REKLAMA

Ubezpieczenia szyte na miarę. Jak wybrać dobrą polisę i cieszyć się wakacjami?

para na wakacjach
Foto: View Apart / Shutterstock

Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy? Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy polisę? Gdzie szukać najlepszych albo najtańszych ubezpieczeń turystycznych? I przede wszystkim, dlaczego zawsze warto je mieć? Odpowiadamy na wszystkie pytania najprościej jak się da.

W naszym nowym cyklu poradników informowaliśmy już o prawach klientów biur podróży, a także o krajach, które bardziej opłaca się odwiedzić z biurem podróży niż na własną rękę. Zamieściliśmy także porady dotyczące sytuacji, w którym możemy ubiegać się o zwrot kosztów i składać skargę, jak również podstawowe rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy wyjazdach z biurem podróżyPisaliśmy też o zmianach w przepisach, które są bardzo korzystne dla klientów biur podróży.

W tym tekście chcemy Wam zaś opowiedzieć o tym, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie.

Nieważne, czy jedziesz z biurem podróży, które zapewnia opiekę, czy wybierasz wakacje na własną rękę. Zawsze warto wykupić lub rozszerzyć polisę tak, by w kryzysowej sytuacji naprawdę okazała się być pomocnym narzędziem, a nie jedynie bezużytecznym świstkiem papieru.

Dlaczego? Bo wypadki po prostu się zdarzają. Możesz nie planować, że złamiesz nogę, a po prostu niefortunnie stanąć na jednym ze schodów, możesz być super ostrożny, a i tak przydarzy ci się zatrucie pokarmowe, możesz czuć się w pełni sił i być pozornie zdrowym, a dopiero upał, emocje i opalanie „uruchomią” chorobę, o której nie miałeś pojęcia. A to przecież tylko kilka dość często powtarzających się sytuacji – kto by w końcu przewidział, że spadnie z wielbłąda, poparzy go meduza albo po prostu zachłyśnie się zbyt dużą ilością słonej wody. 

Jeszcze nie jest za późno na urlop. Sprawdź Lastminuter.pl >>

A w przeciwieństwie do kosztów ubezpieczenia, koszty leczenia potrafią osiągać niebotyczne sumy. W zależności od potrzeb i zakresu ochrony, polisy turystyczne wahają się bowiem od kilku do kilkunastu PLN za jeden dzień pobytu. Przy kosztach całego wyjazdu, jest to zwykle naprawdę niewielka cena. Natomiast koszt pobytu w szpitalu potrafi sięgać 12 tys. PLN za jeden dzień! 

Foto: Rawpixel.com / Shutterstock

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Jeśli wybierasz wyjazd zorganizowany, ubezpieczenie jest wliczone w cenę. Możesz więc pomyśleć, że jesteś w pełni bezpieczny, ale to nie do końca prawda. Najczęściej biura podróży zapewniają jedynie najbardziej podstawową polisę, która nie obejmuje wielu przypadków – nie działa przy chorobach przewlekłych albo przy uprawianiu sportu. Warto więc najpierw dokładnie zapoznać się z tym, co wykupuje w naszym imieniu biuro, a później… no cóż, z reguły poszukać dodatkowej ochrony.

Jeśli chcesz więc mieć pewność, że będziesz dobrze zabezpieczony, z pomocą przychodzą liczne towarzystwa ubezpieczeniowe, których oferta jest naprawdę szeroka i zróżnicowana. Nie będzie w tym ani odrobiny przesady, gdy napiszę, że dziś ubezpieczenia są niemal szyte na miarę dla każdego turysty. W zależności od rodzaju wyjazdu, kierunku i planowanych aktywności, możemy zmieniać ustawienia tak, by jak najlepiej się zabezpieczyć, a przy okazji nie zbankrutować.

Możecie szukać odpowiedniej opcji na kolejnych stronach firm albo – jeśli chcecie to zrobić szybciej i wygodniej – skorzystać z jednej z licznych porównywarek ofert. W tym drugim przypadku, po wybraniu już konkretniej oferty, najlepiej jeszcze sprawdzić ją bezpośrednio na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasami zdarza się, że tam dostaniemy niższą cenę. W sytuacji, gdy nie posiadacie doświadczenia, macie wiele dodatkowych pytań lub po prostu potrzebujecie pomocy, warto skorzystać z usług agenta ubezpieczeniowego – telefonicznie, na czacie lub stacjonarnie.

W przypadku wyjazdów zorganizowanych, rozszerzoną wersję ubezpieczenia można też wykupić bezpośrednio w biurze podróży. Zwykle jest ona jednak dość droga i szukając osobnego ubezpieczenia indywidualnie, można sporo zaoszczędzić.

dzieci na wakacjach
Foto: DGLimages / Shutterstock

Jak wybrać polisę?

Proste pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zastanów się, jak będą wyglądać twoje wakacje, co będziesz robił, czy znasz język, czy zamierzasz pić alkohol? Czy w miejscu, do którego jedziesz występują choroby tropikalne, co zabierasz ze sobą? Te wszystkie elementy, choć pozornie mogą być niezwiązane z leczeniem, mają znaczenie i zmieniają cenę polisy.

Jeśli planujesz jedynie wypoczynek, nie jesteś przewlekle chory i wybierasz w miarę „bezpieczny” kraj, jesteś najlepszym klientem towarzystwa ubezpieczeniowego i potrzebujesz najczęściej dość podstawowej ochrony. Warto jednak zadbać o sensowny koszt leczenia, a także o wybór równie sensownej firmy. Co z tego, że oferta była najtańsza, jeśli firma wymiguje się od pomocy, gdy faktycznie dzieje się coś złego? Zanim zapłacisz, poczytaj opinie w Internecie i nie daj się naciąć.

Wybierasz się na narty albo będziesz jeździć na quadzie czy skuterze? Koniecznie wykup polisę z NNW i OC. Nie znasz języka? Zwróć uwagę na usługę assistance, która obejmuje pomoc tłumacza. Zabierasz ze sobą aparat i laptopa? Koniecznie poszukaj opcji z ubezpieczeniem bagażu. Pomyśl też, czy nie przyda się dodatkowa wypłata środków, gdy opóźni się twój lot lub bagaż nie doleci na miejsce. Są i takie opcje, a w każdej z nich można dowolnie przebierać w zależności od potrzeb. Lecisz do Kenii, Tanzanii, Argentyny czy Brazylii? Wybierz ubezpieczenie, które obejmie koszty leczenia w następstwie chorób tropikalnych.  

Niewiele osób wie, że można też ubezpieczyć się na wypadek konieczności rezygnacji z wyjazdu. Jeśli coś wam wypadnie lub w waszym życiu wydarzy się coś niedobrego, a już wykupiliście wycieczkę z biura podróży, zwykle niewiele pieniędzy uda wam się odzyskać. Jeśli jednak macie odpowiednią polisę, stracone pieniądze odda wam firma ubezpieczeniowa. W najprostszych pakietach rezygnacja obejmuje podstawowe powody – jak śmierć bliskiej osoby czy nagły wypadek. W rozszerzonych wersjach może to być nawet konieczność stawienia się w sądzie, wyznaczenie terminu przeszczepu szpiku (jako dawca) i wiele innych zaskakujących sytuacji.

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, nie ukrywaj tego przy zakupie polisy. Ubezpieczenie będzie droższe, ale przynajmniej skuteczne. Zatajenie takiej informacji, zwykle kończy się niewypłaceniem środków, więc po pierwsze wyrzucasz pieniądze w błoto, a po drugie możesz mieć naprawdę duże problemy finansowe, gdy przyjdzie pokryć koszty leczenia.

skakanie do wody
Foto: Jacob Lund / Shutterstock

Jakie pułapki czyhają w ubezpieczeniach?

Jak w przypadku każdej umowy, tak i w ubezpieczeniach zdarza się, że pewne szczegóły są umieszczone gdzieś na końcu wielostronicowych opisów danej polisy. Mimo że to wydaje się nudne, niepotrzebne i karkołomne, ZAWSZE przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Nawet, jeśli kupowałeś już ubezpieczenie wiele razy, warunki mogły się zmienić. Zależą też w znacznej mierze od wybranej firmy. To, co u jednych jest standardem, u innych w ogóle nie występuje.

Znajdziesz tam ważne informacje, które mogą okazać się kluczowe, gdy dojdzie do wypadku. Przeczytaj dokładnie, co wchodzi w zakres tajemniczego pojęcia „uprawianie sportu”. W niektórych firmach jest nim przejażdżka na wielbłądzie, rekreacyjna jazda na rowerze czy snorkeling, czyli bardzo popularne aktywności nawet na najbardziej spokojnym wypoczynku w typie all inclusive. Na pierwszy rzut oka myślisz więc, że wystarczy zaznaczyć „wypoczynek”, bo przecież zamierzasz głównie leżeć na plaży i popijać drinki. Nie musisz jednak od razu skakać ze spadochronem, żeby potrzebować ubezpieczenia obejmującego sporty ekstremalne. Wypożyczenie motorówki to już często sport wysokiego ryzyka, podobnie jak nurkowanie z butlą, surfing, a nawet jazda konna.

A skoro już o drinkach mowa… Koniecznie sprawdź tzw. „klauzulę alkoholową”. Coraz więcej ubezpieczeń zaznacza, że refunduje tylko te wypadki, do których nie doszło pod wpływem alkoholu. Dowiedz się, co to konkretnie znaczy – czy jedno wypite piwo już wyklucza pomoc czy chodzi o konkretny poziom promili we krwi?

Warto też pamiętać, że chociaż na terenie Unii Europejskiej i EFTA możemy korzystać z bezpłatnie wydawanej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, to nie zapewnia ona pełnej opieki. Możemy bowiem korzystać jedynie z bezpłatnych świadczeń istniejących w danym kraju. A to oznacza, że nierefundowane mogą być na przykład: niektóre leki, koszty ratownictwa, transport, leczenie w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych itd.  

Najważniejsze informacje

  • Trzy kategorie, których wysokość sprawdzamy w polisie – koszty leczenia za granicą (KL), następstwo nieszczęśliwych wypadków (NNW) i odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (OC) – im wyższe tym lepsze.
  • Zwróć uwagę, czy polisa obejmuje usługę assistance, czyli całodobowe wsparcie na wypadek problemów, i jaki jest jej zakres. Jeśli nie znasz języka, pomoc tłumacza może być konieczna.
  • Jeśli lubisz pić alkohol, koniecznie zwróć uwagę na klauzulę dot. wypadków po spożyciu. Może się okazać, że twoje ubezpieczenie ich nie obejmuje.
  • Wczytaj się dokładnie, co oznacza „uprawianie sportu” i które aktywności zaliczane są do ekstremalnych. Możesz być bardzo zaskoczony.
  • Pomyśl o dodatkowych opcjach – ubezpieczenie od utraty bagażu lub kradzieży, opóźnionego lotu, rezygnacji z wyjazdu.
  • Ubezpieczenie kupujemy zawsze, niezależnie od kraju, do którego wyjeżdżamy. Nawet w krajach UE i EFTA, gdzie chroni nas karta EKUZ, lepiej mieć polisę, która pokryje nierefundowane elementy leczenia.
  • Zanim zdecydujesz się na konkretną firmę, poczytaj opinie na jej temat w Internecie. Najniższa cena nie powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze polisy. Dużo ważniejsze jest to, żeby towarzystwo sprawnie i szybko zareagowało, gdy faktycznie przydarzy się coś złego.
  • Nigdy nie ukrywaj chorób przewlekłych. W konsekwencji możesz otrzymać odmowę wypłaty środków.
  • Jeśli wybierasz się do kraju zagrożonego chorobami tropikalnymi, upewnij się, że polisa obejmuje leczenie w takim przypadku.
  • Nigdy nie myśl, że warto oszczędzać na ubezpieczeniu. Pomyśl lepiej jak niewielką część kosztów całego wyjazdu stanowi i jakie zabezpieczenie daje. Jeśli lubisz oszczędności, poszukaj tańszej opcji w porównywarce. 
REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


ryanair
Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.