Fly4free.pl

Zakaz spożywania alkoholu na pokładzie przynajmniej do 2022 r. Linia nie odpuszcza

alkohol w samolocie
Foto: Pavel L Photo and Video / Shutterstock

Przynajmniej do stycznia 2022 roku, American Airlines nie będą sprzedawać ani podawać alkoholu na pokładzie. Decyzja o przedłużeniu zasad, które wprowadzono z powodu pandemii koronawirusa, teraz przybiera jednak inny charakter. Linia przekonuje, że chce w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo zarówno swoim pracownikom jak i klientom.

W ostatnim czasie Stany Zjednoczone podjęły naprawdę ostrą walkę z pasażerami samolotów, którzy zachowują się w sposób karygodny. Organizacje broniące praw pracowników i zrzeszenia personelu lotniczego wielokrotnie zwracały uwagę, że problemem są nie tylko same incydenty na pokładzie, ale również poczucie bezkarności i mała skuteczność w karaniu takich osób.

Teraz do walki o spokojne loty włącza się także American Airlines i – co istotne – zamierza przede wszystkim przyczynę, a nie skutek.

Alkoholu nie będzie – przynajmniej do przyszłego roku

Jedna z najstarszych linii w Stanach Zjednoczonych zdecydowała się przedłużyć decyzję o braku alkoholu na pokładzie. Zasadę wprowadzono wraz z nadejściem pandemii i wtedy tłumaczono to względami bezpieczeństwa sanitarnego. Teraz jednak, przewoźnik uznał, że to dobry pomysł na walkę z niesfornymi pasażerami, którym alkohol dodaje aż nadto odwagi.

Zgodnie z decyzją linii alkohol nie będzie sprzedawany i serwowany na pokładzie przynajmniej do 18 stycznia 2022 roku. Później nastąpi albo przedłużenie zasad albo rezygnacja z tego pomysłu.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w stworzeniu bezpiecznego środowiska dla załogi i klientów na pokładzie naszych samolotów – powiedział Stacey Frantz, starszy menedżer ds. polityki i procedur obsługi lotów American Airlines, cytowany przez The Independent.

Co ciekawe, wcześniej podobną decyzję – choć póki co bezterminowo – podjęła linia Southwest. Była ona jednak podyktowana wielokrotnymi incydentami na pokładzie z udziałem pijanych pasażerów. W efekcie w tej chwili są to właściwie jedyne dwie duże linie lotnicze, które zdecydowały się na taki krok. Oczywiście za wyjątkiem tych, które alkoholu nie mają na pokładzie niemal od zawsze, np. Saudia, Pakistan International Airlines czy Air Arabia.

Alkohol powinien zniknąć także z lotnisk?

Zaledwie kilkanaście dni temu również pisaliśmy o pomysłach dotyczących ograniczenia alkoholu, ale wtedy rozchodziło się o amerykańskie lotniska. Federalna Administracja Lotnictwa zaapelowała bowiem do zarządców portów o ograniczenie sprzedaży trunków. Ich zdaniem to jedyny sposób, aby nieco uspokoić pasażerów, którzy w ostatnich latach coraz mocniej dają się we znaki pracownikom linii lotniczych.

Podobne pomysły popierały także linie w Europie, m.in. Ryanair, który uważa, że lotniska czerpią zyski ze sprzedaży alkoholu, a z konsekwencjami musi mierzyć się personel. Irlandzka linia nie zdecydowała się jednak na zlikwidowanie trunków z własnych pokładów. Ograniczyła jedynie jego dostępność na niektórych trasach. Na lotach z Glasgow i Manchesteru do Alicante i na Ibizę zakazane jest wnoszenie na pokład alkoholu zakupionego w strefie bezcłowej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »