Fly4free.pl

Bilety za 1 zł już nigdy nie wrócą. Ale era taniego latania dopiero się zaczęła!

Foto: Port Lotniczy Wrocław

Kiedyś to się tanio latało! Nie to co teraz. Zapewne wielu czytelników Fly4free.pl, którzy są z nami od początku serwisu tak dziś sobie myśli. Są jednak w błędzie. Mnóstwo kierunków jest aktualnie tak tanich, jak jeszcze nigdy nie było. A wiele wskazuje na to, że… może być jeszcze taniej.

20 grudnia upłynie 10 lat, odkąd w domenie Fly4free.pl pojawiła się pierwsza oferta. Obchodzimy urodziny, ale co by to były za urodziny bez prezentów?  Zatem i my mamy prezenty dla Was. Na nasze dziesięciolecie przygotowaliśmy konkurs, w którym główną nagrodą jest iPhone 11, a nagrodami za 2. i 3. miejsce hulajnogi Xiaomi. Ale dzięki partnerowi imprezy, Qatar Airways, wygrywa każdy, kto weźmie udział w urodzinowej zabawie, bowiem dla każdego uczestnika mamy kody rabatowe na loty z katarską linią. Zapraszamy do udziału: szczegóły znajdziecie tutaj.

***

Mariusz Piotrowski, szef naszego działu publicystyki, właśnie napisał tekst, który polecam lekturze: „Kiedyś to było! 8 rzeczy w tanim lataniu, za którymi tęsknimy najbardziej”. W wielu czytelnikach wywołał on falę nostalgii. „Tęsknię za starymi czasami” – pisaliście w komentarzach. „Ze łzą w oku wspominam tamte lata”. Ale… czy naprawdę jest za czym?

Mamy tendencję do idealizowania przeszłości i wybierania z niej tylko pozytywów. To normalne dla ludzi zachowanie. Popatrzmy jednak na liczby, które w przeciwieństwie do nas, są obiektywne.

Odszukałem nasze zestawienia najlepszych promocja w 2010 i 2011 roku  ; ). Zobaczmy, jakie wtedy były „hity” na Fly4free.pl.

… LOT-em po Europie mogliśmy podróżować za 287 PLN (np. do Aten lub Stambułu), a na Bliski Wschód (Izrael, Liban, Jordania, Dubaj) wciąż za 500-600 PLN możemy polecieć z Air Baltic – pisałem podsumowując rok 2010.

Dziś Izrael i Jordania, dzięki wejściu do tych państw tanich linii lotniczych to jedne z najtańszych kierunków. Bilety za 78 PLN w dwie strony na tych kierunkach są standardem. Ateny i Dubaj również da się upolować w cenach takich samych jak 10 lat temu, lub nawet taniej. Liban aktualnie możemy „zrobić” z przyjemną przesiadką na Cyprze dzięki Ryanairowi poniżej 200 PLN, a bezpośrednio z LOT-em w promocjach za 500-600 PLN.

Z kolei w 2011 w podsumowaniu roku na Fly4free.pl Hubert Olender pisał:

Podróże na średnim dystansie mogliśmy (…) odbywać tanio dzięki PLL LOT. Za bilety do Larnaki (Cypr) czy Tbilisi (Gruzja) płaciliśmy poniżej 300 zł.

Trudno się nie uśmiechnąć, czytając te słowa, bo dziś te kierunki dzięki lowcostom są jeszcze tańsze. To jednak średnie dystanse. A jak kształtowały się ceny na dalekich trasach? Oto wpis z 2010 roku mojego pióra:

Na długich trasach najłatwiej kupić tani bilet do Ameryki Północnej. Tu średnia cena biletu, w ośmiu wybranych promocjach to 1317 złotych. Najtańsze bilety do USA (Iberia z Berlina) na początku 2010 roku kosztowały 800 złotych. Do Azji Południowo-Wschodniej, Indii i Chin średnia cena biletu w dziewięciu promocjach, które trafiły na nasze łamy wyniosła 1482 złote. Najtańszy bilet kosztował 700 zł (Air Asia z Paryża do Kuala Lumpur)

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

A jak jest obecnie? Miesiąc temu pisaliśmy o lotach z Berlina do USA za 961 PLN. Z Warszawy drożej? Tak, ale nieznacznie – do Nowego Jorku można polecieć już za 1197 PLN. Z kolei za 1300 PLN można już często złapać bilety na Florydę lub Zachodnie Wybrzeże. Najtańsze bilety? Szanghaj z Budapesztu za 749 PLN czy Karaiby z Paryża za 477 PLN.

Czy na wskazanych wyżej trasach jest drożej niż 10 lat temu? Nic z tych rzeczy. Może w takim razie dobrałem dane do tezy? Też nie, a poświadczeniem zmian w cenach jest choćby badanie opisane na łamach „The Economist”, którego wynik wskazuje, że w ciągu tylko ostatnich 5 lat ceny lotów na dalekich trasach spadły aż o 30 procent.

ryanair samolot na płycie
Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

Skąd zatem przekonanie, że kiedyś to się tanio latało, a teraz… już jakby mniej? Odpowiedź jest prosta: słynne bilety za 1 PLN (czy nawet kilka groszy, bo i takie się zdarzały): kiedyś były, teraz już ich nie ma. To była inwestycja Ryanaira w zbudowanie pozycji na polskim rynku. Zakończyła się sukcesem i nie sądzę, by firma do niej wracała. Ostatnio za to mieliśmy spektakularnie niskie ceny lowcostów w trakcie „bitwy o Berlin” czy „bitwy o Wiedeń”.

Bilety za grosze, ich upolowanie (tu trzeba było mieć refleks), emocje temu towarzyszące. To właśnie pamiętamy. Pamiętamy wszystkie podróże, dzięki którym można było zobaczyć kawał Europy, mając 100 PLN w kieszeni na cały wyjazd. Czy jednak takie podróże są dziś zupełnie dostępne? W podsumowaniu 2011 roku pisaliśmy:

U irlandzkiego przewoźnika (Ryanair – przyp.red.) najtańsze bilety z Polski kosztowały 14,99 zł w jedną stronę.

15 złotych. A dziś? 19 PLN w ostatniej promocji Ryanaira. Oczywiście, tych bardzo tanich biletów jest mniej, upolować je trudniej, ale jeśli się chce – to wciąż można. Tyle tylko, że…

Bagaż na lotnisku
Foto: pio3 / Shutterstock

… już nie bardzo się chce. I to nie tylko „starym wyjadaczom”, którzy oblecieli pół Europy za kilka złotych. Załóżmy, że jestem początkującym podróżnikiem. Mam do wyboru Oslo za 38 PLN w dwie strony, albo Izrael, Cypr czy Jordanię za 78 PLN. Co wybiorę?

Fakty są takie, że żyjemy w świetnych czasach do podróżowania. Nigdy wcześniej dalekie podróże nie były możliwe w tak niskich cenach. Nigdy wcześniej tak łatwo bezpośrednio z Polski nie mogliśmy polecieć do tak rozmaitych zakątków świata. Korzystajmy z tego!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Tu porownuje Pan ceny nie uwzgledniajac zmieniajacej sie wartosci pieniadza w czasie, a to robi dodatkowo jakies 17% roznicy, wiec rzeczywiscie wyglada ze dzisiaj jest wrecz taniej :)
Michal Marcinkiewicz, 6 grudnia 2019, 21:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dodatkowo warto zauważyć, że obecnie do najtańszych lotów FR/W6 trzeba dopłacić kolejne 100 zł za miejsce i bagaż, żeby mieć porównywalne warunki. IMO jest drożej tam, gdzie low-costy były i taniej tam, gdzie się dopiero pojawiły. 
Michal Marcinkiewicz Tu porownuje Pan ceny nie uwzgledniajac zmieniajacej sie wartosci pieniadza w czasie, a to robi dodatkowo jakies 17% roznicy, wiec rzeczywiscie wyglada ze dzisiaj jest wrecz taniej :)
xionc, 9 grudnia 2019, 18:47 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »