Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Łapówki w Tanzanii
#1 PostWysłany: 09 Kwi 2015 18:33 

Ogolnie kraj na prawde porzadny, rozmawiajac z kazdym mozna latwo spostrzec ze wszyscy zyja rytmem Hakuna Mata (po tanzansku, czyli Suahili "nic sie nie martw"). No ale zdarzaja sie dziwne przypadki.

Moja historia :D

Ogolnie jestem strasznym ich przeciwnikiem - z checia poszedlbym do aresztu na 48h niz zaplacil jakas.
W DAR aby przedostac sie z jednej dzielnicy na druga (tam gdzie sa piekne plaze) trzeba wziac lokalny prom ktory kosztuje 200TZS czyli.. 4 centy.. czyli jakies 16groszy. Na prom wchodzi z ponad tysiac ludzi, niezly scisk, mysmy byli jedynymi turystami. Przy wejsciu jest znak o zakazie robienia zdjec, palenia papierosowo i innych takich. No ale prom przeplywa przez dosc sceniczne miejsca wiec pokusilem sie o pare zdjec jak i selfie przy wyjsciu z promu ktore sprawilo ze zostalem zatrzymany :) Uzywalem malej GoPro wiec sami sie w ogole pytali co to jest. Dosc mily pan wraz z dwoma straznikami zaprosili mnie na ubocze, przeszukali plecak, spytali sie czy robilem zdjecia - tutez przyznalem sie ze tak i twierdzielm ze nie widzialem znaku wchodzac na lodke. Pan w bardzo milym tonie popytal sie o caly nasz pobyt po czym wyciagnal najoczywistsze wnioski:
a) kamera do zniszczenia (po tym jak powiedzialem ze juz bylisy na safari i mam tam pelno zdjec)
b) dosc dlugi areszt (po tym jak powiedzialem ze to nasz ostatni dzien i chcemy wypoczac na plazy)
c) ponad 24h areszt bo nie mielismy paszportow z soba - jechalismy na plaze (po tym jak powiedzialem ze jutro, tj. mniej niz 24h mamy samolot)

Po czym pan zaproponowal kupienie dodatkowego biletu za 30000 TZS (15$) w okienku i bede mogl zachowac zdjecia jak i aparat. Odmowilem i poprosilem o zaprowadzenie mnie na ten bardzo odlegly komisariat - sam nie wiem czemu, uwazalem ze spedzenie 24h w areszcie bedzie ciekawa przygoda :) No ale po 3 minutach piechota naszym oczom ukazal sie komisariat, weszlismy do srodka, tam starszy policjant 60+ dosc gruby ogladal telenowele przy obiedzie, po czym spytal sie tych co mnie przyprowadzili co nabroilem, spytal sie czy znam Suahili, powiedzialem ze nie, potem spytal sie czy moge usunac zdjecia uzywjac kamery na miejscu, powiedzialem ze tak, pokazalem innemu policjantu jak je usuwam, ten zobaczyl ze usunalem wszystkie z 30 zdjec z lodki i zostaly mi tylko z Safari, powiedzial swojemu szefowi ze juz nic nie zostalo, po czym tamten mnie puscil jakby nigdy nic i wrocil do obiadu i do filmu. Wyszedlem z tamtad nawet niepatrzac na ta trojke co mnie tam przyprowadzila.

Ogolnie calosc byla w milym nastroju, nikt nie krzyczal, nie zmuszal tylko opowiadal bajki pelne klamstw.

WNIOSEK, jakikolwiek zakaz glupi by nie byl nalezy go przestrzegac 8-)


Ostatnio edytowany przez zbyhu, 12 Lis 2015 22:47, edytowano w sumie 1 raz
polskie znaki w tytule
Góra
 PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
Po najlepsze frytki i czekoladę! Zbiór tanich lotów do Brukseli z polskich miast od 118 PLN Po najlepsze frytki i czekoladę! Zbiór tanich lotów do Brukseli z polskich miast od 118 PLN
Wczasy w Grecji: 7 dni na wyspie Lesbos z all inclusive od 1920 PLN. Wylot z Warszawy Wczasy w Grecji: 7 dni na wyspie Lesbos z all inclusive od 1920 PLN. Wylot z Warszawy
 Temat postu: Re: Lapowki w Tanzani
#2 PostWysłany: 09 Kwi 2015 18:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2011
Posty: 597
niebieski
Najlepsze w tych wszystkich kasowaniach zdjęć jest to, że zdjęcia można banalnie odzyskać z karty :)
_________________
Proszę, wejdź i kliknij. Możesz pomóc innym :)
www.pajacyk.pl
www.wyklikajzywnosc.pl
www.okruszek.org.pl
www.pustamiska.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lapowki w Tanzani
#3 PostWysłany: 09 Kwi 2015 20:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Przypomniała mi się inna tanzańska historia z forum:
viewtopic.php?p=496992#p496992
Wynika z niej, że andiron miał więcej szczęścia.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lapowki w Tanzani
#4 PostWysłany: 12 Lis 2015 20:18 

Rejestracja: 06 Sty 2012
Posty: 91
Loty: 150
Kilometry: 348 214
Moje wrażenie z Tanzanii jest takie, że tam każdy chętnie wyciąga rękę po pieniądze. Natarczywe oczekiwanie napiwków, wysokie ceny usług, dzieci biegające za białasami i krzyczące 1$.
Za każdym razem gdy jechaliśmy autem ulice były zastawiane szlabanami policyjnymi i kierowcy nawet nie zatrzymywali się tylko wyciągali rękę aby dać łapówkę. Na początku była w szoku, ale później wszystko ułożyło mi się w całość. Przepływ nieewidencjowanego pieniądza jest ogromny.
Góra
 Profil Relacje PM off
Patrykar lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 26 Maj 2017 21:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2013
Posty: 416
Loty: 501
Kilometry: 583 172
niebieski
Ponoć policjanci w Tanzanii zarabiają od maja 2017 2x więcej, by nie brali już łapówek. Jak to zauważył nasz taksówkarz - nawyków się tak łatwo nie zmieni.
Po napiwki sięgają wszyscy którzy mają styczność z turystyką, niestety tak ich wychowaliśmy. Co więcej czasami napiwki rzędu 8-10$ stanowią wręcz obrazę, bo inni dawali więcej :/
Najbardziej rozbawił mnie recepcjonista w hotelu w Stone Town, który by wymusić napiwek się mnie spytał, czy potrzebuję kopertę by dać mu napiwek, bo jak co to ma uszykowaną. Czy może wolę przekazać go mu napiwek do ręki.
_________________
http://www.citybreak.me
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 30 Maj 2017 09:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Anonymous napisał(a):
Ogolnie kraj na prawde porzadny, rozmawiajac z kazdym mozna latwo spostrzec ze wszyscy zyja rytmem Hakuna Mata (po tanzansku, czyli Suahili "nic sie nie martw"). No ale zdarzaja sie dziwne przypadki.


Dokladniej to "Hakuna Matata", znaczy mniej wiecej tak jak wspomniales, ale mozna skwitowac jednym slowem "spoko".
Miales szczescie, moglo sie skonczyc gorzej.
Miejscowi sa rzeczywiscie na luzie, czasami az za bardzo, szczegolnie gdy Tobie cos nagle potrzeba. 8-)
Co do napiwkow i lapowkarstwa, to my sami (biali) jestesmy winni, niestety nauczylismy ich tego i dzis placimy za to wysoka cene. ;)
W hotelu w Arusha spotkalem Niemiaszka, ktory ma tam zone i mieszka na stale w Tanzanii. Jest kierownikiem budowy, mowil, ze oficjalnie zarabia tylko $300, ale na lewo wyciaga nawet 7 x tyle.
Poza tym nauczyc sie choc troche Swahili pomaga rozwiazac kazdy problem w Afryce Wschodniej i nie tylko. :D
Mialem fajna przygode w Bahrajnie z szefem security pochodzacym z Afryki, ale to znow nie temat tego watku.

Pozdrawiam.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Maj 2017 20:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4514
złoty
@‌virtus‌, z tą opłatą za wizę tylko kk to pewne info i czy można jedną kk zapłacić za 2 osoby ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Maj 2017 21:03 

Ja płaciłem kartą mastercard za dwie osoby w styczniu bo dolary miałem z 2006 roku ,a oni akceptują od 2013 roku. Amexem się nie da.
Góra
 PM off
kostek966 uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 30 Maj 2017 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2013
Posty: 416
Loty: 501
Kilometry: 583 172
niebieski
Za dwie osoby można płacić jedną kartą. Też tak robiłem. Czy karta musi być kredytowa? Wydaje mi się, że zwykła MC/VISA przejdzie bez problemu, bo opłata jest przez taki terminal płatniczy.
Po doświadczeniu w innym kraju zalecam mieć 2 karty - też płaciłem za wizę i mi zblokowali kartę. Na szczęście druga przeszła.
_________________
http://www.citybreak.me
Góra
 Profil Relacje PM off
kostek966 uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 02 Cze 2021 19:53 

Rejestracja: 26 Mar 2021
Posty: 40
Loty: 55
Kilometry: 118 221
Na Zanzibarze jeden z naszych znajomych jechal bez pasow. Zatrzymala nas policja, policjant wsiadl do naszego samochodu i powiedzial, ze jedziemy na komende. Po drodze powiedzial nam, ze jutro bedziemy miec rozprawe w sadzie i zabiora nam prawo jazdy, albo mozemy zaplacic mandat w wysokosci 20 dolarow ;) . Gdy jezdzilismy na zorganizowane wycieczki policja kilkukrotnie zatrzymywala samochod organizatora i pobierala "podatek od mzungu" bialych w wysokosci okolo 2000 szilingow. Podatek placili organizatorzy wycieczki.
_________________
Przepraszam za brak polskich znaków.
Wybierasz się do Szwecji? Masz pytania? Chętnie pomogę!
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
JanuszJanuszewski uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 02 Cze 2021 21:57 

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 400
Loty: 178
Kilometry: 329 695
niebieski
ja mialam zupelnie inne doswiadczenia, bo pozytywne. Zdarzyl sie mandat za przekraczanie predkosci (wyprzedzalam riksze na pasach), ale proby wyciagniecia lapowki nie bylo, posmialismy sie, poprosilam o rachunek i takowy dostalam. kosztowalo to nas jakies 10,00 USD. Troche bardziej powazna sytuacja byla po przyplynieciu na Zanzibar bo pan policjant zauwazyl ze ani ja ani Aneta nie mamy wizy w paszporcie i zaczal sie zastanawiac jak sie dostalysmy do kraju. Przylecialysmy w nocy do Arushy i zadna z nas nie zajrzala do paszportu. Maciek przylecial dzien pozniej wize mial wbita. Pan klikal i klikal jednym palcem w klawiature ale nie mogl znalezc zadnego sladu naszego przekraczania granicy tanzanskiej. Ja jak zawsze wszystko przyjelam ze spokojem, pogadalismy, posmialismy sie i w koncu wbil nam te pieczatki; chyba byl glodny a ze akurat przyszla zona z obiadem to nam darowal. Wydaje mi sie ze duzo zalezy od naszego podejscia do sytuacji
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group