz po 27 sierpnia.

Ecolines jest jeszcze warty uwagi:
http://www.ecolines.net/index.php?s=593
Bilety w jedną stronę ok 51zł, w dwie ok 92 zł.

A tutaj np. rozkład jazdy "PKS" Ryga -Tallin:

http://159.148.86.171/eticket/races.jsp

A może ktoś się orientuje czy bilety na prom RT na 1 dzień Tallin-Helsinki na Tallinka można kupić w kasie w dniu odprawy przed 7:30 o której to wypływa pierwszy prom?I czy cena bedzie się różnić (będzie wyższa?) od tej obecnej dostępnej przez internet tj. 32euro RT/os.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 01 Wrz 2012 11:14 

Rejestracja: 18 Sty 2012
Posty: 314
niebieski
ja planuje na dzien wyskoczyc z Helsinek do Tallinna promem - jakoś pod koniec września jest szansa ,ze kupie je dzien wcześniej ? czy lepiej przez neta rezerwowac ( jeśli tak to płaci się z góry czy jakąś zaliczke) ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 01 Wrz 2012 11:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 5619
HON fly4free
Bilet na prom możesz kupić nawet w porcie 30 minut przed rejsem, miejsc na pewno nie będzie brakowało bo nawet w szczycie sezonu promom daleko do 100% wypełnienia.
Nie wiem natomiast jak to jest z cenami i czy kupując przez neta nie wyjdzie przypadkiem taniej. W każdym bądź razie kupując przez neta płacisz od razu pełną wartość biletu, dokładnie tak samo jakbyś kupował bilet na samolot.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 02 Wrz 2012 23:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sie 2010
Posty: 49
Loty: 13
Kilometry: 40 367
Mateusz napisał(a):
Wybieram się na dwa dni do Tallina. Jestem zaskoczony, że jest tam drożej niż u nas :( Czy możecie mi poradzić co z mniej popularnych miejsc warto zobaczyć? Gdzie wyskoczyć? :)


do jedzenia polecam knajpkę Muust puudel, zlokowalizowana bardzo blisko rynku. Choć w tym roku byłem ponownie i już nie ma obiadów za 2 EURO, jednak 4,5 za świetne jedzenie i siedzenie w super ogrodzie na tyłach jest warte swojej ceny ;)

polecam jeszcze Kohvik kompott, nieco oddalona, tradycyjna estońska knajpa.

No i schody Linnahall, zlokowalizowany przy porcie. wybudowane w późnych latach 70-tych z okazji zawodów yachtowym w 1980, nawet bardziej okazałe niż słynne schody odesskie. teraz jest to miejscówka, gdzie lokalsi sączą cydry kupione na stacji benzynowej u podnóża schodów i wszyscy cieszą się ładnę panoramą starego tallińskiego miasta i portu. polecam :)

no i koniecznie KUMU, czyli lokalne muzeum sztuki nowoczesnej.
_________________
http://www.nigdziee.tumblr.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 03 Wrz 2012 18:42 

Rejestracja: 18 Sty 2012
Posty: 314
niebieski
z którego portu odpływają promy do Tallinna ? bo w Helsinkach są 4 i jeden położony dosyć daleko ma zaznaczone na google maps trasy do Estonii .

Pierwszy : http://maps.google.com/maps?q=Helsinki, ... a&t=m&z=16

Drugi:
http://maps.google.com/maps?q=Helsinki, ... a&t=m&z=16

Trzeci:
http://maps.google.com/maps?q=Helsinki, ... a&t=h&z=14

Na prom trzeba jakoś wcześniej pół godziny się czekować jak na samolot ? są jakieś kolejki na wejście bo chciałbym wypływać o 7 rano, więc dobrze by bylo miec jakiś zapas
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group