Fly4free.pl

Jest nowy wariant, jest kolejny chaos. Rządy rzuciły się na obostrzenia

bramki kontrola lotnisko
Foto: 1000 Words / Shutterstock
Zakazy lotów, bezwzględne kwarantanny, powrót bardziej restrykcyjnych obostrzeń i dokładne sprawdzanie kto i skąd przyleciał – brzmi jak coś, z czym zamierzaliśmy się już niedługo pożegnać? Nic z tego! Omikron, czyli nowy wariant koronawirusa sprawił, że rządy postanowiły ekspresowo zacząć wprowadzać dodatkowe restrykcje dla części podróżnych. I znów czeka nas chaos.

Ostatnie miesiące przyniosły sporo dobrych wiadomości w podróżniczym świecie. Kolejne kraje luzowały obostrzenia lub otwierały się na turystów. Oczywiście, nadal daleko było do sytuacji idealnej czy tej sprzed pandemii, ale i tak – było coraz lepiej. Aż przyszedł 22 listopada, a na świecie wykryto nowy wariant koronawirusa, nazwany niedawno Omikron.

W ciągu ostatnich kilka dni Omikron sprawił, że wszystko, co udało się branży turystycznej wypracować i przeforsować, przestaje mieć znaczenie.

Kraje się zamykają lub rezygnują z otwarcia

Zacznijmy od Japonii i Izraela. Oba kraje zadziałały ekspresowo i radykalnie. Niemal natychmiast władze zdecydowały, że nie będą się rozdrabniać i po prostu zamykają granice dla obcokrajowców. W przypadku Japonii nie jest to duża zmiana, bo i tak byli tam wpuszczani nieliczni cudzoziemcy (którym udało się zdobyć wizę), ale Izrael dopiero co zdążył się otworzyć.
Co prawda i tak nie mogli wjechać tam wszyscy – wyjazdy ograniczono do osób zaszczepionych, które zrobią dwa testy (jeden przed wyjazdem i drugi na lotnisku), ale teraz ponownie – wstępu nie ma nikt. Otwarcie nie potrwało nawet miesiąca, bowiem nowe zasady zaczęły obowiązywać 1 listopada.

Najgorsza – z perspektywy polskich turystów – jest decyzja Maroka. Już dziś, tuż przed północą zacznie obowiązywać całkowity zakaz lotów z i do Maroka, niezależnie od kierunku. Na początku będzie w mocy przez 14 dni (podobnie jak w Izraelu).
Kwestią czasu był efekt domina i kolejne podobne decyzje krajów. Na przykład 1 grudnia dla kolejnej tury obcokrajowców miała się otworzyć Australia – w tym końcu turystów (choć tylko z Japonii i Korei Południowej). Tak się jednak nie stanie, bo tamtejszy rząd już poinformował, że wstrzymuje otwarcie granic. Do kiedy? Na razie nie wiadomo.  

Obostrzenia sypią się jak z rękawa

Większość krajów zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz lotów z konkretnych krajów. Cała Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania niemal natychmiastowo wstrzymały połączenia z RPA. Później w większości przypadku doszły jeszcze kolejne kraje – Lesotho, Botswana, Namibia, Eswatini, Mozambik i Zimbabwe.

Poza 7 krajami Afryki, nowy wariant koronawirusa mocno wpływa też na podróże z i do Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim tamtejszy rząd zmienił zasady wjazdu i teraz zaszczepione osoby zamiast testu antygenowego, muszą po przylocie zrobić test PCR (i czekać na jego wynik w kwarantannie).

Ale ponieważ Omikron został już wykryty w Wielkiej Brytanii to i wyjazd z niej staje się problematyczny. Na przykład Szwajcaria już zdecydowała, ze wszyscy podróżni z wysp brytyjskich muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie i przedstawić negatywny wynik testu. Także Hiszpania zdecydowała się zaostrzyć zasady wobec ludzi przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii i to drastycznie. Wstęp będą miały bowiem wyłącznie osoby zaszczepione.
Kwestią czasu jest, że obostrzenia będą obejmować kolejne kraje, w których pojawi się więcej zakażeń nowym wariantem koronawirusa.

– Jeśli chodzi o to, aby zapobiec rozprzestrzeniania się wariantu, naprawdę nie ma sensu wyłączać krajów, w których został zidentyfikowany i które mają jeszcze więcej bezpośrednich lotów niż RPA – komentuje Saad Omer, dyrektor Yale Institute of Global Health w rozmowie z amerykańskim National Public Radio. – Ale dotychczasowe zasady są przedwczesne i mogą stać się szkodliwym precedesem – dodał.

W Polsce też nadeszły zmiany…

Nie trzeba jednak szukać aż tak daleko. Polski rząd również zdecydował się wprowadzić obostrzenia związane z podróżami z 7 krajów Afryki (RPA, Lesotho, Botswany, Namibii, Eswatini, Mozambiku i Zimbabwe). Na przykład nie będzie już możliwości zwolnienia się z kwarantanny testem. Zmieniają się też zasady kwarantanny dla osób podróżujących poza Schengen – tu już niezależnie od kierunku. Przede wszystkim zamiast 10 dni czeka nas 14 dni kwarantanny. Więcej na ten temat przeczytacie w osobnym tekście, który opublikowaliśmy kilka godzin temu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Czytam wypowiedz Pani dr, ktora wykryla nowego wirusa w RPA: Angelique Coetzee zapytana, jakiej rady chciałaby udzielić, odparła: - Nie powinniście ulegać panice. 
pawpos, 29 listopada 2021, 20:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Świat zwariował... 
Julian13, 30 listopada 2021, 13:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »