Fly4free.pl

Ryanair nie planuje zawieszać tras w związku z nowym wariantem COVID. Ale boi się przywrócenia zakazu lotów

Foto: Dmytri Birin / Shutterstock
– Nie będziemy odwoływać żadnych lotów. Nie uważam, żeby Omikron był powodem, aby w pełni zaszczepieni lub posiadający negatywny wynik testu PCR podróżni mieli rezygnować ze swoich planów – powiedział na konferencji prasowej Michael O’Leary, prezes Ryanaira.

Nowy wariant koronawirusa znów powoduje poważne turbulencje w branży lotniczej – w zeszły piątek kursy akcji wielu przewoźników spadały nawet o kilkanaście procent. Nie uniknął też tego Ryanaira – jak czytamy w serwisie „Irish Times”, jego wartość rynkowa tego dnia skurczyła się o 2 mld EUR! Kraje UE póki co nie wprowadzają żadnych nowych restrykcji w podróżowaniu (wyłączając zakazy lotów do RPA i innych krajów południa Afryki), choć już pojawiają się pierwsze wyłomy – od środy Portugalia będzie wymagała przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID od wszystkich podróżnych, także tych zaszczepionych.
Mimo to Ryanair nie zamierza zawieszać żadnych połączeń ze swojej ambitnej siatki połączeń na zimę.

– Nie widzimy ryzyka w związku z pojawieniem się nowej mutacji. Popyt na podróże lotnicze utrzymuje się na wysokim poziomie i nie widzimy wpływu na liczbę rezerwacji. Loty europejskie są bezpieczne – powiedział O’Leary podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Lizbonie.

Nie oznacza to jednak, że szef Ryanaira nie ma żadnych obaw związanych z kolejną falą pandemii. Jak czytamy w depeszy agencji Reuters, O’Leary obawia się, że niektóre kraje mogą przywrócić zakazy lotów, które skutecznie paraliżowały ruch lotniczy w zeszłym roku.

Jak na razie jedynym krajem na świecie, który wprowadził taki ścisły zakaz lotów, jest Maroko. Obowiązujący do polowy grudnia zakaz sprawił, że Ryanair musiał odwołać zaplanowane w tym okresie połączenia, m.in. jedyną trasę z Polski, czyli loty z Krakowa do Agadiru. W systemie rezerwacyjnym irlandzkiej linii widzimy, że połączenie to ma wrócić od 19 grudnia, choć wszystko zależy od tego, czy do tego czasu marokańskie władze uchylą zakaz lotów.
Duże cięcia tras, choć dopiero od stycznia, przygotowuje za to Wizz Air. Jak pisaliśmy na naszych łamach, od nowego roku linia zawiesi przynajmniej 36 tras z Polski na okres od 1 do prawie 3 miesięcy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »