Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Strona z wnioskami EKUZ
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/hidden_main ... o-pobrania

UWAGA!
Wypełnienie interaktywnej formatki oraz użycie przycisku „Zatwierdź” nie skutkuje przesłaniem wniosku do oddziału wojewódzkiego NFZ za pośrednictwem poczty elektronicznej. Formatka jest wyłącznie ułatwieniem przy wypełnianiu wniosku, który po podpisaniu należy złożyć lub przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 302 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: EKUZ
#61 PostWysłany: 08 Lut 2016 16:49 

Rejestracja: 01 Lis 2014
Posty: 227
Wydaje mi się, że @namteH-owi chodzi o to, żeby dodatkowe ubezpieczenie pokryło ewentualne dopłaty stosowane przez ubezpieczalnie państwowe w niektórych krajach.
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH uważa post za pomocny.
 
      
Wycieczka na Filipiny: Panglao, Bohol i Luzon w jednej podróży z Warszawy za 3064 PLN Wycieczka na Filipiny: Panglao, Bohol i Luzon w jednej podróży z Warszawy za 3064 PLN
Tydzień w Dolomitach za 1468 PLN. Loty z Warszawy, hotel + auto Tydzień w Dolomitach za 1468 PLN. Loty z Warszawy, hotel + auto
 Temat postu: Re: EKUZ
#62 PostWysłany: 08 Lut 2016 17:10 

pablo79 napisał(a):
Dzięki toczącej się tu dyskusji postanowiłem sprawdzić jaki NFZ jest nowoczesny - wypełniłem wniosek z linka Zeusa:
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/ ... wypoczynek
Wydrukowałem, podpisałem, zeskanowałem, wysłałem na maila ekuz@nfz-warszawa.pl (zamieszkuje mazowieckie) - i po 2h dostałem info, że wniosek rozpatrzony i karta zostanie wysłana In-Postem.

A ja dzięki toczącej się tu dyskusji, zerknąłem na swoją kartę. Okazała się już przeterminowana.
Zadziałałem tradycyjnie. :D
Podjechałem do NFZ. Zero ludzi. Wszedłem. Przy miłej pani wypełniłem króciutki wniosek.
Pesel, nazwisko, adres, podpis. Nawet dowodu osobistego nie wyciągałem. I karta wydana OD RĘKI.
Całość 2-3 minuty.
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#63 PostWysłany: 08 Lut 2016 17:13 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
No tak, u mnie, dziwny trafem, karta traci ważność w feriach w Małopolsce i pierwszym tygodniu lipca ;P

A wtedy kolejki się robią od 7 rano :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#64 PostWysłany: 08 Lut 2016 17:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@jacakatowice...
bądźmy poważni!
przecież gdybyś miał skomplikowany pesel, 5-członowe nazwisko, 3 imiona i adres zamieszkania inny niż korespondencyjny(nie ważne że nie wysyłają) oraz zamiast miłej pani siedziałby tam jakiś nieokrzesany cham to pewnie w życiu byś po EKUZ się nie wybrał!
:D
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#65 PostWysłany: 08 Lut 2016 17:21 

Nastraszyliście mnie tutaj, co się ludziom przydarzyło za granicą. A w niedzielę wylot do Włoch, to pojechałem natychmiast do tej firmy. :D
PS. Te opowieści o nieuprzejmych urzędniczkach są chyba przesadzone. Ja ostatnio same miłe spotykam. Może dlatego, że sam taki jestem..... :lol:
Góra
 PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#66 PostWysłany: 08 Lut 2016 18:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
Pelegrino-1 napisał(a):
Wydaje mi się, że @namteH-owi chodzi o to, żeby dodatkowe ubezpieczenie pokryło ewentualne dopłaty stosowane przez ubezpieczalnie państwowe w niektórych krajach.


Zrozumiałam Jego pytanie i ogólna odpowiedź to - moim zdaniem - zdecydowanie bardziej "nie" niż "tak". Co nie zmienia faktu, że każde TU może zdecydować się na kulancję/ świadczenie ex gratia.
-------------------------
Roku:
DALSZE OFFTOPIKOWANIE: offtopic-z-tematu-ekuz-specjalistyczne-slownictwo-na-forum,18,88163


Ostatnio edytowany przez Roku, 08 Lut 2016 19:12, edytowano w sumie 1 raz
podział tematu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#67 PostWysłany: 08 Lut 2016 21:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2012
Posty: 1325
Loty: 225
Kilometry: 260 138
niebieski
Ciesze się, że pojawiło się wiele wpisów, które sensownie odnoszą się do tematu niestety wydaje mi się, że kilka wprowadza małe zamieszanie. Wydaje mi się że mając doświadczenie zawodowe związane z komercyjnym Zakładem Ubezpieczeń i instytucją z systemu publicznego mogę zająć rzeczowo stanowisko, które mam nadzieje życzliwie potraktujecie.

I. Trochę teorii celem uporządkowania:

Skąd ten EKUZ - EKUZ to tylko jedna z form potwierdzenia prawa do świadczeń udzielonych na terenie innego (niż państwo właściwe - w uproszczeniu państwo w którym jesteś ubezpieczony) państwa członkowskiego UE/EFTA w ramach przepisów o koordynacji.

Przepisy o koordynacji - Rozporządzenie Parlamentu i Rady (WE) nr 883/2004 oraz wykonawcze nr 987/2009, są konkretyzacją zasady swobodnego przepływu pracowników wynikającej z art 45 TFUE w zakresie zabezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego. Stosowane na podstawie odrębnych umów na terenie Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
Celem tych przepisów jest zminimalizowanie barier ograniczających swobodny przepływ ludzi na terenie UE związanych z prawem zabezpieczenia społecznego. Ze względu na zróżnicowanie przepisów wśród poszczególnych członków zdecydowano się na ich koordynację, a nie ujednolicenie - dlatego ich reguły różnią się na terenie poszczególnych państw, jedynie wspólne są zasady na ich styku.

Jeżeli chodzi o świadczenia rzeczowe w zakresie choroby (ubezpieczenie zdrowotne - by nie siać zamętu pominę rozróżnienie na świadczenia rzeczowe z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej bo w Polsce ich nie rozróżniamy, ale w niektórych państwach jest to istotne) to możemy wyróżnić trzy podstawowe sytuacje:
1 zamieszkanie na terenie innego państwa niż państwo ubezpieczenia,
2 udanie się na teren innego państwa niż państwo ubezpieczenia w celu skorzystania ze świadczeń,
3 przebywanie na terenie innego państwa niż państwo ubezpieczenia.

Założenia ubezpieczenie w Polsce, a to inne państwo to np. Niemcy - zasady udzielania i zakres świadczeń wg ustawodawstwa państwa w którym się korzysta ze świadczenia rzeczowego.
W 1 przypadku należy złożyć wniosek w OW NFZ o wydanie formularza S1, później go zarejestrować w niemieckiej kasie chorych. W tym przypadku ma się prawo do pełnego zakresu świadczeń zarówno na terenie Niemiec (państwo zamieszkania) i Polski (państwo ubezpieczenia), natomiast na terenie innych państw jest się traktowanym jak w przypadku nr 3. - art. 17 rozporządzenia podstawowego, art. 24 rozporządzenia wykonawczego
W 2 przypadku celem naszego wyjazdu jest korzystanie ze świadczeń wtedy musimy uzyskać zgodę NFZ i odpowiedni formularz S2 (mając na uwadze różnice w cenach świadczeń ustawodawca w celu ochrony sytemu krajowego, tak skonstruował przepisy by było to jak najtrudniejsze - więc bardzo rzadki przypadek. - art. 20 rozporządzenia podstawowego, art. 26 rozporządzenia wykonawczego
W 3 przypadku ma się prawo doświadczenie koniecznych ze względu na charakter pobytu - tutaj ma zastosowanie EKUZ. W przypadku gdy nie masz EKUZ możesz zwrócić się do OW NFZ o przesłanie np. faksem Certyfikatu Zastępującego EKUZ. W przypadku gdy jednak pokryje się koszty (nie dotyczy współpłacenia) można dochodzić ich zwrotu od instytucji państwa pobytu (tylko gdy państwo przewiduje w swoim systemie zwrot kosztów swoim ubezpieczonym) lub w OW NFZ - art. 19 rozporządzenia podstawowego, art. 25 rozporządzenia wykonawczego

Starałem się jak najprostszym językiem te kilka słów wstępu. Co musisz pamiętać:
1. Świadczenia są udzielane wg zasad państwa na terenie którego korzystasz ze świadczenia - czyli musisz być traktowany tak samo jak ubezpieczony w ramach systemu publicznego tego państwa
2. W innych państwach część tego co jest w polskim systemie tam jest prywatnie.
3. W Polsce praktycznie współpłacenie dotyczy tylko leków i zaopatrzenia, w innych państwach zakres współpłacenia może być szerszy.
4. "wykluczenie w ramach EKUZ" - obowiązuje tak na prawdę tylko i wyłącznie wtedy, gdy udasz się w celu skorzystania ze świadczeń bez wymaganego formularza S2


-- 08 Lut 2016 20:52 --

II. Kilka odniesień się do konkretnych wpisów:
wykluczenia z EKUZ - jak wyżej napisałem nie ma czegoś takiego zakres uprawnień wynika z połączenia przepisów państwa na terenie, którego korzysta się ze świadczeń oraz przepisów o koordynacji. Jeżeli, ktoś coś znajdzie proszę o podstawę prawną.

cześć kosztów rozliczane w ramach systemu publicznego, część z Zakładem Ubezpieczeń - przy zastrzeżeniu art. 824 1 kc i ewentualnych uregulowań umownych (nie spotkałem się z taką konstrukcją w konkretnym OWU, ale może teraz zmieniły się standardy na rynku ubezpieczeń) nie powinno być najmniejszych problemów z rozliczeniem kosztów, część z zakładem, część z NFZ. Dlatego wato posiadać ubezpieczenie komercyjne, które umożliwi pokrycie kosztów, których nie pokryjemy w ramach systemu publicznego - transport transgraniczny, transport zwłok, koszty współpłacenia, procedury wyłączone z systemu publicznego w innym państwie.

III. Kilka spostrzeżeń praktycznych
Francja Belgia - koszty współpłacenia wysokie warto uzupełnić dodatkową polisą, za część świadczeń również Francuzi płacą i dopiero później rozliczają z kasą chorych - ta zasad spowoduje, iż zapłacisz u lekarza i później z kartą EKUZ możesz dochodzić bezpośrednio zwrotu od instytucji francuskiej lub po powrocie do Polski za pośrednictwem NFZ.

Przypadek z życia - pierwsze świadczenia zostały udzielone we Włoszech, później pacjent został przewieziony do innego państwa, ponieważ tam był dobry specjalista ortopeda - mimo, że i tu i tu obowiązywał EKUZ koszty leczenia w innym państwie nie mogły być pokryte w ramach systemu publicznego ponieważ pacjent udał się na jego teren w celu skorzystania ze świadczeń bez zgody.

Wyspy szczególnie kanaryjskie - w rejonach turystycznych praktyczny brak publicznej służby zdrowia - zalecane ubezpieczenie komercyjne.

IV. Przydatne linki
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/
http://ec.europa.eu/social/home.jsp?langId=pl

V. odpowiedź na pytanie z 1 postu:
Koszty samego leczenia raczej tak ponieważ w hiszpańskim systemie świadczenia ratujące życie są finansowane ze środków publicznych nawet jeżeli udzieli je świadczeniodawca z poza systemu.
Koszty transportu powrotnego, w przypadku przebrnięcia dwóch barier formalnych (pozyskanie odpowiedniej dokumentacji od świadczeniodawcy hiszpańskiego + uzgodnienie przyjęcia pacjenta w Polsce) też mogły by być sfinansowane na podstawie decyzji dyrektora OW NFZ w oparciu o art. 42i ust. 9 uśoz - przesłanka ekonomiczna mogłaby być spełniona, ale oczywiście to indywidualna decyzja więc nie na 100 % (raczej bym obstawiał w standardowym przypadku wyleczenie i powrót normalnym lotem na swój koszt).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#68 PostWysłany: 12 Lut 2016 08:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Kwi 2014
Posty: 184
Loty: 118
Kilometry: 205 856
Jestem w szoku !! :)

Karta z NFZ przyszła dzień po wysłaniu maila do nich.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#69 PostWysłany: 07 Mar 2016 16:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2014
Posty: 1999
srebrny
EKUZ z Warszawie na Chałubińskiego dosłownie 10 minut z zegarkiem w ręku, ale reakcja Pani z okienka na państwa które wpisałem w formularzu w rubryczkę bezcenna :) "A Pan to jakimś Cejrowskim jest że aż tyle krajów" :D
_________________
https://kamo375.fly4free.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Aleksandra_Ka uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#70 PostWysłany: 07 Mar 2016 17:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1052
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
namteH napisał(a):
W takiej Hiszpanii najtańsza usługa ambulatoryjna to ok 50€. Nie wiem czy przedstawiając EKUZ nie trzeba by było tego płacić na miejscu (może ktoś ma doświadczenia?).


Szpital w Maladze (chyba państwowy) - bezproblemowe szycie rany na podstawie jedynie karty EKUZ [fakt, że 4 godziny na SOR-ze, ale bez żadnych opłat]
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Zeus, 09 Mar 2016 17:09, edytowano w sumie 1 raz
poprawa "Cytatu"
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#71 PostWysłany: 07 Mar 2016 17:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2012
Posty: 1325
Loty: 225
Kilometry: 260 138
niebieski
Koniecznosc zbierania tej informacji wynika z tresci załącznika do rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lipca 2005 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych w systemie informatycznym Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zakresu i sposobu ich przekazywania ministrowi właściwemu do spraw zdrowia oraz wojewodom i sejmikom województw (Dz. U. Nr 152, poz. 127, z pó n. zm.) - patrz tabela V.8 - wydane zaświadczenia w podziale na typ dokumentu, państwo i OW NFZ
Mimo charakteru deklaratywnego, daje to jakiś obraz kierunków wyjazdów, chociaż w przypadku EKUZ najliczniejszą jest kategoria państwo nieokreślone. Po prostu nie ma innej lepszej metody, by dopełnić obowiazki sprawozdawcze. Na marginesie, w projekcie nowego rozporządzenia, tabela się zachowała w odrobinę zmienionej formie, jednak dalej zachowując podział na państwo pobytu/zamieszkania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#72 PostWysłany: 07 Mar 2016 17:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
Potwierdzam, że w warszawskim NFZ na Chałubińskiego karty EKUZ wydają szybko. W kolejce czekałam 10 minut i przy okienku spędziłam 2 minuty. Miły pan szybciej wyrobił mi dwie karty (drugą wyrabiałam dla mamy - z upoważnieniem), niż ja się podpisywałam na wnioskach, że je odebrałam :lol: Dodam, że w NFZ byłam o 15:35 by normalnie wyjść z pracy, a nie się zwalniać wcześniej.
A oprócz karty EKUZ ubezpieczenie KL też wykupuję. Między innymi dlatego by nie ponosić żadnych kosztów leczenia, jeśli akurat w danym kraju UE wszystkich pacjentów obowiązuje symboliczna (lub więcej niż symboliczna ;) ) opłata za pomoc medyczną.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#73 PostWysłany: 07 Mar 2016 18:00 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4059
złoty
W Grecji zostalem zaopatrzony ambulatoryjnie bezplatnie i bez okazywania EKUZ, czy innego ubezpieczenia, gdyz takowych nie posiadam na podroze zagraniczne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#74 PostWysłany: 09 Mar 2016 17:06 

Rejestracja: 07 Gru 2012
Posty: 469
niebieski
Przyłączam się do pozytywnych opinii dot. obsługi w NFZ ;) Dłużej wypełniałem druk niż czekałem na kartę. Pani "przy okienku" (chociaż u mnie był to pokój) również miła. Z karty korzystać nie zamierzam, ale zawsze lepiej jest mieć ją w portfelu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#75 PostWysłany: 16 Mar 2016 11:43 

Rejestracja: 10 Lis 2014
Posty: 17
Zbanowany
Trochę się dziwię, że nie można tego załatwić zdalnie - czyli poprzez wypełnienie wniosku przez internet i aby wysłali mi to pocztą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#76 PostWysłany: 16 Mar 2016 11:45 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Można! viewtopic.php?p=709915#p709915
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#77 PostWysłany: 16 Mar 2016 12:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2014
Posty: 610
Loty: 80
Kilometry: 124 571
niebieski
Co więcej. Karta dostarczona na adres domowy w niecałe 48 h, od momentu wysłania wniosku :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#78 PostWysłany: 16 Mar 2016 13:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 63
Ja zamawiałem e-mailem. Również polecam. Szybki i sprawny sposób zamówienia karty. Tym bardziej jak ktoś mieszka poza miastem i do NFZtu mu nie po drodze. A tak listonosz przyniesie do domu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#79 PostWysłany: 17 Mar 2016 10:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Gru 2013
Posty: 657
niebieski
Mam podobne (pozytywne) doświadczenia. Zamawiałem kartę w Mazowieckim NFZ. Wniosek wypełniłem, podpisałem, zeskanowałem, wysłałem mailem, a kartę dostałem pocztą w bardzo szybkim terminie.
_________________
Flightoholic.com
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: EKUZ
#80 PostWysłany: 17 Mar 2016 21:39 

Rejestracja: 14 Sty 2016
Posty: 49
Loty: 1
Kilometry: 1 178
Co do karty przez pocztę - dostałem przedwczoraj, szła 6 dni od złożenia wniosku mailowo (przyjęty tego samego dnia).
Co ciekawe idzie przez InPost co trochę dziwne jak na instytucję publiczną. :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 302 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group