Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 223 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#21 PostWysłany: 05 Mar 2015 12:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2012
Posty: 206
Loty: 30
Kilometry: 37 700
niebieski
Jak szukałam bezlusterkowca dla siebie polecono mi dwa modele: Olympus PEN E-PL5 i Fuji X-A1. Przy czym stwierdzono "brałbym Fuji" ;). Jeszcze nie kupiłam więc się nie wypowiem, ale czas decyzji się zbliża.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#22 PostWysłany: 05 Mar 2015 12:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lis 2014
Posty: 315
Loty: 146
Kilometry: 347 466
Turndown-to zrobmy sobie ranging portali, a potem ranking rankingow i sie spierajmy dalej, kto ma racje. Ja tylko opisalam sprzet, ktory posiadam i ktorym robie zdjecia, zamiescilam pare fot i opisalam niektore zalety mojego aparatu, bo uznalam, ze to moze byc przydatne. W roku wypuszczenia OMD EM 5 na rynek zostal on okrzykniety aparatem roku przez photographyblog.com i wirefresh, a dpreview przyznalo mu "Gold Award" i w sondzie na najlepszy aparat z tegoz portalu fotografowie rowniez wybrali go najlepszym aparatem 2012 roku. Tak wiem-to bylo 3 lata temu, ale zauwaz, ze takie sony a6000 za rok tez juz bedzie "zacofany technologicznie" jak to ujales i co wtedy-polecisz do sklepu po kolejna nowinke???

A co do nexa-6 to zanim wybralam olka strasznie sie na niego napalilam, ale wielu znajomych fotografow mi odradzilo ten aparat ze wzgledu na niewielka ilosc dostepnych szkiel i ich watpliwa jakosc. Mnostwo czytalam na ten temat i wiele osob podzielalo obawy, ze Sony choc obiecalo rozwijac oferte szkiel do swoich nexow, niestety jakos sie za to nie bierze. Mozna co prawda zainstalowac sobie przejsciowke by podlaczyc obiektywy z innym mocowaniem, ale wtedy z malutkiego aparatu robi Ci sie juz klocek (co jest zaprzeczeniem idei malego bezlusterkowca) no i taka przejsciowka zabiera Ci tez troche swiatla. W sumie to bylam juz gotowa brac tego nexa, ale doslownie wszyscy mi to odradzali, wiec kupilam olka i uwazam, ze to byl strzal w 10:)

I ostatnia rzecz-dobry fotograf zrobi super zdjecie nawet telefonem. Od nowszego i lepszego aparatu Twoje zdjecia nie beda ani ladniejsze, ani lepsze-liczy sie tak naprawde to, co umiesz z tym sprzetem zrobic ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Monty lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#23 PostWysłany: 05 Mar 2015 13:55 

Rejestracja: 09 Maj 2014
Posty: 242
Zbanowany
BrunoJ napisał(a):
A czy ktos z was uzywal moze tego sony a6000 z adapterem do obiektywow Sony alfa? Jakies praktyczne uwagi, w kontekscie podrozowania?


zagladnij pod link : http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=198470&page=1374 znajdziesz wiele informacji to modelach NEX.
Watek dlugi ale mozna przylozyc sie i poczytac.

@chaleanthite: na tak wypaczonym rynku jakim jest polski wiarygodnosc optycznych byla czesto podwazana i sugerowano 'marketing' a nie wiarygodne testy. Wiec zostanmy przy zagranicznych portalach.

chaleanthite napisał(a):
I ostatnia rzecz-dobry fotograf zrobi super zdjecie nawet telefonem. Od nowszego i lepszego aparatu Twoje zdjecia nie beda ani ladniejsze, ani lepsze-liczy sie tak naprawde to, co umiesz z tym sprzetem zrobic?


Z dowolnym kitowym obiektywem powinno byc jeszcze lepiej, pieniadze podobno szczescia nie przynosza ale pomagaja w zyciu wiec wole miec pomoc dobrego AF i niskie szumy w slabym swietle niz tylko rewelacyjne zdjecia przy pomocy przestarzalego produktu w sloneczny dzien.
Mnie to co jest w ofercie Sony z obiektywow wystarcza inaczej nie zamienialbym sie z Nikona D7100.
Jesli aparat bedzie przestarzaly a funkcjonowanie tego produktu bedzie mnie 'uwierac', to tak polece po nowinke jesli to 'uwieranie' zostanie usuniete w nowym produkcie.

Z ciekawosci dlaczego Ci tak odradzali tego 'NEX'a ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#24 PostWysłany: 06 Mar 2015 19:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Az z ciekawości pobiegłem dziś do Saturna i pomacałem sobie a5000, a5100 i a6000. Nie wnikając w detale widze dwie zasadnicze roznice przy tych aparatach. a6000 ma wizjer, przez który wg mnie ogląda się gorzej niż przez ekran (w sensie jakości tego co widze). A6000 ma również inaczej rozwiązaną 'gałkologię', brak już typowej obsługi jak z kompakta, są niby profesjonalne pokrętła, ale na szybko w sklepie mnie to nie porwało i nie było bardzo intuicyjne i poręczne. W szczególności zooma obsługuje się tylko na obiektywie (słaba precyzja...), podczas gdy w 5000/5100 jest dynks lewo/prawo na górze aparatu, jak w kompaktach. Patrząc na to że różnica w cenie była 2x do a5000 i x1.5 do 5100, bardzo doczytałbym czym one różnią się w środku i czy to jest na pewno tyle warte. Nie mówie że nie, ale nie wiem czy nie wolałbym za tę różnicę kupić drugiego obiektywu, np. długiego zooma.
Warto chyba też dodać że seria 5xxx jest wyraźnie mniejsza/poręczniejsza od 6000. Gabarytowo jest może ciut większa od mojego Lumixa T20. Przy okazji patrzyłem również na Panasonika (G6?), ale nie ukrywam że właśnie Sony mnie interesuje ze względu na posiadaną lustrzankę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#25 PostWysłany: 08 Mar 2015 07:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lis 2014
Posty: 315
Loty: 146
Kilometry: 347 466
Turndown-poniewaz (tak jak juz pisalam) sama napalalm sie na NEX-a przeczesalam internet w poszukiwaniu info na temat tego aparatu wzdluz i wszerz i wszedzie bylo to samo-kiepski wybor i jakosc szkiel, ewentualnie dobre szkla ale bardzo drogie. Owszem, mozna bylo znalezc uzywki, ale ja mam takie zbocznie, ze lubie miec wszystko nowe ;) Z samym aparatem nie ma zadnych problemow, jest to swietny sprzet, ale wybor obiektywow nie powala i powie Ci to kazdy, kto choc troche w temacie siedzi. Dlatego wszyscy mi tego Nexa odradzali...

Co do jakosci rankingow to czy myslisz, ze na zagranicznych rynkach nie liczy sie marketing na opiniotworczych stronkach??? Poza tym na dpreview OMD EM 5, OMD EM 10 oraz Sony a6000 maja taka sama koncowa opinie-zostaly ocenione na 80%.

Nie wiem skad Ci przyszlo do glowy, ze OMD EM-ki maja zly AF badz robia zle zdjecia w slabym swietle??? Zamiescilam 3 zdjecia zrobione po ciemku i jeszcze jedno kiedy juz bylo po zmierzchu, ale jeszcze nie calkiem ciemno...Panorama Singapuru jest dodatkowo robiona przez szybe ruszajacego sie wagonika...Moim zdaniem ten aparat bardzo dobrze sobie radzi w slabym oswietleniu, bo nawet przy wysokim iso nie ma szumow...Do tego ma rewelacyjna stabilizacje obrazu, a z tego, co pamietam Nex tego nie posiada-a szkoda, bo jest to przydatne zwlaszcza w trudnych warunkach oswietleniowych kiedy czas otwarcia migawki moze sie wydluzyc...

Ja akurat mialam to szczescie, ze moglam wyprobowac OMD EM 5 u mojego kumpla i to mnie ostatecznie przekonalo do tego aparatu. Przy czym od razu wyjasniam, ze moim wyborem nie kierowaly wzgledy finansowe, poniewaz jestem w takiej sytuacji, ze moge sobie pozwalac na rozne zachcianki. Zamiast sie pchac dalej w lustra wybralam Olka i chocby wyszly kolejne, nowsze modele i tak z niego nie zrezygnuje-pasuje idealnie do moich potrzeb, nic mnie w nim nie uwiera i nie mam zadnych zastrzezen co do jego dzialania.

Mozesz sobie ten aparat nazywac "przestarzalym produktem", "starociem" i jak tam tylko jeszcze pragniesz-to nie zmienia faktu, ze jestem bardzo zadowolona z jego uzytkowania i nie mam z tym aparatem absolutnie zadnych problemow, podobnie jak reszta osob, ktore wiem, ze sa w jego posiadaniu. Coz-moze po prostu wiem jak ten aparat uzywac..?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
kamwad lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#26 PostWysłany: 25 Mar 2015 00:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 200
Loty: 124
Kilometry: 226 762
Mam szybkie pytanie- czy ktoś z Was używał obiektywu z mocowaniem Sony E, naleśnika 16F2.8? Jak Wasze wrażenia? Zastanawiam się nad kupnem Sony a6000 z tą stałką.
_________________
http://podroz-usmiechu.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#27 PostWysłany: 25 Mar 2015 19:57 

Rejestracja: 04 Mar 2012
Posty: 500
znajdz aparat i szklo ktore cie interesuje bedziesz mial setki przykladow
http://pl.pixelpeeper.com/
Góra
 Profil Relacje PM off
anulkax7 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#28 PostWysłany: 06 Kwi 2015 00:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 3076
Loty: 249
Kilometry: 415 497
srebrny
Potrzebuję pomocy fanów bezlusterkowców ;) Wprawdzie mnie już nie namówicie bo w końcu zdecydowałem pozostać przy lustrze, ale agitacja kilku osób w wątku o lustrzankach spowodowała że zacząłem się zastanawiać czy to na pewno dobry ruch :D W zasadzie zdecydowało w dużej mierze to że musiałbym się pozbyć bardzo przyzwoitej szklarni którą długo zbierałem. No i przyzwyczajenia.

Ale znajomy jak oglądał niedawno moją nową siódemkę to zapragnął wrócić do fotografii. Wychowany na analogowych lustrzankach i średnim formacie, ma w domu pokaźny zestaw porządnych obiektywów na m42, no i chce kupić sobie aparat. Od razu zachciał kupować 7DmkII jak mój, ale wydaje mi się że bezlusterkowiec może być dla niego lepszym pomysłem. Do takiego Canona będzie musiał wydać drugie tyle na szkła, zakładanie analogów do AF który jest demonem prędkości i główną zaletą aparatu trochę mija się z celem. Dlatego zaproponowałem mu jakiś porządny bezlusterkowiec, taki z klasy pro, co kosztuje tych 4+ tysięcy.

Polecicie coś? Na pewno musi mieć szybki autofokus i natychmiastową reakcję na spust migawki - tak żeby było prawie jak w lustrzance. Pisaliście że te lepsze bezlusterkowce tak mają i każdy kto się przesiada z lustra chwali sobie zmianę, błogosławi lżejszą wagę, i zarzeka się że nigdy już do lustra nie wróci. Tak samo potrzebna będzie wysoka rozdzielczość wyświetlacza w wizjerze - żeby było można ustawiać ostrość ręcznie bez obaw. Konwertery na m42 widziałem że są - automatyki jak wiadomo nie będzie - potwierdzenie AF chociaż?

Patrzyliśmy na nowego Olympusa OM-D E-M5 Mark II - uszczelniony, wygląda przyzwoicie, o poprzedniku też naczytałem się przyzwoitych opinii i można go dorwać w niezłej cenie. Sony A7 zbiera jakby gorsze recenzje, ale daje full frame matrycę - a to niewątpliwie zaleta. Samsung NX-1 może? Trochę drogi tylko... e: znalazłem jeszcze że w tamtym wątku pisaliście o Fujifilm X-T1.
Ma ktoś z Was jeden z tych aparatów może albo się nim bawił i napisałby 3 słowa?

Jedno jeszcze pytanie bo to nas najbardziej trapi - w bezlusterkowcach matryca nie jest chroniona niczym np przed zakurzeniem przy zmianie obiektywu, ale to jeszcze nie jest duży problem. Czy nie wypala się matryca od skierowania go przypadkiem na słońce? Niosąc bez dekielka na brzuchu na przykład? W lustrzance mam lustro, a za nim jeszcze migawkę. A tutaj nic...
_________________
Zanim zadasz pytanie na forum poszukaj. Potem poszukaj jeszcze raz. Potem idź zrób sobie herbaty i poszukaj trzeci raz, tylko dokładniej.
Jest 90% szans że ktoś już pytał o to samo co Ty, tylko nie potrafisz/nie chce Ci się znaleźć odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off
Monty lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#29 PostWysłany: 08 Kwi 2015 03:59 

Rejestracja: 07 Maj 2013
Posty: 179
Drogi moderatorze :D
Od około 10 lat foce Soniakiem.Najzwyczajniej czuje,ze ich produkty są skrojone pod moje parametry :D
Na dzien dzisiejszy pelnoklatkowy,flagowy model A99 i kilka kilogramow szkiel sygnowanych logiem Carl Zeiss.
Tak wiec A7 o ktorej wspominałes wydaje sie rozsadnym wyborem,jakkolwiek ja czuje sie fantastycznie trzymajac w reku 1.5 kg :mrgreen: Pierdólki mnie jakos nie kreca. :cry:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#30 PostWysłany: 08 Kwi 2015 07:09 

Rejestracja: 09 Sty 2012
Posty: 70
zbyhu napisał(a):
Konwertery na m42 widziałem że są - automatyki jak wiadomo nie będzie - potwierdzenie AF chociaż?

Patrzyliśmy na nowego Olympusa OM-D E-M5 Mark II - uszczelniony, wygląda przyzwoicie, o poprzedniku też naczytałem się przyzwoitych opinii i można go dorwać w niezłej cenie. Sony A7 zbiera jakby gorsze recenzje, ale daje full frame matrycę - a to niewątpliwie zaleta. Samsung NX-1 może? Trochę drogi tylko... e: znalazłem jeszcze że w tamtym wątku pisaliście o Fujifilm X-T1.
Ma ktoś z Was jeden z tych aparatów może albo się nim bawił i napisałby 3 słowa?

Jedno jeszcze pytanie bo to nas najbardziej trapi - w bezlusterkowcach matryca nie jest chroniona niczym np przed zakurzeniem przy zmianie obiektywu, ale to jeszcze nie jest duży problem. Czy nie wypala się matryca od skierowania go przypadkiem na słońce? Niosąc bez dekielka na brzuchu na przykład? W lustrzance mam lustro, a za nim jeszcze migawkę. A tutaj nic...


Manualne obiektywy: jest coś o nazwie "focus peaking", tu możesz zobaczyć jak to wygląda "w akcji"



Ochrona przed zakurzeniem: taka sama jak w lustrzankach, ale chyba nieco łatwiej czyścić matrycę, bo nie siedzi tak głęboko ;)
Co do ochrony przed słońcem, to kompakty też nie mają lustra i migawki, podobnie telefony, i jakoś nie wypalają się masowo.

Aha, pełna klatka kontra "obcięta": FF to FF, magia dużej matrycy, inna głębia ostrości, i inne przyjemne rzeczy, ale jest też coś mniej przyjemnego. Obiektywy (zazwyczaj) są najlepsze optycznie "na środku". Gdy zakładamy obiektywy projektowane do pełnej klatki filmu do "obciętej matrycy", wykorzystujemy najlepszą część obrazu. Gdy taki sam obiektyw założymy do pełnej klatki, możemy się spotkać z mniej przyjemnymi cechami optyki przy krawędziach kadru (nie chodzi tylko o winietowanie, to stosunkowo łatwo można usunąć).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#31 PostWysłany: 08 Kwi 2015 07:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lis 2014
Posty: 315
Loty: 146
Kilometry: 347 466
Ja tylko dodam, ze zdarza mi sie robic zdjecia prosto pod slonce i nie zauwazylam wypalenia matrycy :) Aparat mam od 2 lat.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#32 PostWysłany: 08 Kwi 2015 08:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
r_m napisał(a):
Ochrona przed zakurzeniem: taka sama jak w lustrzankach, ale chyba nieco łatwiej czyścić matrycę, bo nie siedzi tak głęboko ;)
Co do ochrony przed słońcem, to kompakty też nie mają lustra i migawki, podobnie telefony, i jakoś nie wypalają się masowo.

To chyba nie jest najlepszy przykład. Wszystkie znane mi kompakty maja zasłonki na obiektywie, więc nie chodzisz całymi dniami z wystawionym szkłem. W ogólne najczęściej nie chodzisz z kompaktem zawieszonym na szyi, bo po to jest kompaktem, żeby nosić w kieszeni ;-)
Więc to trochę inny przypadek niż był w pytaniu. Swoją drogą pytanie ciekawe - mając nawyk lustrzankowy i kompaktowy do głowy by mi nie przyszło że to może być jakiś problem....
Ja bym jednak sugerował zaopatrzyć się w dekielki jakieś, żeby chronić nie tyle przed słońcem co czysto mechanicznie. Inna szkoła to nakręcanie filtrów UV, które w dobie cyfrówek jakby nie mają sensu zbytnio, ale są w miarę neutralne (nie zmieniają obrazu). Ale filtr musi być dobry (czytaj drogi) inaczej to zwykła szybka i psujemy jakość toru optycznego, itd., itd. Temat rzeka.
W każdym razie dekielki na tak. Ochronią mechanicznie i przed słońcem. Jak komuś obiektyw w piasek na plaży spadnie to zrozumie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#33 PostWysłany: 08 Kwi 2015 08:35 

Rejestracja: 23 Gru 2014
Posty: 101
Jakiś czas temu zdecydowałem się na zmniejszenie gabarytów sprzętu i kupiłem Canona Eos M w zestawie z przejściówką do obiektywów Canona oraz obiektywem ef-m 22 , przyznam że z tym ostatnim chodzę najczęściej. Znałem opinię internetową na temat tego aparatu , ale był po prostu tani. Po około roku mogę powiedzieć że największymi bolączkami przy robieniu zdjęć są ekran do kadrowania który jest stały i wybieranie parametrów głównie na ekranie dotykowym. Jednocześnie jako okularnik ze szkłami przyciemnianymi nic nie widzę na ekranie gdy świeci słońce. Na ostatnią wycieczkę do Izraela ten zestaw był zapakowany do plecaka z obiektywami ef-m 22, 11-22 oraz 18-200. Ten ostatni trochę zakłóca ideę miniaturyzacji i powoduje jeszcze większe kłopoty przy kadrowaniu, dodatkowo lampa i gps . Do tego aparatu trzeba dokupić dodatkową baterię . Mam nadzieję że wkrótce rozwiążę kłopoty związane z ergonomią pracy w tym systemie poprzez zmianę body na M3 które posiada ruchomy ekran , pokrętła nastaw , nowszą matrycę , szybszy AF choć ja nie narzekałem na szybkość w obecnym , można też dokupić do niego wizjer . Body z wizjerem jest dostępne w Japoni w kwocie około 2000 pln . W trakcie frustracji związanych z obsługą oglądałem tego a6000 i może jest to fajne rozwiązanie ale wymagałoby w moim wypadku zmiany systemu i kompletowania obiektywów od nowa. Dodatkowo fakt że posiadałem wcześniej Canona 650 D z 15-85 , którego zmieniłem na M bo miało to mi ułatwić życie podczas wycieczek motocyklowych , bynajmniej tak się nie stało , jedne problemy zostały zmienione na inne , powodował jeszcze większa niechęć do inwestowania w coś nowego. Już rozsądniej byłoby kupić coś ala RX 10 lub Lumixa FZ1000 i skoncentrować się na robieniu zdjęć . Jako amator najmilej wspominam czas gdy posiadałem Sony R1 którego obiektyw był klasą samą w sobie .
Z tego powodu robię upgrade samego body pozostawiając zgromadzone do tej pory obiektywy i mając opcję dostępu do całej szklarni dla systemu Ef , Ef-S



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#34 PostWysłany: 26 Kwi 2015 16:31 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 13
Hej,

Mam pilny niestety temat, decyzję chciałbym podjąć możliwie do jutra, jutro planuję się wybrać do sklepu i sobie na żywo zobaczyć 1-2 konkretne aparaty i między nimi wybrać.

Czego szukam? Szukam aparatu dobrego do podróży i zdjęć plenerowych / zabytków w miastach, ale też zdjęcia „uliczne” – przy czym nie mówię tutaj o jakimś raftingu po Amazonce albo zdobywaniu Mount Everest w zimie, chodzi mi o w miarę nie-ekstremalne warunki przyrody (więc jakieś super-mega uszczelnienie jest mile widziane, ale nie jest absolutnym priorytetem). Chodzi raczej o wyjazdy podróżniczo-wakacyjne, czyli de facto od Chorwacji, przez np. europejskie miasta, po Azję, Amerykę Płd/Płn. Jak widać przekrój jest taki, że często loty są tanimi liniami, więc każdy cm i każdy gram ma znaczenie, dlatego też mój wybór padł na bezlusterkowce (no chyba, że ktoś mnie odwiedzie od tego pomysłu  ?). Cena – maks do ok. 2500 zł.

Wydaje mi się, że najważniejsze dla mnie będą (abstrahując od wagi, bo zakładam, że każdy z tych aparatów ma akceptowalne dla mnie wymiary i wagę):
1. Jakość zdjęć w formacie JPG – w terminologii testów na cameradecision.com chodzi mi o zdjęcia typu „landscape”, „street” i „daily”. Portretów ani zdjęć sportowych raczej nie mam w planie (zdjęcia planuję też potencjalnie wywoływać, nie tylko oglądać na kompie),
2. Dobry i celny autofokus,
3. Żeby obiektyw(y) w zestawie był(y) na takim poziomie, że na nadchodzącego tripa do Kalifornii / Arizony / Nevady (a więc fotografowanie Grand Canyon, Vegas, Sekwoi, Golden Gate w San Francisco, etc. i wszelkich innych parków narodowych tamtejszych) w zupełności wystarczy i zdjęcia będą naprawdę b. dobrej jakośc,

Dodatkowymi atutami będą:
4. Prostota obsługi,
5. Stabilizacja matrycy w body (podobno jest skuteczniejsza co do zasady?),
6. Wizjer,
7. Żeby LCD był uchylny / obrotowy, etc.

Trochę poszukałem po Internetach i teraz poniżej moje typy:

1) Olympus OMD E-M10
• cena z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14 42mm 1:3.5 5.6 II R (o którym czytałem, że jest bardzo przyzwoity jak na taki basicowy obiektyw) – 2599 zł
• Nagroda EISA dla najlepszego kompaktu konsumenckiego 2014/2015,
http://cameradecision.com/find --> 3 miejsce wśród bezlusterkowców do 1000 USD (88/100)
http://www.dpreview.com/reviews/olympusem5/22 80% i rekomendacja
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” (od 0/100) = 55 / 77 / 93

2) Sony Alpha A6000
• Trochę drogi, bo cena to 2829 zł z obiektywem 16-50 mm, o którym wyczytałem w Internetach rozbieżne opinie, ale z przewagą negatywnych (nawet na tle innych kitowych)
http://cameradecision.com/find --> 4 miejsce wśród bezlusterkowców do 1000 USD (87/100)
http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-a6000/13 --> 80%
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 64 / 77 / 69

3) Sony Alpha 5100
• 2179 zł z tym samym 16-50mm, który ma Sony A6000
• Dopiero 22 miejsce na cameradecision.com wśród bezlusterkowców do 100 USD (77/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 60 / 75/ 63

4) Panasonic DMC-G5
• 1599 zł z podobno średnim obiektywem 14-42 mm
http://cameradecision.com/find --> 13 wśród bezlusterkowców do 1000 USD (80/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 60 / 75/ 63

5) Panasonic GX7

• 2390 zl z dostawą I obiektywem14;42, tym samym co DMC-G5 (chyba średnim?)
http://cameradecision.com/find  1 miejsce w ranking bezlusterkowcow do 1000 usd (91 pkt/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 55 / 77 / 92

6) Olympus PEN E-PL5
• 1700 zł w Media Markt albo Saturnie z obiektywem 14-42 (tym samym, co OMD E-M10, podobno b. fajnym) oraz zbierającym b. dobre recenzje obiektywem 40-150 (mimo, że podobno jest nieco ciemny).
http://cameradecision.com/find --> 17 wśród bezlusterkowców do 1000 USD (79/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 52 / 78 / 89

7) Fuji X-M1
• 1999 zł Saturn np. z 2 obiektywami – są różne zestawy, w każdym jest XC 16-50 (podobno w miarę ok.), w jednym dodatkowo jest XF 27 mm (podobno fajny), w innym zestawie jest XC 55 – 230 (podobno też nie taki najgorszy)
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-m1/12 --> 77%
http://cameradecision.com/find --> 28 wśród bezlusterkowców do 1000 USD (76/100)
• Podobno ma rewelacyjną jakość zdjęć (vide dpreview i optyczne.pl), ale taki sobie AF,
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 53 / 63 / 73

8) Samsung NX30
• 2349 z obiektywem 18-55 (podobno takim sobie)
http://cameradecision.com/find --> 2 miejsce bezlusterkowce do 1000 usd (89/100)
http://www.dpreview.com/reviews/samsung-nx30/12 --> 77%
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 60 / 73 / 71

Konkluzja:
No i teraz tak – Sony A6000 jest trochę za drogi (maksimum to ok. 2500), plus nie wiem czy na tyle lepszy od pozostałych faktycznie, żeby dopłacać. Kusi E-PL5 z dwoma fajnymi obiektywami i w b. dobrej cenie, tylko… no właśnie jest podejrzanie tani na tle innych i miejsca w rankingach ma niższe sporo. OMD E-M10 ma niezłe opinie, ale ogólnie Olympusy nie mają za dobrych ocen, jeśli chodzi o przeznaczenie do zdjęć w plenerze. Na cameradecision tłumaczą to tym, że mają matrycę 16Mpix a nie 24Mpix – pytanie czy to ma faktycznie takie duże znaczenie?

Będę z góry wdzięczny za wszelkie porady i pomoc 
Góra
 Profil Relacje PM off
jobi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#35 PostWysłany: 26 Kwi 2015 20:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2013
Posty: 1109
Loty: 4
Kilometry: 5 374
srebrny
Tak po krótce, to brał bym mniej więcej w kolejności w jakiej napisałeś:
OM-D E-M10
jak nie to a6000
Sam mam E-M5 i jestem bardzo zadowolony.
Tu masz komplet OM-D E-M10 z dwoma obiektywami a tylko stówkę drożej niż pisałeś:
http://www.valuebasket.pl/pl_PL/mainpro ... SL?AF=CEPL
ew. jeśli Ci zależy na uszczelnieniach to E-M5 (starszy model, ale na plus uszczelnienia i ciut lepsza stabilizacja, na minus brak WiFi, wbudowanej lampy, gorszy procek) w tej samej cenie:
http://www.valuebasket.pl/pl_PL/mainpro ... NA?AF=CEPL
aha, ale powyższego sklepu nie znam i nie wiem, czy jest godny polecenia.
Pozdr
z.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#36 PostWysłany: 26 Kwi 2015 21:49 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 13
Zoli, dzięki.

Co do tego valuebasket, to właśnie widziałem, że oni mają sporo taniej, ale po pobieżnym poszukiwaniu w necie wychodzi, że jednak nie są godni polecenia, wolałbym ich unikać :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#37 PostWysłany: 26 Kwi 2015 21:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Zawężając do OM-D E-M10 i a6000, zwróc uwagę na takie różnice:

Wielkosc matrycy (czyli również przeliczenie na tzw pełną klatkę): EM10 - x2.0 , a6000 x1.5/6 - czyli z większą matrycą teoretycznie daje lepsze rezultaty (przynajmniej powinno), przy okazji OM-D mają podobno matryce od.. Sony :D

Stabilizacja: pisałeś że lepiej żeby w body - OM-D ma w body, Sony w obiektywie. W skrócie w Sony musisz mieć obiektyw ze stabilizacja, inaczej nie będziesz miał (będzie również większy i cięższy). W olku wpinasz co popadnie. EM10 ma 3 osiowa, EM5 ma 5 osiową, czyli taką najlepszą z możliwych.

Uszczelnienia: EM10 nie ma, dopiero EM5. w a6000 cośtam jest.

Jakosc obiektywów: te podstawowe są wystarczające, ale nie urywają d... spojrz sobie na boku na ceny dodatkowych obiektów, żebyś ewentualnie wiedział ile może dany system kosztować w przyszłości. Przy czym do Olka możesz używać obiektywów kilku producentów zgodnych z 4/3 (np. panasonic). Jak zauwazyles zoomy sa ciemne. To ich najwieksza wada, która teoretycznie nadrabia wysokie iso do ustawienia na body.

Wielkosc aparatu: skoro atakujesz bezlustra to zakładam ze wielkość ma znaczenie. EM10 jest wyraźnie mniejszy (poręczniejszy) od a6000, nie wspominając że jest również ładniejszy (subiektywnie)

Świeżość: im młodszy tym wspołczesniejszy, a6000 jest bardzo swiezy, em10 troche starszy, em5 ma 2 lata (brak paru funkcji które sa w EM10), jest nowsza wersja (mk2) ale wyraźnie drozsza, przy czym uzupelniona glownie o funkcje, a serce (matryca i procesor) jest takie samo. Różnice w delatach, typu nagrywanie wideo, mniej czy bardziej obrotowy ekran z tylu, jakość wizjera itp.

Mi z tych dwóch wizualnie bardziej do gustu (po oglądaniu w sklepie, ale bez kupowanie) przypadl EM10. A6000 nie lezy mi w rece, nie podoba mi się ergonomia (np. obsluga zooma malym dzyndzlem na obiektywie) i wg mnie jest za duzy.

Jeszcze co do ilości MPX - ilosc może mieć znaczenie, ale bardzo dużo zależy od tego na czym będziesz to ogladal, drukowal, itp.
Taka prosta matematyka - ekran QHD (3800x1800), jest dostępny od niezbyt dawna w TV, a troche wcześniej w komputerach. Rozmiar zdjęcia 10MPx przekracza większy wymiar (mniejszy jest przekroczony dużo wcześniej z racji innych propocji zdjęcia). Czyli zdjecie jest skalowane, gdy oglądasz w calosci. Jeśli jednak masz tych Mpx dużo więcej, to możesz wyciać jakiś kadr ze swojego zdjęcia i dalej mieć "pełną" rozdzielczość na ekran. Do tego - jeśli na zdjęciu będziesz miał bardzo dużo drobnych drobiazgów (np. ściany Grand Kanionu, albo liściaste drzewo, albo to o mi się ostatnio trafilo - Katedra z miliardem fantastycznych ornamentow na dachu), wtedy wieksza ilosc pixeli pozwoli Ci lepiej oddac te szczególy. W temacie katedry - chciałem podeslac komus zdjecie, ale je zmniejszyłem do 2000x1500 i d.... zbita - wieżyczki i ornamenty się spikslowały natychmiast, podobnie przy oglądaniu na 'zwykłym telewizorze full HD". Dopiero na kompie z QHD efekt był taki jak powinien.

Czy 24 jest na tyle lepsze od 16Mpx ze potrzebujesz mieć? to już ty musisz zdecydować. Weź przy tym pod uwagę ze w Sonym nie tylko więcej mpx, ale i wieksza matryce. No i pamiętaj ze więcej Mpx to większe zdjęcia, czyli wieksza karta, dyski w domu, dluzej się przegrywa, itd., itd.
Znam ludzi którzy przestawiali zapis w dobrych aparatach na 6mpx, żeby nie generować takich dużych plikow.
Odpowiedz więc sobie - co chcesz potem z tymi zdjęciami zrobić. Bo jeśli ogladac w domu na TV lub wrzucać w net (pomniejszone), to każdy z powyższych będzie ok.

Zakladajac ze musisz wybrać na szybko, to podszedł bym do tego tak - każdy będzie dobry, to sa wspolczesne dobre aparaty, wybierz ten który lepiej lezy, i może tam gdzie masz fajniejszy zestaw startowy (dwa obiektywy). Cokolwiek kupisz będzie robilo dobre zdjęcia, a za dwa lata będzie przestarzale (ciagle robiąc dobre zdjęcia ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#38 PostWysłany: 27 Kwi 2015 01:36 

Rejestracja: 27 Lut 2013
Posty: 146
Loty: 398
Kilometry: 938 847
od tygodnia mam Olympusa PEN E- PL7 na razie go testuje , ale juz jestem bardzo zadowolony . Dla mnie bardzo wazna jest wielkosc ,do tej pory uzywalem drogich kompaktow,
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#39 PostWysłany: 27 Kwi 2015 14:19 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 13
benhen - jak testujesz, to rozumiem, że pewnie robiłeś jakieś różne próbne zdjęcia - wrzucisz może :) ?

BrunoJ - wielkie dzięki za obszerną poradę.

Czy ktoś jeszcze ma jakieś dobre rady? Prawdopodobnie dzisiaj pod wieczór udaję się do sklepu obadać i chciałbym mieć już do tej pory zawężone grono do powiedzmy 2-3 aparatów. Słyszałem dużo dobrego o tym Panasonic GX7 też.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#40 PostWysłany: 27 Kwi 2015 15:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
kazdym z tych aparatow zrobisdz fajne zdjecie
idz,wez do reki i wybierz ten ktory ci najlepiej lezy w reku
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 223 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group