Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Karta czy gotówka?
#1 PostWysłany: 28 Kwi 2018 16:41 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Witam,

Jak jest na Malcie z płatnościami kartą? Czy jest duża dostępność terminali?

Jak z waszego doświadczenia wychodzi, lepiej kartą czy gotówką?

O dziwo w moim baku (PKO SA) jak płacę kredytówką np w Norwegii czy w Niemczech kurs nie jest taki zły.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 28 Kwi 2018 22:37 

Rejestracja: 19 Kwi 2014
Posty: 476
niebieski
Terminali jest mało. Raczej wszędzie gotówka. Na Malcie jest Euro. Najlepiej weź kartę w euro i wypłać na miejscu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 28 Kwi 2018 22:48 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Dzięki za info. Tak wiem że na Malcie jest Euro ;)

Niestety nie mam karty w Euro. A jak z bankomatami?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 28 Kwi 2018 23:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Raven napisał(a):
A jak z bankomatami?


Bankomaty sa, nie ma problemu z platnoscia karta i wyplata kasy w bankomacie.
BTW mozna pobrac Euro jak i USD, ale najlepiej skontaktowac sie z instytucja wystawiajaca karte, aby miec orientacje jaka moze byc prowizja. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
Raven uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 29 Kwi 2018 10:42 

Rejestracja: 09 Sie 2012
Posty: 373
niebieski
Praktycznie wszędzie płaciliśmy kartą. Czy to za bilet tygodniowy, czy za wejścia do muzeów. W sklepach sieciowych są terminale, w małych-lokalnych nie ma.

Zdecydowanie nie zgadzam się z przedmówcą co do małej dostępności terminali :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Raven uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 29 Kwi 2018 10:49 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Bez problemów płaciliśmy na Malce kartą - w sklepach i w restauracjach.
Gotówką za jakieś owoce na straganie.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
Raven uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 29 Kwi 2018 12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Ubiegły rok maj praktycznie wszędzie płatność kartą łącznie z noclegiem bookingowym. Sporo bankomatów. Chyba tylko w małej piekarni w miejscowości Mgarr płaciłem gotówką, a tak nawet w warzywniaku karta :)
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off
Raven uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 29 Kwi 2018 12:32 

Skoro piszemy o kraju UE z wprowadzonym euro jako waluta, stosunkowo małym kraju ale jednak
Autor wystarczyło by, poczytał temat o karcie dla podróżnika, zwykłe karty Revolut czy Alior Kantoru i ogólnie nie miałby dylematów
Jak wszędzie jakąś tam ilośc lokalnej waluty, w tym wypadku euro w kieszeni trzeba mieć nie zmarnuje się :D
Góra
 PM off  
      
#9 PostWysłany: 29 Kwi 2018 21:43 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Anonymous napisał(a):
Autor wystarczyło by, poczytał temat o karcie dla podróżnika, zwykłe karty Revolut czy Alior Kantoru i ogólnie nie miałby dylematów

Chyba tu brak zrozumienia o co pytałem. Nie miałem dylematów o przewalutowaniu tylko o dostępności terminali/bankomatów.

Generalnie nie lubię gotówki i nie lubię z niej korzystać.

Dziękuję wszystkim forumowiczom za cenne informacje ;) .
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 29 Kwi 2018 21:51 

Dlatego pytanie jak jest lepiej i w pko nie masz złego kursu przewalutowania :D
Ale ok, generalnie wszystko już ci tu napisano
Góra
 PM off  
      
#11 PostWysłany: 29 Kwi 2018 23:27 

Wszędzie gdzie jestem w strefie euro płacę gotówką zakupioną w kantorze w Polsce. Jesli ktoś nie ma karty w euro to zawsze poniesie większy koszt bo banki mają kursy wyższe od kantorów dobre 15 gr na 1 eur. Do tego dochodzi przewalutowanie ok 2-3% i koszt 1 euro wzrasta prawie o 30 groszy. Wybierając polską kartą pieniądze w bankomacie trzeba liczyć się z kosztem ok 40 zł więcej za 100 eur ,co nie raz przetestowałem jak zaczynało brakować gotówki.
Góra
 PM off  
      
#12 PostWysłany: 30 Kwi 2018 00:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Anonymous napisał(a):
Wszędzie gdzie jestem w strefie euro płacę gotówką zakupioną w kantorze w Polsce.

Wiadomo, ze gotowka prawie wszedzie wyjdzie najlepiej, ale nie kazdy czuje sie bezpiecznie zabierajac ze soba odpowiedni zapas gotowki. ;)
Nazwa karty kredytowej sama mowi za siebie, chyba ze karta w Euro i mozliwosc wyplacenia Euro (cash), bez dodatkowych oplat.
Osobiscie place kartami, tam gdzie to jest mozliwe i z reguly nie martwie sie o gotowke, a gdy jest potrzebna to wyplacam z bankomatu.
Karta pozwala na wieksza elastycznosc, szczegolnie na niespodziewane wydatki. :D
BTW w dzisiejszych czasach dobrze jest miec minimum 2 karty kredytowe, na wszelki wypadek gdyby jedna okazala sie nieczytelna, np. przez starszej daty terminal.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 30 Kwi 2018 02:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
To co napisał @cccc jest prawdą, jednak warto mieć niewielki zapas łatwo wymienialnej, lub lokalnej, gotówki. Zawsze.
Lat temu sporo jak kryzys w Grecji szalała pełną parą, byłem na jakimś wyjeździe zorganizowanym ale nie AI tylko śniadania i obiadokolacje. Nagle na Rodos zostały zawieszone wszelkie operacje bankowe: wypłaty z bankomatów i banków, płatności kartą itp. Więc ja, mając 50 Euro w gotówce byłem krezusem bo stać mnie było na zimną wodę mineralną i jakąś bułkę. A ci co wierzyli tylko w potęgę plastikowego pieniądza siedzieli, o tak zwanym, suchym pysku.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 30 Kwi 2018 02:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@eskie, dobrze jest miec wujka, co wysle przez Western Union, wtedy wyplaca w lokalnej walucie. :D
Western Union dziala na Malcie.
BTW ja mialem znow inny problem, wymienilem wieksza ilosc i sporo stracilem:

rzad-indii-uniewaznil-banknoty-o-najwyzszych-nominalach,1132,103168&p=878602&hilit=indiach#p878602

a karty spokojnie dzialaly. :D

Poza tym zawsze jakas niewielka kasa sie znajdzie w portfelu w takiej czy innej walucie. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 30 Kwi 2018 19:06 

cccc napisał(a):
Anonymous napisał(a):
Wszędzie gdzie jestem w strefie euro płacę gotówką zakupioną w kantorze w Polsce.

Wiadomo, ze gotowka prawie wszedzie wyjdzie najlepiej, ale nie kazdy czuje sie bezpiecznie zabierajac ze soba odpowiedni zapas gotowki. ;)

No właśnie, nie każdy czuje się bezpieczny i rozumię to doskonale. Wczoraj napisałem ,że preferuję płatności gotówka bo tak wychodzi mi najtaniej. Dzisiaj sprawdziłem rachunek z kantoru Alior za 4 płatności kartą i 1 wypłatę z bankomatu w Izraelu w ub.tygodniu. Włosy na głowie najeżyły mi się kiedy za każdą płatność kurs dolara do szekla przeliczony został mi po 3,17 i 3,21.
Za dolara w kantorze zapłaciłem 3,42 zł bo/ taki był kurs jak kupowałem/ i na miejscu w kantorze dostałbym 3,50-3,55 szekla bo tak płacili bez żadnej prowizji. Dzisiaj kurs oficjalny jest 3.60 za dolara bo i u nas kurs wzrósł. Wszyscy na forum pisali i piszą że mając taką kartę w usd to nie ma podwójnego przewlutowania. Niestety nie wiem jak to liczą ,jeśli oficjalnie jest 0,974 zł za szeka i tyle wychodzi wymieniając gotówkę w dolarach na miejscu. Kartą wyszło mi o 9 groszy drożej na jednym szeklu czyli ok 1,07 zł zapłaciłem za szekla.
Dodatkowo raz wybrałem 200 szekli z bankomatu i z 10 szeklową prowizją z konta zeszło mi 65,42 usd x 3,42 co dało przelicznik 1,12 za szekla. Interes po zbóju ,nic tylko płacić kartami,a może wy nie zwracacie na to uwagi i nie ma znaczenia czy 20 -30 groszy wam banki skubią za dolara czy euro.
Góra
 PM off
asnahtful lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 01 Maj 2018 13:42 

Rejestracja: 07 Maj 2016
Posty: 102
Loty: 160
Kilometry: 168 863
Jeśli chodzi o PKO SA to pamiętam wypłaty w bankomatach w Niemczech miałem prawie jak po kursie kantorowym. Płatności kartą wychodziły niewiele drożej. Jeśli dobrze pamiętam to w Izraelu trzeba uważać na pewne bankomaty w małych sklepach czy stoiskach. Najlepiej było wypłacać w tych przy bankach.

Przy płatnościach kartą jak jest 10-15 groszy więcej to nie tragedia jeszcze, ja to traktuje jako opłatę od wygody. W końcu nie płacę tysięcy euro żeby to miało znowu jakąś wielką różnicę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 01 Maj 2018 16:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Chcialbym dodac, ze gotowka staje sie powoli passe i Swiat zaczyna walczac z gotowka. ;)
Sorry za OFF, ale skoro wybiagamy w temacie do Izraela czy innych krajow to w Kirunie chcialem zaplacic w retauracji FIKA BY SPIS gotowka i akceptowali tylko karty.
Czy Malta wkrotce podazy ta droga tego na razie nie wiadomo.
Podobno Fenicjanie wynalezli pieniadze, chociaz do konca nie wiadomo, ale Fenicjanie grasowali na Malcie. :D
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Karta czy gotówka?
#18 PostWysłany: 02 Maj 2018 15:53 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
@andrzejdz piszesz o blokadzie czy księgowaniu? Banki zawsze blokuja z niezła górka (w razie momentalnego krachu na rynku walutowym, mam wrażenie), a księguje już po kursie normalnym. Średnio co 2 strony sie przewija ta kwestia...


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group