Fly4free.pl

Ograniczenia dla Airbnb bezprawne. Amsterdam przegrał w sądzie!

amsterdam
Foto: Yasonya / Shutterstock

Amsterdam będzie musiał ponownie zezwolić gospodarzom Airbnb na wynajmowanie swoich nieruchomości także w centrum tego miasta. Sąd zdecydował, że taki zakaz nie jest zgodny z prawem.

Amsterdam jest jednym z tych miast, które najmocniej walczyło z Aribnb – szczególnie w kontekście mieszkań zlokalizowanych w centrum miasta.  To między innymi oni zapoczątkowali wielką falę zakazów i obostrzeń dotyczących wynajmu krótkoterminowego, która później została podłapana przez kolejna miasta na całym świecie. Teraz okazało się, że zrobili to… bezprawnie.

Zakaz, który wszedł w życie w zeszłym roku obejmował wszystkie nieruchomości w ścisłym centrum miasta. To znaczy, że gospodarze zarówno na Airbnb jak i innych tego typu serwisach nie mogli krótkoterminowo wynajmować swoich mieszkań.

Przeciwko takiej decyzji – jak można było się spodziewać – zbuntowali się wynajmujący. W efekcie wniesiono sprawę do sądu, a ta zakończyła się dla właścicieli lokali pomyślnie. Sąd zdecydował, że taka decyzja nie ma żadnej podstawy prawnej.

Ale to nie znaczy, że w Amsterdamie nie będzie żadnych ograniczeń. Władze miasta nie miały wyboru i zniosły tę konkretną zasadę, jednocześnie wprowadzając inne ograniczenie. Teraz właściciele będą mogli je wynajmować po uzyskaniu specjalnej licencji. Ta pozwala im udostępnić swoje mieszkanie przez maksymalnie 30 dni w roku.

– W swoim orzeczeniu sąd wskazał, że miasto może ograniczyć liczbę domów do wynajęcia na wakacje w dowolnej dzielnicy, a także może zdecydować, że niektóre nieruchomości są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców – informuje agencja Reuters.

Ale wyrok holenderskiego sądu, choć jest zwycięstwem społeczności nad skostniałymi przepisami, w rzeczywistości nie ma już takiego znaczenia, jakie miałoby jeszcze jakiś czas temu. Wszak zaledwie kilka dni temu pisaliśmy na łamach Fly4free.pl, że pandemia w pewnym sensie wygoniła Airbnb z centrów miast. W niektórych europejskich stolicach liczba ofert zmniejszyła się nawet o połowę. 

– Nasi goście nie chcą już mieszkać w centrach dużych miast. Wolą wynajmować całe domy, a platforma Airbnb adaptuje się do tego, gdzie aktualnie jest popyt. Dostosowujemy się do potrzeb naszych gości – mówi ł wtedyAndreu Castellano, rzecznik prasowy Airbnb.

Nie posiadasz konta w serwisie Airbnb? Załóż je i odbierz 138 PLN rabatu do wykorzystania przy wynajmie apartamentu w dowolnym miejscu na świecie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »