Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Mar 2018 13:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
edit:
Gdybyś miał ponownie jechać "po raz pierwszy" do Jordanii - gdzie nie pojechałbyś? Na co szkoda wg Ciebie czasu?
......................
Od wszystkich którzy zwiedzali Jordanię chętnie usłyszałbym które rzeczy wg Was warto odpuścić i dlaczego.
(Oczywiście wiem, że wszystko zależy od preferencji indywidualnych i własnego stylu zwiedzania, jeden lubi zamki a drugi leżaki, - ale ja sobie już z tym poradzę i odfiltruję wg swoich preferencji).

Patrząc na zdjęcia, (choć lubię generalnie zabytki historyczne i stare budowle), to mam poważne wątpliwości czy poświęcać czas na Zamek Al Karak, czy pustynne zamki.
_________________
http://www.patrze.blogspot.com


Ostatnio edytowany przez okiemserca 18 Mar 2018 14:40, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Sardynia na 5-dniową wycieczkę od 1103 PLN. Loty Lufthansą z 6 miast + noclegi Sardynia na 5-dniową wycieczkę od 1103 PLN. Loty Lufthansą z 6 miast + noclegi
Tajlandia w sezonie za 3992 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i 12 nocy w 4* hotelu Holiday Inn Tajlandia w sezonie za 3992 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i 12 nocy w 4* hotelu Holiday Inn
#2 PostWysłany: 18 Mar 2018 14:14 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 116
Kilometry: 157 931
niebieski
Na razie to wyjaśnij swój tytuł bo nie rozumiem. Może jestem tępy jak dzida? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 18 Mar 2018 14:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
:D OK
gdybyś miał jechać po raz pierwszy do Jordanii, mając wiedzę którą masz (po pobycie w Jordanii...)
to czy jakieś miejsce być pominął (a w zamian za to gdzieś zostałbyś dłużej).
Tj stwierdzasz że szkoda było na dane miejsce czasu, żałujesz itp itd.

jaśniej?
_________________
http://www.patrze.blogspot.com


Ostatnio edytowany przez Abcn, 29 Paź 2018 09:40, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 18 Mar 2018 15:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Sam chciałem zwiedzić pustynne zamki na wschód od Ammanu, ale ostatecznie po odradzeniu tego przez kolejnego Jordańczyka zrezygnowałem. Patrząc teraz na relacje i zdjęcia innych osób, wydaje mi się, że mając ograniczoną ilość czasu rzeczywiście lepiej zobaczyć inne atrakcje Jordanii. Owe zamki nie powalają na kolana swoją architekturą, wdziękiem czy wielkością, a warto wiedzieć, że dojazd do nich zajmuje dużo czasu, bo są porozrzucane na dużym obszarze, a między nimi nie kursują też żadne busy. Ale gdybym miał jeszcze jeden dzień na pewno bym je zobaczył.
Żałuje natomiast, że po drodze do Ammanu nie wjechałem do zamku Al Karak. Ten jest chyba ładniej położony, większy oraz osadzony w ciekawszym kontekście historycznym.
Jerash był ok, choć warto przyjechać tu jak najwcześniej, by mieć czas na zobaczenie tego dnia jeszcze czegoś.
Nie wiem kiedy jedziesz, ale może będzie już otwarty rezerwat Wadi Mujib(zamykany na okres zimowy) - jeśli tak to na pewno warto go odwiedzić.
Amman jako stolica to pewnie dla wielu punkt obowiązkowy, ale jest to bardzo nowe miasto, założone w XX wieku, przez co trochę brak mu wyrazu, klasycznej arabskiej architektury, a miejsca typowo turystyczne można zwiedzić w jeden dzień, choć jest dobrą bazą wypadową na środkową i północną Jordanię.
Gdybym sam miał zrezygnować z jednego punktu mojej wycieczki to byłaby to Madaba. Mozaiki nie dla każdego muszą być interesujące, a poza nimi jest jeszcze tylko obok miasta góra Nebo.
Jeśli nie nurkujesz i nie plażujesz to pobyt w Aqabie też możesz odpuścić.
Na pewno nie warto rezygnować z Wadi Rum i Petry. Na pustyni dobrze spędzić noc, zrobić sobie przejażdżkę jeepem, a do Petry też polecam kupić bilet co najmniej dwudniowy.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
okiemserca lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 18 Mar 2018 16:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3714
srebrny
Madaba
Swoją drogą Amman jest świetny a klasyczna współczesna arabska architektura to domy klocki i dachy na których suszy się pranie albo je śniadanie w przypadku europejczyków ;)
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 18 Mar 2018 17:28 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Ja na pierwszym miejscu przed wyjazdem skreśliłem Akabę. Historycznie dobrze by się komponowała z resztą zwiedzania Jordanii, ale obecnie to za bardzo kurort, co mnie nie interesowało.
Skreśliłem też Pellę - ze względu na bliskość Syrii i ofensywy ISIS wówczas. Tamte rejony odradzał wtedy MSZ brytyjski, twierdząc, że pozostała część Jordanii jest bezpieczna. MSZ polski twierdził, żeby w ogóle nie jeździć i lepszy był w tym czasie Izrael (w którym akurat były zamieszki).
Z mojej listy wypadło też Al-Salt.

Takim miejscem które bym skreślił, jadąc pierwszy raz ze swoją wiedzą, byłby rezerwat Azraq Wetland. Chcieliśmy go połączyć z pobliskim zwiedzaniem rezerwatu oryksów, ale tamten był zamknięty. Wetland zaś, fajny... ale za mało egzotyczny. Trochę za mocno przypominał jeziora milickie :). Można było coś bardziej odmiennego zobaczyć. Może gdybym wypatrzył tam bawoła to byłoby inaczej, a tak. Ciekawe, ale się nie wybroniło w porównaniu z resztą.

Wspomniane zamki, czy to pustynne, czy Karak, cóż. Jak się je porówna z Dżaraszem czy Petrą to wypadają blado. Jeśli chcesz tylko sobie je pooglądać, to lepiej sobie to odpuścić. Wizualnie to nie są cuda świata. Mnie natomiast w nich fascynuje jedno. Jak się porówna poziom cywilizacyjny starożytnych, potem olbrzymi spadek i krzyżowców, a potem kolejny spadek i plemiona arabskie, to daje to do myślenia. I tu tak, o ile większość zamków pustynnych jest na drodze do rezerwatu Azraq to faktycznie by wypadła z listy, o tyle Karak nawet wiedząc jak wygląda był po drodze do Petry, więc jeśli jechałbym podobnie to pewnie bym tam wstąpił.

Podobnie jest z Madabą i Umm Al-Rasas (bo po drodze), czyli mozaikami. Znów to nie jest coś dla każdego. Zresztą dla mnie to bardziej na zasadzie trochę poznać, zobaczyć i tyle. Ale Madaba miała jedną zaletę, to dla mnie był dobry punkt wypadowy, który pozwalał ominąć Amman jeżdżąc samochodem. Więc prawdopodobnie bym zostawił, nawet jeśli mozaiki mnie specjalnie nie kręcą. Ale znów wszystko zależy od logistyki.

Morze Martwe + Jordan - tu sprawa dość prosta. Widzieliśmy to w Izraelu, więc ograniczyliśmy do minimum. Bez powtórnej kąpieli w Morzu Martwym, ale przejazd i kilka fajnych lokacji, by się zatrzymać owszem.

Jordan + góra Nebo - to miejsca kultu religijnego. To także, nie wszystkich interesuje.

To czego bym nie odpuszczał to oczywiście Petra + Wadi Rum oraz Amman - ale to oczywiste. A z nieoczywistych Dana (tu potrzebowałbym więcej czasu), Dżarasz (wciąż boleję, że tego nie ma na liście UNESCO) i Wadi Mujib (które sprawiło nam niesamowitą frajdę).
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 18 Mar 2018 18:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
Dzieki!. Ja bede póżna jesienią 29.10-09.11
tak, moje plany obowiązkowe to (biorę auto z lotniska w Ammanie)
-> nocleg nad Morzem martwym i canioning w Wadi Mujib
-> jeszcze jedno lub dwa (zaleznie od czasu Wadi nad Morzem martwym, bo wyglądają genialnie
-> Petra 3 dni
-> Wadi Rum 2 noce
-> Dana pół dnia/jeden dzień - tu musze zdecydować
reszta czasu to miały byc pustynne Zamki, Al Karak po drodze i Jerash i może Amman
W Madabie bedziemy spac 2-3 noce przed odlotem traktując ja jako punkt wypadowy na Jerash / pustynne zamki / i Amman.
Ale własnie chyba Amman i Al karak odpuszczę, do pustynnych zamków bym się wybrał o ile po drodze są tez jakieś widoki.

Zastanawiam czy dałoby sie w jeden dzien objechać autem jerash i pustynne zamki o zachodzie słonca?
_________________
http://www.patrze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 18 Mar 2018 18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1052
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
@okiemserca Wiadomo, że ważne jest też to Cię interesuje w zwiedzaniu, czy wolisz np. zabytki czy naturę. Ja preferuję zdecydowanie przyrodę i piękne widoki i pod tym kątem mogę pisać o tym co mi się najbardziej podobało. Parę lat temu zwiedziłam Jordanię dość szczegółowo i miejsca, do których najbardziej bym chciała wrócić to Wadi Mujib, Wadi Rum, Dana, no i Petra. Z drugiej strony nie ma też chyba rzeczy, której bym jakoś żałowała. Z zamków pustyni podobał mi się Kharana, Amra za to nie robi za bardzo wrażenia (tylko te dwa widziałam). Pewnie jakbym musiała z czegoś rezygnowć to pewnie te zamki wyleciałyby pierwsze, również dlatego, że trzeba do nich specjalnie dość daleko jechać.
Jeśli chodz o zamki krzyżowców to zamiast Karak możesz rozważyć też Shawbak. Mi się chyba bardziej podobał ten drugi, a może akurat do niego by Ci było bardziej po drodze. Shawbak jest położony na pustkowiu, widoki z niego robią wrażenie i, przynajmniej jak ja byłam to nie było w nim prawie zwiedzających, w Karaku za to tłumy ludzi. W każdym razie, ktoryś z zamków chyba warto.
Madaba - była świetnym punktem wypadowym, ale poza słynną mozaiką nie ma tam nic nadzwyczajnego.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
okiemserca lubi ten post.
okiemserca uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 18 Mar 2018 18:08 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
@okiemserca Niestety widoki po drodze do pustynnych zamków - raczej niestety nic ciekawego, płaska, kamienna pustynia i śmieci. Najciekawsze co nam się przydarzyło to burza piaskowa i policjant łapiący stopa.

Trasa Dżarasz i JAKIEŚ pustynne zamki do zrobienia, z wszystkimi może być problem, w zależności od czasu o którym wyruszysz, miejsca i korków wokół Ammanu.
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
okiemserca lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 18 Mar 2018 18:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
okiemserca napisał(a):
Dzieki!. Ja bede póżna jesienią 29.10-09.11
[...]
-> nocleg nad Morzem martwym i canioning w Wadi Mujib

No to będziesz miał problem, bo tę najbardziej popularną trasę zamykają z reguły na przełomie października i listopada. W 2017 r. był to chyba 1 listopad, a jeśli pogoda jest zła to robią to wcześniej. Pozostałe trasy są zamykane jeszcze wcześniej.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 18 Mar 2018 18:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
tak wiem o tym, dzięki, dlatego będziemy tam 30.10. o 11.00 :-) nastawiając się właśnie na tę popularną trasę (Siq Trail).
Jesli jednak zamkną wcześniej (nie wiedziałem ze tak może być) to mam dwa podobne Wadi w okolicy które nie są biletowane - więc jest plan awaryjny :-)
_________________
http://www.patrze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 25 Mar 2018 01:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6422
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Na pewno drugim razem odpuściłbym nocleg na pustyni na Wadi Rum zorganizowany w "beduińskich namiotach". Chyba potrzebuję już bardziej ambitnych podróżniczych wyzwań. To co jest teraz nazywane tymi obozowiskami to straszne wydmuszki. Drugim razem wziąłbym swój własny namiot i w nim przekimał. Nie mówię to o wycieczce jeepem po pustyni bo ta jest b. fajna.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Gaszpar, 25 Mar 2018 20:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 25 Mar 2018 10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3714
srebrny
Hehe zgadzam się. Mimo tego, że byłem tam dawno to już wtedy trąciło straszną tandetą i przebierańcami dla turystów z gatunku indiana jones :lol:
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 25 Mar 2018 12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011
Posty: 159
Loty: 43
Kilometry: 94 286
fakt, zakładam że Beduini na Wadi Rum to cepelia, i rzeczywiście jeśli ktoś jedzie tam dla nich - to może się zdziwić podobnie jak z innymi "lokalnymi, tradycyjnymi" atrakcjami w Afryce czy Azji . Nie nastawiam się na "spotkanie kulturowe", więc mi to specjalnie nie przeszkadza- po prostu potrzebuje noclegu na środku pustyni :-) a oni tanio mi go dają + podstawowa infrastruktura jak kibelek czy woda.
Zachód słońca i spacery wieczorem czy o świcie z widokiem w tle, są niezależne od tego czy Beduini są jordańscy czy egipscy bo tańsi :-D
_________________
http://www.patrze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 29 Paź 2018 02:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
okiemserca napisał(a):
do pustynnych zamków bym się wybrał o ile po drodze są tez jakieś widoki.

Widoki sa mniej wiecej takie: :D

Załącznik:
Jordania_2.JPG
Jordania_2.JPG [ 47.22 KiB | Obejrzany 3774 razy ]

Załącznik:
Jordania_1.JPG
Jordania_1.JPG [ 91.66 KiB | Obejrzany 3774 razy ]


okiemserca napisał(a):
gdybyś miał jechać po raz pierwszy do Jordanii, mając wiedzę którą masz (po pobycie w Jordanii...)
to czy jakieś miejsce być pominął (a w zamian za to gdzieś zostałbyś dłużej).

Ja tak lubie ten kraj, ze wszystko mi sie podobalo, nie dlatego ze zadbano o moj pobyt, tak jak wspominalem w mojej relacji. :D
Podobnie jak w Omanie powtarzalem miejsca, ktore juz widzialem, tak samo moglbym spokojnie powtorzyc Jordanię. :)
BTW drugim razem odpuscilem Aqabe i Petre, ale kolejnym razem chcialbym spedzic wiecej czasu w Ammanie.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez Abcn, 29 Paź 2018 09:45, edytowano w sumie 1 raz
Lit.w cyt.
Góra
 Profil Relacje PM off
okiemserca uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 29 Paź 2018 12:31 

Rejestracja: 23 Gru 2014
Posty: 101
Zgadzam się że trzymając się głównej drogi nie ma specjalnych widoków ale boczne mogą być ciekawe
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ja tam się nastawiam pozytywnie na naszą ponowną wizytę , tym razem punkt główny Wadi Rum na południu oraz od Irbid do Ammanu na północy.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 15 Kwi 2019 08:10 

Rejestracja: 14 Sty 2019
Posty: 43
Zdecydowanie nie pojechałbym do Ammanu, owszem jest cytadela, muzea, amfiteatr, ale stres jaki przeżyłem podczas prowadzenia samochodu ... Kiedyś wrócę do Jordanii , ale na pierwsze miasto wybiorę Madabe :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 22 Cze 2019 08:32 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
Po drodze z Wadi Musa nad Morze Martwe zatrzymaliśmy się w zamkach Montreal i Al-Karak. W drugim na "wycieczkę z przewodnikiem" naciąga nawet policja turystyczna ze znajomością angielskiego na poziomie "horse, big, eat, dinner".
W pierwszym jedyne co jest fajne, to tunel, gdzie dość głęboko można zejść (trzeba latarki).

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 18 Mar 2023 00:24 

Rejestracja: 16 Maj 2021
Posty: 55
Gaszpar napisał(a):
Na pewno drugim razem odpuściłbym nocleg na pustyni na Wadi Rum zorganizowany w "beduińskich namiotach". Chyba potrzebuję już bardziej ambitnych podróżniczych wyzwań. To co jest teraz nazywane tymi obozowiskami to straszne wydmuszki. Drugim razem wziąłbym swój własny namiot i w nim przekimał. .


No, tak. Tylko jak przemueszczać się po Wadi Rum na piechotę? Czy tam są duże odległości między atrakcjami?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 18 Mar 2023 10:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 710
Loty: 171
Kilometry: 326 117
złoty
4 letnia archeologia z tematem, ale w sumie info nadal aktualne ;-)
Co do odległości to tak, są duże. Trzeba jeepem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group