Fly4free.pl

WHO: „Reakcja na Omikron jest nieracjonalna”. Rządy przesadziły?

turyści w maskach
Foto: Gabriella Clare Marino / Unsplash
Przesadne, nieracjonalne, paniczne – tak o decyzjach rządów w kontekście nowego wariantu koronawirusa mówi coraz więcej ekspertów. W ostatnich dniach dołączyła do nich także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która stwierdziła, że reakcje na Omikron była zdecydowanie nieadekwatna do sytuacji.

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa (nazwanego Omikron) wywołało niemałą panikę wśród rządzących wielu krajów. Przywracanie obostrzeń ruszyło lawinowo, a kolejne kraje decydowały się albo zamknąć granice albo zaostrzyć zasady wjazdowe albo przesunąć planowaną datę otwarcia. Teraz jednak, wielu ekspertów zapewnia, że ta reakcja to zdecydowana przesada.

Opinię na ten temat wydała także Światowa Organizacja Zdrowia, która nieco studzi emocje i zapewnia, że panika nie jest w tej chwili potrzebna.

Obecnie nie ma informacji sugerujących, że objawy związane z wariantem Omikron różnią się od objawów występujących w przypadku innych wariantów informuje WHO.

Szef WHO zwrócił się również bezpośrednio do rządów, które zaczęły wprowadzać ograniczenia – głównie wobec krajów Afryki Południowej.

Na razie mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Wprowadzanie takich ograniczeń nie ma oparcia w badaniach naukowych ani nie jest skuteczne. Apeluję, aby wprowadzać obostrzenia, które ograniczają ryzyko, są racjonalne i proporcjonalne – skomentował sprawę Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Inni też są podobnego zdania

Ale nie tylko WHO ma taką opinię. Szef Ryanaira również zapewnił, że nie zamierza wykonywać żadnych gwałtownych ruchów w związku z nowym wariantem koronawirusa.

– Nie będziemy odwoływać żadnych lotów. Nie uważam, żeby Omikron był powodem, aby w pełni zaszczepieni lub posiadający negatywny wynik testu PCR podróżni mieli rezygnować ze swoich planów – powiedział na konferencji prasowej Michael O’Leary, prezes Ryanaira.

Tym samym zakończył wszystkie spekulacje na temat potencjalnych odwołań, które miałyby wynikać z woli samego przewoźnika. Jednocześnie szef Ryanaira podkreślił jednak, że nie ma wpływu na decyzje poszczególnych rządów i to tego obawia się znacznie bardziej. Ponowne zakazy lotów stały się bowiem całkiem realne. Na ten moment, jeśli chodzi o siatkę połączeń irlandzkiego przewoźnika wprowadził je jednak tylko Izrael i Maroko.

CNN podkreśla natomiast – powołując się na naukowców z poszczególnych krajów – że Omikron był w Europie na długo przed wprowadzeniem zakazu lotów do RPA. Dotyczy to m.in. Holandii czy Szkocji. Nic więc dziwnego, że rząd RPA nie kryje frustracji w związku z ograniczeniami. Wielokrotnie zaznacza bowiem, że fakt, że to oni pierwsi poinformowali świat o nowym wariancie, nie sprawia, że wariant pojawił się właśnie u nich.  

– Odkrycia naukowców powinny być oklaskiwane, a nie karane – podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RPA.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Pandemia koronawirusa prawdopodobnie będzie kosztować światowy sektor turystyczny 2 biliony dolarów utraconych dochodów w 2021 r., powiedział w poniedziałek organ turystyczny ONZ, nazywając ożywienie w sektorze „delikatnym” i „powolnym”.Prognoza na 2022 r. nie wygląda lepiej.Ale cyrk musi trwać dalej!
edgardepo, 3 grudnia 2021, 12:22 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »