Fly4free.pl

Jest rozporządzenie! Od jutra zmiany dla wracających do Polski z krajów spoza UE i strefy Schengen

Foto: 1000Words / Shutterstock
[AKTUALIZACJA, godz. 18] Od 15 grudnia wszyscy podróżni wracający do Polski z krajów spoza UE, strefy Schengen oraz jeszcze kilku innych państw będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (dotyczy to także osób zaszczepionych), w przeciwnym razie trafią na kwarantannę. Jednocześnie jednak z rozporządzenia wynika, że lista wyjątków dla osób zaszczepionych jest większa niż pierwotnie zakładano – wynika z rządowego rozporządzenia, które pojawiło się właśnie w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy obowiązują do 31 stycznia 2022 roku.

Ogłoszone we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące m.in. nowych przepisów dotyczących przekraczania granicy różni się nieco od zeszłotygodniowych zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Tak jak pierwotnie informowano, wprowadza ono duże zmiany dla podróżujących do Polski od 15 grudnia i jest związane z pojawieniem się omikrona, czyli nowego wariantu koronawirusa. Co nas czeka?

Z rozporządzenia wynika, że wszyscy podróżni przyjeżdżający do Polski z krajów spoza krajów Unii Europejskiej oraz strefy Schengen muszą wykonać test na koronawirusa. To dość istotne rozróżnienie, bo wcześniej minister zdrowia mówił o tym, że testować będą musieli się wszyscy, którzy podróżują spoza Schengen. Dlaczego to ważne? Bo osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą w myśl nowych przepisów wykonywać testów przed powrotem do Polski. Których krajów dotyczą więc wyjątki?

Do strefy Schengen należy w sumie 26 państw. Oprócz Polski są to: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, a także Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia. Ale z rozporządzenia wynika też, że testować nie muszą się też zaszczepieni podróżni z krajów UE nie będących członkami Schengen, a więc Irlandii, Cypru, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii. Rozporządzenie nie jest jednak w tej materii całkowicie klarowne, więc czekamy na ewentualne doprecyzowanie.

Co z pozostałymi krajami, a więc spoza UE i Schengen? Tu już nie ma zlituj – testować muszą się zarówno zaszczepieni jak i niezaszczepieni.

W rozporządzeniu czytamy, że funkcjonariuszowi Straży Granicznej należy okazać „negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu”. Mogą to być zarówno testy PCR jak i antygenowe.

Co ważne, obowiązek wykonania testu mają zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione, choć dopuszczalne jest wykonanie testu diagnostycznego już po przylocie do Polski, w punkcie testowym przed odprawą graniczną.

W rozporządzeniu czytamy też że osoby, które nie okażą funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu, są zobowiązane odbyć obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy Polski.

Co dalej? Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy z negatywnym wynikiem testu są zwolnione z kwarantanny, a osoby niezaszczepione, które pokażą negatywny wynik testu – trafią na 14-dniową kwarantannę, z której będą mogły się zwolnić najwcześniej po 8 dniu, wykonując kolejny test na koronawirusa.

Nie będą mieli możliwości skrócenia izolacji podróżni, którym test wykaże, że są zainfekowani koronawirusem (wynik pozytywny) – będzie ich obowiązywać pełna, 14-dniowa kwarantanna.

W rozporządzeniu czytamy też, że z kwarantanny zwolnione są dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni lub posiadają negatywny wynik testu na COVID-19.

WAŻNE. Nowe przepisy dotyczące osób podróżujących spoza strefy Schengen obowiązuje do 31 stycznia 2022 roku!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czy wiadomo jak jest testami dla wracających z Turcji?Bo poprzednio była ona podłączona pod strefę Shengen
biker, 14 grudnia 2021, 17:32 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"W rozporządzeniu czytamy też że osoby, które nie okażą funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu, są zobowiązane odbyć obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy Polski.Co dalej? Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy z negatywnym wynikiem testu są zwolnione z kwarantanny, a osoby niezaszczepione, które pokażą negatywny wynik testu – trafią na 14-dniową kwarantannę, z której będą mogły się zwolnić najwcześniej po 8 dniu, wykonując kolejny test na koronawirus" To w końcu zaszczepieni mają te kwarantannę czy nie?
mikolqi, 14 grudnia 2021, 19:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W nowym rozporządzeniu wszystko się wzajemnie wyklucza. Zostają stare zasady, czyli kwarantanna po powrocie jeśli nie masz certyfikatu, ale jest nowy, odrębny paragraf, ze masz mieć test, bo inaczej kwarantanna.Ostatecznie, odpowiedz na pytanie, czy zaszczepiony musi mieć test brzmi:Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
Xarn, 14 grudnia 2021, 20:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I na dodatek - traktując te dwie regulacje rozdzielnie, wszelkie zwolnienia, w tym dotyczące dzieci, nie dotyczą obowiązku pokazania wyniki testu (poza powrotem do szkoły / przedszkola) 
Xarn W nowym rozporządzeniu wszystko się wzajemnie wyklucza. Zostają stare zasady, czyli kwarantanna po powrocie jeśli nie masz certyfikatu, ale jest nowy, odrębny paragraf, ze masz mieć test, bo inaczej kwarantanna.Ostatecznie, odpowiedz na pytanie, czy zaszczepiony musi mieć test brzmi:Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
Xarn, 14 grudnia 2021, 20:35 | odpowiedz
Ciekawe jak będą weryfikować wracających spoza UE i czy w ogóle. Ja wróciłem wczoraj z Kolumbii, ale lot do Polski miałem z Monachium. Nikt nie oglądał mojego paszportu, ani nawet nie pytał gdzie byłem
Arteq, 14 grudnia 2021, 22:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czyli jeśli dobrze rozumiem to osoby niezaszczepione wracające na przykład z Egiptu bez względu czy pokażą negatywny wynik testu czy w ogóle  nie pokażą to trafią na 14-dniową kwarantannę?
Dariuszmed, 15 grudnia 2021, 8:14 | odpowiedz
No to jak z tymi dziećmi? Dzwoniłem do strazy granicznej na lotnisku w Krakowie i powiedzieli, że Wszyscy maja miec testy zrobione. Nieważne ile maja lat! Jak jest naprawdę? 
Robkana, 16 grudnia 2021, 17:32 | odpowiedz
Proste pytanie - na wynik testu PCR czeka się ok. 2 dni. Test musi być WYKONANY na nie więcej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy Schengen, czy WYNIK testu nie może być starszy niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy RP? 
frencach, 17 grudnia 2021, 18:03 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy od 1 lutego zmieniają się przepisy odnośnie powrotów spoza Schengen?
laszlowa, 31 stycznia 2022, 17:32 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »