Fly4free.pl

Na których lotniskach i za ile wykonasz testy przy powrocie do Polski? Znamy szczegóły!

test covid
Foto: liler / Pixabay
Wprowadzone w ostatniej chwil rozporządzenie ze zmianami dla pasażerów spoza UE i strefy Schengen postawiło na nogi polskie lotniska. Od jutra na niektórych lotniskach uruchomione będą punkty testowania pasażerów, dzięki którym zaszczepieni podróżni będą mogli uniknąć kwarantanny. Gdzie powstaną i ile trzeba będzie zapłacić za test? Sprawdzamy.

Opublikowane we wtorek rozporządzenie w sprawie warunków przekraczania granicy budzi wielkie emocje i wątpliwości interpretacyjne. Głównie dlatego, że zostało opublikowane w ostatniej chwili i nie jest przedstawione w formie jednolitego tekstu. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że wszyscy podróżni (w tym zaszczepieni i ozdrowieńcy) z krajów spoza strefy Schengen (oraz Irlandii, Chorwacji, Cypru i Bułgarii, które także wliczane są do listy wyjątków) muszą przed wjazdem do Polski przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany w ciągu 24 godzin licząc od momentu wyniku tego testu. Jednocześnie rząd zostawił pasażerom furtkę w postaci możliwości zrobienia testu już po wylądowaniu w Polsce, jeszcze przed stanowiskami straży granicznej. Co zwłaszcza w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów może mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców, dla których negatywny wynik testu oznacza zwolnienie z kwarantanny. Nic więc dziwnego, że od razu po opublikowaniu podstawy prawnej lotniska zaczęły w pocie czoła kombinować nad przywróceniem punktów testowych w strefach przylotów. I już wiemy, że na niektórych lotniskach staną one już jutro. Gdzie dokładnie i ile będą kosztować testy?

– Aktualnie przygotowujemy się do uruchomienia punku z testami w strefie non-Schengen. Chcemy być gotowi o 6 rano, by mógł on przyjąć pasażerów pierwszego samolotu ze strefy non-Schengen, który wyląduje na Lotnisku Chopina o godz. 6.20 – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Piotr Rudzki, rzecznik lotniska.

Cena testu to 150 PLN.

Foto: Facebook

W Katowicach punkt testów w strefie non-Schengen ma ruszyć w środę około godziny 20. Cena wykonania testu ma wynieść ok. 150 PLN.

– Dwa laboratoria utworzą u nas sześć punktów testowania – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik lotniska w Katowicach.

Foto: Facebook

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, punkt z testami uruchomiło już lotnisko we Wrocławiu, bo pierwszy samolot spoza strefy Schengen ma tu wylądować niedługo po północy. Cena testu to 150 PLN w przypadku zamówienia testu przez internet i 160 PLN, jeśli pasażer nie zrobił wcześniej takiej rezerwacji.

Swój punkt testowy uruchomiło też lotnisko w Poznaniu.

Foto: Facebook
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Gdzie tu sens i logika w tym bajzlu? Poszczepieni ludzie , trzecie dawki wchodzą, obiecanki cacanki, zaszczep się będzie normalnie, ostatnia prosta, postępujesz odpowiedzialnie i inne bzdety. Smutne to jak ludzie dali się  zmanipulować przez główne media, nagonka trwa . Gdyby  rządzącym zależało na naszym zdrowiu to nie zamykaliby dostępu do lekarzy.
nowomowa, 14 grudnia 2021, 21:28 | odpowiedz
Chciałem dopytać. Jeśli przylatuje do PL z Karaibów, ale tego samego dnia lecę w dalsza podróż (Wyspy Kanaryjskie), to nie muszę wykonywać testu? Dobrze to rozumiem?
Wakacyjny_Pirat, 15 grudnia 2021, 1:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bur** na kółkach. Jak już zmuszają do tych testów to powinni za nie zapłacić
mikolqi, 15 grudnia 2021, 20:22 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »