Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Amazonia i malaria
#1 PostWysłany: 22 Paź 2021 08:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Cześć,
Konkretne pytanie dot. Kolumbii - Leticia na 2-3 dni wygląda zachęcająco, zniechęcająco wygląda informacja na stronie CDC, że w Kolumbii malaria występuje wszędzie poniżej 1700m n.p.m.. :(

Serio jest aż tak źle? Czy wycieczka do dżungli od razu oznacza dla nas branie tabletek? Nie pytam co mi powie lekarz medycyny podróży bo do niego się wybieram po weekendzie, tylko o hands-on experience. Do tej pory jakoś udało nam się uniknąć długotrwałych faszerowań (Panana,Brazylia,Tajlandia/Malezja), ale jak mus to mus...
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#2 PostWysłany: 22 Paź 2021 09:51 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 317
Nikt nie zadecyduje za Ciebie, my w Brazylii na Amazonce braliśmy profilaktycznie piguły.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#3 PostWysłany: 22 Paź 2021 11:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Z malarią to jest tak, że najważniejsza jest profilaktyka przed ukłuciem. A komary malaryczne atakują najczęściej w nocy. W Amazonii na bank będziesz miał pełno komarów i raczej ciężko ochronić się przed każdym.
Malarone jest bezpieczny dla dzieci i w przypadku kilkudniowej podróży w miejsca malaryczne aż tak długo go nie trzeba brać.
Lekarz powie, że jak jest zagrożenie to trzeba brać. Jak chcesz zejść z ceny malarone to chyba można brać doxycyklinę w zamian, ale pamiętać, że to antybiotyk.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#4 PostWysłany: 22 Paź 2021 12:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
@pajacyk - wiem nikt za mnie nie zdecyduje, z tym problemu nie mam. Braliście Malarone czy doxy

@cart - wiem, że Malarone jest bezpieczny ale ma kilka wad, i nie chodzi mi tutaj o jego cenę. Doxy ma też zalety, ale też sporo wad. Ostatecznie też czy malarone czy doxy to dużo zależy od regionu i gatunków tego paskudztwa.

Anyway, co lekarz powie to wiem :)
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#5 PostWysłany: 22 Paź 2021 13:07 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
Dobra mugga non stop i długie rękawy najlepiej. No i moskitiera.
W sumie, jak mnie pamięć nie myli, jest także Malarone Junior dla dzieci, no ale wiadomo, najlepiej lekarz Ci powie. Także warto sprawdzić ceny malarone np w Czechach lub w Niemiec, przed kupnem w Polsce (np w Grecji można kupić opakowanie od 13 do 18 eur, a Junior od 8 do 11 EUR)
Góra
 Profil Relacje PM off
zawiert lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#6 PostWysłany: 22 Paź 2021 14:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 609
Kilometry: 970 938
srebrny
cart napisał(a):
Malarone jest bezpieczny dla dzieci i w przypadku kilkudniowej podróży w miejsca malaryczne aż tak długo go nie trzeba brać.
Lekarz powie, że jak jest zagrożenie to trzeba brać. Jak chcesz zejść z ceny malarone to chyba można brać doxycyklinę w zamian, ale pamiętać, że to antybiotyk.


Dzieciom do 12 roku życia NIE WOLNO podawać doxycyckliny bo zaburza rozwój kości i zębów.

@zawiert
Zagrożenie malarią jest w Leticii realne.
Wady Malarone nie są w mojej opinii jakieś szczególnie dokuczliwe. Co miałeś na myśli?
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#7 PostWysłany: 22 Paź 2021 14:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Dzięki za sprostowanie. Mówiąc bezpieczny miałem na myśli Malarone, ale może faktycznie z mojej wypowiedzi można było wywnioskować, że doxy też jest bezpieczna.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#8 PostWysłany: 22 Paź 2021 14:50 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
2-3 dni w dzungli to branie malarone przez 10-11 dni, spokojnie do ogarniecia. W dzisiejszych czasach kazdy ma swoje zdanie na wszystkie tematy, w szczegolnosci zwiazane z lekami ale ja juz od dawna zawsze biore prochy jak jestem w rejonach malarycznych.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#9 PostWysłany: 22 Paź 2021 15:28 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 317
zawiert napisał(a):
@pajacyk - wiem nikt za mnie nie zdecyduje, z tym problemu nie mam. Braliście Malarone czy doxy

@cart - wiem, że Malarone jest bezpieczny ale ma kilka wad, i nie chodzi mi tutaj o jego cenę. Doxy ma też zalety, ale też sporo wad. Ostatecznie też czy malarone czy doxy to dużo zależy od regionu i gatunków tego paskudztwa.

Anyway, co lekarz powie to wiem :)


Malarone, kupione w aptece przez neta, coś ok. 115 zł. Najlepiej przywieźć z Albanii tam wszystkie leki bez recepty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#10 PostWysłany: 22 Paź 2021 15:47 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
Zeus napisał(a):
Dobra mugga non stop i długie rękawy najlepiej. No i moskitiera.
W sumie, jak mnie pamięć nie myli, jest także Malarone Junior dla dzieci, no ale wiadomo, najlepiej lekarz Ci powie. Także warto sprawdzić ceny malarone np w Czechach lub w Niemiec, przed kupnem w Polsce (np w Grecji można kupić opakowanie od 13 do 18 eur, a Junior od 8 do 11 EUR)


Malarone Junior o ile nic się ostatnio nie zmieniło nie jest dostępny w Polsce. Ja po prostu dzielę (można) tabletki zwykłego Malarone.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#11 PostWysłany: 22 Paź 2021 16:29 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
pajacyk napisał(a):
Malarone, kupione w aptece przez neta, coś ok. 115 zł. Najlepiej przywieźć z Albanii tam wszystkie leki bez recepty.

Potwierdzam, warto poszperać. Jak sam kupowałem (fakt, że było to prawie dwa lata temu), to na 1 paczce różnica za zakup w necie była jakieś 50 zł w stosunku do ceny stacjonarnie w tej samej aptece, w której był odbiór.
Co do Albanii się nie wypowiem, bo choć byłem tam miesiąc temu, to do aptek nie zaglądałem. Ale być może szkoda, że tego nie zrobiłem?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#12 PostWysłany: 22 Paź 2021 22:32 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 317
Kleszcz mnie użarl w Wawie w pokoju przed wylotem. A tam leczylem się antybiotykiem pozwalającym się opalać. Kupiłem ten najtańszy a potem Pani mi wymieniała bez problemu na ten właściwy. Szok. Lekarze to masakra. Obywatelu lecz się sam i dlatego leki są bez recepty. Ciekawe jak dragi?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#13 PostWysłany: 25 Paź 2021 11:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Dla zainteresowanych, po wizycie wytyczne są:
szczepienie febra,
szczepienie dur brzuszny,
szczepienie tężec, błonica, polio, krztusiec
szczepienie wścieklizna
plus co do malarii oczywiście malarone lub tańsze falcimar (tańszy zamiennik).
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#14 PostWysłany: 25 Paź 2021 12:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
A lekarz powiedział dla jakiej to części czy ogólnie Kolumbia? Planuję wyskoczyć do Parku Narodowego Manu w Peru i również zastanawiam się nad potencjalnymi szczepieniami...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#15 PostWysłany: 25 Paź 2021 12:22 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
szczepienie febra -> warto bo dożywotnio, w Peru występuje
szczepienie dur brzuszny -> jak dla mnie warto. Raz miałem objawy, i myślałem ze zejdę
szczepienie tężec, błonica, polio, krztusiec -> to jest raz na 10 lat, więc warto
WZW A -> tez warto, bo dozywotnio

Wścieklizna, ja mam, bo kij wiadomo czy ktoś cię ugryzie. Chociaż lepiej zapytać lekarza.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
makdeb uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#16 PostWysłany: 25 Paź 2021 12:45 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Szczepiąc się przeciw wściekliźnie (szczepionka prewencyjna) warto pamiętać, że nie chroni ona przed samym zakażeniem, a jedynie spowalnia proces chorobowy co daje nam kilka dni czasu na znalezienie pomocy medycznej. To jest ważne zwłaszcza w sytuacji kiedy znalezienie lekarza jest trudne. Po stycznością z podejrzanym zwierzęciem (ugryzienie, podrapanie, kontakt ze śliną) należy, także mając szczepienie, odbyć wizytę u lekarza. W takiej sytuacji zaletą szczepienia prewencyjnego jest to, że po ewentualnym zakażeniu otrzymuje się mniejsza dawkę szczepienia.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#17 PostWysłany: 25 Paź 2021 13:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1607
platynowy
pajacyk napisał(a):
Obywatelu lecz się sam i dlatego leki są bez recepty.

Leki są bez recepty, bo większości nie stać na wizytę u lekarza. Pomoc państwowa to żart. Nie mówię o mieszkańcach dzielnic w których przebywają turyści itp. Minimalna pensja w Kolumbii czy Peru to ok USD 260, tylko, że w przeciwieństwie do Europy odsetek ją zarabiający jest znaczny. Ci ludzie nie wydadzą $20-30 na prywatną wizytę, ale dolara na blister amoksycyliny tak.
Przepraszam za OT. :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#18 PostWysłany: 25 Paź 2021 13:40 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1440
złoty
Dodatkowo oprócz tego, co pisze @jaszon, to prewencyjne szczepienie przeciwko wściekliźnie znacznie upraszcza schemat szczepień po ewentualnym ugryzieniu. Dla osób nieszczepionych po ugryzieniu z reguły potrzebne jest podanie ludzkiej immunoglobuliny (HRIG) + podanie szczepionki (standardowe to Verorab i Rabipur, nie wiem, czy są jakieś inne). Z HRIG jest ten problem, że jest bardzo droga i w tzw. Trzecim Świecie trudno dostępna, stąd też często rezygnuje się z jej podania ryzykując nieskutecznością samego szczepienia.
W przypadku osób szczepionych prewencyjnie HRIG się nie podaje i po ugryzieniu wystarczy sama szczepionka, która jest tania i dostępna nawet w miejscach z rudymentarną służbą zdrowia. Jest też więcej czasu na jej podanie, chociaż tu nie ma reguły, bo szybkość pojawiania się objawów wścieklizny jest bardzo różna w różnych przypadkach.
Ja szzczepiłem się prewencyjnie przeciwko wściekliźnie dość dawno, w 2010. Wg ówczesnego stanu wiedzy podawano trzy dawki w ciągu miesiąca, po roku dawkę przypominającą, a potem kolejne co 5 lat. Zdążyłem wziąć jednego boostera po 5 latach. Ostatnio przypadał mi termin na kolejny, sprawdziłem na stronach CDC i WHO i okazało się, że w międzyczasie przestał już być zalecany i dotychczasowe szczepienia powinny mi wystarczyć dożywotnio.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#19 PostWysłany: 25 Paź 2021 14:06 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
@meczko masz gdzies ten art pod ręką? Bo to bardzo ciekawe :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Amazonia i malaria
#20 PostWysłany: 25 Paź 2021 14:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Maj 2014
Posty: 1676
Loty: 199
Kilometry: 453 204
srebrny
Potwierdzam to co koledzy piszą. Jak to się wyraził lekarz dzisiaj "będzie to Was kosztowało majątek", więc po szybkim researchu oczywiście odradzam Luxmed szczepionki (mimo, że mam lekarza w pakiecie), bo mają przebitkę 30-40% na szczepionkach (czyli na jednej wizycie np. na febrę przepłacam +500zł za rodzinę), co robi różnicę.

Aby już całkiem udokumentować cennik na pamiątkę inflacyjną podaję co znalazłem od ręki we Wroc:
Verorab (wścieklizna) 155zł dawka (3 dawki potrzebne prewencyjnie)
Stamaril (żółta gorączka, żółta febra) 210zł
TyphimVI (dur brzuszny) 235zł
Boostrix Polio (błonnica, tężec, krztusiec, polio) 120zł (tego dzieciom nie trzeba, jak są szczepione na bieżąco)

Schemat szczepienia na wściekliznę to 0/7/21 dorośli i 0/7/28 dzieci, więc warto o tym pamiętać bo może braknąć czasu przed wyjazdem.

Warto też pamiętać (to dla tych, co mają dzieci), że nie każdy lekarz med. podróży przyjmuje i szczepi dzieci, nam udało się znaleźć dopiero za 5-tym razem.
_________________
R.

Pierwsze raz w Afryce: https://www.fly4free.pl/forum/a-na-koniec-ktos-ci-powie-ze-nic-z-tej-afryki-nie-widziales,213,175117
Pojechaliśmy z nastolatkami w kilkumiesięczną podróż dookoła świata: W sto dni dookoła świata
Góra
 Profil Relacje PM off
makdeb lubi ten post.
meczko uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group