Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 101 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 29 Lip 2015 08:47 

Rejestracja: 11 Cze 2015
Posty: 11
Loty: 19
Kilometry: 40 469
Witam, czy jeśli będę chciał zawieźć mojej dziewczynie jej paszport do Anglii, pojechała na dowód osobisty a teraz może jej się przydać paszport, to czy mogę mieć przez to problemy na lotnisku jeśli jakimś cudem znajda przy mnie jej paszport?


Ostatnio edytowany przez Zeus, 03 Paź 2016 15:51, edytowano w sumie 1 raz
poprawa tematu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 29 Lip 2015 08:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Jedz śmiało i nie przejmuj się. Przecież to nie przemyt i nie są to podrobione dokumenty.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez mashacra, 29 Lip 2015 09:49, edytowano w sumie 1 raz
przekreślenie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
poczytaj a potem dawaj "mundre" rady

Art. 275

§ 1. Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.

niech sama wróci po ten paszport, bo można mieć kłopoty
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Faktycznie. Nie sprawdziłem wcześniej i jestem zdziwiony. Pomyliłem się za co przepraszam.

Nie zmienia to jednak faktu że ton Twojej wypowiedzi jest szerokiej wody buractwem. Wystarczyło mnie skorygowac.
No ale rozumiem że poczułeś się lepiej, wiec niech ci będzie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:07 

Rejestracja: 22 Sty 2014
Posty: 833
Ku przestrodze: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... aid=1154e9
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:09 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Art.275 kk nie ma tu zastosowania.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
wole być burakiem niż mieć kogoś na sumieniu
za dużo widziałem takich "poinformowanych inaczej" na granicy
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:14 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Rozmawiałam kilka miesięcy temu nt tego artykułu z pewnym panem kapitanem z działu prawnego Komendy Głównej SG i do tej pory czekam na oficjalną interpretację słowa "bezprawnie". Bo z jednej strony przeciętny Kowalski to nie firma kurierska, ale z drugiej - też nie złodziej (działa na podstawie najczęściej ustnego upoważnienia posiadacza przewożonego dokumentu).

Co ciekawe - dwóch strażników z Okęcia, z którymi rozmawiałam wcześniej z automatu kazali mi dzwonić do Komendy Głównej. Chyba wiele osób ma podobne wątpliwości, a odpowiedzi na poziomie terenowym i centralnym - brak.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:20 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
do tej pory czekam na oficjalną interpretację słowa "bezprawnie"

I się nie doczekasz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:21 

Rejestracja: 18 Sie 2012
Posty: 468
Loty: 30
Kilometry: 33 014
Faktycznie jest to karalne:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... &_ticrsn=3

Ewentualnie można pomyśleć nad przesłaniem paszportu kurierem, ale nie jestem pewna, czy to jest do końca legalne...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:25 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Proponuję nie czerpać wiedzy z notek dziennikarskich, i to sprzed 9 laty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:28 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.

Wg mnie kluczowe jest słowo "bezprawnie"-jeśli ktoś będący w pełni władz umysłowych prosi mnie o przywiezienie jego paszportu to nie rozumiem czemu miałoby to być bezprawne a tym samym karalne.
Góra
 PM off
mlynio lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:30 

Rejestracja: 27 Cze 2013
Posty: 119
Zbanowany
Kilka lat temu podobny problem miał mój znajomy. Też przewoził cudzy paszport i zostało to wykryte. Na szczęście wcześniej się zabezpieczył na wypadek takiej sytuacji nie miał z tego tytułu problemów.

W bardzo prosty sposób można zabezpieczyć się przed problemami. Niech Twoja dziewczyna idzie do notariusza z oświadczeniem woli, że zgadza się, aby osoba trzecia (o konkretnym imieniu i nazwisku itd.) mogła przewieźć paszport w jej imieniu. Takie oświadczenie poświadczone notarialnie Ciebie będzie chronić. Jeśli ktokolwiek zakwestionuje legalność przewozu przez Ciebie innego paszportu, będziesz mógł wybrnąc z tej sytuacji po przedstawieniu takiego oświadczenia woli.

Takie oświadczenie woli niech jest najlepiej po angielsku, niech znajdują się na nim dane dziewczyny (z paszportu) + dane z używanego przez Ciebie dokumentu tożsamości. Do Ciebie niech ten dokument zostanie wysłany jak najszybciej listem priorytetowym poleconym.

Prawda jest taka, że dany funkcjonariusz tak na prawdę nie wie dlaczego Ty przewozisz paszport innej osoby. Nie musi Tobie wierzyć "na słowo". Lepiej mieć udokumentowany "powód" i nie ryzykować.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:38 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Nie musi to być oświadczenie potwierdzone notarialnie, ani tym bardziej po angielsku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:45 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
@boots
Nie wiem, czy się nie doczekam, ale zauważyłam pewną niespójność poglądów wewnątrz SG (przeczytałam coś wcześniej na Twitterze, wysmarowanego z ich oficjalnego profilu) i stwierdziłam, że warto byłoby mieć prostą odpowiedź w FAQ, co przeciętny Kowalski w takiej sytuacji powinien zrobić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 29 Lip 2015 09:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
boots udostępnij swój nr telefonu, widzę ze posiadasz rozległą wiedze
a tak jak ktoś będzie miał kłopot na granicy zadzwoni do ciebie a ty go uwolnisz
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 29 Lip 2015 10:03 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
singielka_1976 napisał(a):
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.

Wg mnie kluczowe jest słowo "bezprawnie"-jeśli ktoś będący w pełni władz umysłowych prosi mnie o przywiezienie jego paszportu to nie rozumiem czemu miałoby to być bezprawne a tym samym karalne.


zgadzam się, że słowo klucz to "bezprawnie", w przeciwnym wypadku każda ambasada, która nie posiada przedstawicielstwa w Polsce, a do której przesyła się paszport po wizę (a ona później go odsyła np. kurierem ) łamie prawo. Oczywiście jest to jakieś mega nieporozumienie i nadinterpretacja.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 29 Lip 2015 10:07 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Firmy kurierskie uzyskują zezwolenie na przewóz dokumentów, więc nie popadają pod ten paragraf.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 29 Lip 2015 10:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
prawo miedzynarodowe dopuszcza przesylanie paszportu a polskie nie
poczta polska nie przyjmie pszportu ktory bedziesz chcial przeslac z krakowa do warszawy
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 29 Lip 2015 10:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 217
niebieski
Ja dodam od siebie posiłkując się obecnie obowiązującym orzecznictwem w tej materii. Trudno jest jednoznacznie określić jak zachowa się w takiej sprawie funkcjonariusz "na granicy" gdyż ja prima facie nie jestem pewny tych regulacji (jestem po prawie). Ja bym się zwrócił do SG o interpretacje tych przepisów, ostatecznie bym się zdecydował na formę notarialnie poświadczonego dokumentu.

Sprawdzałem jeszcze teraz ustawę i nie zmieniły się przepisy od 1997 r., więc ten artykuł jest dalej aktualny, niemniej jednak przez te 10 lat mogło się zmienić podjeście organów do tej kwestii.

Raczej nikt Cię za to nie skaże al e po co mieć nieprzyjemności


Ostatnio edytowany przez grzesiekc, 29 Lip 2015 10:24, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 101 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group