Fly4free.pl

Dokąd mogą jechać niezaszczepieni? Krajów jest więcej niż sądzisz!

Foto: Ilona Titova / Shutterstock
Nie chcesz lub nie możesz się zaszczepić, ale nie chcesz rezygnować z podróży? Sprawdziliśmy, do jakich krajów mogą podróżować także osoby niezaszczepione. I choć nie do wszystkich da się wjechać bez żadnych obostrzeń, to i tak lista krajów, które wpuszczają turystów niezależnie od statusu szczepień jest całkiem sporo.

Nie ma chyba pytań, które powtarzają się częściej w wiadomościach i komentarzach niż te związane z obostrzeniami wjazdowymi do przeróżnych krajów. Często też szukacie tych państw, które wpuszczają osoby niezaszczepione (a szczególnie bez konieczności robienia testów).

W efekcie niejednokrotnie sugerowaliście, że taka lista byłaby ogromnym ułatwieniem. Nie mogliśmy więc zignorować takiej prośby.

Co istotne, z listy na wstępie wykluczyliśmy kraje, w których trzeba zrobić więcej niż jeden test (a więc np. Cypr czy Zanzibar) lub, w których musielibyście przejść kwarantannę.

Kraje bez żadnych obostrzeń – nawet dla niezaszczepionych

Co prawda nie ma zbyt wielu krajów, które mają zupełnie otwarte granice i nie oczekują ani testów ani kwarantanny zarówno od osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych, ale kilka takich wciąż jest!

Przede wszystkim to dwa hity ostatnich sezonów – Dominikana i Meksyk. Jeśli jednak obawiacie się, że w Dominikanie będziecie się nudzić, bo „tam są tylko plaże”, to koniecznie przeczytajcie naszą relację z tego kraju. Spróbujemy zmienić waszą opinię. W przypadku podróży do Meksyku zwykle nie ma takich obaw, ale za to na łamach Fly4free.pl możecie znaleźć dwie mniej typowe relacje z wizyty w tym kraju, czyli „Maski, karły i wata cukrowa, czyli oglądałam lucha libre. Czy to najbardziej kiczowata rozrywka świata?” oraz Proszek na przekroczenie granicy i zioła na dobrą podróż. Odwiedzamy targ czarownic, na którym kupisz szczęście.

To jednak nie koniec listy. Bez testów i kwarantanny możecie wjechać także do Kostaryki. Należy jednak pamiętać o wypełnieniu tzw. karty zdrowia i wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego COVID-19.

Od 9 lutego do tej listy dołączyła również Szwecja, która zdecydowała się znieść obowiązek przedstawiania wyniku testu zarówno dla osób zaszczepionych, jak i tych, które szczepienia nie mają. Także Madera niespodziewanie kilka dni temu zniosła wszystkie obostrzenia dla podróżnych, niezależnie od statusu szczepienia, a 12 lutego dołączyła do niej Norwegia. Dzięki temu możemy dopisać je do tej listy.

Kraje z testem – najpierw te bliżej

Jeśli zaś nieco rozszerzymy poszukiwania, czyli dopuścimy również kraje, które wpuszczają osoby niezaszczepione, ale wymagają od nich testu, to lista znacząco się wydłuża.

Przede wszystkim będą to niemal wszystkie kraje Europy (a w szczególności Unii Europejskiej). I co istotne – najczęściej akceptują zarówno testy PCR jak i antygenowe, choć czas na ich wykonanie może się różnić. Sprawdzicie go jednak zawsze na stronach MSZ. Najczęściej to 72 h na test PCR i od 24 do 48 h na test antygenowy.

Do wyboru mamy chociażby takie kraje jak Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Słowenia, Grecja, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Irlandia, Dania czy Norwegia. A to tylko kilka przykładów, które możecie wziąć pod uwagę.

A co z dalszymi wojażami? Też się coś znajdzie!

Jeśli jednak szukacie pomysłu na nieco bardziej odległą podróż, to i tutaj macie sporo możliwości. Wiele krajów po prostu wymaga testów przed wjazdem i nie zważa na to, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie.

Do wyboru macie np. Salwador, Malediwy, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Seszele czy Peru. We wszystkich tych krajach konieczne jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR. Trzeba go wykonać nie wcześniej niż 72 h przed podróżą.

Dodatkowo możecie się wybrać również do Egiptu i na Arubę, które akceptują zarówno testy antygenowe jak i PCR. Te pierwsze trzeba zrobić nie wcześniej niż 24 h przed podróżą, a te drugie 72 h przed.

Na co jeszcze trzeba uważać?

Warto jednak pamiętać, że w przypadku powrotów z zagranicy, wszystkie osoby niezaszczepione są kierowane na obowiązkową kwarantannę. Co prawda od 11 lutego miało się to zmienić, ale póki co rząd wprowadził tylko zamieszanie, a zasady pozostawił bez zmian.. Mogą się jednak z niej zwolnić, jeśli wykonają test antygenowy lub PCR. Można to zrobić zarówno przed powrotem do kraju, jak i na lotnisku w Polsce (do 3 h od przylotu).

Trzeba też przed wyjazdem sprawdzić jeszcze obostrzenia obowiązujące na miejscu. Może się bowiem okazać, że choć możecie wjechać do kraju, to nie będziecie mogli korzystać ze wszystkich usług czy atrakcji. Dlaczego nie uwzględniamy tego na liście? Bo ostatnie dni pokazały, że wiele krajów obecnie wycofuje się z obostrzeń wewnętrznych (lub zapowiada taki ruch) i taka lista mogłaby z dnia na dzień stać się nieaktualna. Uczulamy jednak na to, żeby zweryfikować sytuację – najlepiej jeszcze zanim kupicie bilety.

Jeśli wiecie o jeszcze jakimś kraju, który również wpuszcza niezaszczepionych turystów, ale jednocześnie nie wymaga kwarantanny lub więcej niż jednego testu, dajcie znać w komentarzu! Dopiszemy do listy!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Z tą Kolumbią to chyba pomyłka? Tam od początku zawsze można było wjechać bez testu.
Bartosz Wagner, 10 lutego 2022, 20:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Niestety część informacji nie jest aktualna do Kolumbii nie można wjechać w ogóle jeżeli jest się niezaszczepionym "Unvaccinated non-resident foreign travelers will not be allowed to enter Colombia.",  chyba że coś się w ostatnich dniach zmieniło.
Aleksander Kowalnik, 10 lutego 2022, 22:54 | odpowiedz
Czy wie ktoś, jak jest w końcu z kwarantanną po powrocie spoza Schengen dla zaszczepionych? Bo chyba jednak wciąż obowiązuje... https://www.gov.pl/web/koronawirus/przyjazd-do-polski-spoza-strefy-schengen
Ursyn, 11 lutego 2022, 13:48 | odpowiedz
Niestety do Kolumbii niezaszczepiony nie wjedzie, a autor tekstu nieprzygotowany
johnywawa, 11 lutego 2022, 16:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Z tym zwolnieniem z kwarantanny po zrobieniu testu spoza Schengen dla niezaszczepionych na powrocie do Polski - mam wątpliwość czy to prawda. 
Rafal Piszczek, 12 lutego 2022, 15:58 | odpowiedz
Tak,  z Kolumbią to pomyłka, bo można było wjechać bez testu, ale później zmieniły się zasady - teraz wpuszczają tylko zaszczepionych. Już zaktualizowane, Kolumbia z listy zniknęła :)
Bartosz Wagner Z tą Kolumbią to chyba pomyłka? Tam od początku zawsze można było wjechać bez testu.
Aneta Zając, 14 lutego 2022, 1:24 | odpowiedz
Bo tak miało być (w momencie pisania tego tekstu), ale ostatecznie rząd się niestety z tego wycofał: https://www.fly4free.pl/zmiany-w-kwarantannie-od-11-lutego/  . Zaktualizowaliśmy już o dodatkowy kraj (Norwegię) i zmieniliśmy info o kwarantannie. 
Rafal Piszczek Z tym zwolnieniem z kwarantanny po zrobieniu testu spoza Schengen dla niezaszczepionych na powrocie do Polski - mam wątpliwość czy to prawda. 
Aneta Zając, 14 lutego 2022, 1:25 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »