Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Mar 2021 13:03 

złoty
Jeden z czołowych banków ponoć chce wprowadzić opłaty za trzymanie w nim pieniędzy (ujemne oprocentowanie depozytów)
Może obstawiamy który to?

Ja stawiam na PKO BP ;)

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26 ... =BoxOpImg1

#2 PostWysłany: 09 Mar 2021 13:10 
Awatar użytkownika

Loty: 301
Kilometry: 336 261
niebieski
@lluukk niestety, coraz więcej jest przesłanek ku temu. Coraz więcej banków na świecie zastanawia się nad takim ruchem. Pytanie tylko (tu już do specjalistów), czy nie strzelają sami sobie w kolano? Ludzie (powiedzmy nie firmy, które starają się o wielkie kredyty) po prostu wycofają swoje środki. Jeżeli ktoś ma np. pół miliona oszczędności a jego bank wprowadzi haracz, jaki jest problem z otwarciem konta gdziekolwiek indziej (gdzie takiego haraczu nie ma) i przeniesienia środków?

Osobiście jestem zwolennikiem "odbankowiania" się. Sam 90% środków wyprowadziłem z rachunków na rzecz krypto (tak, wiem - bez komentarzy hejterów). Tych bezpiecznych (na tyle, na ile to możliwe), w różnych aktywach a przede wszystkim stablecoinach z prostego powodu: nawet niewielkie oprocentowanie nie niweluje zmniejszania się wartości pieniądza w odniesieniu do aktualnej inflacji. Są miejsca, gdzie zysk jest widzialny (nawet codziennie lub co tydzień), a przez to przynajmniej nie tracę. To jest przyszłość, ale wymaga zdobycia kredytu zaufania oraz zwiększenia bezpieczeństwa. Może za 20 lat stanie się to popularne.
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 09 Mar 2021 13:42 
Awatar użytkownika

złoty
@1955845624 Przenieść te pół miliona możesz, ale wydaje mi się - patrząc na taką Danię - jeśli jeden bank wprowadzi ujemne oprocentowanie, to inne szybko do niego dołączą...
A wtedy pozostaje tylko Twój sposób. A do tego trzeba zmienić troszkę sposób myślenia, uogólniając i uproszczając: bank - bezpieczeństwo, inwestycje pozabankowe - ryzyko. Poza tym, do inwestowania trzeba mieć troszkę więcej wiedzy ekonomicznej. Wszelkie Amber Goldy, produkty parainwestycyjne (stajnia Leszka C) i inne kredyty frankowe pokazują, ze nie jest z tym w Polsce zbyt dobrze.
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 09 Mar 2021 13:54 

Loty: 115
Kilometry: 107 591
srebrny
Jeśli to banki w Polsce wprowadzą, to stawiam, że będzie to dotyczyło oszczędności powyżej pewnego poziomu środków, np. 200-500 tys.
Jak ktoś ma w banku mniej, to raczej nie będzie musiał dopłacać, choć oczywiście realnie i tak nadal traci.
W sumie te opłaty to będzie chyba najlepsza przysługa jaką można zrobić rynkowi kapitałowemu, bo te wycofywane pieniądze będą musiały gdzieś trafić. ;)
 Relacje PM off
flus lubi ten post.

#5 PostWysłany: 09 Mar 2021 13:58 

srebrny
Dokładnie tak - wprowadzenie ujemnego oprocentowania przez jeden, tym bardziej największy bank, spowoduje lawinę tego typu decyzji.
Tym tropem nie pójdą tylko banki posiadające kłopoty i np nie posiadające limitów w innych bankach (obstawiałbym tu np GetIn).

Inna sprawa jak to zostanie wprowadzone - nie sądzę, żeby np PKO czy PeKaO wprowadziło ujemne % kont z niewielkimi wkładami rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych. To raczej będzie dotyczyło grubszych portfeli.
sranda lubi ten post.

#6 PostWysłany: 09 Mar 2021 14:11 
Awatar użytkownika

Loty: 322
Kilometry: 622 643
złoty
Przecież to już od kilku miesięcy funkcjonuje na kontach firmowych. Opłata od depozytu ponad pewną kwotę. I tu w zależności od banku jest to 1, 5 czy nawet 20 milionów. Opłata 0,25 - 0,3%.

#7 PostWysłany: 09 Mar 2021 14:46 

srebrny
Firmy to jednak co innego niż osoby fizyczne - szczególnie jeśli jeszcze państwowy bank doprowadzi do takiej rewolucji...

#8 PostWysłany: 09 Mar 2021 14:47 
Awatar użytkownika

Loty: 322
Kilometry: 622 643
złoty
Oczywiście. Nawet same banki twierdzą, że nie planują (na razie) rozszerzać tego na osoby fizyczne.

#9 PostWysłany: 09 Mar 2021 15:45 
Awatar użytkownika

HON fly4free
Według mnie wprowadzenie tego (od kwoty 0 zł, a nie od kilkuset tysięcy złotych) to samobójstwo dla banku, bo to jest opłata, która mentalnie będzie nie do przejścia dla wielu użytkowników. To już łatwiej jest podwyższyć opłatę za prowadzenie konta albo za kartę, bo tutaj jednak jest jakieś poczucie wykonanej usługi przez bank.

Byłbym też bardzo sceptyczny z prognozami, że cały sektor pójdzie śladem za tym jednym bankiem - to jest prosty sposób na pozyskanie za darmo nowych klientów konkurencyjnego banku. A praktycznie wszystkie banki w Polsce mają w celach sprzedaż nowych RORów, bo później takiego klienta można rolować na kredytach.
Jak w moim banku wprowadzą opłaty za posiadanie kapitału powyżej jakieś kwoty i będę się łapał w tej nadwyżce, to przeniosę te środki do banku, w którym tych opłat nie będzie. No i mój pierwotny bank straci kapitał, którym za darmo obraca (sprzedaje kredyty), a inny bank nie dość, że zyska nowego klienta, to jeszcze zyska nowy kapitał. Wielu innych pewnie będzie trzymało kapitał w "skarpecie".
dmirstek lubi ten post.

#10 PostWysłany: 09 Mar 2021 15:55 

niebieski
Kol. @BB108
Sek w tym, ze banki w tej chwili nie potrzebuja wcale kapitału (ani Twojego, ani innych)... Wiekszosc ma nadplynnosc, wiec taki dodatkowy kapital to wylacznie klopot.
 Relacje PM off
Maktravel lubi ten post.

#11 PostWysłany: 09 Mar 2021 15:57 

srebrny
Przenieść środki można zawsze...pytanie czy rzeczywiście inne banki będą chciały płacić za pozyskanie tych środków - innymi słowy czy koszty rezerw odprowadzanych do NBP będą dla nich akceptowalne.
Plany pozyskania nowych ROR-ów który mają sprzedawcy wcale nie musi się wiązać z dodatkowym budżetem na realizacje tych planów.
Dodatkowo, część klientów jest związana "na stałe" ze swoimi bankami - np posiadacze kredytów mieszkaniowych.
Tak czy inaczej nowe możliwości zarobkowe nasze banki skrzętnie wykorzystają jak się nadarzy okazja.

#12 PostWysłany: 09 Mar 2021 16:04 
Awatar użytkownika

Loty: 122
Kilometry: 290 393
złoty
abelincoln napisał(a):
A wtedy pozostaje tylko Twój sposób. A do tego trzeba zmienić troszkę sposób myślenia, uogólniając i uproszczając: bank - bezpieczeństwo, inwestycje pozabankowe - ryzyko.

Choć nadal uważam, że bank jest bezpieczniejszy, to jednak po przeanalizowaniu tematu stwierdzam, że lokowanie pieniędzy w banku z BFG jest dużo mniej bezpieczne niż się większości wydaje, a lokowanie w sprawdzone latami działania smartkontrakty w krypto dużo bardziej bezpieczne niż się większości wydaje.

Natomiast kwestia potencjalnego ryzyka do potencjalnego zysku, to już w ogóle dwa światy. Kto odbiera yeldy ten wie o co chodzi. :mrgreen:

#13 PostWysłany: 09 Mar 2021 16:11 

złoty
flus napisał(a):
Kol. @BB108
Sek w tym, ze banki w tej chwili nie potrzebuja wcale kapitału (ani Twojego, ani innych)... Wiekszosc ma nadplynnosc, wiec taki dodatkowy kapital to wylacznie klopot.

No gdyby zwykły kredyt był na 1,2% a nie 14% (taką mam teraz propozycję kredytu w mB) to ta nadpłynność by się trochę zmniejszyła.

#14 PostWysłany: 09 Mar 2021 16:15 
Awatar użytkownika

HON fly4free
@flus
Trzeba poczekać do 25 marca i do wydarzeń po tej dacie, bo może się to zmieni :)

@novart
RORy są sprzedawane i tak najczęściej z incentive'ami i wynagrodzeniem dla partnera (jeżeli przechodzi przez afiliację finansową), więc de facto każdy bank w Polsce i tak płaci za pozyskanie tzw. NTB (new to bank) - tylko niektóre banki płacą więcej, a niektóre mniej. Tutaj mogłyby sprzedawać praktycznie bez incentive'a albo ze znacznie mniejszym.
Co do RORów powiązanych z hipoteką - to jednak większość korzysta z tego jako drugie konto (jeżeli oczywiście nie wzięło kredytu w swoim banku), często tylko techniczne do jednego przelewu z tytułem "wynagrodzenie" (ludzie często tytułują przelew "wynagrodzenie" i transferują środki pomiędzy swoim głównym bankiem, a bankiem hipotecznym i tyle wystarczy).

Polacy są wrażliwi na podwyżki cen, dlatego banki długo opierają się przed wprowadzaniem wyższych opłat za konta/karty itd, bo każda podwyżka to potencjalne utracenie klienta, za którego później trzeba ponownie płacić by go pozyskać.

lluukk napisał(a):
flus napisał(a):
Kol. @BB108

No gdyby zwykły kredyt był na 1,2% a nie 14% (taką mam teraz propozycję kredytu w mB) to ta nadpłynność by się trochę zmniejszyła.

mBank ma bardzo drogie kredyty i na dodatek ma ekspozycję na ryzyko tylko do własnej bazy (czyli kredyty sprzedaje tylko własnemu klientowi, bo nie jest w stanie skalkulować ryzyka klienta zewnętrznego). Wpisz sobie w Google'a "porównywarka kredytów gotówkowych" i porównaj sobie tą ofertę z innymi bankami - zapewniam, że będzie znacznie taniej.
novart lubi ten post.

#15 PostWysłany: 09 Mar 2021 16:31 

srebrny
@lluukk
Cytuj:
a nie 14% (taką mam teraz propozycję kredytu w mB)

Oprocentowanie kredytu w wysokości 14% nie jest możliwe. Maksymalna stawka to 7,2%.
 Relacje PM off  

#16 PostWysłany: 09 Mar 2021 16:35 

Loty: 115
Kilometry: 107 591
srebrny
@boots
Może @lluukk pisał o RRSO?
 Relacje PM off  

#17 PostWysłany: 09 Mar 2021 16:44 

złoty
@boots @sranda
Tak pisałem o RRSO (bo co mi po oprocentowaniu np. 0,01% jeśli z dodatkami zapłacę 20%) tylko coś źle pamiętałem, nie 14 a 15,42 %
cytat z propozycji:
Kredyt gotówkowy z kodem: TERAZ do -45% prowizji (RRSO 15,42%). Online do kwoty:

no i chyba banki mnie nie lubią bo w PKO widzę:
Obniżamy prowizję pożyczki online. RRSO 13,05%
a w Credit Agricole
Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 12,95%

takie mam propozycje "na klik"

#18 PostWysłany: 09 Mar 2021 17:25 

srebrny
Weź nową kartę kredytową - to będą tańsze pieniądze.
 Relacje PM off  

#19 PostWysłany: 09 Mar 2021 17:40 
Awatar użytkownika

HON fly4free
@lluukk
Na "klika" prawie zawsze oferty są gorsze od rynkowych - natomiast plusem jest brak formalności i wypłata od razu na konto.

Tutaj masz oferty "rynkowe" z porównywarki, żadna nie przekracza 10% RRSO:
Załącznik:
porównywarka.JPG

Tylko ludzie albo nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak porównywarka kredytów albo wybierają "droższą" ofertę kosztem formalności i szybkości :)

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.

#20 PostWysłany: 09 Mar 2021 18:40 

złoty
Na szczęście kredytu nie potrzebuję, ale wracając do sedna mojego wpisu odnoszącego się do wpisu @flus
Gdyby kredyt był na 1,2 - 2 % RRSO a nie ok. 9% to banki zmniejszyłyby nadpłynność.

lluukk napisał(a):
flus napisał(a):
Kol. @BB108

[ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 8 gości