Fly4free.pl

Ile dopłacasz Wizz Airowi do swojego biletu? Mistrzowie ukrytych ekstra opłat znów atakują!

Foto: A. Aleksandravicius / Shutterstock

Podwyżki dodatkowych opłat, droższy Wizz Discount Club i inne usługi – węgierska linia robi wiele, żebyśmy coraz mocniej odczuli zmiany oferty w naszych portfelach.

Na tle innych linii lotniczych w Europie Wizz Air spisuje się fenomenalnie – w okresie od kwietnia do końca września przewoźnik przewiózł 22,1 mln pasażerów (wzrost o 17,9 proc. W skali roku) i zarobił na czysto aż 371,5 mln EUR – to wzrost aż o 87,1 procent. I to mimo rosnących kosztów paliwa i turbulencji w branży lotniczej. Jak tego dokonał? Jak zwykle – po cichu wyciągając z kieszeni pasażerów coraz większe kwoty.

Dodatkowe pieniądze wcale nie pochodzą z biletów lotniczych. Przeciwnie – średnia cena biletu w przeliczeniu na pasażera spadła w ciągu roku o 5,5 procent. Za to przychody pozalotnicze, czyli pierwszeństwo wejścia na pokład, opłata za wybór miejsca czy opłaty bagażowe wzrosły w skali roku aż o 17,8 procenta! Dobrze obrazuje to grafika z prezentacji Wizz Aira.

Foto: Wizz Air

Widzimy na niej przychody uzyskane przez przewoźnika w I półroczu i ich podział: na przychody uzyskane z biletów i dodatkowe źródła. Widzimy więc wyraźnie, że Wizz Air coraz mocniej zbliża się do swojego celu, jakim jest sprawienie, by 50 procent przychodów pochodziło właśnie ze sprzedaży usług dodatkowych. Sprawdźmy, jak te dane przekładają się na wydatki przeciętnego Kowalskiego, czyli statystycznego pasażera linii Wizz Air.

Foto: Wizz Air

Jak widzimy na grafice, na dodatkowe opłaty do biletów w I półroczu tego roku wydawaliśmy średnio 138,3 PLN, czyli o 20,9 PLN więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Co ciekawe, z ogólnej kwoty 32,3 EUR dodatkowych opłat, tylko 6,1 EUR to opłaty za bagaż. W efekcie widzimy, że największe pieniądze Wizz Air zarabia na priorytetowym boardingu (dzięki któremu możemy zabrać ze sobą większy bagaż podręczny) czy możliwości wyboru miejsca w samolocie. Pamiętajmy też, że w tym roku Wizz Air już kilka razy podnosił ceny dodatkowych usług – ostatnia taka podwyżka miała miejsce we wrześniu. Wizz Air złamał też wówczas serca wielu lojalnych klientów, podnosząc ceny członkostwa w Wizz Discount Club – od pewnego czasu za standardowe roczne członkostwo zapłacimy o 10 EUR więcej, a za grupowe – więcej o 20 EUR.

Kolejny “cios” przyszedł kilkanaście dni temu, gdy Wizz Air poinformował, że od 25 stycznia 2020 roku zamknie swój program lojalnościowy z bankiem BNP Paribas.

Wszystko wskazuje więc na to, że… taniej nie będzie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »