Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 17 Lut 2016 12:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
Będąc niedawno w Kirunie, dowiedziałem się, że miasto zaczyna się ... przeprowadzać.
Ciekawa sprawa i raczej unikalna w Europie na taką skalę.
Kto tam nie był, niech się spieszy zobaczyć jeszcze "starą" Kirunę :)

http://podroze.onet.pl/aktualnosci/kiru ... cji/83599b
http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosc ... a-00003208


Ostatnio edytowany przez maczala1, 17 Lut 2016 13:45, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#2 PostWysłany: 17 Lut 2016 13:06 

Rejestracja: 08 Sty 2013
Posty: 283
niebieski
Nie wiem, co w tym nowego.
Przeprowadzaja sie juz od dobrych 5 lat. To chyba standard w przypadku kopalni odkrywkowych?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 17 Lut 2016 13:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Hm.. nie pisalam juz o tym kiedys? Makiety byly wystawione w centrum juz od paru lat. Sporo artykulow tez bylo o tym.

Zaczeli cos w koncu robic?
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 17 Lut 2016 13:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
@sofizmat
Nie wiem czy to taki standard, bo nie znalazłem informacji o drugim przedsiwzięciu na taką skalę w Europie.
Nawiasem mówiąc kopalnia w Kirunie nie jest odkrywkowa. Była wprawdzie odkrywkowa na samym początku ale już od ponad 50 lat jest podziemna i obecnie jest dość głęboka (ponad 1 km).

@Aga_podrozniczka
No właśnie podobno w 2016 mają ruszyć prace widoczne w terenie.


Ostatnio edytowany przez maczala1, 17 Lut 2016 13:47, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 17 Lut 2016 13:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1982
srebrny
I to nie bedzie jednorazowa akcja. Wedlug planu, z biegiem lat zasieg kopalni bedzie coraz bardziej "wchodzil" w miasto:
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
maczala1 lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 17 Lut 2016 13:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
No właśnie znalazłem informację, że kopalnia chciała przenieść miasto całkiem w drugą stronę ale mieszkańcy się nie zgodzili. Wybrany został plan stopniowego przesuwania na wschód, który jest mniej uciążliwy dla mieszkańców ale gorszy dla kopalni.
Ciekawe jakt to wszystko wyjdzie w praktyce ?
Długaśne pociągi z rudą często jeździły w kierunku Narviku, więc biznes się pewnie kręci ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 17 Lut 2016 14:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
A nie zwiedzales kopalni? Tam mowia dokladnie ile tych pociagow jezdzi dziennie, sa makiety, itp. Ja juz nie pamietam, poza tym moglo sie cos zmienic od 2012r. W Narviku jest gigantyczny port przeladunkowy, bylam widzialam :-). Pociagi jezdza tez w druga strone.

Na pewno pojade albo polece tam w przyszlosci, wiec zobacze jak im idzie. Chcialabym zobaczyc te rejony w lecie, ale nie mam odpowiedniego samochodu na taki dystans po Skandynawii, zeby nie zbankrutowac na benzynie. Musialabym skombinowac jakiegos diesla na te okazje.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Lut 2016 14:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
@Aga_podrozniczka
Kopalnię w zimę można zwiedzać w wybrane dni i nam nie pasowało, bo spaliśmy tylko jedną noc w Cam Ripan. Dwie pozostałe noce byliśmy w Bjorkliden (10 km za Abisko).
Wiosna i wczesne lato podobno są tam fantastyczne ale od czerwca zmorą jest plaga komarów wielkości bąków :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 17 Lut 2016 15:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 327
Loty: 31
Kilometry: 52 322
Taki los miał spotkać Bytom oraz Ostrawę w Czechach. Kiruna to kopalnia podziemna. Podejścia do problemu szkód górniczych na terenach gęsto zaludnionych są właściwie dwa: kompletne wysiedlenia i rozbiórka lub "może się uda się i się nie zawali". W Bytomiu raz wygrywała jedna koncepcja, a raz druga... skutki są opłakane. Bardzo skomplikowana problematyka. Ja osobiście optowałbym za całkowitą relokacją Kiruny poza potencjalny teren górniczy.

W szczegóły nie będę wchodził. Na polskim i czeskim podwórku mamy całkiem sporo podobnych przykładów. Jak coś to zapraszam na priv :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 17 Lut 2016 17:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Maczala1, czekam na relacje :-) Zawsze to inny punkt widzenia. Ja bylam w Kirunie chyba 4 czy 5 dni i drugi raz tydzien (w tym wypad do Tromso 2 dni). Oba razy w marcu, ale wydaje mi sie, ze niektore miejsca wygladalyby super latem.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 17 Lut 2016 19:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
@Aga_podrozniczka
W wolnej chwili pewnie coś jeszcze skrobnę :)
Na razie parę ciekawszych fotek zamieściłem tutaj:
najciekawsze-zdjecie-z-wyprawy,135,17746&start=420#p712803

Dodatkowo jeszcze wspomniany długaśny pociąg z rudą żelaza, złapanay jakieś 120 km na północ od Kiruny w drodze do Narviku - to tak żeby było w temacie kopalni :)
Image

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 21 Maj 2016 13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Gru 2012
Posty: 272
Loty: 104
Kilometry: 143 742
niebieski
podsyłam ciekawy artykuł na ten temat

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 52082.html
_________________
Po więcej relacji zapraszam na mój blog Gotowi do drogi i Gotowi do Drogi kanał na YT
Góra
 Profil Relacje PM off
maczala1 lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 22 Maj 2016 22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
Rewelacyjny pierwszy filmik z powyższego artykułu, sporo informacji przedstawionych w niebanalny sposób.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 13 Mar 2018 13:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
smarzyk napisał(a):
podsyłam ciekawy artykuł na ten temat

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 52082.html

Czy ma ktos aktualane informacje, aby nie pojechac i miasta, czy jego powaznej czesci nie bedzie? :D
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 13 Mar 2018 14:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Chyba wiele nie wydarzylo sie, bo jak sprawdzalam hotele niedawno, to te co byly w centrum, sa ciagle w ofercie. Na pewno jest jakies info na stronie rzadowej/oficjalnej Kiruny. CNN podaje info, ze przesunieto 7 budynkow i zbudowano troche lokali mieszkalnych.

"Preparations for the $1 billion dollar move, paid for by LKAB, began in 2014. Today, about 300 housing units have been constructed in New Kiruna and nearly 400 residents have moved in. Those living nearest to areas most at risk were relocated first."
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 29 Sty 2019 23:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Status na 2019.
Zbudowano nowy ratusz i przeniesiono oryginalna wieze zegarowa. Podobno dwa tygodnie temu krol zwiedzal nowy ratusz i kapalo gdzies z dachu. Przy okazji przenosin naprawiono zegar ratuszowy, ktory wczesniej nie dzialal. Poza tym nie widzialam zadnych szokujacych zmian. Kosciol i stara wieza strazacka sa ciagle w tym samym miejscu.

Centrum ciagle wyglada tak samo. Lokales mowil, ze glowny plac ma zniknac za 3 lata, a kolejne czesci miasta za 5 lat, ale to wszystko moze zmienic sie, bo zalezy od koniunktury na rynku zelaza. Powiedzial tez, ze nikt nie sprzedaje mieszkan, a jak sie da, to dokupuja nowe, bo kopalnia ma odkupic mieszkania za 125% wartosci, wiec kazdy trzyma nieruchomosc na przyszlosc. Mowil tez, ze za wolno buduja nowe domy i ludzie nie maja gdzie mieszkac.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
maczala1 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group