Fly4free.pl

Ubezpieczenia turystyczne a COVID-19: przewodnik krok po kroku

Foto: adiruch / yayimages.com

Które ubezpieczenia turystyczne obejmują zachorowanie na koronawirusa? Jak je kupić i które są najlepsze? Na co zwrócić uwagę podczas doboru polisy? Czy EKUZ także odnosi się do COVID-19? W jakich krajach można liczyć na dodatkowe świadczenia związane ze światową pandemią? Odkrywamy wszystkie karty.

Ten sezon wakacyjny będzie wyraźnie różnił się od poprzedniego. Coraz więcej osób ma dość siedzenia w domu i planuje nadrobić stracony w ubiegłym roku zagraniczny urlop. Wielu ludzi zdaje sobie także sprawę z tego, że obostrzenia i restrykcje wynikające z panującej pandemii prędko się nie skończą.

Partnerem cyklu jest Nationale Nederlanden: ubezpiecznie podróżne od 3,84 zł dziennie

Siłą rzeczy pandemia sprawia, że turyści obawiają się potencjalnych kosztów leczenia za granicą, ale to właśnie z myślą o nieprzyjemnych okolicznościach powstały ubezpieczenia turystyczne. Specjalnie dla was postanowiliśmy zaktualizować oraz zebrać informacje na temat trendów w najpopularniejszych na polskim rynku polisach turystycznych, które w obecnych czasach mogą uratować Wasze zdrowie, a w wielu przypadkach także i portfel.

Na co zwrócić wyjątkową uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego?

Już na samym początku ustalmy jedno: polisa turystyczna obejmująca COVID-19 nie przewiduje zapłaty za nieudany urlop. Odnosi się ona tylko i wyłącznie do kosztów związanych z ewentualnym leczeniem, testami na koronawirusa, hospitalizacją, przymusową kwarantanną oraz do kwestii transportu do kraju macierzystego (pod warunkiem, że dotychczasowy środek transportu nie mógł zostać wykorzystany). Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego dla siebie ubezpieczenia turystycznego, uwzględniającego ewentualne następstwa związane z COVID-19?

Szczególnie wyczuleni bądźcie na kwestie związane z:

  • wszelkimi kosztami leczenia (czyli: badaniami, testami, lekarstwami oraz hospitalizacją),
  • kosztami powrotu do kraju rodzimego,
  • kosztami późniejszego powrotu do kraju na skutek odbycia przymusowej kwarantanny w państwie, w którym zdecydowało się spędzić się urlop,
  • kosztami zakwaterowania w hotelu w okresie od wyjścia ze szpitala po zachorowaniu na COVID-19 do daty powrotu do miejsca zamieszkania nowym środkiem transportu, który zorganizowany w tym przypadku będzie przez ubezpieczyciela,
  • kosztami testu kontrolnego przed wylotem do kraju zamieszkania,
  • kosztami (o których – to zrozumiałe – nikt nie chce nawet myśleć) transportu zwłok w przypadku śmierci na skutek zakażenia koronawirusem.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim kwestię stanu wyjątkowego. Jeśli zachorujecie w kraju, który zdecyduje się wprowadzić takie obostrzenie, znów może się okazać, że ubezpieczenie nie zadziała. Dlatego też, zanim wybierzecie firmę ubezpieczeniową, przeczytajcie dokładnie warunki polisy, a w razie wątpliwości dopytajcie konsultantów danego towarzystwa – czy to na czacie, czy przez telefon. Dlaczego? Nie wszystkie ubezpieczenia turystyczne obejmują właśnie tę kwestię.

Czy wszystkie ubezpieczenia obejmują skutki zachorowań na COVID-19?

Do tej pory większość ubezpieczycieli wyłączała kwestie koronawirusowe z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W obecnej sytuacji, gdy minęło już trochę czasu od wybuchu pandemii, a do pewnych kwestii można było podejść „na spokojnie”, nastąpiły duże zmiany w tej przestrzeni. Na chwilę obecną w większości przypadków koszty leczenia związane z niepożądanymi następstwami COVID-19 są pokrywane przez ubezpieczenia turystyczne. Jakie? Sprawdźmy, co mają do zaoferowania poszczególni ubezpieczyciele, na przykładzie Nationale-Nederlanden.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne Nationale-Nederlanden zapewnia:

  • koszty leczenia nawet do 1 mln PLN,
  • zwrot pieniędzy w przypadku odwołania lub skrócenia zakupionej wycieczki,
  • oraz co najważniejsze – działa od momentu rozpoczęcia podróży (jeszcze na terenie Polski).

Jeżeli chodzi o aspekty związane z COVID-19, to takie ubezpieczenie obejmuje także skutki zachorowania w trakcie podróży zagranicznej. Co konkretnie? Nationale-Nederlanden pokrywa koszty leczenia  oraz oferuje praktyczną pomoc, którą uzyskać można, kontaktując się przez Centrum Alarmowe. Cena takiej polisy zaczyna się od 3,84 PLN dziennie.

Chcielibyście sprawdzić, czy wspomniana przez nas oferta jest atrakcyjna? Pamiętajcie, że zawsze można skorzystać z porównywarek ubezpieczeń. Firmy ubezpieczeniowe wprowadziły bowiem oznaczenia, które już na pierwszy rzut oka pokazują czy polisa działa także w przypadku koronawirusa, czy nie. Oczywiście nadal warto wczytać się w warunki i zobaczyć, co dokładnie to oznacza. Zwróćcie uwagę, czy polisa obejmuje np. powrót do kraju, a także – choć wiadomo, że nikt nie chce o tym myśleć – pogrzebu lub koszt transportu zwłok.

Nie zapomnijcie też o tych elementach, które były również ważne przed pandemią. Na łamach Fly4free.pl znajdziecie nasz poradnik, który podpowiada jak wybrać polisę, na co zwrócić uwagę i dlaczego ceny pozornie tych samych polis potrafią się diametralnie różnić. Zebraliśmy tam wszystkie najważniejsze informacje, które powinniście przeczytać przed kupieniem jakiegokolwiek ubezpieczenia turystycznego. 

Ubezpieczenie turystyczne na COVID-19 – przykładowe ceny

No dobrze, wiemy już, na co zwracać uwagę podczas wyboru idealnego ubezpieczenia obejmującego skutki zachorowania na COVID-19, wiemy również, co oferują poszczególne firmy ubezpieczeniowe. Najważniejszą jednak kwestią są pieniądze. Choć koszt takiego ubezpieczenia będzie się różnił w zależności od długości wyjazdu, kwoty, na którą opiewa polisa i kilku innych czynników, to w rzeczywistości – zawsze będzie niewspółmiernie niższy niż koszty leczenia, które musielibyśmy zapłacić w razie nagłej potrzeby. Dlatego regularnie apelujemy, żebyście ZAWSZE kupowali takie ubezpieczenie – to tylko kilkadziesiąt PLN, a zyskacie spokojną głowę. Warto inwestować w ochronę na czas podróży, nawet jeśli jest to jedna z tych rzeczy, które opłacamy z nadzieją, że nigdy się nie przydadzą.

Żeby było jasne – nie polecamy żadnej konkretnej firmy ani żadnej nie odradzamy. Sami zdecydujcie, które ubezpieczenie jest najlepsze w waszym wypadku (np. uwzględniając poza koronawirusem kwestie uprawiania sportów, zdarzeń pod wpływem alkoholu albo czy chcecie mieć dodatkowe elementy jak ubezpieczenie bagażu itd.).

Ile więc musimy zapłacić, chcąc wykupić tygodniowe wakacje np. w Grecji, Chorwacji lub Hiszpanii?

W zależności od kosztów ratownictwa, leczenia i innych dodatków, porównywarka pokazuje polisy w cenie od 20 do 152 PLN od osoby. Biorąc pod uwagę tylko te, które zawierają opiekę na wypadek COVID-19 – sensowną opcję kupicie za 26 PLN. Taka polisa gwarantuje 90 tys. PLN na pokrycie kosztów leczenia i 27 tys. PLN na wydatki związane z ratownictwem. Nie zawiera jednak ubezpieczenia bagażu.

Wolelibyście jednak nie martwić się o swoje walizki? Nie ma problemu – za 36 PLN znalazłam polisę, która obejmuje 135 tys. PLN kosztów leczenia, 22 tys. PLN ratownictwa, bagaż do 1357 PLN i NNW na 13500 PLN. Wypadki pod wpływem alkoholu również są objęte polisą.

Ubezpieczenie w ramach EKUZ a COVID-19

A jak to wygląda w przypadku EKUZ? Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego chroni was w jakikolwiek sposób przed następstwami COVID-19 w trakcie podróży? Odpowiedź jest dosyć prosta: tak, w związku z czym warto zaopatrzyć się w ten dokument unijny przed planowanym urlopem. Pamiętajcie jednak, że ubezpieczenie obowiązuje tylko na terenie krajów UE lub EFTA i stanowi potwierdzenie waszego prawa do bezpłatnego leczenia poza terenem Polski.

Jak to jednak bywa – co kraj to obyczaj, dlatego przyjrzyjmy się, co obejmuje ubezpieczenie w ramach EKUZ w najpopularniejszych tegorocznych wakacyjnych kierunkach podróży.

W BułgariiChorwacji, Grecji, HiszpaniiPortugalii, Rumunii, we Włoszech oraz na Malcie i Cyprze otrzymacie pomoc w przypadku zarażenia się koronawirusem na takich samych zasadach, jak obywatele tych państw. Natomiast koszty transportu sanitarnego do Polski będziecie musieli pokryć we własnym zakresie. Co to w praktyce oznacza? Pod tym linkiem dowiecie się, jakie zasady panują w danych krajach, jakie świadczenia są za darmo, a za jakie (w razie „w”) będziecie musieli zapłacić.

"Bonusy", czyli dodatkowe świadczenia w niektórych państwach i regionach

Choć w obecnych czasach wydaje się, że ubezpieczenie turystyczne powinno znaleźć się w niezbędniku każdego turysty, nie wszyscy z nich korzystają. Tym bardziej, że jest też dostępna dodatkowa opcja – niektóre kraje i regiony gwarantują dodatkowe świadczenia związane z pandemią koronawirusa. Jakie? Zobaczcie sami.

Partnerem cyklu jest Nationale Nederlanden: ubezpiecznie podróżne od 3,84 zł dziennie

Kilka dni temu egipski rząd ogłosił, że wszyscy turyści, którzy po przylocie do tego kraju otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, będą mieli pokryte koszty przejścia kwarantanny w hotelu, a jeżeli będzie trzeba – to także hospitalizację. Co więcej, wybierając się do Hurghady, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taby będziecie mogli odpłatnie zrobić test PCR na egipskim lotnisku. Koszt badania na miejscu to 30 USD (około 110 PLN). Oznacza to tyle, że możecie zaoszczędzić nie tylko czas przed urlopem, ale także pieniądze, bo jak wiadomo: koszty testów PCR w Polsce są znacznie wyższe.

Nationale Nederlanden

Wakacje wolicie spędzić w Europie? Andaluzja, położona w południowej części Hiszpanii ogłosiła, że zamierza bezpłatnie ubezpieczyć wszystkich turystów z innych państw na wypadek COVID-19, którzy zdecydują się spędzić wakacje właśnie w tym autonomicznym regionie. Międzynarodowe ubezpieczenie ma obowiązywać do 31 grudnia 2021 roku i dotyczyć okoliczności związanych z zakażeniem koronawirusem. Co ciekawe, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, aby otrzymać wspomniany bonus, otóż ubezpieczenie działa automatycznie. Podstawowym warunkiem jest jednak wybranie na swój pobyt obiektu z oficjalnej bazy noclegowej Andaluzji.

Partnerem cyklu jest Nationale Nederlanden: ubezpiecznie podróżne od 3,84 zł dziennie

Zastanawiacie się, jaki kierunek w tym roku będzie dobry na podróż z dzieckiem? Z każdym dniem rośnie liczba krajów, które znoszą całkowicie obowiązek testów na COVID-19 dla osób przybywających z Polski. Testy zwalniające z kwarantanny nie są już potrzebne np. przy wjeździe na Cypr czy do Chorwacji

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
I tak interes się kręci... Nagonka medialna robi swoje... Precz z tymi głupotami maskami testami i tym całym covidoparanoją
Julian13, 19 lipca 2021, 18:19 | odpowiedz
Dokłądnie zacznijmy normalnie żyć bo ta głupota i paranoja spowoduje więcej szkody niż ewentualnych korzyści
Grażyna Buła, 15 sierpnia 2021, 17:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »