Fly4free.pl

Nowe przepisy wjazdu do Polski. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Foto: Shine Nucha / Shutterstock
Jaki test muszę wykonać przed powrotem do Polski? Co z podróżami z Irlandii i Cypru, które nie są w Schengen? Czy test zwalnia mnie z kwarantanny? Czy jeśli tylko przesiadam się w Polsce również potrzebuję testu? Czy mogę zrobić test na lotnisku w Polsce? Od wczoraj zasypujecie nas pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi nowych zasad wjazdu do Polski. Dlatego zebraliśmy najważniejsze z nich i odpowiemy najlepiej jak potrafimy.

Nowe zasady wjazdu do Polski rząd ogłosił w ubiegłym tygodniu. Od tamtej pory wątpliwości tylko narastały, bowiem już na samej konferencji prasowej dwukrotnie zmieniono informacje. Dalej było tylko gorzej. W jednym z wywiadów wiceminister Waldemar Kraska próbował rozwiać wątpliwości, a zagmatwał sytuację jeszcze bardziej. Ratunkiem miało być rozporządzenie, ale to pojawiło się niemal w ostatniej chwili – zaledwie kilka godzin przed wejściem nowych przepisów w życie.

W efekcie mamy chaos, wiele osób nie wie, co powinno zrobić, czy i kiedy ma wykonać test, których krajów dotyczą nowe przepisy i gdzie szukać informacji. Na szczęście od tego jesteśmy, żeby pomóc wam przez to przebrnąć.

1. Co dokładnie się zmieniło?

W skrócie od 15 grudnia, wszystkie osoby wracające z krajów spoza strefy Schengen i/lub UE muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy. Zaświadczenie o szczepieniu lub ozdrowieniu NIE zwalnia z tych zasad.

2. Jaki muszę mieć test?

Akceptowane są zarówno testy antygenowe (szybsze i tańsze) jak i PCR. W obu przypadkach test musi być wykonany najwcześniej 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

3. Czy mogę zrobić test na lotnisku?

To zależy. Rozporządzenie mówi wprost, że test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. To znaczy, że test można zrobić na lotnisku POD WARUNKIEM, że punkt testowania znajduje się PRZED bramkami granicznymi, czyli kontrolą paszportową. Taki punkt już uruchomiło Lotnisko Chopina, a także lotniska we Wrocławiu, Poznaniu i w Katowicach.

Takich punktów nie ma na razie w Gdańsku czy Krakowie. Jeśli przylatujesz na lotnisko, które nie ma takiego punktu, musisz wykonać test w kraju wylotu.

4. Co z krajami, które nie są w strefie Schengen, ale są w Unii Europejskiej?

Nowe zasady dotyczą tylko krajów, które nie są w Unii Europejskiej i/lub strefie Schengen. To znaczy, że nie dotyczą żadnego kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej i żadnego kraju, który znajduje się w strefie Schengen.

Nie musicie więc martwić się, jeśli wracacie z Norwegii, Irlandii czy Cypru, które są w UE, ale nie są w Schengen lub są w Schengen a nie są w UE. Tu także nie obowiązują testy.

5. Co jeśli tylko przesiadam się w Polsce?

Z obostrzeń zwolnione są osoby, które tylko przesiadają się w Polsce. Jeśli macie bilet na kolejny lot (z Polski), w ciągu 24 h od daty przylotu, to możecie skorzystać z opcji dla pasażerów tranzytowych. Wtedy nie musicie wykonywać testu i nie trafiacie na kwarantannę.

6. Co z dziećmi?

Nowe rozporządzenie nic nie zmienia w kwestii podróży z dziećmi. Tak jak dotychczas, z kwarantanny i testu są zwolnione dzieci do 12. roku życia, które podróżują z opiekunem lub rodzicem, który również jest zwolniony z kwarantanny. To znaczy posiada test na koronawirusa, jest zaszczepiony lub ma zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem.

Wątpliwości budzi też wyjątek zapisany w rozporządzeniu, który mówi, że osoby towarzyszące dzieciom pobierającym naukę w Polsce są zwolnione z tych zasad. Warto jednak pamiętać, że te przepisy mają zastosowanie do dzieci, które pobierają naukę w Polsce, ale na stałe tu nie mieszkają.

7. Co z kwarantanną dla osób niezaszczepionych?

Tutaj również nic się nie zmienia. Osoby niezaszczepione po przyjeździe spoza strefy Schengen, krajów UE podlegają 14-dniowej kwarantannie. Wykonanie testu jest dodatkowym obostrzeniem i nie zastępuje ani nie zwalnia z kwarantanny.
Nadal jednak osoby niezaszczepione mogą się zwolnić z kwarantanny wykonując test w przypadku przylotów z krajów strefy Schengen i UE. Wtedy muszą wykonać test w ciągu 48 h od przekroczenia granicy.

8. Lecę z przesiadką w strefie Schengen – co wtedy?

Najbardziej kłopotliwa sprawa to przesiadki w strefie Schengen. Na przykład lecisz z Meksyku do Polski, ale w międzyczasie masz przesiadkę w Berlinie. Jak zostaniesz potraktowany? Nie wiadomo.

Oficjalnie przepisy mówią, że ważne jest, gdzie zaczynasz podróż, czyli w teorii powinieneś mieć test i być traktowany jak osoba, która przylatuje spoza strefy Schengen i krajów UE. W praktyce jednak wiemy, że do tej pory w takich przypadkach nikt tego nie weryfikował, a przylot po przesiadce z Niemiec, Hiszpanii czy Holandii był traktowany jak przylot ze Strefy Schengen.

Ale jeszcze raz – OFICJALNIE I ZGODNIE Z PRZEPISAMI – przylatujesz spoza Strefy Schengen i powinieneś posiadać test.

9. Jakie są zasady dla osób podróżujących samochodem?

Przepisy dotyczące przekraczania granic lądowych są takie same, jak dla lotniczych. Warto jednak pamiętać, że przy podróżach samochodem wewnątrz UE kontrole są wyrywkowe.

***

PODSUMOWUJĄC najbardziej skrótowo jak się da.

Jeśli chodzi o podróże z krajów, które należą do strefy Schengen i/lub Unii Europejskiej, to:

osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą się martwić żadnymi obostrzeniami  
osoby niezaszczepione mogą wykonać test antygenowy lub PCR (w ciągu 48 h od przekroczenia granicy). W przeciwnym razie czeka ich 14-dniowa kwarantanna, z której mogą zwolnić się najwcześniej w 8. dniu (po uzyskaniu negatywnego wyniku testu).

Jeśli chodzi o podróże z pozostałych krajów, czyli tych, które nie należą ani do strefy Schengen, ani nie są w Unii Europejskiej, to:

osoby zaszczepione i ozdrowieńcy muszą wykonać test antygenowy lub PCR (nie wcześniej niż 24 h przed przekroczeniem granicy).
osoby niezaszczepione muszą wykonać test antygenowy lub PCR (nie wcześniej niż 24 h przed przekroczeniem granicy) i dodatkowo odbywają 14-dniową kwarantannę, z której mogą zwolnić się najwcześniej w 8. dniu (po uzyskaniu negatywnego wyniku testu).

W razie dodatkowych wątpliwości pamiętajcie, że możecie zadawać pytania na naszej grupie na Facebooku. Choć bardzo się staramy, nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie prywatne wiadomości. A rozporządzenie w tej sprawie znajdziecie w Dzienniku Ustaw.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Od kiedy Norwegia jest w UE?
Gr33nY, 15 grudnia 2021, 17:50 | odpowiedz
"Nie musicie więc martwić się, jeśli wracacie z Norwegii, Irlandii czy Cypru, które są w UE, ale nie są w Schengen " Norwegia nie jest członkiem UE ;)
Kasietto, 15 grudnia 2021, 22:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czytając że zrozumieniem 
Gr33nY Od kiedy Norwegia jest w UE?
dbarbar, 16 grudnia 2021, 13:17 | odpowiedz
A słyszałeś o opcji edytowania artykułu? Ja komentarza nie mogę wycofać/zmienić, ani nie mam wpływu na zadziwiająco długi czas moderacji. 
dbarbar Czytając że zrozumieniem 
Gr33nY Od kiedy Norwegia jest w UE?
Gr33nY, 16 grudnia 2021, 14:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy zatem osoby NIEZASZCZEPIONE, które podlegają OBOWIĄZKOWEJ KWARANTANNIE 14 DNI  wracając SPOZA SHENGEN muszą w ogole robić test, skoro i tak czeka ich kwarantanna 14dni???? XDD
stulejoscorbin1, 16 grudnia 2021, 16:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »